Суспільство
У Польщі відновили львівську скульптуру святого Яна з Дуклі
У Національному інституті польської культурної спадщини відновили скульптуру святого Яна з Дуклі, яка стояла на криниці колишнього бернардинського монастиря у центрі Львова. Після реставрації скульптуру повернуть на Соборну площу у Львові.
Про це повідомили в Інституті Polonika.
«Ми дуже раді, що ця статуя після ґрунтовної роботи повернеться у внутрішній південний двір колишнього монастиря отців бернардинів у Львові. Однак перед тим, як це станеться, буде завершена консервація самої криниці», — ідеться у повідомленні.
Альтанку з куполом над криницею мають відновити повністю: покрівлю, консервацію кам’яних і металевих елементів, поліхромії. Крім того, там мали провести інженерні роботи з водовідведення та освітлення колодязя.
Читайте також: Єдиноріг на гербі, оригінальні креслення і два піаніно у вітальні. Як архітектори-реставратори відновлюють палац на Черкащині
Статуя св. Яна з Дуклі виготовлена з цинкової бляхи, всередині порожня. На ній є шар міді і ще один шар зі сплаву олова, свинцю і міді, нанесені, ймовірно, під час попереднього ремонту. Руки фігури були виготовлені окремо, а потім припаяні. Голова святого Яна з Дуклі увінчана німбом зі сталі. Як розповіли реставратори скульптури, її металева несуча конструкція була у доброму стані і потребувала лише очищення від нашарувань, бруду та атмосферних забруднень, а також антикорозійного захисту. На частинах статуї збереглися фрагменти золота, це підтверджує те, що скульптура спочатку була повністю позолочена.
Хто такий чернець Ян з Дуклі
Бернардини прибули до Львова в 1460 році. Перший їхній монастир був дерев’яний. Відомо, що у 1470-1484 роках там перебував францисканський чернець Ян з Дуклі, після смерті його поховали на кладовищі при монастирі. За легендою, на місці, де поховали ченця, через рік вдарило цілюще джерело. Тож останки перепоховали, а на місці джерела викопали криницю.
Після смерті отця Яна почав розвиватися його культ. Процес його беатифікації розпочали у 1615 році. У Львові зберігалася частина його мощей, тому його дуже шанували, прибували паломники зі східної Малопольщі, Волині та Поділля, православні русини та вірмени. Культ Яна з Дуклі також був поширений серед воїнів, особливо в Україні. Святий Ян з Дуклі вважався покровителем Львова та військової шляхти. У 1733 році папа Климент XII проголосив Івана з Дуклі блаженним, канонізував Іван Павло ІІ у Кросно 1997 року.
Про бернардинський монастир у Львові
Теперішній мурований монастир з костелом спорудили у 1600-1630 роках. Криниця праворуч від головного входу до костелу існує з 1620 року. Між 1748 і 1755 роками біля бернардинів збудували ротонду у вигляді альтанки з куполом, на якому встановили скульптуру Яна з Дуклі. У куполі зберігся розпис з ним.
Перед костелом 1736 року поставили кам’яну колону. Вважається, що її автором є скульптор Томас Гуттер або Фабіан Фесінґер. На колоні була скульптура Яна з Дуклі, який стояв навколішки зі складеними до молитви руками. Фігура зникла після 1944 року, тепер колону увінчує декоративна ваза. Цю колону відреставрували 2011 року.
У храмі є каплиця з різьбленим надгробком 1608 року святого Яна з Дуклі, а у бічному вівтарі – його ікона, яку зафундувала мама митрополита Андрея Шептицького графиня Софія Фредро. Ще одна фігура Яна є на даху пам’ятки.
Зараз колишній костел є церквою святого Андрія УГКЦ. У колишньому монастирі працює архів та інші установи.
Нагадаємо, у Львові створили карту з найціннішими міськими мозаїками.
Також ми розповідали, що у Рівному оцифровують козацьку хоругву XVIII століття.
Фото: facebook.com/InstytutPolonika.
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE
- Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
- відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
- вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.
Як і для чого проводиться дослідження
Контакти для реєстрації на участь у дослідженні
- Онлайн-форма для реєстрації: https://forms.office.com/e/ZqWfZ8ymad
Реєстрація також за телефоном: +38 050 222 03 10; - більше інформації про проєкт є на сайті та на сторінках Facebook та Instagram;
- з будь-яких питань можна писати на пошту changeukraine@ukma.edu.ua.
Коментарі