Суспільство
Що таке воєнний стан, і як він вплине на життя простих українців
Через інцидент в районі Керченської протоки Верховна Рада України сьогодні, 26 листопада, збереться, аби розглянути рішення про введення воєнного стану. Якщо депутати підтримають указ президента, воєнний стан триватиме 60 днів.
Президент наголосив, що запровадження воєнного стану не означає, що Україна проводитиме наступальні дії. Україна буде проводити дії щодо оборони своєї території.
Наголошується, що запровадження воєнного стану не буде передбачати обмеження конституційних прав громадян. В Уряді ж висловили переконання, що режим воєнного стану не завдасть шкоди економічній ситуації в країні.
Чому пропонують ввести воєнний стан?
Російські військові кораблі в районі Керченського мосту ввечері в неділю, 25 листопада, відкрили вогонь на ураження по трьох суднах Військово-Морських Сил України та захопили їх. За останніми даними, шестеро українських моряків поранені.
“Після виходу з 12-мильної зони катери прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-Морських сил ЗС України. Пошкоджено малий броньований артилерійський катер “Бердянськ”. Катер втратив хід, є поранений. Зброя застосовується на ураження”, – повідомив близько 20:35 прес-центр командування ВМС ЗС України.
Загалом на трьох українських катерах було 23 військових.
У Росії ж пояснюють те, що трапилось, “провокацією Києва”.
Що таке воєнний стан?
Це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, закон України “Про правовий режим воєнного стану”, а також указ президента.
Затверджений парламентом указ негайно оголошується через засоби масової інформації.
Крім того, Україна негайно через генсека ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.
Де і на скільки можуть ввести воєнний стан?
Воєнний стан може бути введений як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях – це повинно бути чітко зазначено у президентському указі.
У законі не вказується тривалість воєнного стану – термін його дії має бути зазначено в указі президента. РНБО рекомендувала президенту оголосити військовий стан строком на 60 днів.
Також президентський указ визначає перелік прав і свобод громадян, що будуть обмежені під час воєнного стану. Верховна Рада може прийняти указ повністю, частково, з рекомендаціями або застереженнями.
Хто керує державою під час воєнного стану?
Згідно із законом, керівництво державою переходить до військового командування, яке разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування мають запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму.
Військові адміністрації – це тимчасові державні органи, які можуть бути утворені на територіях, де проголошено воєнний стан. Рішення про доцільність їхнього створення приймається президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Адміністрації утворюються в одному чи декількох населених пунктах. Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається та звільняється президентом України за пропозицією Генерального штабу.
Як це вплине на майбутні вибори?
Виборча кампанія починається за 90 днів, тобто 31 грудня. Введення воєнного стану означатиме відтермінування початку кампанії щонайменше на місяць. А це може стати реальною причиною для перенесення дати виборів президента. Після припинення воєнного стану в Ради є 90 днів на те, щоб визначитися з новою датою виборів у випадку, якщо вони мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан.
Утім, про майбутнє виборів в Україні поки передчасно робити висновки. Навіть якщо воєнний стан буде запроваджено, існує багато механізмів, які дозволять провести вибори. До 31 грудня воєнний стан може бути запровадженим, може бути скасованим. Він може бути на території всієї країни або ж на окремих.
Чи означає він повну мобілізацію?
Під час засідання РНБО президент заявив, що “рішення [про введення воєнного стану] не передбачає негайної мобілізації; але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги”.
До того ж, за його словами, це не означатиме зміни положення на фронтовій лінії Донецької та Луганської областей. Також рішення не передбачатиме негайної мобілізації, але буде проведено роботу з резервом першої черги.
До оперативного резерву першої черги належать військовослужбовці, які були призвані за мобілізацією до ЗСУ протягом з першої по шосту черги мобілізації та які звільнилися й стали на військовий облік у військові комісаріати, а також ті, хто пройшов строкову службу починаючи з 2014 року.
Втім, навіть якщо військомати цілеспрямовано не шукатимуть військовозобов’язаних, громадянам, які перебувають на обліку, змінювати місце проживання буде досить проблематично. Без дозволу військового комісара це заборонено.
Тимчасові обмеження
Умови воєнного стану передбачають повну заборону проведення страйків, масових зібрань та акцій. Наприклад, під заборону потраплять акції євробляхерів.
Військове командування під час воєнного стану має право запроваджувати комендантську годину, встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду в населені пункти, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів.
Нова військова влада отримає право перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.
Запрацює також право на заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо вони становлять ризик для суверенітету та національної безпеки України.
Як це вплине на банки і міжнародну співпрацю?
Рішення про запровадження воєнного стану не вплине на роботу банківської системи.
Банківські відділення і офіси будуть працювати у звичайному режимі. Рішення не вплинуть на роботу банків. Крім того, можливе введення в Україні воєнного стану не вплине на виплату пенсій, заробітних плат та соціальних платежів.
Також відомо, що у МВФ немає формальних юридичних заборон, що перешкоджають продовженню співпраці в умовах воєнного стану, пишуть Українські новини. Фонд вже співпрацював з низкою країн, на території яких розгорталися військові конфлікти різної активності.
Для фонду важливо, щоб в країні існував план реформ і щоб дії влади сприяли його реалізації.
Як скасовується воєнний стан?
Воєнний стан скасовується указом президента у разі “усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності”.
З такою пропозицією до президента може звернутися або Радбез, або парламент.
Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через засоби масової інформації.
Суспільство
Про що фільм?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти
Коментарі
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Коментарі