Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам

Опубліковано

Вживаному одягу, взуттю та книгам завжди можна продовжити життя та віддати його тим, хто потребує. У благодійному магазині «Ласка» цим займаються з 2011 року — коли екологічний стиль життя ще не був мейнстримом. Там речі сортують за кількома напрямами, а потім передають у благодійні фонди. Іншу частину продають гуртом та вроздріб, а з 2015 року виготовляють із футболок килимки.

Проєктна менеджерка «Ласки» Аліса Бойко розповіла про круговерть речей у соціальному бізнесі, зокрема, як започаткували проєкт Recycled Rugs, у якому підопічні будинку для людей похилого віку плетуть килимки.

Аліса Бойко

Аліса Бойко

проєктна менеджерка благодійного магазину «Ласка». Навчається на четвертому курсі спеціальності «міжнародні комунікації» в Інституті міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Прийшла в «Ласку», бо хоче робити щось значуще для людей та екології.


Як влаштований збір речей

Соціальний проєкт «Ласка» — це два невеликі магазини в Києві: на вулиці Липинського, 3 та Малопідвальній,15. Там розташовані сортувальні пункти, куди люди приносять непотрібні речі. Коли контейнери заповнюються одягом, їх вивозять на склад, що теж міститься в магазині. Менеджерки складу сортують весь одяг і розподіляють за напрямами.

Основна місія — благодійна. Ми передаємо 60-80% одягу тим, хто його потребує: дітям-сиротам, молоді з вразливих категорій та їх сім’ям, людям похилого віку, безпритульним, переселенцям та біженцям. Заразом боремося із текстильним сміттям: даємо речам друге життя та пропагуємо свідоме споживання.

Благодійний магазин «Ласка»
За весь час існування «Ласка» передала на благодійність 500 080 кг речей та 1243 481 грн

Закликаємо людей приносити речі без вішаків, а взуття без коробок. Адже пластик, як правило, потім відправляється на високотемпературне спалювання. Деякі пакети використовуємо повторно в наших магазинах. Якщо людина робить покупку, ми їй віддаємо річ у пакеті, у якому нам щось принесли. Так, ми не ідеально екологічні, але стараємося робити, що можемо.

Все почалося на горищі бару

Давати речам нове життя, значить сприяти розв’язанню глобальної екологічної проблеми. Відтак «Ласка» існує, щоб ініціювати діалог про стійкість та усвідомленість у моді та заохотити до активної позиції щодо проблеми надмірного споживання.

Десять років тому крамницю заснували Олена Лінькова, Ганна Уварова та Ганна Грищенко. Спочатку це була онлайн-торгівля. Згодом дівчата відкрили офлайн-магазин завдяки коштам від трьох виграних грантів на загальну суму 17 тис.грн. Це були стартові інвестиції, з яких почався розвиток бізнесу.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Перший офлайн-магазин знаходився на горищі київського бару «Фазенда». Тоді речі приносили родичі, друзі, друзі друзів. Через пів року магазин «переїхав» в інше, більш зручне та просторе приміщення на вулицю В’ячеслава Липинського, 3, де знаходяться по сьогодні.

Як розподіляють речі

60–80 % речей передаємо, як гуманітарну допомогу в зони соціальної незахищеності. Це дитячі будинки, центри для людей з інвалідністю, будинки для людей похилого віку, інтернати, реабілітаційні центри. З більшістю таких фондів працюємо вже багато років.

Благодійний магазин «Ласка»
У 2020 році 14 фондів отримали допомогу від проєкту

20–40 % переданих речей продаємо у магазинах та гуртовим закупникам. Це дає змогу покривати витрати магазинів: сплачувати податки, зарплату працівникам, оренду та комунальні послуги. А також забезпечує нам фінансову стійкість та можливості для розвитку. У цьому році, наприклад, ми зробили ремонт у другому магазині на вулиці Малопідвальна, 15 та обладнали там якісніший сортувальний пункт.

Іноді ми на комерційній основі сортуємо одяг для маленьких бізнесів, які займаються апсайклінгом. Такими речами можуть бути джинси, які вже не придатні для носіння, або інший різновид одягу.

Що йде в організацію «Україна без сміття»

Якщо приносять речі, які більше не придатні для носіння, то ми вимушені відправляти їх кожні два місяці на високотемпературне спалювання до громадської станції сортування «Україна без сміття». Це платна послуга, але пишаємося, що завдяки цьому, у проєкті більше немає текстильного сміття взагалі. Усе кудись розподіляємо.

За 2020 рік у Ласку принесли 78 440 кг речей. З них 318 кг передали на спалювання в «Україна без сміття». До проєкту Recycling Rugs потрапило 93 кг футболок. Усе ж, непридатних для носіння речей приносять більше, ніж хотілося б.

Контейнери для свідомого бізнесу

У 2016 році запустили послугу зі встановлення контейнерів для збору вживаного одягу в компаніях та організаціях. Це комплексний платний сервіс із регулярного вивезення, сортування та розподілу зібраних речей. Поки що у Києві встановили вісім таких контейнерів. До ініціативи вже долучилися ТЦ Rive Gauche, Ernst & Young, Beetroot, EVO та інші. Один контейнер вміщує 120 кг одягу.

Коли ми тільки починали впроваджувати цю послугу, зробили презентацію та надсилали представникам різних компаній і, якщо їм було цікаво, домовлялися про співпрацю.

Цей напрям роботи насправді став одним із пріоритетних. І зараз десь 15 % усього одяг та взуття, які приймаємо та сортуємо, надходить з контейнерів.

Читайте також: Притулок для речей: як старий гардероб зробить вас благодійником

Нещодавно ми зробили ребрендинг і переробили конструкцію боксів, щоби було зручно здійснювати їх монтаж та демонтаж. До цього траплялися випадки, коли контейнер не проходив у двері. Новенькі бокси вже відвезли в автомобільну компанію.

Для компаній такий сервіс — можливість дійсно об’єднати команду навколо ідеї свідомого споживання. А також сформувати репутацію бізнесу із соціальною відповідальністю.

Просто не викидати

До нас приходить загалом молодь. Я відповідаю на дзвінки, що надходять на телефон магазину, й найчастіше питають про таке: «А я чула, що вам можна здати непотрібні речі, це правда?». Зазвичай це голоси дорослих, або літніх людей. Таких набагато менше ніж молоді, але вони також хочуть бути екосвідомими.

Ми на слуху з 2012 року й люди приходять через сарафанне радіо. Усе більше, і більше людей нам довіряє.

Намагаємося донести, що маленькі зусилля однієї людини не можуть щось глобально змінити, але маленькі зусилля багатьох людей можуть змінити багато що. У кожного з нас є речі, які ми не носимо. Тому ми хотіли б, щоби в українській культурі стало нормою — не викидати.

Килимки зі старих футболок

Ласка співпрацює з фондом «Наша Перемога», який опікується людьми похилого віку в селі Перемога Баришівського району Київської області. Там живе й незмінний майстер килимків Валерій Стельмах, який має інвалідність. З 2015 року він бере участь у спільному екосоціальному проєкті фонду та благодійного магазину — Recycled Rugs. Чоловік плете кольорові килимки з уживаних футболок, які сортують у магазині та передають до Перемоги. Кожного місяця виходить приблизно 30 кг футболок на апсайклінг. Готові вироби продають у магазинах «Ласка». Це дає змогу Валерію бути фінансово незалежним та займатися улюбленою справою.

Валерій Стельмах, який проживає в будинку для людей похилого віку в селі Перемога, що під Києвом. Чоловік плете з ганчір’я килимки для проєкту Recycled Rugs

Виготовляє килимки на дерев’яній рамі

Валерію 49 років. Його з дитинства вабило все, що можна виготовити руками. Розповідав, що як був малим, найцікавішим було сидіти біля бабусі та спостерігати, як вона в’яже. Відгукуватися, коли вона просила про допомогу. Коли Валерій роз’яснює гостям закладу, де він проживає, як плетуться його Recycled Rugs, то просто говорить: «Отак нарізаємо стрічки, отак зав’язуємо, формуємо основу на рамці й далі сплітаємо косицями».

Валерій під час роботи над килимком

На виготовлення одного виробу майстру потрібно декілька днів. Плести килимки можна й гачком. Але чоловік використовує спеціальні дерев’яні рамки. У нього їх три види. Відрізняються вони тільки розміром, відповідно ширина й довжина виробу також різна. Стандартні килимки, виготовлені на рамці 50х80, мають найбільший попит. Також замовляють квадратні зі стрічками для зав’язування, їх використовують як чохли для стільців.

Плести — основна робота

У якості сировини йде одяг, який уже не підходить для прямого використання. На один килимок потрібно приблизно десять чистих футболок у складі яких 5 –10 % синтетики.

Кожний килимок унікальний. Майстер продумує, який буде візерунок: чи то в традиційну смужку, чи то із сюжетними елементами. Можна замовити виріб за індивідуальним дизайном. Наприклад, з нескладним малюнком тваринки.

екосоціальний проєкт «Ласки» та БФ «Наша перемога»
Для плетіння одного килимка необхідно близько 10 трикотажних футболок з невеликим % синтетики

Роботи Валерія обирають, як оригінальну ідею подарунку, або як елемент створення домашнього затишку. Звичайно для нього, досить молодого чоловіка з інвалідністю, — це неабияка підтримка емоційного, соціального і фінансового характеру. Проєкт сприймає як основну справу свого теперішнього життя в будинку для людей похилого віку.

Коментарі

Суспільство

Як підготуватися до відключень світла: ДСНС та гурт ТНМК запустили нове навчання (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Про створення курсу

Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.

«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.

Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Фото: вебсайт ДСНС

Мета навчальних відео

Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.

Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці

У восьми випусках ведучі розповіли:

  • як заживити квартиру та приватний будинок;
  • як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
  • як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
  • як використовувати різні прилади у різних умовах;
  • на що звертати увагу під час вибору пристрою;
  • які є заходи безпеки під час користування різними приладами.

«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.

Відео: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.

Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.

Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.

Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські та британські науковці розробили програму психологічної допомоги для чоловіків: як взяти участь

Опубліковано

Нова програма психологічної допомоги покликана зменшити зловживання алкоголем та покращити емоційний стан чоловіків, які відчувають стрес через війну. Її розробили науковці Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії та Лондонської школи гігієни і тропічної медицини в межах проєкту CHANGE.

Про це ШоТам повідомляють представники проєкту CHANGE.

Наразі розробники запрошують охочих стати учасниками дослідження програми. Частина учасників отримає психологічну допомогу за новою методикою. Психологічні сесії будуть безкоштовними, а хто саме їх отримає буде визначено випадковим чином.

Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE

  •  Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
  •  відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
  •  вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.

Участь у дослідженні є конфіденційною.

Читайте також: «Не подумайте, що я слабкий»: як працює Лінія підтримки для чоловіків

Як і для чого проводиться дослідження

У дослідженні візьмуть участь 500 чоловіків. Мета — з’ясувати наскільки програма CHANGE є ефективною та як її впровадити. Для цього науковці випадковим чином розподілять учасників до двох груп: учасники першої отримають допомогу на індивідуальних психологічних сесіях за новою методикою, учасники другої візьмуть участь в опитуваннях без отримання психологічної допомоги. Потім дослідники проаналізують зміни у вживанні алкоголю та психологічному стані чоловіків обох груп і порівняють їх, щоб визначити справжній вплив програми CHANGE.

Дослідники наголошують, що користь можуть отримати і ті учасники, які не братимуть участі у психологічних сесіях. Їм буде надана практична наукова інформація щодо опанування стресу та проблем, пов’язаних зі зловживанням алкоголем. Важливою є і суспільна значущість цього дослідження. Очікується, що у разі ефективності програми, нею зможуть скористатись та відчути покращення самопочуття чоловіки як в Україні, так і в цілому світі.

«Ми хочемо впровадити в Україні програму, яка ефективно допомагатиме людям впоратися з емоційними труднощами та проблемами, які виникли внаслідок зловживання алкоголем на початковому етапі, поки у них немає залежності, у такий спосіб попереджуючи її розвиток у майбутньому», — розповідає Сергій Богданов, провідний дослідник проєкту CHANGE, керівник Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії.

Контакти для реєстрації на участь у дослідженні

Нагадаємо, ми розповідали, як надати першу психологічну допомогу: поради психолога.

Фото: Freepik

Коментарі

Читати далі