Культура
Реп-мюзикл «Ти [Романтика]» від «МУР» вийде в кінотеатрах (ВІДЕО)
«Ти [Романтика]» від «МУР» уперше покажуть на великих екранах. З 10 квітня відзняту виставу можна буде переглянути в українських кінотеатрах.
Про це повідомляє творче об’єднання «МУР» в інстаграмі.
Про виставу
Мюзикл з елементами репу, року, опери, розповідає про Миколу Хвильового, Володимира Сосюру, Остапа Вишню, Леся Курбаса, Михайля Семенка та Павла Тичину. Події розгортаються в харківському будинку «Слово». Як говорять творці, це перший в Україні оригінальний історичний мюзикл, що дає можливість побачити письменників минулого сторіччя живими людьми, а не іменами з підручників. Учасники гурту: Олександр Хоменко (тексти, речитатив), Віктор Ткаченко (тексти, музика, саундпродакшн), Микола Шмундир (речитатив, піар) та Олександр Заїка (тексти, музика, вокал).
Тепер про історію митців, яких знищувала радянська влада, створили кіноверсію. Просуватимуть стрічку FILM.UA Distributrion та «Кіноманія».
Читайте також: 10 культурних подій у Києві цього тижня: виставки, презентації та корисні лекції
Про проєкт
«Ти [Романтика]» — третій студійний альбом, випущений учасниками гурту «МУР». У ньому творці представили 18 композицій про поетів Розстріляного відродження. До запису гурт залучив Сергія Жадана, Олену Кравець, гурт NAZVA, «Хейтспіч» та Євгена Яновича. Матеріали альбому використали для однойменної вистави, яку «МУР» показав у 16 українських містах. У турі «Ти [Романтика]» зібрали 3 143 000 гривень на дрони для 3 ОШБ.
Нагадуємо, що «Укрпошта» з акторами «Конотопської відьми» збиратиме донати на морський дрон
Фото: афіша «Ти [Романтика]»
Культура
«Детектив, у якому все одразу очевидно, а потім не зрозуміло, що в біса відбувається» або ж «Як бути собою у світі, де кожен намагається виглядати краще, ніж є насправді» — це все, що ви знатимете про книжку, яку замовляєте. Вам не скажуть її назви, автора чи сюжету, тому це можна порівняти з побаченням наосліп з таємною книгою, яку можна обрати лише завдяки короткій підказці.
Такі твори потрапляють до читачів завдяки «Таємній Книзі» — єдиній в Україні книгарні схожого формату. Для ШоТам засновниця ініціативи Дар’я Загоруйко та теперішня власниця Аня Ткачук розповіли, як їм вдається зацікавити читачів і популяризувати українську літературу.
Дар’я Загоруйко
засновниця книгарні «Таємна Книга»
У свої 16 я хотіла поширювати літературу
«Таємній Книзі» уже понад 4 роки. На цю ідею мене надихнули автомати в Чехії, де за 5 євро можна взяти невідому книгу, загорнуту в крафтовий папір. Так продавали вживані книги, аби дати їм друге життя.
Я подумала, що це дійсно геніальна ідея, бо іноді людина приходить у книгарню і не може визначитися, що хоче прочитати саме зараз. Я часто купляла книжки на одному сайті, але там були анотації, які просто переказували зміст. Я ж хотіла, щоб короткий опис був крутим і вказував, яку проблему порушують у книзі або чим вона чіпляє.
Першу підказку-анотацію я написала до «Коду да Вінчі» Дена Брауна. Мені це дуже сподобалося і я думала про те, що б могла придумати цікавого, щоб інші також оцінили цю ідею. Тоді мені було лише 16, і я саме вступила в університет, але дуже хотіла поширювати книги від молодих українських авторів, а також маловідомі твори, які в книгарнях часто ставлять на віддалені полиці.
Дар’я сама придумувала короткі зачіпки-підказки про книгу та писала їх в інстаграмі. Фото надала героїня
Згодом я створила сторінку в інстаграмі. Дуже скоро моя ідея знайшла своїх шанувальників, і підписників ставало все більше — вже за кілька місяців їх було 5 тисяч, а зараз — понад 20 тисяч. А ще мене почали запрошувати на книжкові ярмарки, наприклад, від організації «Пласт» у Львові.
Комод з книжками та скотч по всій кімнаті
Спершу люди писали мені, а я під їхній запит підбирала для них таємну книгу. Згодом замовлень стало так багато, що я почала закупляти книги, зберігати їх удома, а далі пропонувати читачам. Вдома в мене був великий комод, повністю заповнений книжками, в кімнаті на підлозі завжди лежало багато паперу та скотчу.
Всі анотації я писала сама — для цього читала всі книги, які потім купляла для людей. Два роки тому ініціативу помітили, тож на нас стали підписуватися блогери, все частіше запрошували на ярмарки.
Дар’я Загоруйко на одному з благодійних ярмарків у Львові. Фото надала героїня
Я дуже часто чула від людей, що раніше вони такого ніде не бачили або як я взагалі до такого додумалась. Підписники радили нас своїм знайомим, і так до нас долучалися нові люди.
Робимо внесок у підтримку української літератури
Дехто думав, що ми продаємо вживані книги поганої якості, тому не показуємо їхньої назви та автора. Також згодом з’явилися інші магазини, які приховували обкладинки, тож бувало, що люди мали з ними поганий досвід, бо їм дійсно надсилали вживані книги або ще гірше — книги російських авторів.
Проте коли людина щось у нас купила, вона переважно повертається. Часто нам пишуть військові, які замовляють книги собі або на подарунок. Частину коштів ми передали на підтримку ЗСУ (за минулий рік перерахували 10 тисяч гривень), адже долучаємося до зборів і беремо участь у благодійних ярмарках.
Іноді нас просять анонімно надіслати книгу як подарунок. Якось одна дівчина отримала від нас посилку з листівкою й довго випитувала, хто ж її надіслав — я таки прохопилася, і потім вони з замовником стали парою. А ще мене надихає, коли люди переходять на українську й купують у нас книги, щоб вчитися.
Дар’я перечитує всі книги, яку згодом куплятиме для книгарні. Фото надала героїня
Іноді людина зовсім не знала, що їй обрати, — приходить і каже мені, що хоче українське фентезі з міфологією, але щоб там обов’язково були ельфи.
Я обожнюю читати, це займає багато мого часу. Моя улюблена книга — «Таємне фентезі, яка повторюється знову і знову. Та безліч дверей, які ведуть до підземної бібліотеки»: вона дуже легка, з нею можна розвантажитися. А взагалі я дуже пишаюся тим, як піднявся статус української літератури — людям нарешті цікаво читати своє, і ми робимо в це маленький внесок.
Аня Ткачук
власниця книгарні «Таємна Книга»
Ви відповідаєте на питання, а ми рекомендуємо книгу
Ми з Дар’єю подруги. Мені сподобалась її ідея, і я люблю читати, тому вирішила долучитися до проєкту. Дарʼя хотіла більше займатися власним блогом, тож я підхопила керівництво книгарнею, хоч маю й основну роботу — працюю у сфері реклами. З нами працює ще одна подруга, яка веде соцмережі, — отак втрьох вирішуємо всі важливі питання.
Ми продовжуємо закупляти книги гуртом і продавати їх через сайт. Часто нам пишуть молоді автори й пропонують фентезі, зокрема, підліткову літературу.
Кожен може обрати книгу самостійно на сайті або ж звернутися по консультацію. Фото надала Аня Ткачук
Книгу люди можуть обрати самостійно або ж звернутися до нас по пораду. Ми запитуємо про те, що їм цікаво, що з уже прочитаного сподобалося, дізнаємося про їхній характер і тоді радимо, що придбати. Часто хтось поширює наш допис у мережі, і читачі приходять саме по цю книгу.
Нам дуже важливо мати хороше спілкування з нашими клієнтами. Ми не заохочуємо неповагу, токсичні коментарі та хочемо гарного ставлення до нас. Ми проти расизму, гомофобії та мізогінії й точно ніколи не продаватимемо російського.
Хочемо зберегти свою унікальність
Вподобання наших читачів змінюються залежно від сезону: взимку люди більше хочуть розслабитися та відпочити, влітку є бажання почитати щось яскраве та емоційне. А ще люблять літературу про неприємних персонажів — от у нас є книга «Герой настільки жахливий, що ти не зможеш дочитати», то її замовляють часто. Я ж обожнюю «Коли хочецця: українського, колоритного, буремного, смертельно небезпечного та грайливого». Вона українська, тому якась ближча до душі.
Якщо людина звертається до нас уперше і не знає, з чого почати, я б порадила детектив — це та категорія, яка точно не розчарує. А ще можна попросити повністю таємну книгу. Головне читати те, що сподобалося за описом.
В читанні для мене не обов’язково йти за трендами. Книга не завжди має чогось навчити чи дати саморозвиток — іноді з нею просто хочеться відпочити. Навіть якщо це трилер, він все одно хоч трохи відволікатиме від того, що відбувається довкола. Або ж можна читати мелодрами, щоб поспівчувати героям чи поплакати.
Найпопулярніші книги на сайті. Фото надала Аня Ткачук
Зараз стало складніше через війну — людям важче йти на ризик, для певних ідей нам бракує коштів. Тому ми розглядаємо грантову підтримку, адже хотіли б мати для книгарні офіс.
Також плануємо розвивати напрямок англомовної літератури та співпрацювати з школами іноземних мов. А ще хочемо занурити людей в атмосферу творів, тому додали до асортименту парфумовані книги.
Нас дуже мотивують відгуки читачів. Наприклад, маємо постійну читачку, яка через російське вторгнення виїхала за кордон і часто пише, що наші книги допомагають їй тримати зв’язок з домом.
За час роботи книгарні ми продали від 15 до 20 тисяч книжок. Я впевнена, що далі буде більше, і продовжую працювати над нашим розвитком, бо ми хочемо зберегти свою унікальність.
Культура
Фестиваль «Книжковий арсенал» проводитимуть з 29 травня до 1 червня. На заході представлять видавництва та книгарні у шести напрямках.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці фестивалю.
Що буде на фестивалі
Цьогоріч кураторками головної теми стануть історикиня, професорка Єльського університету Марсі Шор та письменниця, членкиня українського «PEN» Оксана Форостина. На семи сценах проводитимуть лекції, дискусії, перформанси, публічні інтерв’ю та читання.
Читайте також: Олександр Зінченко та «Нова пошта» подарували будинок родині з Бахмута
У фестивалі візьмуть участь видавництва та книгарні у таких напрямках:
- арткнига;
- художня література;
- нон-фікшн;
- дитяча література;
- мальописи;
- книги іноземними мовами.
Заявки для участі можна подавати до 28 лютого. Детальніше про участь читайте за посиланням.
«Книжковий Арсенал» організовують у співпраці з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу» та за підтримки міжнародного фонду «Відродження».
Нагадаємо, що видання української письменниці увійшло до п’ятірки найкращих дитячих книжок 2024 року.
Фото обкладинки: сайт «Мистецький арсенал»
Культура
Документальний фільм «Без права на помилку» режисера Василя Київського розкриває роботу підрозділу вибухотехніків Національної поліції України на лінії фронту. Творці стрічки виклали офіційний трейлер, а сам фільм вийде весною цього року.
Про це повідомила команда стрічки.
Що відомо про фільм
Фільм знімали у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. У ньому взяли участь міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко та голова Нацполіції Іван Вигівський. Назва для документальної роботи походить від гасла вибухотехніків «Без права на помилку».
«Під час зйомок фільму ми спілкувались з військовими саперами США, Канади, Швеції та Корпусу королівських інженерів Британської армії. Всі вони в неймовірному захваті від роботи українських вибухотехніків. Вибухотехніки — це люди неймовірної відваги. Дякую бійцям за можливість зняти фільм про їх роботу. Це справжня честь для мене та моєї команди», — зазначив Василь Київський.
Українські вибухотехніки поліції розміновують дороги, дамби, мости, будинки тощо. Також фахівці знешкоджують нерозірвані снаряди, авіабомби, дрони та ракети, зокрема й «Кинджали».
Читайте також: Херсонський коваль відтворив середньовічну козацьку булаву (ФОТО)
Команда фільму
Окрім режисера Василя Київського, над стрічкою працювали оператор-постановник Володимир Кратінов та продюсерка Вікторія Кратінова. Команда раніше створювала такі фільми: «Форма Вогню» про роботу ДСНС та «Битва за Світло» про енергетиків, рятувальників та бійців Повітряних Сил.
У фільмі лунають пісні українського гурту «Океан Ельзи».
Нагадаємо, що Увесь прибуток «Одного літа в Україні» передадуть Міжнародному легіону ГУР.
Фото обкладинки: команда фільму