Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Соціальним може стати будь-який бізнес, достатньо бажання. Досвід платформи Pear Shop, що згуртувала українських художників

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Перетворити традиційний бізнес на соціально відповідальний – це реально навіть під час війни. Саме так вчинила тернопільська рекламна агенція, запустивши Pear Shop – платформу, де українські митці виставляють мерч зі своїм дизайном і отримують 15% від продажу виробів. 

Як одночасно допомагати художникам, захищати авторське право, підтримувати ЗСУ й розвивати власний бізнес – розповідає засновник Pear Shop Степан Семенів.

Степан Семенів

засновник платформи Pear Shop

Українські ілюстратори надихнули змінити підхід

До повномасштабного вторгнення ми працювали суто як маркетингове агентство PeaR Team. Реклама – це те, чим ми займаємося вже понад 10 років. Виготовлення сувенірної продукції – частина нашої роботи. Здебільшого ми виготовляли вироби для наших клієнтів – підприємств, які функціонували на території області й України загалом. У нас замовляли термочашки, футболки, шопери, магніти й фото на полотні.

Після 24 лютого 2022 року ми поставили бізнес на паузу, щоб подивитися, яка ситуація буде далі. Натомість почали багато волонтерити. Значна кількість наших працівників виїхала з Тернополя, і агентство не працювало приблизно місяць, до кінця березня. Саме тоді ми вирішили повернутися до роботи й виготовляти патріотичний мерч, який був надзвичайно актуальним.

Почали зі звичайних футболок з написами «Доброго вечора, ми з України», але цей банальний дизайн уже приївся людям. Водночас ми спостерігали за тим, як художники-ілюстратори рефлексують у своїй творчості щодо подій у країні. Їхні роботи виглядали оригінально й були наповнені глибоким змістом. Ми вирішили, що і нам потрібно виготовляти цікавіший мерч.

Шевченко Pear Shop

Запропонували українським митцям співпрацю

У той період до Тернополя переїхала дівчина з Ірпеня, яка шукала місце для роботи. У нас був вільний комп’ютер, і ми запропонували працювати в нас. Вона займалася колажами. І ми вирішили разом спробувати щось зробити й надрукували її колажі на нашій продукції. Усім сподобався результат.

Ми пішли далі й запропонували українським художникам, ілюстраторам і фотографам співпрацю з нами. Умови такі: митці надсилають свої роботи в хорошій якості, а ми реалізуємо їх у сувенірній продукції: футболках, худі, світшотах, шоперах, наліпках, значках і пазлах. Тобто наше агентство забезпечує повністю весь процес: від виготовлення й реклами до пакування й доставки клієнтам. 10% з продажу виробу отримував автор або авторка дизайну, ще 10% ми віддавали на підтримку армії.

Навчався на Платформі соціальних змін і виграв пітчинг

Навесні я дізнався про освітню програму бізнес-акселератора соціального підприємництва від Платформи соціальних змін і подав заявку на участь. Навчання, яке передбачало й менторську підтримку, стало дуже корисним досвідом для розвитку бізнесу. Щоденні лекції протягом півтора тижня розкривали всі актуальні питання: від маркетингу до реалізації проєктів. Після завершення навчання моє уявлення про соціальне підприємництво змінилося. Здобуті навички ми почали застосовувати у своїй роботі. Нові знання, зокрема з просування, фінансової частини й аналізу бізнес-процесів, тепер дуже допомагають нашій справі.

Після курсу лекцій відбувся пітчинг, під час якого я презентував ідею створення платформи, де у співпраці з українськими ілюстраторами реалізується сувенірна продукція. На той час ми вже розробили й запустили сайт власним коштом, уклали перші договори з художниками й навіть реалізували перші вироби. Нашому проєкту вдалося виграти пітчинг, і ми отримали фінансування від Платформи соціальних змін. Нам надали грант, іі на ці кошти ми придбали обладнання для друку на футболках. Також завдяки фінансовій підтримці ми змогли збільшити відсоток виплати для художників з 10 до 15.

футболка з Шевченком

У нашій продукції відбиваються події України

Наш проєкт відкритий для всіх охочих ілюстраторів. Будь-який художник може надіслати свої роботи й укласти з нами договір. Далі ми розміщуємо їх у себе на сайті. Наша ініціатива досить вигідна для ілюстраторів, тому що їм не потрібно витрачати кошти й час, щоб почати друкувати свої роботи. Натомість вони мають можливість представляти свій мерч і отримувати додатковий прибуток зі своєї творчості. Нині на нашій платформі представлено 25 ілюстраторів, і ми вже маємо понад 500 макетів.

Будь-які події, що відбуваються в Україні, впливають на всіх нас і на художників зокрема. Кожен з них має власне бачення і стиль, тож по-своєму реагує на реальність у своїй творчості. На платформі є роботи, присвячені захисникам «Азовсталі», звільненню Херсона, керамічному півнику в Бородянці, що залишився неушкодженим у зруйнованій квартирі. Досить багато зображень зі псом Патроном – діти люблять цього собаку, він піднімає людям дух. Маємо ілюстрації зі стилізованою національною символікою.

Одне з наших завдань – захист авторського права

Наш бізнес велику увагу приділяє авторському праву митців. Ми обов’язково укладаємо договори з кожним художником, а також у соцмережах робимо публікації з юристами, що спеціалізуються в цьому питанні. Ми докладаємо зусиль для популяризації теми авторського права, оскільки переконані, що всі мають розуміти: творчість – це праця, яка в будь-якому разі має бути оплачена. 

На початку повномасштабної війни багато підприємств виготовляли продукцію із зображеннями, не питаючи дозволу в авторів. Звісно, у цивілізованому світі так робити неприпустимо. Якщо хтось неправомірно отримує заробіток із чиєїсь праці – це крадіжка та привід звертатися до суду. Захищати авторське право має будь-яке підприємство, що працює у сфері креативних індустрій. І нині це є одним із наших завдань.

футболка ЗСУ Pear Shop

Запускаємо соціальний проєкт, щоб купити електромотоцикл для розвідки

Співпраця з українськими ілюстраторами – не єдина наша соціальна ініціатива. Кілька місяців тому наша команда запустила проєкт «Подаруй військовому футболку». Ми пропонуємо клієнтам придбати для себе річ і таку ж саму передаємо військовому в госпіталь. Ми вибрали п’ять гербів України різного періоду, від символів Київської Русі до сучасного тризуба, і нанесли їх на футболки, біля серця. 

Читайте також: «Усе соціальне – безкоштовне» – це міф. Як бізнес вирішує проблеми українців? Кейс безглютенової пекарні Inaksha

У нас багато ідей, які плануємо втілити цього року. Одна з них – це листівки з дитячими малюнками, які ми готуємо власним коштом. Їх можна буде замовити на сайті з листом зі зворотного боку, ми передаватимемо їх військовим на передову через волонтерів. За вторговані кошти хочемо купити електромотоцикл для розвідки. Ми ще працюємо над втіленням ідеї, думаю, за півтора місяця запустимо цей проєкт.

Будь-який бізнес може стати соціально відповідальним

Я вважаю, що не кожен традиційний бізнес може стати соціальним, однак бути соціально відповідальним до снаги кожному. Підприємці можуть допомагати будь-кому та при будь-яких обставинах. Як саме допомагати – тут підкаже ваша сфера діяльності. Наприклад, до нас і раніше, до повномасштабної війни, зверталися студентські організації, які проводили благодійні акції, і просили надрукувати продукцію для певного заходу. Декілька плакатів чи футболок – ми ніколи в цьому не відмовляли. 

Хорошим взірцем у цьому питанні може стати підхід, який застосовують в Європі, де підприємства із соціальним складником мають додаткові бонуси. Там визначені критерії, що показують, наскільки соціально відповідальним є бізнес. І якщо такий підприємець планує взяти кредит у банку, він матиме перевагу перед традиційним бізнесом. Я впевнений, що будь-яке підприємство повинно мати соціальну відповідальність, а не просто приносити кошти власникам.

футболки Pear Shop

Через мерч розповідаємо іноземцям про війну

Нам подобається бути бізнесом, в якому з’явився такий соціальний складник. Ми плануємо відкривати ще в Івано-Франківську офіс рекламного агентства та забезпечити й там можливість замовлення нашого мерчу. Сподіваємося, це буде для нас новим кроком у популяризації нашої ініціативи. Ми збільшимо обсяг продажу та, відповідно, виплати художникам. Ми пишаємося нашою співпрацею з митцями й тим, що можемо допомогти їм. Це не дуже великі суми, але це можливість для ілюстраторів отримати додатковий заробіток зі своїх робіт, внести вироби до власного портфоліо та співпрацювати з іншими рекламними агентствами.

Наш бізнес сприяє розвитку суспільства насамперед тому, що ми багато розповідаємо про авторське право й закликаємо всіх звертати увагу на це важливе питання. Через патріотичну продукцію, яку замовляють, зокрема, за кордоном ми розповідаємо про війну. Іноземці дізнаються про Україну й отримують не банальний сувенірний подарунок, а класні речі, що мають глибокий зміст.

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі