Осінь приносить унікальні літературні новинки, які вже встигли завоювати серця книголюбів: Галина Крук у новій поетичній збірці порушує питання сили слова в умовах складних випробувань, Володимир Куліш у своїх спогадах відкриває завісу приватного життя видатних українських письменників у харківському будинку «Слово», а фантастична антологія «Мотанка» досліджує жіночий досвід під час війни.
У нашому дайджесті від ШоТам ми зібрали найцікавіші книжки, що вже встигли привернути увагу читачів.
«Дискурс модернізму в українській літературі» Соломія Павличко
Фото: Основи
Опис:
«Дискурс модернізму в українській літературі» — це перевидання найвідомішої праці Соломії Павличко, яка стала знаковою для цілих поколінь літературознавців і письменників. Колись вона спричинила хвилю обговорень, викликавши як захоплення, так і критику, виходячи за межі академічних кіл.
Авторка ретельно досліджує еволюцію українського модернізму від кінця ХІХ століття до 1970-х років, аналізуючи творчість ключових постатей: Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Гната Хоткевича, представників «Молодої Музи», «Української хати», письменників 20-х років, емігрантської літератури 40-х, а також Нью-Йоркської групи.
Ця книга стане незамінним джерелом інформації для всіх, хто прагне заглибитись у спадщину української літератури ХХ століття та зрозуміти її глибинні культурні формування та процеси.
До нової збірки однієї з найвідоміших сучасних українських поетес Галини Крук увійшли як вірші за останні 10 років, так і вибрані твори з попередніх збірок авторки.
Поезія Галини Крук відображає тривоги та виклики часу й пронизана глибокими сумнівами в силі слова. Вона запитує: чи можуть слова змінити хід подій, чи здатні вони врятувати від смерті чи воскресити загиблих? І все ж, попри ці сумніви, її твори знаходять світло в найглибших безоднях і найвищих висотах людського духу, відкриваючи перед читачем найпотаємніші грані людського існування.
«Нація: серце навпіл» — новий роман від провідної української письменниці Марії Матіос, який заглиблюється у вічну боротьбу між Честю і Безчестям, Любов’ю і Ненавистю, Обов’язком і Зрадою. Історія повторюється по спіралі, перемелюючи все на своєму шляху, але в центрі подій завжди залишається людина — саме її вибір визначає хід історії.
У цьому романі Матіос вкотре нагадує, що найважливішими є моральні битви, які люди ведуть у будь-яку епоху, адже навіть в умовах війни під прицілом не лише зброя, а й людська душа.
Це унікальні спогади сина відомого драматурга Миколи Куліша Володимира про приватне життя письменників покоління, що стало обличчям української літератури 1920–1930-х років. На сторінках оживають особисті моменти Миколи Хвильового, Майка Йогансена, Валер’яна Підмогильного й інших мешканців легендарного харківського будинку «Слово».
Книга занурює в атмосферу Харкова початку 30-х років, коли здавалося, що література всесильна, а загроза тоталітарного терору ще не відчувалася повною мірою. Ілюстрації з архівів Харківського літературного музею допомагають відтворити цей неповторний час.
Роман про долю літнього чоловіка Йонаса, який живе відлюдником на хуторі посеред лісу. Його час від часу навідує старий приятель, і разом вони пригадують буремні роки, коли Йонас, як і багато литовців, вірив у визволення від радянської влади завдяки німцям. Він вступив у боротьбу проти совєтів, але його сподівання виявилися марними.
Після полону, радянського табору та заслання на Донбас Йонасу вдалося втекти. На своєму шляху він зустрів українців з ОУН-УПА та усвідомив, що їхня боротьба за свободу споріднена з литовською. Разом з волинськими партизанами він намагається повернутися на батьківщину, але зрештою лишається сам.
«Мотанка» — це захоплива збірка короткої прози в жанрі фантастики, де українські письменниці досліджують жіночий досвід проживання війни та неймовірну силу, яка пробуджується за найскладніших обставин. Фентезі, магічний реалізм, стимпанк і постапокаліпсис зливаються в історіях, що розгортаються як у минулому, так і в сучасних реаліях війни.
12 оповідань збірки переносять читача у світи, де жінки виступають захисницями: вони борються з ворогами, оберігають близьких і стоять на варті свого дому. Кожна історія супроводжується унікальною ілюстрацією від Інни Делієвої, яка поєднує народні мотиви з ексцентричним сучасним стилем.
Зараз книжка доступна в передзамовленні. Видання планують на 8 листопада.
«Так тобі й треба, або Чому в стосунках варто обирати себе» Катя Бльостка
Фото: Віхола
Опис:
Це нова відверта книжка від блогерки й авторки бестселера «Матера вам не наймичка» Каті Бльостки. Вона розповідає особисту історію, яка починається з юнацьких пригод — посиденьок на дискотеці та перших побачень — і доходить до дорослих викликів, як-от сімейних сварок та усвідомлення своїх справжніх потреб.
Це смілива й жива розповідь про стосунки, секс і шлях до любові до себе. Авторка веде нас через зростання в маленькому селищі й перетворення дівчинки-підлітка на жінку, не забуваючи додати гумор, самоіронію та пікантні моменти. Ця книжка — про вибір себе як основи всіх стосунків.
«Покутська трійця» — збірка малої прози Леся Мартовича, Василя Стефаника та Марка Черемшини
Фото: Ще одну сторінку
Опис:
«Покутська трійця: збірка творів» — це унікальна можливість зануритися в атмосферу українського села початку ХХ століття через проникливі оповідання трьох видатних письменників — Леся Мартовича, Василя Стефаника та Марка Черемшини. Їхні твори відкривають перед нами двері в минуле, дозволяючи побачити побут, емоції та життєві драми простих людей того часу.
Колоритна мова та барвисті описи переносять читача на сторінки, де він почує дитячий сміх, відчуватиме складність військових часів, проживе конфлікти між сусідами та радість і горе буденних моментів.
Ця збірка містить десятки оповідань, нарисів і новел, які торкаються тем, що залишаються актуальними й сьогодні.
Це захоплива подорож від літературознавця Ростислава Семківа крізь ключові постаті та тексти, що визначали розвиток української літератури. Автор пропонує унікальний погляд на класичні твори, підказуючи, як вловлювати приховані зв’язки та контексти і, що найважливіше, як отримувати справжнє задоволення від читання.
Книжка розвінчує стереотипи й упередження, сформовані в школі чи університеті, і запрошує до переосмислення української літературної спадщини. Видання стане корисним для всіх, хто хоче поглибити чи оновити свої знання з української літератури, відкривши для себе її багатогранність і глибину.
«Всі мої Ключі і Ґайя. Книга 2. Вогонь Півночі» Наталя Матолінець
Фото: Vivat
Опис:
«Всі мої Ключі і Ґайя: Поріг Пітьми» — довгоочікуване завершення епічної дилогії. Іґніс Еміліуш повертається, щоб зіштовхнутися з новими викликами: його дім зруйнований, батьки зникли, а його самого звинувачують у вбивстві. Магічний світ на межі війни, а Ґайя — загадкова дівчина, навколо якої вирують пристрасті й інтриги — стає ключем до розв’язки подій.
Ця книга перенесе вас у світ, де магія, інтриги та небезпека зливаються в одну масштабну історію. Іґніс постане перед складним вибором: врятувати свою сім’ю, зупинити війну чи вирішити, чи готовий він пожертвувати всім заради Ґайї. Час діяти, адже Поріг Пітьми вже близько…
У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.
Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».
У рамках протиаварійних заходів:
Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.
Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Де облаштують паркінги
Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:
Вул. Б. Хмельницького: 9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна: 8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
Вул. Стрийська (біля іподрому): Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
Вул. Зелена: 5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
Вул. Личаківська: 5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського: 21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Переваги для міста
Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.
Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.
Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.
Як це працює?
Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.
Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).
На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.
Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Укриття для понад 430 людей
Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.
Сучасне обладнання та автономія
Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.
Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.
Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.
Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.
Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.
Коментарі