Суспільство
«Треба просто перестати мінувати»: як активісти рятують землі Донбасу від впливу війни (ВІДЕО)
Донбасу загрожує екологічна катастрофа європейського масштабу.
Через бойові дії гинуть не тільки люди, а й довкілля.
Дика природа також страждає від обстрілів і вибухів боєприпасів.
Небезпека мін
«Міни несуть небезпеку: передусім, це небезпека для життя та здоров’я людей. Це найстрашніші наслідки, які можуть вони спричинити. А по-друге, це вже йде далі вплив на ґрунтовий покрив. Те, що йдуть воронки від розривів. Далі це є вплив на рослинний покрив – також знищується. Вплив на атмосферне повітря. Також це є хімічне забруднення, тому що самі снаряди, міни – вони є різні, мають різний склад і можуть забруднювати ті ж ґрунти», – розповіла екологиня та працівниця Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська.
«Близько 16 тис. км.кв. зараз заміновано. Але це є інформація про територію якраз на підконтрольній частині України. Скільки розміновано – близько 5 тис. км. кв. Але це також приблизні дані, тому що надати всю статистику складно, бо немає даних про непідконтрольні території Донецької та Луганської областей», – каже екологиня Катерина Полянська.
Читайте також: Дорогоцінний пластик. Історія одеської майстерні, де створюють унікальні речі зі сміття
«Є наслідки, які ми можемо побачити в один момент і наслідки, які будуть переслідувати нас і далі», – вважає екологиня Катерина Полянська.
Як замінування впливає на довкілля?
«Снаряди розірвались, ніби поле чисте, ніби не несе в собі небезпеку. Але ці важкі метали досі знаходяться в ґрунті, і потім потрапляють з рослинами у людський організм і можуть в ньому накопичуватись. Залежно від їхньої кількості, можуть бути різні наслідки. Це і мутагенні наслідки, і канцерогенні наслідки, тобто можуть спричинювати рак», – стверджує екологиня Катерина Полянська.
«Під час вибухів – ми зараз говоримо про снаряди та інші вибухонебезпечні засоби – може утворюватися сірчаний газ, чадний газ і викидатися оксиди азоту, які також шкідливі для організму людини, і можуть впливати і на очі, і на дихальну систему», – ділиться екологиня Катерина Полянська.
«Є території, які зазнали дуже потужних обстрілів, або ж мінні поля – треба буде проводити дуже серйозні дослідження, які би показали безпечність цих територій для життя людей», – розповіла екологиня Катерина Полянська.
«Коли війна закінчиться, час на те, щоб розмінувати ці території, порахувати досить складно». – каже екологиня Катерина Полянська.
Як зарадити?
«Це ж величезні площі. Треба буде зіставляти спеціальні карти. Треба, щоб працювали спеціальні підрозділи ЗСУ. Звісно, це буде дуже масштабна робота. І також потрібно буде оцінити всю шкоду, нанесену військовими діями на довкілля», – впевнена екологиня Катерина Полянська.
«Насправді, це може зайняти не один рік, це може зайняти десятки років. А деяке забруднення внаслідок військових дій загалом – воно настільки потужне, хімічне зокрема, що ми ці наслідки будемо бачити ще довгі роки», – зазначила екологиня Катерина Полянська.
Читайте також: Як екоактивісти «Друкарні» рятують водойму у Слов’янську (ВІДЕО)
«Перевіряти тисячі кілометрів квадратних, робити аналізи – це досить складна робота. І відновлювати потім ці території, щоб вони були придатними для ведення сільського господарства, ведення якоїсь іншої господарської діяльності, проживання населення, щоб вони були безпечними, щоб не стали якоюсь закритою зоною. Буде величезна робота, яка вимагатиме величезних коштів і часу». – каже екологиня Катерина Полянська.
Що робиться вже зараз?
«Наша організація займається питаннями війни та довкілля і якраз одним з напрямків – це є мінування. Хоча ми це питання намагаємось вивчати більш комплексно. Тобто вплив на всі елементи довкілля, вплив на заповідні території. А також не лише вивчати, а й знаходити відповіді, як його мінімізувати, що робити?», – каже екологиня Катерина Полянська.
«Що ми можемо робити вже зараз? По-перше, це є космічний моніторинг, є системи, які реєструють загорання. Ми можемо порахувати кількість пожеж, зокрема від обстрілів. За космічними знімками можна порахувати кількість воронок і території, які потрапили під обстріли, і де потрібно буде проводити дослідження ґрунтів на наявність важких металів. Можемо реєструвати, де які забруднення атмосферного повітря», – стверджує екологиня Катерина Полянська.
Читайте також: Як «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)
«Вивчати досвід і збирати якомога більше ширшу інформацію, а також збирати докази про вплив військової діяльності і фіксувати їх. Правильно фіксувати за всіма міжнародними стандартами, щоб потім можна було ці докази використати в міжнародних установах. Про те, що дійсно руйнувалася дика природа», – впевнена екологиня Катерина Полянська.
Нині ГО «Екологія-Право-Людина» спільно з іншими еко-активістами працює над Схід Ekomap.
Цей сервіс фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.
Про проєкт
Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей.
Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.
Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші.
Читайте також: Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря
Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці.
Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу.
Нагадаємо, «Восток SOS» допомагає на лісових пожежах.
Як ми повідомляли раніше, на Луганщині і Донеччині екологи рятують унікальні українські степи.
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»