Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стартап на $10 млн: як українська компанія залучила інвесторів з Кремнієвої долини

Опубліковано

Як ви уявляєте собі роботу юриста? Щоденна рутинна робота з купою документів, зразки яких постійно потрібно відривати по 10 разів та копіювати у нові файли. І ці стандартні процеси займають купу часу та значно знижують ефективність. Український юрист Юрій Заремба на власному досвіді відчув це, тому вирішив створити стартап AxDraft. Ця програма допомагає на комп’ютері або мобільному телефоні юристам чи приватним підприємцям створити готовий робочий документ, відповівши лише на кілька ключових питань. І більше не потрібно писати все з нуля та шукати зразки договорів чи актів.

Цей стартап вже знайшов клієнтів серед провідних українських компаній, а нещодавно отримав  $1 млн від Кремнієвої долини. Як це вдалось молодому стартаперу та як отримали інвестиції від Y Combinator- читайте далі.

Юрій Заремба

Юрій Заремба

Засновник компанії AxDraft

За освітою юрист. Навчався у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Довгий час працював юристом та проводив лекції студентам провідних університетів. До 2017 року був старшим юристом в AVELLUM. А потім створив стартап AxDraft, щоб полегшити роботу своїм колегам.

Що таке AxDraft?

Довгий час я працював юристом і помітив, що у цій роботі є багато мороки з документами. Як це виглядає? Ми друкуємо документ, відкриваємо старий шаблон, який робили минулого разу для іншого клієнта, копіюємо з них потрібні статті у поточний договір. Я завжди вважав, що це страшенно не ефективно і займає багато часу. Тоді подумав: було б класно мати базу різних положень, які будуть автоматично додаватись у документ.

У 2017 році у мене з’явилась ідея створити сервіс для автоматизації юридичних документів. Стартап заснували разом з братом. Олег допоміг створити перший прототип AxDraft. Ми робили все самі і це моя порада майбутнім стартаперам – якщо хочете робити продукт, то почніть з пошуку технічного засновника. Бо платити за розробку програмного забезпечення дуже дорого. Завдяки тому, що мій брат є розробником, ми значно зекономили.

Олег та Юрій Заремби

AxDraft – це веб-платформа, яка дозволяє отримати ідеальний юридичний документ менше, ніж за 5 хвилин. Вам потрібно лише відповісти на кілька простих запитань: ви фізична чи юридична особа, які строки платежу і т.д.. Програма доступна як для звичайних комп’ютерів, так і для будь-яких мобільних пристроїв.

Основна ціль використання нашого продукту у великих корпораціях — це делегувати підготовку юридичних документів напряму працівникам бізнесу.

Тобто, коли треба підписати договір, то не обов’язково кликати кожні пів години юриста – достатньо просто відкрити AxDraft. Таким чином можна автоматизувати будь-які юридичні документи – будь то договори HR-відділу чи позовні заяви.

Але справа не тільки в підготовці. Документ після створення не живе своїм життям – у нього вносять правки, погоджують, зберігають. Тому ми розширили функціонал і дали можливість своїм клієнтам працювати спільно над документом і погоджувати правки без перекидань файлів одне одному на почту. А ще додали метадані, щоб будь-який договір можна було знайти за пару секунд.

Потрапили у Y Combinator лише з третього разу

З першим прототипом AxDraft я почав стукати у двері до свого юридичного оточення. Багатьох з них зацікавила можливість інвестувати у нашу ідею. Згодом потрапити у бізнес-акселератор у Латвії, де познайомились з людьми, які через пів року допомогли нам потрапити у Y Combinator (найвидатніша акселераційна програма у світі).

Це був дуже тяжкий шлях. Ми тричі подавались у Y Combinator, адже не були достатньо хорошими для них. Перший раз ми мали прототип, але не мали жодного клієнта і не розуміли значення половини термінів, чи порахувати ріст , чи цільову аудиторію. Другий раз ми вже мали клієнтів, але ще були недосконалими. А на третій раз у нас було головне – розуміння того, що ми робимо і для кого. Ми вже могли розказати про свій проєкт простою мовою, без заучених фраз “інноваційний”,” онлайн-платформа для автоматизації юридичних послуг з використанням машинного навчання і штучного інтелекту”. Натомість ми написали, що наша програма на 70% швидше допомагає готувати документ. Простота – найважливіше.

Читайте також: Юридичний стартап Legal Nodes. Перетворить юристів на фрілансерів і здешевить їх послуги для бізнесу

Після подачі заявки важливо ділитись з нею з випускниками Y Combinator. Але будьте готові до того, що багатьом вона не сподобається.  Мені багато разів казали про те, що проєкт не цікавий, але зараз все інакше. Критика допомагає зробити те, що дійсно працюватиме.

Від місцевого стартапу до компанії Кремнієвої долини

Після заявки ви отримуєте запрошення на інтерв’ю. Протягом 10 хвилин три найрозумніші підприємці світу запитують вас про ваш бізнес. Ви повинні довести до рівня майстерності знання про власний продукт, ринок, конкуренцію і давати зрозумілі відповіді по суті. Для того, щоб це зробити, ми підготували 133 відповіді на всі можливі питання. Ні, ми не завчали їх на пам’ять. Але ці відповіді допомогли сформувати бачення про наш проєкт. Потім разів 50 тренувались з колегами, відповідаючи на питання по черзі. Але важливо розуміти, що партнери Y Combinato оцінюють не правильність відповідей, а те, наскільки ви професійний засновник стартапу.

Інтерв’ю пройшло чудово. Проте, згодом я прочитав, що, якщо все пройшло добре, то вас, ймовірно, не візьмуть, бо співрозмовникам було просто  не цікаво докопуватись. Тому я з величезним хвилюванням очікував відповіді. У акселерату є певне правило – якщо ви не проходите, то вам пишуть емейл, якщо проходите, то телефонують. Я нервово шукав в інтернеті, у який же час зазвичай телефонують. Пройшло кілька годин і я отримав довгоочікуваний дзвінок: “Юра, привіт, ми вас запрошуємо”.

І цей дзвінок змінив траєкторію нашої компанії – з місцевого стартапу ми перейшли в стартап Кремнієвої долини з інвесторами, компаніями, продуктом.

У програмі ми провели 13 тижнів. Нас взяли на стандартних умовах – $150 тис. за 7% компанії. AxDraft залучив інвестиції в $1,1 млн. Компанію оцінили в $10 млн.

“Стартап повинен вирішувати реальну проблему”

Наша платформа орієнтована на юридичні департаменти великих та середніх компаній, юридичні фірми. А ще у нас є продукт Axdraft Business – безкоштовні документи для малого бізнесу. Це наш соціальний проєкт, який забезпечує українські компанії якісним доступом до безкоштовних автоматизованих документів. Ця платформа буде корисною для приватних підприємців і малого бізнесу.

Спочатку я вважав, що саме юридичні фірми є нашими ідеальними клієнтами. Але потім ми побачили, що їм важко зрозуміти цінність AxDraft. А це погано вплинуло б на продажі. Тому ми сфокусувались на внутрішніх юридичних департаментах компаній, адже у них є окремий сегмент завдань – робота з великою кількістю документів, тому вони більше потребують наш софт. А як кажуть гуру стартапів – ти повинен розв’язувати реальну проблему.

Для кожного клієнта ми створюємо індивідуальний набір документів. Користувач надає нам ті договори, з якими він працює. Ми їх аналізуємо і завантажуємо в AxDraft. Ми ввесь софт надаємо своїм клієнтам і налаштовуємо необхідні документи в системі на основі потреб замовника.

Клієнти є як в Україні, так і Америці

Першими нашими клієнтами були компанії з мого кола спілкування з часів роботи юристом в Avellum. Перша велика корпорація, яка повірила у потенціал AxDraft – Миронівський Хлібопродукт. Для них ми автоматизували всі корпоративні документи. А далі почали співпрацювати з міжнародними фірмами, наприклад, Carlsberg.

Приклад того, як AXDRAFT полегшив життя і заощадив час компанії ДТЕК

Весь пошук клієнтів відбувався через знайомих, зустрічі чи конференції. Часто ми пишемо напряму, на почту чи LinkedIn.

Зараз ми маємо близько 44 клієнтів. І більшість з них – Європа та Америка. Там ми клієнтів шукаємо як і в Україні – знайомимось і пропонуємо послуги. Коли ми пройшли у Y Combinator, то отримали величезну довіру серед американських компаній. Якщо ви вже в системі і є частиною їх “тусовки”, то інвестиції підписуються швидко одним документом на три сторінки і акціонер не має жодних прав. Тоді як в Україні це буде договір на 30 сторінок, а інвестор контролюватиме навіть переведення коштів. Бо немає довіри.

Читайте також: “Блогери принесли нам $40 тисяч за добу”. Історія українського стартапу наплічників Pix

Y Combinator дає своєрідний знак якості, який створює кредит довіри до вас від інших компаній Кремнієвої долини.

Підняли ціну і продажі пішли вгору

На старті нашого проєкту, AxDraft був безкоштовним навіть на етапі демоверсії. Послуга коштувала 2 тис. гривень за одного користувача. Ми багато експериментували з ціноутворенням. Коли почались проблеми з продажами, то, як будь-які підприємці-початківці, вирішили, що проблема в ціні – надто дорого. Тоді розробили три категорії цін – 500 гривень, 1000 гривень і 2000 гривень за користувача. Послуга відрізнялась за кількістю шаблонів, які були в системі. Ми підписали кілька контрактів на 500 гривень, але зрозуміли, що ці користувачі майже не користуються AxDraft. І протягом року більшість з них скасовувало підписки.

Після того ми зробили крок у протилежну сторону — залишили ціну за користувача на рівні 2000 гривень, але зробили мінімальний пакет, який можна придбати — 17, 5 тис. на місяць. Тобто почали продавати послугу пакетом для десяти користувачів компанії одночасно.

Дивина, але цей крок дав поштовх нашим продажам. Нас почали серйозніше сприймати. Ми зрозуміли, що якщо хочемо продавати серйозний софт з автоматизації, то він не може коштувати смішних грошей.

Користувач повинен розуміти, яку цінність отримує від програми. І ця цінність – суттєва економія часу при підготовці документів.

Ні, компаніям не доведеться скорочувати штат юристів, але не доведеться і розширювати. Це просто полегшує їм життя. 

“Конкуренти є, але ми їх не боїмось”

В Україні у нас конкурентів немає, проте у світі вже є подібні рішення (Hot doсs, Сontract express чи Active docs). Наше рішення мобільніше, бо працює онлайн і дозволяє користувачу заходити з будь-якого пристрою. Крім того, ми пропонуємо більш високий рівень автоматизації. Наявність конкуренції лише підтверджує потенціал цього ринку. Виграє той, хто буде наполегливішим, більше слухати своїх користувачів і краще виконувати роботу. І, звісно, кому більше пощастить.

Ми плануємо і надалі розвивати свій продукт та компанію. Протягом року будемо нарощувати базу клієнтів у США та шукати нове фінансування.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі