

Суспільство
Сію-вію зеленесенькі: сім українських брендів, які роблять одяг, взуття та їжу з конопель
Не курять коноплі, а їдять, роблять з них взуття, одяг, текстиль та косметику. Мова йде про українські бренди, які відроджують етнічні традиції вирощування та переробки конопель. Ще здавна наші предки завдяки коноплям одягались, харчувались та навіть лікувались. Згодом це забулось. Але зараз українські бренди взялись відновлювати давню традицію і створюють продукцію з цієї рослини. І так, це цілком законно, адже технічні коноплі безнаркотичні, містять багато вітамін та корисних властивостей. Тож, давайте знайомитись з українськими виробниками різноманітної продукції з конопель.
1. Покурити шнурки, або конопляне взуття від Jo Hemp

Денис Бурдейний, засновник бренду Jo Hemp вже майже 20 років займається бізнесом на коноплях. Спочатку це було акціонерне товариство, яке займалось посівом конопель та інших агрокультур. Створювати конопляні джгути та канати для мореплавства, але товари стали не популярними, тому підприємство змінило напрямок і почало створювати текстиль, а згодом і взуття з технічних конопель. Взуття повністю створюють з власної сировини. Підприємство має 100 гектарів полів, а також власний завод з первинної переробки.
Конопляна тканина відмінно дихає, при цьому зберігає постійну температуру, що дозволяє уникати перегріву в спекотну погоду і переохолодження в холодну. Це робить взуття з конопель універсальним, оскільки його можна спокійно носити як у спеку, так і коли на вулиці стає прохолодніше. Антибактеріальні властивості, якими володіє взуття з конопель торгової марки Hanftek, запобігають утворенню неприємних запахів і всякого роду грибкових інфекцій.
Конопляне взуття від українського бренду знайшло своїх поціновувачів не тільки у нас, а й за кордоном. В асортименті є чоловічі та жіночі кеди, кросівки, чобітки, сліпони. Та й ціни на конопляне взуття досить приємні – від 300 до 2000 гривень.
2. Конопляні смаколики від Hemps Lab

У крафтовій майстерні Hemps Lab можна знайти будь-яку продукцію з конопель – одяг, взуття, аксесуари та навіть смаколики. Житомирський майстер Олег Земнухов ще 20 років тому поставив собі ціль відродити конопляне виробництво.
“Я пам’ятаю момент, коли мої друзі з творчої спільноти замовили собі через інтернет конопляні речі з-за кордону. У нас це було ще не популярно та і моди на еко як зараз не було. Це підсмикнуло мене поцікавитись та пошукати, а де ж поділись наші коноплі, адже в давнину вони були одними з основних сільськогосподарських культур”, – каже Олег Земнухов.
Читайте також: Взуття, одяг та халва з конопель: як житомирський майстер відроджує давнє ремесло
В основному виробництво Hemps Lab зосереджене на взуття та одязі. Але нещодавно почали створювати і їжу з конопель. Зараз тут можна купити халву та мед з насіння конопель. Також майстер експериментує і з конопляним сиром. Ціни на одяг та взуття в середньому 2000 гривень, на аксесуари – 600-800 гривень, а на солодощі – 50-60 гривень.
3. Bosston – штори та постіль з конопель

Bosston – це справжній конопляний бутик. Конопляна тканина має антибактеріальний та протигрибкові властивості, не є алергеном. Крім того, чудово затримує тепло та дозволяє тілу дихати. Саме тому з конопель здавна наші предки шили собі не тільки одяг, а й постільну білизну.
У бренду Bosston можна знайти комбінезони сукні, пальта, блузки, піжами з рослинного волокна для жінок, чоловіків та дітей. Також є лінійка торбин, рюкзаків та взуття, яке створене без жодного синтетичного матеріалу. У бренду можна придбати конопляну косметику, але справжньою фішкою є постільна білизна та штори! Такі штори довговічні, чудово закривають сонячне проміння, а завдяки пористій структурі у приміщенні навіть з закритими шторами буде хороша вентиляція. Ціни на вироби від 300 гривень за аксесуар, до 8000 гривень за конопляну ковдру.
4. Конопляні шуби від DevoHome

Ви точно чули про цей український бренд, який першим у світі розробив інноваційний замінник тваринного хутра. Так, саме з конопляного волокна. Компанію DevoHome заснувала Оксана Дево у 2013 році. Дізналася про завод в Україні, де вирощують технічні коноплі, виробляють нитку і конопляне волокно, але не роблять з них готові вироби. Тому вона вирішила ситуацію виправити. А власний досвід боротьби з алергіями підштовхував до того, щоб зробити продукт як для себе – виключно натуральний текстиль в стильному, приємному дизайні. Коноплі вирощують на Полтавщині без пестицидів.
Першим продуктом став натуральний плед з конопель, а далі додались і подушки, дитячий текстиль та одяг. Зараз бренд пропонує будь-який текстиль, товари для кухні, аксесуари, штори та навіть конопляні повідки для тварин.
Читайте також: Чому вам треба займатись бізнесом на коноплях? П’ять аргументів “за” і три “проти
Найбільш несподіваним товаром є шуби із конопель, які зовні мало відрізняються від натурального хутра, але є чудовою екологічною альтернативою. Конопляне хутро розкладається набагато швидше, ніж синтетичне. Воно має натуральний вигляд і природний колір, що нагадує необроблену овчину. А ще тепле, дихаюче, регулює вологообмін і легше, ніж натуральне. А ще шубу можна прати! Така шуба коштує 13 000 гривень, текстиль – від 2000 гривень, а аксесуари – від 100 гривень.
5. Натуральна косметика з конопель

Натуральна косметика все більше стає популярною в Україні. Але чи користувались ви колись засобами з конопель? Таку взялася робити українська косметична компанія разом з Асоціацією “Українські технічні коноплі”.
“Головною особливістю конопляного насіння є корисні компоненти, які є у його складі: велика кількість поліненасичених жирних кислот, калейдоскоп вітамінів, мінералів та амінокислот. Це означає, що за ефективністю крем з канабісом може конкурувати з антивіковою сироваткою або процедурами для профілактики і розгладження зморшок. При цьому, через те, що ми використовуємо насіння технічних конопель, ніяких психоактивних ефектів використання конопляних продуктів не дає”, – розповідають засновники компанії Натуральна косметика.
Таку косметику можна придбати в магазині “Конопляний супермаркет” – це онлайн-майданчик, де представники асоціації “Українські технічні коноплі” виставляють для продажу свої продукти та за допомогою якого визначаються симпатії покупців. Лінійка косметики тут досить широка – є і креми, і мило, і скраби з конопляними висівками, і мочалки, і засоби для волосся. А ціни вас приємно здивують – в середньому 100 гривень.
6. S.Lab: замість пластику – коноплі та міцелій грибів

У цій добірці ми не могли не згадати про український стартап S.Lab, який робить посуд, декор, будматеріали та навіть меблі з екологічного матеріалу. А саме з міцелію грибів та технічних конопель. Цей матеріал дуже екологічний, адже розкладається у ґрунті буквально за місяць-півтора та може повністю замінити пластик.
“Отриману субстанцію ми поміщаємо у таку форму, якої буде наш майбутній виріб. Припустимо, нам потрібна цеглина – тоді ми використовуємо прямокутник. Там міцелій починає рости. Він харчується субстратом – технічними коноплями, розростається, з’єднуючи частинки субстрату та заповнює собою всю форму. За 5-7 днів ми дістаємо продукт”, – кажуть засновники бренду Юлія Бялецька та Євген Томілін.
Читайте також: Замість пластику – гриби та коноплі: як стартап S.Lab робить речі з екоматеріалу
Горщики під квіти з грибного міцелію та конопель коштують 250 гривень. Ми звикли купувати пластик за такою ж вартістю. А тут екологічна альтернатива. Звуко- і термоізоляційні панелі – 800 гривень за метр квадратний. Це еквівалентно будь-якому іншому матеріалу для звуко- та термоізоляції. А ще тут можна купити екологічні іграшки на ялинку, лампи, люстри, стільці та вішаки для одягу. І все це з конопель та грибів!
7. Конопляні суперфуди від Екосвіт

Свою діяльність фермери Юрій та Ірина Колесники розпочали ще у 2006 році. Спочатку вони посадили 70 га технічних конопель, а згодом навчились виробляти з них протеїн, сир, олію, борошно, висівки, лущене насіння, халву, майонез, конопляну сіль і навіть ікру.
Нині господарство Екосвіт перебудовує свою діяльність на подальшу розробку та продаж устаткування для переробки конопляної продукції. Створенням та модернізацією існуючих зразків фермер займається особисто.
Тому тут ви можете купити олію, лущене насіння, насіння для вирощування. Насіння коштує від 30 гривень за кілограм.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub