Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Серед клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Кожного місяця близько 300 українських сокир та молотів для вікінгів відправляється в Європу, Америку та навіть Австралію. Бренд Ancient Smithy вже більш як чотири роки підкорює українських та закордонних любителів ексклюзиву. Тут створюють унікальні сокири як у вікінгів чи улюблених героїв відеоігор. Всі вироби – повністю ручна робота, а деякі ковалі займаються цим ремеслом вже в четвертому поколінні. Та спочатку засновник бренду Михайло Пересунько скептично поставився до ідеї кувати сокири. А зараз серед клієнтів AncientSmithy є навіть співробітники NASA та НАТО. 

Михайло Пересунько

Михайло Пересунько

За освітою інженер-конструктор. Навчався в Київському національному політехнічному інституті. Працював продакт-менеджером в українській IT-компанії, а також мав бізнес із ремонту й продажу комп’ютерної техніки. Чотири роки тому заснував власний бренд Ancient Smithy з виробництва кованих сокир. 

Спочатку скептично сприйняв ідею продавати сокири

Після університету я працював інженером-конструктором, але зрозумів, що там грошей не заробиш. Тому почав займатись продажем комп’ютерної техніки, а згодом відкрив і сервісний центр. Бізнес йшов добре до 2014 року, поки не обвалився курс і мої гривневі доходи стали мізерними. Тому я вирішив піти в IT і влаштувався в одну компанію на посаду продакт-менеджера. Але паралельно з цим намагався створити власний бізнес. 

Десь 5 років тому знайомий розповів мені, що є така популярна тема хендмейд-товарів, які можна продавати по всьому світу завдяки маркетплейсам. Тоді я подумав, що було б круто і собі щось таке робити. Адже працюючи в IT-компанії, я часто проводив перемовини з американцями, вмів домовлятись з іноземцями. Ще один знайомий підкинув ідею продавати ножі ручної роботи. Я знайшов майстра і так почався цей бізнес. Як виявилось, такою справою займаються дуже мало людей в Україні. А якщо і є, то ціни на ножі набагато вищі, ніж в Європі. Ніж може коштувати $350-500, але матеріали використовують не найкращі. 

Продажі йшли дуже повільно. Я вже перестав працювати з тим майстром, бо він вирішив прокачати власний бізнес. Знайшов ще одного коваля, але той займався вже не ножами, а сокирами. Тоді я подумав, кому вони взагалі потрібні ті сокири. Та все ж таки вирішив спробувати. Я розробляв дизайн, а коваль займався виробництвом. І зрозумів, що ця ніша не зайнята, а товар дуже зацікавив іноземців. Запустивши бізнес, я продовжував працювати в IT-компанії, адже прибуток від продажу сокир почав отримувати тільки через три роки. 

Працюємо з професійними майстрами і застосовуємо давні техніки кування

Зараз ми робимо сокири будь-якого стилю. Це можуть бути сокири як у вікінгів, або улюблених комп’ютерних героїв. Також робимо молоти і професійні ковальські інструменти. В основному я працюю над дизайном, а майстри виконують роботу. Але вони також можуть вигадувати дизайн свого виробу і якщо продажі пішли, то майстри отримують за це премію. Зараз з нами працює 15 людей, але коли дуже багато замовлень чи святкові дні, то залучаємо майстрів на аутсорсі. 

Читайте також: Поціловані вогнем: як луцький майстер створює середньовічні щити та обладунки

Наше виробництво зосереджене у різних областях, але основне в Івано-Франківську. Ковальство розвинене по всіх Україні, але саме на Заході найбільше майстрів займаються цим ремеслом. Наші вироби – це ексклюзивна робота. Ми використовуємо і давні техніки ковальства, наприклад, вільного кування, коли при створенні виробу не використовуємо жодної форми. Тому і набираємо в команду хлопців, які є професіоналами своєї справи. Ми забезпечуємо їм гідну оплату праці, але при цьому вимагаємо ідеальну роботу. Кожен майстер має свою унікальність. У нас є хлопці, які є ковалями в четвертому поколінні. У когось предок кував підкови під час другої світової війни, хтось займався викладанням цього ремесла. 

На пошук майстрів знадобилось чимало часу. Ці люди трохи далекі від інтернету, тому спрацювало сарафанне радіо. Десь вони виклали свій товар на ОЛХ, мені сподобалось і я запросив на роботу. Вся проблема в тому, що багато людей займаються ковальством, але в багатьох немає цієї деталізації та педантичності. Нам дуже важливо, щоб людина працювала акуратно і була прискіплива до кожної деталі. Крім того, у нас кожен фахівець своєї справи – одні займаються тільки металом, а інші створюють ручки для сокир і працюють з деревом. Також є спеціалісти, які працюють зі шкірою. 

Українські сокири по всьому світу, а серед клієнтів НАТО і NASA

Коли я починав свій бізнес, то одразу виклав перші товари на американському маркетплейсі Etsy. Перше замовлення ми чекали десь 2-3 місяці. Та це й не дивно, магазин новий, відгуків немає, а це дуже важливо для таких платформ.І перше замовлення у нас було проблемне, бо клієнтка через проблеми з поштою чекала три місяці. Але вона була дуже задоволена якістю, тому залишила позитивний відгук. 

Та згодом ситуація значно покращилась, особливо під час пандемії. Люди почали робити онлайн-замовлення, а хендмейд-товари мали попит. Ми виставляли не тільки на Etsy, а й на eBay та Amazon. Серед наших клієнтів дуже багато жінок, які купують подарунок для чоловіків. Зазвичай вони просять зробити якесь оригінальне гравіювання. Також колись було замовлення 12 сокир для 12 свідків на весіллі. А ще є люди, які колекціонують такі вироби і купують у нас кожну нову модель. Наш сокири вже поїхали по всьому світу – в Америку, Європу, Японію, Корею та навіть Австралію. В місяць відправляємо десь 300 замовлень, але тільки 5-7% з них – по Україні. Можливо через ціну, бо середній чек на наші сокири 300 доларів. Але це ексклюзивна та унікальна ручна робота, яка варта цих коштів. 

Третій рік постіль наші сокири замовляють спецпідрозділи НАТО. Вони проводять різні фестивалі, а сокири є нагородою. Також замовляв астронавт НАSA і шведська компанія, яка робить електрокари. Дуже часто сокири замовляють як призовий фонд на різних фестивалях, або на подарунок військовим, які виходять на пенсію. Клієнтів зараз багато. Тільки на одному магазині маємо майже 2000 відгуків. 

Кожна сокира повинна пройти перевірку

Щоб наш товар можна було відправляти за кордон, потрібно пройти перевірку Міністерства внутрішніх справ. Ножі та сокири можуть належати до холодної зброї. Тому на кожну модель ми повинні отримати сертифікацію. У МВС є спеціальні лабораторії, де проводять тести товару. І є норми, які збереглись ще напевно з 60-х років. Наприклад, сокира не повинна перерубувати дошку, бо інакше вважається холодною зброєю. А якщо вона схожа на бойову, то таке не пропускають. Навіть вимірюють всі параметри і якщо є якісь мінімальні розбіжності, то можуть не прийняти. Доводиться інколи переробляти документи. Але це дурниці, бо ніде у світі такого немає, а ми платимо за кожну сертифікацію. 

Зазвичай перевірка проходить швидко, але якщо у МВС велике завантаження, то може і місяць тривати. Втрата часу та грошей. 

Читайте також: Зроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів

Але ще не було таких випадків, коли б ми не отримали сертифікацію. З ножами значна складніша ситуація, ніж з сокирами, бо там ще більше перевірок. А ми перша компанія, яка має такі документи. 

Про плагіат і конкуренцію

Наша компанія постійно розвивається, намагаємось вигадувати нові дизайни, та якісь фішки. Тому у цій ніші є третіми у світі. Якщо раніше сокирами займалось не багато майстрів, то зараз конкуренція на міжнародному ринку виросла в рази. А все тому, що на ринок вийшли пакистанці. Раніше у них були певні обмеження продавати товари на американських маркетплейсах, а зараз вони навчились обходити ці обмеження. І тепер я часто помічаю, що крадуть наші фото і видають за свої. Можуть навіть взяти фото зі мною і наклеїти свій логотип. Людина купує, а отримує підробку. І їх вироби поганої якості, бо якщо використовуємо метал У7 чи У8, то вони найдешевшу. Метал такої якості швидко заржавіє і затупиться. 

Ми працюємо чесно, компанія зареєстрована в Україні, і продаємо та відправляємо з України. А вони реєструють компанію в Англії чи Франції, а відправляють з Пакистану. Люди не розуміють, думають що купили товар в себе локально, а насправді їх просто обдурили. Нам часто люди пишуть, подивіться, ваші вироби в інших магазинах представлені. 

Щоб захистити свою інтелектуальну власність ми зареєстрували торгову марку в США, а також патент на наш вироби та унікальний дизайн. Також намагаємось блокувати таких недобросовісних продавців. Також бачили. що деякі інстаграм-магазини крадуть наші фото. Їх також блокуємо, а якщо це якась велика компанія, то можемо навіть судитись. 

Читайте також: «На газ і гальма тиснуть руками». Як луцька майстерня переобладнує авто для людей на візку

Але є й ті з ким приємно конкурувати. Наприклад шведська компанія, яка працює понад 100 років. Вони роблять круті вироби і я на них рівняюсь. Також у нас в Харкові є компанія, яка робить хороший товар. Але вони продаються тільки за кордоном. Ми ж зараз плануємо розвиватись і в Україні, щоб відсоток продажів на внутрішньому ринку був значно більший, ніж 5%. Хочемо, щоб наші люди підтримували вітчизняного виробника. 

Підтримай ШоТам

Суспільство

Карпатський фонд шукає кращу соціальну інновацію

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Карпатський фонд у рамках Проєкту Карпатської платформи громадянського суспільства оголошує конкурс на Кращу соціальну інновацію.

Про це пише Мукачиво.нет.

Дедлайн

Заповнену аплікаційну форму необхідно надіслати до 1 листопада 2021 року на електронну пошту фонду cfua@cfoundation.org.

Читайте також: “Територія Донбасу може перетворитися на пустелю”. Як війна на сході впливає на ґрунти та що з цим робити

Усього у конкурсі беруть участь 4 країни, у кожній із них буде визначено одного переможця. Церемонія нагородження буде відбуватися на міжрегіональному заході Платформи, де переможці матимуть можливість представити свої інноваційні проєкти. Організатори надрукують брошуру із описом усіх проєктів-переможців.

 • Мобілізація соціального, культурного та економічного потенціалу громад;
 • Соціальне включення та інтеграція;
 • Розвиток нових соціальних мереж та соціального партнерства;
 • Промоція волонтерської роботи в громаді;
 • Співпраця та партнерство між НУО, владою та бізнесом;
 • Розвиток філантропії в громаді та соціальної відповідальності;
 • Транскордонна співпраця між НУО, яка сприяла вирішенню місцевих проблем.

Критерії для участі

Заявниками можуть бути зареєстровані організації громадянського суспільства або неформальні групи, які знаходяться та працюють у Карпатському Єврорегіоні, а саме:

 • Угорщина: Borsod-Abauj-Zemplen, Hajdu-Bihar, Heves, Jasz-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmar-Bereg and Nograd counties
 • Польща: Малопольське та Підкарпатське Воєводства
 • Словаччина: Кошицький та Прешовський краї
 • Україна: Чернівецька, Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська області.

Не будуть розглядатися заявки від НУО, які знаходяться за межами регіону або є представництвами всеукраїнських організацій.

Нагадаємо, українців запрошують на онлайн-лекцію «Гендерна рівність у спорті».

Головне фото: mukachevo.net.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Києві встановили лави на гроші, зібрані на благодійному концерті гурту Бумбокс

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві на Грецькій набережній у Дарницькому районі встановили лави на кошти, зібрані від благодійного концерту гурту Бумбокс.

Про це розповіли у спільноті “Місто-сад” у фейсбуці.

Відомо, що вартість однієї лави становить 14,4 тис. гривень.

Нові лавки мають бетонну основу, до якої міцно прикріплені дерев’яні сидіння.

Читайте такожСміттєві полігони Донбасу заповнені на 90%. Як місцеві активісти вирішують проблеми поводження з відходами

“Позняківська громада встановила лави і тепер набережна ще більше притягує киян. Навіть осіння прохолода не відлякує посидіти на набережній з видом на Дніпро”, – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, у Києві біля UNIT.City встановили арт-інсталяцію із переробленого пластику.

Усі фото: facebook.com/GardenCityNGO.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

“Територія Донбасу може перетворитися на пустелю”. Як війна на сході впливає на ґрунти та що з цим робити

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам запускає атлас екологічних проблем Донбасу та способів їхнього вирішення “Cxiд Ekomap”. На мапі зібрані екологічні проблеми регіону – забруднення повітря та річок, сміттєзвалища, лісові пожежі, тліючі терикони, зниклі степи та інші. Завдяки інтерактивному атласу можна дізнатися детальну інформацію про проблему, а також інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета “Cxiд Ekomap” – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. Перелік на мапі є ще неповний, тому кожен із вас може долучитися до її наповнення та сприяти розв’язанню проблеми.

Військовий конфлікт та бойові дії негативно вплинули на стан вугільних шахт на Донбасі. Через їх незаплановане закриття відсутній контроль за рівнем води та газу. В результаті цього шахтні води отруюють питну воду і можуть перетворити навколишні території на солоне болото. Крім того, вже є проблема просідання та деградації ґрунтів. Екологи та місцеве населення неодноразово фіксували просідання поверхні, стіни будинків починають тріщати та можуть статися обвали. Це може спричиняти навіть землетруси. Вчені переконані, якщо не взятись за вирішення ситуації зараз, то територія буде просто непридатною для життя.

Марина Слободянюк

Марина Слободянюк

Експертка організації Truth Hounds, яка документує воєнні злочини і злочини проти людства з 2014 року.

Досліджуємо злочини проти людства та довкілля

Наша організація Truth Hounds займається документуванням воєнних злочинів та злочинів проти людства на Донбасі та у Криму з 2014 року. Але не тільки люди або власність можуть бути об’єктами злочину. Нещодавно ми провели дослідження екологічної ситуації на території Донецької та Луганської областей, адже злочини проти довкілля також мають місце. 

В ході нашого дослідження ми провели три польові місії на Донбасі, де фіксували проблемні моменти. Також зустрічались з керівниками підприємств, представниками влади, активістами, науковцями та технологами, щоб окреслити масштаб проблем. Крім того, ми робили низку “кабінетних досліджень” з відкритих джерел, адже дуже багато екологічних проблем є на непідконтрольних територіях, але ми туди не маємо доступу. Тому можемо користуватися тільки відкритими джерелами, щоб визначити масштаб проблеми.  

Ці дослідження засвідчують актуальний стан та динаміку зміни складу ґрунтів, поверхневих та стічних вод, ситуації з підприємствами вуглевидобувної, металургійної, нафтопереробної та хімічної промисловості та їхнього впливу на довкілля, стану флори та фауни, зокрема лісів, рідкісних представників природоохоронних зон, стану систем інфраструктури та постачання в регіоні. У всіх випадках є негативний вплив бойових дій на стан довкілля. 

Затоплення шахт – найбільша екологічна проблема

Найбільша екологічна проблема на Донбасі – це шахти. Бо це шахтарський край, де інтенсивність вугледобування дуже висока, і питання правильного закриття шахт є дуже важливим. А у нас шахти затоплюються, і це призводить до великих проблем довкілля – це і хімічний склад ґрунтів, і якість води, і проблема виходу метану, і проблема так званих техногенних землетрусів, причиною яких є не природні чинники, а саме діяльність людини. 

Читайте також: Затоплення шахт на Донбасі – найбільша небезпека для довкілля. Експерти розповіли, що з цим робити

На шахтах вода просто не відкачується, і через це, наприклад, у Макіївці фіксувались руйнування ґрунтів, тріщини в асфальтах. Чому виникла проблема з затопленням шахт? По-перше, на окупованій території шахтами ніхто не займається, вони просто розпилюються на металолом, а підземні вирубки безконтрольно затоплюються. По-друге, через воєнний конфлікт унеможливлюється експлуатація шахт та відбувається знеструмлення. По-третє, виробництво вугілля стає нерентабельним через військові дії, тому можна сказати, що потреби в шахтах немає. Внаслідок закриття шахти неконтрольовано затоплюються підземними водами і виникає високий ризик просідань і навіть провалів ґрунтів, затоплення значних поверхневих площ, виходу метану на поверхню. А це може стати причиною вибухів, руйнувань та отруєння населення, а ще цілої низки інших загроз.

Через 7 років після вибухів ґрунти такі ж забруднені

Через потрапляння шахтних вод у землю відбувається процес просідання і засолення  ґрунтів, деградація і заболоченість поверхні. Крім того, місцева родючість упала на декілька пунктів з 2014 року через отруєння землі продуктами розірваних снарядів. У цій зброї використовуються важкі метали, які взагалі не характерні для ґрунтів. 

Ми брали на пробу ґрунти після обстрілів недалеко від Слов’янська. Аналіз показав критичне перевищення показників гранично допустимої концентрації важких металів, зокрема титану, високий рівень сульфатного засолення. І попри те, що вибух був там ще 7 років тому, багато речовин досі залишаються у землі в надмірній кількості. Ми порівнювали результати з колегами з організації “Екологія. Право. Людина”, які брали проби ще у 2015 році. І показники не змінились – що одразу після вибуху, що через 6 років. 

Окрім снарядів, що розірвались, на Донбасі величезна територія замінована. Тому ці території потрібно належним чином розмінувати, щоб це якомога менше зашкодило ґрунтам. Інакше територія просто перетвориться на пустелю. Це величезна проблема, тому для її вирішення необхідна комплексна робота з залученням фахівців. 

Фото: armyinform.com.ua

У своєму дослідженні ми зазначали, що моніторинг динаміки просідання ґрунтів можливий завдяки супутниковим знімкам та геодезичному аналізу ґрунтів, зокрема на тимчасово окупованих територіях. І у Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України зафіксовано такі просідання ґрунту у деяких містах Донецької області: неподалік від шахт у Київському районі (Донецьк) – 53 см; у Калінінському районі (Донецьк)- 69 см; у Петровському районі (Донецьк)- до 92 см; поблизу шахти “Щегловська” (Макіївка) – 52 см; у Гірницькому районі (Макіївка) – 63 см. Тобто, ситуація вже катастрофічна.

Зруйновані підприємства є джерелом небезпечних відходів

Ще однією причиною забруднення ґрунтів є порушення роботи та аварії на промислових та інших підприємствах регіону. Наприклад, у дослідженні ми згадували Лисичанський нафтопереробний завод, який горів у 2014 році. Там відбулись значні пошкодження місткостей з нафтою, які горіли кілька днів. До речі, використання таких об’єктів як захисту підходить під визначення воєнних злочинів. Розташовані на території регіону об`єкти виробництва підприємства через те, що їх дуже багато, сильно страждають, і це великий ризик для довкілля. 

Якщо говорити про промислові об’єкти, розташовані на непідконтрольній території, то найбільшу загрозу там становлять підприємства поблизу міста Горлівка. Річ у тім, що тут багато критичних підприємств, неправильна експлуатація яких може призвести до катастрофічних наслідків. Це насамперед Горлівський коксохімічний завод, Горлівський хімічний завод, Микитівський ртутний комбінат та інші. Усі ці підприємства є джерелами високого ризику. Наприклад, накопичувач хімічних відходів при хімзаводі перебуває в аварійному стані (приблизно 11,6 тон відходів), уже зараз він забруднює високотоксичними речовинами навколишні ґрунти та воду. Через бойові дії припинив діяльність ртутний завод, і як наслідок — забруднення довкілля ртуттю з тисяч неутилізованих ламп та відходів виробництва. Отруйні радіоактивні елементи забруднюють ґрунти.

Для розв’язання проблеми необхідна система моніторингу

Наше дослідження – це інформаційна кампанія, яку ми провели, щоб наголосити на проблемі ще раз. Потрібно починати діяти і хоча б налагодити систему моніторингу стану довкілля в регіонах. Зараз немає нормальної централізованої системи, яка б відстежувала зміни. Якщо на Луганщині взяти дві проби, то це буде не результативно взагалі. Тому такі аналізи треба проводити часто і в досить великій кількості. Особливу увагу слід приділити таким місцям, де були обстріли або якісь серйозні викиди в довкілля, скиди шахтних вод в річки або затоплення територій. Централізована система, яка має отримувати багато даних, бути репрезентативною і часто поновлюватися, щоби можна було відстежити якісь тенденції. 

Читайте також: Снаряди вбивають ґрунт. Як на Донбасі відновлюють дику природу після впливу війни

Окрім висвітлення проблеми, на презентації нашого дослідження ми запросили представників Департаменту екології та природниз ресурсів, щоб разом зайнятись розслідуванням злочинів проти довкілля. Звичайно, життя і добробут людей на першому місті, але довкілля дуже пов’язане з цим. Тому цей напрямок не можна залишати нерозробленим. Ми сподіваємося, що своїм звітом хоч все ж вдалося якось зрушити проблему цю, і донести інформацію до влади. 

Для розв’язання проблеми потрібно з нуля розробляти програми і залучати експертів, які робитимуть точні аналізи. Не ентузіасти, які як ми беруть проби ґрунту для свого звіту. Щоб розробити програму оздоровлення ґрунтів, потрібні більш комплексні аналізи. Тому спочатку треба починати з моніторингу, обробки цих даних, а потім вже розуміти, як правильно розв’язувати проблему.

Олег Улицький

Олег Улицький

Доктор геологічних наук, доцент, темою вугільних шахт займається з 1980-х років. Спеціалізується на екологічних питаннях. Директор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, професор кафедри «Екологічна безпека».

Грунти біля проммайданчиків не придатні для сільського господарства

Шахта – це потенційно небезпечний об’єкт. Через їх закриття на поверхню виходять шахтні води, які мають багато забруднювальних речовин та важких металів, які будуть розповсюджуватися з атмосферними опадами. І це призводить до забруднення ґрунтів. 

Викид в атмосферу таких речовин як формальдегід, діоксид азоту, фенолом, бензопірен, метан під час видобутку вугілля призводить до деформації гірського масиву. Наприклад, працюють шахти Південнодонбаські ім. Сургая та шахта №1/3. Там свого часу ми зробили пости спостережень за рівнем земної поверхні. І в нас просідання сягали від 5 до 10 метрів. Ці площі на гірничому відводі вже були зняті з обороту, бо там під час деформування створювались штучні водойми, бо був порушений гідрогеологічний режим, і там утворювалось болото. Це пов’язано з просіданням земної поверхні. А на цих площах була зведена міська інфраструктура – каналізаційні мережі, водопровід, газопровід, фундаменти будівель. І це створювало дуже великі проблеми, бо були просідання і руйнування звичайних та виробничих будівель. 

Водоймище біля Єнакієвого, куди без будь-якого очищення скидають стоки з шахти. Яскраво-помаранчевим мулом забруднені також береги водоймища. 
Фото: freeradio.com.ua

Крім того, хімічні підприємства “Азот” Сєвєродонецький, “Рубіжанський краситель” вже закриті, але залишили всі оці негативні фактори, які впливають на забруднення міст. За структурою ми маємо різні ґрунти, які розповсюджені на тій чи іншій території. Але якщо створено, наприклад, гірниче підприємство з видобування вугілля, то воно відокремлене гірничим відводом. І далі вже ніхто не відстежує, що там відбувається. У нас моніторинг до такого рівня деталізації взагалі не підходить. 

Читайте також: «Степи – це не пустище». Як на Донбасі екологи рятують природу від остаточного зникнення

На ґрунтах, які розташовані біля проммайданчика, не можна вести сільське господарство. Якщо здійснена за планом фізична ліквідація шахти, то на цих земельних ресурсах, які були надані шахті як надра користування, має пройти процес рекультивації, нанесення родючого шару, озеленення, і тільки потім передача її органам місцевого самоврядування. А зараз у нас просто передають та й все. І це лягає тягарем на органи виконавчої влади, і що там робити, ніхто не знає. Цю землю не можна передавати у фермерське господарство для сільгоспробіт, бо це проммайданчик, він забруднений! А те, що зверху нанесли родючий шар, це ще не значить, що земля придатна до ведення сільськогосподарських робіт. Там можна зробити теплиці чи свинарник, але ніхто не знає, що в майбутньому буде з цією територією. 

Світлана Корсун

Світлана Корсун

Докторка сільськогосподарських наук, директорка Інституту прикладної біотехнології

Відновитися ґрунтам допомагають біодобрива

Природа сама дуже розумна, її закони працюють на відновлення екосистеми. Порушеній вибухом ділянці можна просто дати спокій, і з часом там поступово відновиться рослинний покрив і родючість. Такий процес називається «натуралізація». Якщо ж територію хочуть використовувати під пасовища, то вирви, які утворилися після вибухів, потрібно зарівняти, і кілька років поспіль висівати сумішку бобово-злакових трав.

У перший рік землю варто переорати й посіяти, а наступні роки — без оранки підсівати, «врізаючи» рядки. За можливості, ґрунт варто удобрювати відходами тваринництва, перегноєм, мінеральними добривами. Чарівного біологічного препарату, який би перетворив ґрунтову породу на ґрунт, немає. Але ситуацію можна поліпшити, якщо вносити під оранку перед першим посівом біопрепарат на основі комплексу мікроорганізмів. Їхнє використання сприятиме відродженню корисної мікрофлори в землі й поліпшить стан рослин, розвиток їхніх кореневих систем, що особливо важливо для формування структури ґрунту.

Важливо проводити аналіз стану землі

Якщо територію планують використовувати під посіви сільськогосподарських культур, то потрібно зарівняти вирви й переорати. В ідеалі — зробити найпростіший аналіз ґрунту пошарово — через кожні 20 сантиметрів до глибини в один метр, щоб зрозуміти, чи забезпечена земля рухомими формами азоту, фосфору, калію, і яка реакція середовища (pH). Відповідно до результатів аналізу, потрібно внести мінеральні добрива, а в ідеалі — й органічні. Також варто обов’язково збагатити мікробіоту ґрунту біопрепаратами й повторювати це щороку. Висівати 1-3 роки поспіль сумішку з ячменю й еспарцету як вирівнювальний посів. Якщо на рослинах будуть помітні ознаки хвороб, то варто звернутися до фахівців-біологів.

Якщо територія з вирвами ще й забруднена залишками нафтопродуктів, шлаків тощо, то після вирівнювання потрібно обов’язково відібрати проби ґрунту. Важливо в такому випадку визначити вміст токсичних сполук у верхньому шарі землі та можливість використання цієї території для вирощування сільськогосподарських культур. Але, щоб не втрачати час, під оранку внести біопрепарат і посіяти сумішку бобово-злакових трав. Подальші рішення про відтворення родючості ґрунту і використання ділянки слід ухвалювати, залежно від результатів аналізу.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Підтримай ШоТам

Читати далі