Суспільство
«Самса від Мішки»: як школяр-переселенець допоміг батькам відкрити власний заклад у Франківську (ВІДЕО)
Йому лише 11, а він уже успішний бізнесмен.
Михайла Величка знає половина Івано-Франківська. Його бізнес-ідея нині годує їхню сім’ю — вимушених переселенців із невеличкого містечка на Одещині.
Як все це вдалося школяру, розповідає ШоТам.
До обіду 11-річний Мишко ‒ звичайний школяр, а після ‒ справжній бізнесмен. Хлопчик працює адміністратором, офіціантом та кур’єром у закладі, який носить його ім’я.
Родина Величків ‒ переселенці з міста Южного на Одещині. Втекли від війни в незнайомий для них Івано-Франківськ.
Тут хоч і жили у скруті, втім дивували нових знайомих стравами узбецької кухні. Анастасія довгий час прожила в Середній Азії, тож мамин кулінарний талант і став основою бізнесплану Мишка.
«Я зрозумів, що тут такого зовсім немає. Я погуглив в Івано-Франківську ресторани, де є узбецькі страви, нічого не знайшов. Я зрозумів і написав пост», — розповідає юний бізнесмен Михайло Величко.
Він попросив франківців підтримати їхню родину і замовити у них самсу. Це такі узбецькі пиріжки з м’ясом із листкового тіста.
Кожну порцію обіцяв доставити самостійно. Його пост у Фейсбуці зібрав 2,5 тисячі репостів за одну ніч. На ранок телефон був червоним від замовлень.
«У нас замовлення були на кожну годину, на кожні пів години. Я не встигав, тому що поки я на тролейбусі доїду на одне замовлення, мені вже треба їхати на інше», — згадує Михайло Величко.
«Враження? От бачите, я навіть посміхаюсь! Я була в шоці, я вам так скажу, бо я не очікувала стільки замовлень», — ділиться Анастасія Величко, яка готує узбецькі страви в «Самса від Мішки».
Спочатку Анастасія все готувала вдома в цій маленькій духовці. Та щоб задовольнити попит, знайшли спеціальне приміщення.
Читайте також: Ліпимо вареники, аби грати у футбол. Як жіноча команда «Маріуполь» сама собі стає спонсором
Тож тепер мають власний заклад ‒ «Самса від Мішки». Працюють в режимі кафе і доставки. Мріють про розширення бізнесу та паралельно вчать українську.
«Для себе я точно знаю, що буду розмовляти українською, і тільки українською. Для нас російська мова вже померла разом з росією», — каже Анастасія Величко.
«Франківчани, ми вас дуже просимо, хто у нас уже смакував узбецькі страви, поділіться відгуками зі своїми рідними, щоб у нас і далі замовляли такі прекрасні страви», — звернувся Михайло до своїх клієнтів.
Нагадаємо, чемпіон з армреслінгу пригощає киян кавою за новокаховським рецептом.
Також ШоТам розповідав, як ресторан «ULTRA Бабуся» привіз гостинність Слов′янська до Чернівців.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової