Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Рейви, виставки, інклюзивна школа та стріт-арт лабораторія – “План Б” для постіндустріальних міст

Партнерський матеріал

Опубліковано

Постіндустріальні міста шукають свою нову ідентичність. Раніше промислові підприємства Сходу впливали на формування культурних кодів, створення міфів, формати дозвілля містян та освітні процеси. Один за одним заводи закриваються, а мешканці мономіст мають віднайти нові цінності та стратегії розвитку, які їх об’єднають надалі. Настав час переосмислювати, пропонувати нове, заповнювати пустоти та діяти локально.

Місцеві культуртрегери взяли на себе відповідальність створити план б для своїх міст, адже попередні підходи вже не працюють, а нові не запропоновано суспільством. Культурні активісти впроваджують системні зміни, створюють на місцях хаби, проводять фестивалі, реалізують численні соціальні проєкти. Поступово силами громади занедбані сірі зони перетворюються на магніти для нових смислів й ініціативних людей.  

Освітній акселератор Idea Boot Camp від фестивалю соціальних інновацій та нової музики Plan B створює умови для активних й креативних, які готові змінювати локальний контекст тут і зараз. На буткемпі засновники проєктів отримують менторську підтримку від експертів, щоб дати своїм містам культурний План Б. 

 

Цього року 4 проєкти-випускники буткемпу з Бахмута, Костянтинівки, Лисичанська та Слов’янська отримали гранти від DG East (програма USAID «Демократичне врядування у Східній Україні») на втілення ініціатив. Як рейви, виставки на заброшках, інклюзивна школа та стріт арт лабораторія сприяють змінам у культурній реальності?

Нє_фрєска_конечно 

Нє_фрєска_конечно — це стріт-арт лабораторія для тих, кого цікавить мистецтво. Художниця Маша Вишедська і менеджер культурних проєктів Ростислав Сосновий створили резиденцію для молодих художників на базі ком’юніті центру Freedom Hub, де вони можуть знайомитися та творити разом.

Коли ти граєш за своїми правилами, ти маєш контроль над змінами, – кажуть засновники стріт-арт лабораторії Нє_фрєска_конечно.

Протягом літа художники з Нє_фрєска_конечно проведуть у Бахмуті серію вуличних виставок й вже перетворюють публічні простори на галерею. Їхня мета — впливати на місто, побудувати діалог з місцевими та зробити арт майданчик доступним для тих, хто хоче долучатися до творчості. 

Читайте також: Вуличне мистецтво: 10 найгарніших муралів України

Фінальну виставку розташують на стінах кінотеатру «Побєда». Ця локація поступово повниться мистецькими роботами, показуючи, як мистецтво може змінити занедбаний простір. 

FreeSky

FreeSky — це спільний проєкт вчителів та учнівського самоврядування Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3. Ця школа першою відкрила інклюзивні класи в місті, запустила соціальне підприємство «ЕкоВарня», встановила водоочисну станцію.  

Минулого року педагоги Олена Давидова та Вікторія Шубіна зіткнулися з тим, що у місті немає просторів, де можна було б проводити зустрічі, не порушуючи умови адаптивного карантину. Так в них з’явилась ідея створити  вуличний простір з альтанками FreeSky, де учні, вчителі, батьки та жителі мікрорайону зможуть спілкуватися, проводити заняття й неформальні події. 

Впевнені, що діти, які відчувають довіру та власну важливість стануть дорослими, які свідомо будуватимуть своє життя та суспільство, – кажуть засновники FreeSky.

Як і попередні ініціативи, FreeSky — це реакція вчителів на запит учнів. Простір відповідає вимогам МОЗ і є доступним для людей з інвалідністю. 

Аудиторія проєкту велика: мова йде не тільки про школу. Майданчик відкритий для учнів та вихователів дитячих садків і інклюзивно-ресурсного центру, представників громадських організації та діаспор міста, вихованців гуртків, мешканців мікрорайону та всіх, хто бажає продуктивно й культурно провести час.

Shum.Rave 

Shum.Rave — серія масштабних вечірок, які змінюють асоціацію «Слов’янськ – війна» на «Слов’янськ – культура». 

Shum.Rave виникли як відповідь на відсутність нічного культурного життя у Слов’янську та регіоні. За п’ять івентів їм вдалося об’єднати молодь, зробити Слов’янськ містом до якого приїжджають креакли з інших міст, і яке починає асоціюватися з Шумом, а не з війною.

Головне, аби люди в себе починали вірити, брати на себе відповідальність за своє життя та своє місто. Тоді всім стане краще, – кажуть засновники Shum.Rave.

Цьогоріч Shum.Rave запустили серію відео з діджеями, які грають біля знакових локацій та пам’яток східного регіону. На думку засновника Шуму Євгена Скрипника, у Донецькій області безліч місць, які можна прорекламувати таким чином для туристів України та всього світу.

Наразі Shum.Rave випускають відео про Науково-дослідний інститут високих напруг — таємничий об’єкт, закритий навіть для місцевих. Євген хоче привернути увагу до космічного екстер’єру та унікального устаткування будівлі, відкрити цей об’єкт для відвідування й проведення зйомок.

Shum.Rave доводить, що за рік можна створити проєкт, здатний змінити імідж навіть невеликого міста. Він вчить людей брати на себе відповідальність замість того, щоб перекладати її на інших. 

Гарелея “Неотодрешь”

«Гарелея неотодрешь» — це експериментальний виставковий простір, повністю толерантний до молодого мистецтва. Гарелея пропонує митцям майданчик для творчості без рамок. Для вільного висловлювання художники роблять інтервенції у закинуті приміщення, підвали, квартири та незвичні для експозицій локації на кшталт відділення “Нової Пошти”. 

Ми всі цінуємо свою свободу, тому хочемо, щоб «Гарелея» теж мала стільки свободи, скільки ми можемо собі дозволити, – кажуть ініціатори Галереї.

Перша виставка пройшла під відновленим мостом Лисичанськ-Сєвєродонецьк, наступні — у занедбаних історичних будівлях Рівного та Лисичанська. А цього літа «Гарелея неотодрешь» проведе 5 виставок у Лисичанську, Сєвєродонецьку, Рубіжному, Маріуполі та Рівному. 

Читайте також: «Гарелея неотодрёшь». Як у Лисичанську закинуті будівлі стають артпростором

“Проєкт дає можливість продемонструвати свої роботи людям, які не можуть це зробити в офіційно-комунальній площині. Головна наша цінність — свобода. Команда не замикається в певних форматах і не стримує самовираження митців. Ми разом формуємо платформу без критики чи обмежень”, – розповідає ініціатор Гарелеї Віталій Матухно.

Ініціативи випускників Idea Boot Camp поступово збирають навколо себе спільноту, знаходять своїх прихильників і послідовників. Їх поєднує прагнення до змін, небажання сидіти на місці й розуміння, що можна впливати на своє місто й грати за власними правилами. Навіть якщо результатів цієї роботи не помітно одразу, вони все одно позначаться на розвитку суспільства.

Тома Лазаренко, Юлія Сироїд

Суспільство

Українець захистив титул найсильнішої людини планети на Strongman Classic 2021 (ВІДЕО)

Опубліковано

Киянин Олексій Новіков у Лондоні захистив свій титул Найсильнішої людини планети у світовому турнірі Strongman Classic 2021.

Змагання відбулися на найпрестижніший арені королівства «Royal Albert Hall».

Понад 6000 глядачів і фанатів стали свідками боротьби за найвищий титул стронгмену у світі серед 11 професійних атлетів.

 

Цей титул здобув для України Олексій Новіков.

Читайте такожТернопільський Таїланд та віадук: 7 неймовірних місць файної області

Нагадаємо, у березні 2021 року українець переміг на турнірі богатирів World’s Ultimate Strongman у Бахрейні.

Також найсильніша людина світу Олексій Новіков встановив рекорд України.

Читати далі

Суспільство

Активісти підібрали топ-5 додатків, корисних для людей з інвалідністю

Опубліковано

Активісти із Dostupno.ua врахували різні типи порушень і зібрали топ-5 додатків для смарфонів, корисних для людей з інвалідністю.

Про це ШоТам повідомили організатори ідеї.

Зазначається, що такі застосунки можна легко завантажити у смартфон або мати під рукою.

 

Open Sesame Phone

Open Sesame Phone пропонує відповідь на вічне запитання: чим корисні відеоігри? Розробники застосували аналіз жестів для ігор на приставках у створенні додатку, що дозволяє перейти на повне керування смартфоном голосом та жестами.

Читайте також«Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами

Додаток розпізнає обличчя та слова свого власника, зчитуючи мінімальні рухи кінцівками чи головою через фронтальну камеру — саме так він допомагає рухати курсор та працювати з програмами.
Його придумали шість років тому ізраїльські винахідники: розробник ігор та інженер-електротехнік з порушенням опорно-рухового апарату.

Читайте такожДивовижна історія незрячого масажиста, який не бачить світ, але бачить ціль (ВІДЕО)

Девайс працює на Android та фіксує активність на відстані 40-60 см.

Talkitt

Додаток Talkitt створений для прокладання мостів у комунікації: він зчитує нечітке мовлення та перетворює його у зрозумілий текст чи аудіо. Найцікавіше у цій програмі — її здатність працювати будь-якою мовою. Спершу алгоритм просить вимовити кілька стандартних фраз, щоб проаналізувати мовлення та мову.

Потім — створює особистий словник і розпізнає слова, виводячи їх аудіодоріжкою чи текстом. Щоб уявити, як це виглядає — пригадайте, як працює Siri. Застосунок розробляється ще з 2016 року, та зараз на стадії beta-тестування.

Transcence

Для людей з порушеннями слуху та для тих, хто обирає переписки замість розмов, група студентів із Сан-Франциско розробила програму Transcence, що перетворює мовлення у текстову інформацію на екрані.

А ще розрізняє репліки різних людей та позначає кожну своїм кольором, що фактично формує своєрідний груповий чат, лише в офлайні. Молодим вченим вдалось створити по-справжньому унікальний винахід, адже кожен із його творців має порушення слуху з різних причин — додаток об’єднує їх усіх.

Finger Reader

Не обов’язково шукати видання книг зі шрифтом Брайля, щоб мати змогу прочитати їх. Для людей з порушенням зору винайшли портативний девайс Finger Reader, який значно спрощує ситуацію: він читає книги за вас.

Як це працює? Пристрій з маленькою вмонтованою камерою одягається на палець та зчитує текст, перетворюючи його, фактично, в аудіокнигу. А ще підказує вібрацією, коли час перейти на наступний рядок. Не можемо не згадати функцію перекладу: корисно в подорожах, щоб перекладати меню на українську.

Dostupno

Куди піти поїсти, де комфортно почитати, де зручно оформити документи та де зняти готівку? У додатку Dostupno знайдете локації на будь-який смак та запит.

Він корисний не лише для людей з інвалідністю: ви батьки маленької дитини? Їздите на велосипеді і втомились шукати парковки? Гуляєте з тваринкою і не знаєте, де вам будуть раді? Додаток легко підкаже, як спланувати безбар’єрний маршрут, а фільтр #ДоступноРекомендує покаже одразу всі топові заклади.

Нагадаємо, у Києві запрацював цілодобовий сервіс зв’язку з медиками для людей із порушеннями слуху.

Як ми повідомляли раніше, на Вінниччині відкрили Сенсорно-інтеграційний простір для дітей з важкими формами інвалідності.

Читати далі

Суспільство

Українець готується встановити світовий рекорд, перепливши океан на морському велосипеді

Опубліковано

Одеський мандрівник Руслан Верин готується встановити світовий рекорд, перетнувши Атлантичний океан на морському велосипеді.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці.

«Я хочу встановити рекорд Гіннесса і рекорд України! Це буде абсолютна одиночна подорож на 4-5 місяців (залежить від вітрів, течій, штормів), де супутниковий зв’язок, сонячні панелі, опріснювач води, риба, запаси субліматів і відеокамера», – написав Руслан.

 

Одесит планує збирати океанічне сміття і показувати на камеру, скільки його та чому важливо дбати про довкілля. Під час мандрівки вестиме відеоблог.

Читайте такожЯк майстер з Волині встановив два світові рекорди (ВІДЕО)

Руслан Верин

«Для мене важливо брати участь у питаннях захисту навколишнього середовища. Питання «забруднення океанів» обране ООН як одне із 14 глобальних питань 21 століття. Зібране сміття наочно має продемонструвати, як йдуть справи в океані», – написав Руслан.

Читайте такожПодорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів

У майбутньому українець планує перетнути всі океани на Землі.

Відзначимо, що Руслан Верин став першим мандрівником, який дістався до вулкана в Болівії на велосипеді в 2020 році. Одесит відомий своїми подорожами. На ровері він вже перетнув чотири континенти.

Нагадаємо, під час пандемії українець облетів 50 країн світу і встановив рекорд.

Як ми повідомляли раніше, українці взяли участь у найбільшому забігу в історії Wings for Life World Run.

Головне фото: facebook.com/ruslanverin.

Читати далі