Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ти жінка, ти маєш мовчати й терпіти». Насправді – ні. Як мобільні бригади рятують постраждалих від домашнього насильства

Партнерський матеріал

Опубліковано

«Я терпіла, бо думала, що це нормально», – розповідає 20-річна Ліза, якій вдалося вирватися з кола домашнього насильства. За кілька місяців після заміжжя її життя перетворилося на справжнє пекло: з психологічним тиском, побиттями та ізоляцією від подруг. Піти від кривдника та почати життя заново дівчині допомогла команда мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. Здавалося б, щасливий фінал, але історія Лізи – лише одна з багатьох.

Як наважитися на перший крок до свободи, отримати підтримку спеціалістів та нарешті викорінити насильство зі свого життя? Розповідаємо на прикладі однієї перемоги над кривдником.

Єлизавета Сергієнко

постраждала від домашнього насильства

Моя перша любов перетворилась на суцільне насильство

Школа. 11 клас. Я – відмінниця, претендентка на золоту медаль, планую вчитися на стоматолога. І тут зустрічаю його – серйозного, надійного та старшого за віком чоловіка. Батьки попереджали про можливі ризики, але я нікого не слухала й нічого не бачила: дивилася на майбутнє крізь рожеві окуляри. Ми одружилися.

Здавалося, все вдалося. Я поєднувала навчання у медичному коледжі та університеті, виконувала всю хатню роботу і чекала на народження дитини. Усе було добре. Ніби ось воно, щастя. Але тривало це щастя не надто довго.

Єлизавета Сергієнко, постраждала від домашнього насильства

Пологи, сесія в університеті, перші коліки у дитини, домашні клопоти і… Жодної підтримки від чоловіка. «Принеси, подай, зникни, не заважай», – ось яким було його ставлення. Ми жили на кошти його батька, і навіть у таких умовах чоловік ставив свою автівку вище родини. Для неї він не шкодував жодних грошей, а ось для купівлі дитячого ліжка міг з легкістю закласти в ломбард подароване на весілля золото.

Перші прояви домашнього насильства почалися із принижень та грубих фраз у мій бік. А варто було запитати, чому він зі мною поводиться, як усі починали закривати мені рота. І чоловік, і його родина. Мені прямо казали: «Ти жінка, ти маєш мовчати».

Але й на цьому не все. Мене змусили видалитися з усіх соціальних мереж і навіть змінити номер – аби я не говорила з подружками. Коло мого спілкування обмежилося родиною чоловіка, мамою та вітчимом. Здавалося, гірше вже не буде. Але я помилялася.

Звичайний день. Я вклала дитину спати й почала прибирати в кімнаті. Аж тут голос: «Принеси мені ножиці». Відповіла: «Я зайнята». Після цього – удар по голові. Уперше. Удруге. Побиття відтоді стали регулярними: він колотив мене по ребрах, а інколи – бив ногами.

Єлизавета Сергієнко, постраждала від домашнього насильства, під час розмови з командою ШоТам

Удар. Ще один. «Ну що, тепер ти готова змінитися?».

Чому я мовчала весь цей час? Була переконана, що сама винна. Адже це я його обрала. А ще думала, що чоловік – один на все життя. Зроблю щось не так – втрачу не лише його, а й дитину. Останнє було вирішальним: понад усе я боялася залишитися без доньки. Вже зараз я розумію, що моїми почуттями маніпулювали. Я навіть не могла звернутися до батьків, адже він погрожував спалити будинок та облити матір кислотою. Мені було страшно.

Уперше я наважилася піти восени. Зателефонувала мамі – вона миттєво мене забрала. Далі все за стандартною схемою: поліція, заява, лікарня. Та навіть у медзакладі я не відчувала жодного співчуття чи розуміння. Натомість лікар, дивлячись на мої гематоми, з насмішкою питав: «Що з тобою? Сама впала?». Зрештою у батьків я пробула недовго. Чоловік почав писати, клястися, що все зміниться. Я не витримала і повернулася.

Але даремно вірила, що конфлікти зникнуть. Вони залишилися, як, власне, і побої. Та цього разу я мовчала, бо знала: що більше говорю, то більше ударів отримаю. Чоловік міг побити мене на очах у доньки, а наступного ранку вимагати, аби я стала «нормальною», почала «нормально поводитися й слухатися». А ввечері – знову побиття. «Ну що, тепер ти змінишся?». Так тривало кілька днів, звернутися до батьків я не могла – він забрав мій телефон. 

Чужа людина стала моєю найбільшою підтримкою

Щойно випала можливість – я вийшла на зв’язок із мамою та попросила мене забрати. Розуміла, що йти потрібно непомітно і… самій. Тому наважилася залишити дитину, заспокоюючи себе, що її тут не скривдять, а пізніше я її поверну. 

На той момент я ніколи не чула про мобільні бригади, навіть не здогадувалася, що така допомога взагалі існує. Тому ми з мамою звернулися до поліції, а вже там нам розповіли про мобільні бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA. Так у моєму житті з’явилася керівниця бригади Юлія Банковська, яка взяла ситуацію під свій контроль. Зрештою питання щодо опіки над донькою вирішила повномасштабна війна: чоловіку прийшла повістка, він почав переховуватися. І після жахливих переживань дитину повернули мені.

Донька Єлизавети, яку вдалося повернути матері завдяки допомозі мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA 

Через 11 місяців я нарешті розлучилася зі своїм кривдником. Так, суди досі тривають, але сьогодні все налагоджується. Я більше не вдивляюсь з острахом у кожну автівку, не боюсь, що раптово з’явиться колишній чоловік та відбере доньку. Я нарешті змогла повірити в безпеку й почала ненадовго залишати доньку із бабусею та дідусем. А ще хочу все ж продовжити навчання та стати стоматологом. Саме про це я так мріяла напередодні знайомства з чоловіком.

Керівниця мобільної бригади залишається зі мною на зв’язку навіть зараз. Вона супроводжує нас на кожному кроці, допомагає під час комунікації з колишнім чоловіком, забезпечує підтримкою психолога тощо. Здавалося б, хто я для Юлії? Просто чужа людина. Але вона знає всю мою історію від А до Я, знає кожного адвоката й завжди готова підтримати з будь-яких питань. 

Юлія Банковська 

керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Олександрії на Кіровоградщині

Ця історія жахлива, але не єдина

Історія Лізи – це кричущий, але, на жаль, не поодинокий випадок у роботі нашої мобільної бригади. Кохання з першого погляду перетворилося на тотальний контроль і обмеження. Дівчина не могла спілкуватися навіть із матір’ю. Це могло тривати роками, але, на щастя, ми виявилися поруч.

Наша мобільна бригада соціально-психологічної допомоги працює в Олександрії та у радіусі 50 кілометрів довкола міста. Фактично ми стартували в серпні 2022-го в межах Програми з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. І за ці 10 місяців наша маленька, але мобільна бригада з трьох людей встигла допомогти понад 1000 людей. Так, не всі випадки кризові, часом вистачає звичайного консультування чи психологічної підтримки. Але ми завжди поруч із тими, хто потребує нашої допомоги.

Юлія Банковська, керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Олександрії на Кіровоградщині

Ми співпрацюємо з усіма субʼєктами соціальної роботи: поліція, заклади охорони здоровʼя, освіти тощо. Крім того, нас запрошують працювати з дітками у «зеленій кімнаті» (простір та методика проведення інтерв’ювання дитини, яка постраждала або стала свідком насильства, в умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації, – ред.). Ми реагуємо на всі виклики і невідкладно виїжджаємо на місце. Якщо дійсно є загроза життю чи здоров’ю людини – викликаємо поліцію, консультуємо постраждалих і переміщуємо їх у безпечне середовище.

Ми не зникаємо після розв’язання проблем

У нашій роботі надзвичайно важливо працювати глибинно. До того ж насильство – це не завжди між чоловіком та дружиною. Наприклад, нещодавно до нас зателефонували з поліції й повідомили, що дев’ятирічна дівчинка порізала ножем хлопчика-однолітка. Може здаватися, що психологічну допомогу в цій ситуації потрібно надати лише хлопчику. Але на місці ми з’ясували, що дівчинка тривалий час страждала від булінгу. 

Її батько – на війні, мати – постійно працює. І дитина просто не побачила іншого виходу, аніж взяти ніж та налякати свого кривдника. Звісно, в цій ситуації ми працювали комплексно з обома сімʼями. Проте це один із багатьох прикладів, що засвідчує: кожна ситуація індивідуальна та потребує фахової допомоги. Зрештою, насильство буває не лише фізичним.

Мене тішить, що люди довіряють і звертаються, коли відчувають потребу в допомозі. Нам довіряють те, у чому  ми дійсно можемо допомогти. Це кризово-екстрене втручання, консультації психолога, переміщення людини у безпечне середовище, подальша юридична допомога тощо. Ми супроводжуємо людину протягом усього шляху, і навіть після вирішення складних життєвих обставин. 

Команда мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Олександрії на Кіровоградщині

Якщо постраждала від домашнього насильства прагне розлучитися зі своїм кривдником – ми також готові допомогти. Для цього пропонуємо безоплатну правову допомогу. У разі потреби – залучаємо поліцію, допомагаємо зі складенням термінового припису, що забороняє кривднику наближатися до постраждалої протягом 10 днів. Якщо ж після цих 10 днів нічого не змінюється – звертаємося до суду й отримуємо обмежувальний припис на шість місяців.

Ще один напрям – робота з переселенцями

Протягом останніх місяців ми почали активніше працювати з внутрішньо переміщеними українцями. Роз’яснюємо їхні права, пояснюємо, куди можна звернутися у складних випадках. Адже люди приїжджають до нової громади спантеличеними та дезорієнтованими. Вони потребують нашої підтримки. Тому проводимо тренінги з вивільнення емоцій, влаштовуємо заходи, що допомагають відбудувати життя заново, і, звісно, надаємо психологічну підтримку.

Юлія Банковська разом із колегою.

Олена Шевченко

психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA, м. Ірпінь

Насильство нікуди не зникло

Приклад Лізи засвідчує, що домашнє насильство нікуди не зникло. Просто люди часто не усвідомлюють, що це дійсно проблема, відгороджуючись фразами на кшталт «не треба виставляти на світ брудне шмаття». Навіть серед тих, хто наважився змінити життя і піти від кривдника, не всі доходять до кінця. 

На жаль, у нашій бригаді були приклади, коли жінка наважилась, зателефонувала, отримала допомогу, зрозуміла, як можна жити далі, а через кілька тижнів… Повернулася до кривдника. Чому? Тому що «всі так живуть». Або ж терпіла 11 років і думає, що зможе витерпіти всі ці знущання і далі.

 Психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені Олена Шевченко.
 Психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені Олена Шевченко.

Це міф, що чоловіки не звертаються по допомогу

Не варто думати, що до нас звертаються виключно жінки. Серед наших клієнтів є й чимало чоловіків. І йдеться найчастіше про приниження в родині. Бувають випадки, коли жінки піднімають руку, а чоловік не дозволяє собі дати відсіч. Або, скажімо, коли військовий після повернення з фронту зіштовхується зі знеціненням від дружини. Це реальний приклад. Спочатку всі недомовленості і насмішки він списував на те, що жінка просто відвикла. Та останньою краплею стало його знецінення як сексуального партнера. 

Війна змінила протоколи й об’єднала нас спільними травмами

Загалом протоколи щодо домашнього насильства сталі, але й вони змінились після повномасштабного вторгнення. Нині ми наголошуємо, що найціннішим після всього, що ми пережили, є життя. Якщо ви пройшли таке пекло, стільки витримали від окупантів, то чому продовжуєте терпіти образи чи фізичне насильство від близької людини? Чому ви дозволяєте таке ставлення до себе? Якщо є речі, які ви не можете пробачити чужій людині, чому це дозволяється найближчій?

Тут, у пошматованому Ірпені, з червня 2022-го і майже до кінця року основними нашими клієнтами були саме постраждалі внаслідок окупації. Наші люди терплячі. Навіть занадто. Вони думають, що самостійно з усім справляться, переживуть. Але коли нема ані спокою, ані сну, і навіть пігулки не допомагають – стає зрозуміло, що допомога все ж потрібна. Комусь до рук потрапляє брошура, комусь розповідає сусід чи сусідка – так і дізнаються про нас. 

Мобільні бригади: як це працює

Підходи, за якими ми працювали у мирний час, багато в чому стали нерелевантними після 24 лютого. Фрази «я вас розумію», «вдихніть-видихніть» чи «ви живі» нині не працюють. Треба глибше, треба інакше. Ми змінили багато методів роботи, почали все робити заново, аналізуючи власні помилки та допомагаючи іншим відновитися. 

Я розумію це не зі слів, а із власного досвіду. На жаль, я пробула в окупації 38 днів. Спочатку це був свідомий вибір нашої сімʼї – залишатись на своїй землі у власному домі. Та Гостомель, де ми проживаємо, був окупований першого ж дня. І якщо Буча та Ірпінь мали якісь шляхи евакуації, то наше місто виявилося повністю відрізаним. Тому мені довелось пережити і арешт, і допити окупантів.

«Я перетерплю, все вийде». Ні, не вийде

Коли розуміють, що «не витягують» усього самостійно, що впоратися власноруч не вийде, то не знають, як заговорити про власні проблеми. Ставляться до інших з певною підозрою, недовірою. 

Мені в роботі допомагає особистий досвід. Коли я кажу, що сама пережила окупацію, стіна між мною та клієнтами зникає. Вони розуміють – я така сама, відчувала все те саме. Аналогічні ситуації, коли ми працюємо з військовими. «Чим ти мені допоможеш після того, що я пережив?» – бачу німе запитання в очах. Я не можу відчути та витримати їхній біль, та я відчула, що таке окупанти. Коли вони про це дізнаються, розмова стає більш відкритою та щирою. 

Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені під час роботи з клієнтом.
 Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені під час роботи з клієнтом.

Працюємо і з демобілізованими, які за станом здоровʼя вже не на службі. Вони часто тижнями не можуть заснути, бо вночі повертаються туди – у пекло бою. Або ж рідні кажуть: «Іди лікуйся, ти агресивний», а він того не відчуває. У ветеранів оголене відчуття справедливості. Особливо травматично для деяких сигнал тривоги і бачити, як люди її ігнорують. «Ми там життям ризикуємо, а ви його тут не цінуєте», – читається на обличчях. 

Попереду – ще багато роботи

Крім того, є чимало переселенців, які рік чи більше прожили в окупації й тільки зараз перестали чути постійні вибухи довкола. Подекуди вони не мають ані рідних, ані знайомих, але обрали жити тут – в Ірпені. А скільки ще таких, які чекають наших захисників і сподіваються, що все це витримають? Попереду ще багато роботи.

Також зараз зʼявилась нова тенденція – люди, які вперше повертаються з-за кордону. Адже одна справа – бачити через екран, що з твоєю домівкою, садом, двором, інша – приїхати і наживо все це відчути. Виявилося, що з такими людьми необхідно працювати ще глибше. 

На жаль, у мене не надто втішні прогнози. По-перше, вторгнення окупантів не анулювало домашнє насильство, ми й надалі маємо з цим працювати. А по-друге, війна триває. Нам знадобиться ще не один рік після перемоги, аби відновити свій стан та стабілізувати життя. А тому робота мобільних бригад буде так само актуальною та важливою. Зокрема й у контексті психологічної підтримки. Бо коли хворіє серце – люди не гаять часу і знають, куди звертатись. А коли душа – вважають, що перетерплять, і все минеться. А це не так.

Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені під час роботи з клієнтом.
 Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги UNFPA в Ірпені під час роботи з клієнтом.

Щоб звернутися по допомогу мобільної бригади в Олександрії, телефонуйте за номером +38 (067) 453 77 29. 

Номер бригади в Ірпені: +38 (096) 141 52 58.

Контактні телефони інших мобільних бригад у різних містах та громадах України  дізнавайтеся на сайті UNFPA.

Матеріал підготовлено в межах Програми з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за підтримки уряду США (Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги).

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі