Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Вкрадений Малевич. Чи знаєте ви, як росіяни привласнили українського генія?

Опубліковано

Дитинство Малевич провів на Поділлі, Харківщині та Чернігівщині. Мистецтвознавці вважають, що саме у цей період сформувалося його художнє бачення світу. Що найбільше цьому сприяло?

Будинок у Києві, в якому народився Малевич.
Правильно! Неправильно!

Так-так, саме українське село сформувало у Малевича художнє бачення світу. Згодом він напише: «Селяни вміло зображали півнів, коників та квіти. Спробував і я цю культуру перенести на комини в своєму будинку, але нічого не виходило. Казали, що я тільки базґраю печі. Тоді почав братися до парканів, стін, повіток тощо».

У дитинстві, крім живопису, Малевич мав й інше захоплення. Вгадаєте, яке саме?

Дівчата в полі, 1932
Правильно! Неправильно!

Саме так, вишивання і в’язання! Опинившись у селі, майбутній геній українського авангарду захопився вишиванням і в’язанням. Власне, саме строгі чорні й червоні лінії тих візерунків і стали прототипом безпредметного живопису Малевича, який пізніше скаже: «Я знищив лінію горизонту і увійшов до сфери предметів».

А хто навчив 17-річного Казимира Малевича малювати вже не на аматорському, а професійному рівні?

Перший вчитель Малевича.
Правильно! Неправильно!

Вчителем для Малевича став відомий український живописець Микола Пимоненко.

Згодом родина Малевича переїхала до Курська. З цього почався «російський» період художника. Ким ідентифікував себе митець у ті часи?

Правильно! Неправильно!

Звісно ж, українцем! Згадуючи у своїй автобіографії художника Лева Квачевського, Малевич пише: «Говорили про Україну. Він та я були українці.»

Засновником якого напряму вважають Казимира Малевича?

Чорний квадрат, 1913.
Правильно! Неправильно!

1913 року Малевич написав картину «Чорний квадрат», фактично заснувавши новий напрям жи­вопису – супрематизм (у перекладі з поль­сь­кої – «зверхність»). Про «наступ» супрематизму Малевич «офіційно оголосив» 19 грудня 1915 року на останній футуристичній виставці картин «0,10».

Мистецтвознавці зазначають, що геометричні фігури, які Малевич поєднував у своїх роботах, нагадують…

Єдине збережене фото виставки «0,10» у 1915 році.
Правильно! Неправильно!

На думку мистецтвознавців, геометричні фігури в роботах Малевича нагадують візерунки подільських хат, які художник бачив в Україні. Звідси й основні кольори: білий, червоний та чорний.

Із яким художником часто порівнюють Казимира Малевича?

Спортсмени, 1931
Правильно! Неправильно!

Ба більше, одне з «прізвиськ» митця – «Леонардо да Вінчі сучасного мистецтва». Як да Вінчі перейшов від однієї епохи в мистецтві до іншої, так і Малевич до певної міри відкриває епоху сучасного мистецтва. Власне, все сучасне мистецтво так чи інакше оглядається на Малевича і відштовхується від його робіт або ж заперечує певні тези митця.

Під час репресій української інтелігенції радянська влада арештувала і Малевича. Що йому закидали?

Автопортрет, 1908 або 1910-1911
Правильно! Неправильно!

Так, з початком репресій «совєти» побачили в Малевичі шпигуна. Чи то німецького, чи то польського. Його допитували й не зважали на жодні аргументи художника. А для того, аби «вибити» зізнання у шпигунстві, навіть тортували. Відпустили митця лише через 3 місяці – виснаженим та із підірваним здоров’ям.

Яка тема, табуйована радянською владою, з’явилася на роботах Малевича після ув’язнення?

Правильно! Неправильно!

Саме так, Казимир Малевич – єдиний із тогочасних українських художників, хто на своїх картинах зобразив Голодомор 1932-33-го років, від якого загинули близько 4-х мільйонів українців. Після звільнення з ув’язнення він малює три людські фігури. Замість рис обличчя у них – серп і молот, хрест та труна.

У 70-х роках радянська влада викупила «Чорний квадрат» у родини Малевича фактично за безцінь. У скільки «совєти» оцінили роботу українського митця?

Малевич за роботою.
Правильно! Неправильно!

«Чорний квадрат» обійшовся радянській владі всього в 300 рублів. А ось самого митця – просто «вкрали», вкотре привласнивши собі те, що ніколи не належало ані СРСР, ані Росії.

Сьогодні Росія має найбільшу колекцію робіт Казимира Малевича. Утім кілька робіт збереглися в Україні. Скільки саме?

Правильно! Неправильно!

Так, уявіть, всього дві картини. А виставки, що проходять в українських галереях, – репродукції. Адже абсолютну більшість робіт митця нахабно викрала й привласнила радянська (а згодом – російська) влада.

До речі, в Росії Казимира Малевича нахабно називають «творцем російського авангарду». У чому абсурдність такої зухвалості?

Правильно! Неправильно!

Так, росіяни привласнюють навіть те, що до цього забороняли. Із середини 20-х років авангард у СРСР стає офіційно неприйнятним. Проте це не завадило «сусідам» згодом вкрасти одного з найяскравіших представників цього напряму, який, вкотре нагадаємо, був українцем.

Вкрадений Малевич. Чи знаєте ви, як росіяни привласнили українського генія?
Йой, ще трохи, і ми подумаємо, що ви вважали Малевича російським художником! Правильних відповідей мало, але соромитися не варто: радянська та російська влади зробили все можливе, аби колонізувати Україну та привласнити собі все, що століттями створював та вибудовував наш народ. Зокрема й українських митців. Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Непогано! Здається, ви точно знаєте, що Малевич - українець, а вкрали його ті самі люди, що століттями намагаються колонізувати Україну та все українське. Утім деякі факти з життя митця були для вас новими, правда ж? Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Йой, скільки-скільки? Чудовий результат! У вас точно не виникає сумнівів, чому Казимир Малевич - українець, а росіяни - крадії та відверті прихильники колоніальної політики. Адже навіщо створювати та розвивати щось своє, якщо можна привласнити чуже? Однак чи знаєте ви всю історію привласнення українського митця? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!

Поділіться своїми результатами:

Культура

Українська стрічка «БожеВільні» вийшла на MEGOGO (ВІДЕО)

Опубліковано

Стрічку від режисера Дениса Тарасова про каральну психіатрію в СРСР та спротив українців виклали на платформу MEGOGO.

Про це повідомили в Державному агентстві з питань кіно.

Сюжет стрічки

Фільм «БожеВільні» — це історична драма, яка розповідає про життя українського дисидента Андрія в 1970-х у Києві. Андрій спілкується українською, слухає західну музику і не підкоряється правилам СРСР.

За це його відправляють не до звичайної в’язниці, а до спецлікарні, де ув’язнених силують до «лікування» психотропами, принижують та ламають волю.

Читайте також: Український ветеран та волонтер, які перепливають Атлантичний океан, на пів шляху до фінішу

Відео: ютуб-канал FILM.UA Group

Фільм створили за підтримки Державного агентства України з питань кіно та компанії «Спільна Перемога Продакшн».

Нагадаємо, що «Планета Кіно» запустила власний онлайн-кінотеатр: як це працює.

Також ми писали, що фільм «2000 метрів до Андріївки» Мстислава Чернова вийде у міжнародному прокаті.

Фото обкладинки: кадр із фільму «Божевільна»

Коментарі

Читати далі

Освіта

Українські школярі отримали 50 тисяч доларів на соціальні проєкти: які саме

Опубліковано

Підлітки з Київщини, Чернігівщини та Миколаївщини отримали фінансування у межах програми UActive від благодійного фонду savED. Загалом 20 команд школярів презентували свої ідеї, 10 з них отримали по 5000 доларів на втілення проєктів, спрямованих на відновлення і розвиток громад, постраждалих від війни.

Про це повідомляють представники фонду.

Як підлітки готувалися до проєктів

Протягом 15 тижнів учасники вивчали проєктний менеджмент і працювали над соціально важливими ініціативами для своїх громад. На фінальних презентаціях школярі захищали свої ідеї перед журі, до складу якого увійшли відомі громадські діячі, митці, підприємці та представники фондів.

Христина Кащук, лідерка програми UActive, пояснює:

«Ми бачимо, як підлітки хочуть реалізовувати ідеї, які допоможуть соціалізуватися і створити місця для дозвілля. Багато з них пережили окупацію, і це стало поштовхом для змін. UActive — це не лише про гранти, це про розвиток лідерських ініціатив і підтримку втілення ідей».

Читати також: На платформі UNITED24 зібрали понад 588 тисяч доларів на генератори для шкіл

Від екобаків до культурних просторів

Серед проєктів, що отримали фінансування:

  • команда зі села Шпитьки на Київщині створює гурток 3D-друку для виготовлення екобаків із переробленого пластику;
  • школярі з Новокиївки на Миколаївщині облаштують Алею пам’яті захисникам і оновлять музей гімназії з інтерактивною виставкою;
  • у Червоній Долині облаштують тематичний простір-їдальню у стилі світу Гаррі Поттера, адже їхній ліцей зруйнували авіаударом у 2022 році;
  • учні Антонівки на Миколаївщині створять перший у громаді простір для фізичних активностей і реабілітації.

Команди, які не отримали фінансування, стали частиною спільноти випускників UActive. Учасники продовжать працювати над своїми проєктами, отримуючи наставництво і допомогу у пошуку ресурсів.

Про фонд savED

Благодійний фонд savED займається відновленням доступу до освіти у громадах, які постраждали від війни. Його проєкти включають облаштування освітніх просторів «Вуликів», відновлення шкіл, організацію укриттів і підтримку ініціатив підлітків у межах програми UActive.

Нагадаємо, що в одеській лікарні запрацювала нова «Школа Супергероїв» (ФОТО).

Фото: благодійний фонд savED.

Коментарі

Читати далі

Культура

У квітні пройде третя «Книжкова країна» на ВДНГ: що там буде

Опубліковано

З 24 по 27 квітня ВДНГ перетвориться на «Книжкову країну». Третій фестиваль обіцяє понад 300 подій для книголюбів усіх вікових категорій: презентації книжок, зустрічі з авторами, майстер-класи, дискусії та відкриті зібрання книжкових клубів.

Про це повідомляє «Книжкова країна».

Новинки для військових і ветеранів

Цьогоріч фестиваль приділяє більше уваги воєнній тематиці. У програмі з’явиться окремий напрям комбатантської поезії, театральні вистави на військову тематику, вітрина воєнної літератури та читання для військових і ветеранів.

Простір для підлітків і автограф-сесій

Для підлітків підготували розширену програму, а любителі автографів зможуть зручно спілкуватися з авторами в спеціально облаштованій зоні.

Анна Завальська куруватиме проєкт «Родинні читання» — серію заходів для сімей, що заохочують до спільного читання.

Крім того, фестиваль стане майданчиком для вручення премії книжкових блогерів.

Читати також: На Хрещатику відкрили другу книгарню-кав’ярню «Закапелок»

Фантазійний декор

Організатори облаштують фотозони з гігантськими квітами, контактні інсталяції та дзеркала для яскравих світлин. Тематичні кав’ярні й чайні куточки додадуть затишку — каву тут подаватимуть із мінібукетами.

Нагадаємо, що книга Вікторії Амеліної увійшла до списку найзахопливіших видань 2025 року за версією BBC.

Фото: фейсбук «Книжкової країни».

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство1 тиждень тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...