

Суспільство
Покутська кераміка: як гончарі просувають ідею “українське – це круто”
На Івано-Франківщині родина ентузіастів відроджує гончарську майстерність. У місті Городенка близько десяти років працює майстерня “Покутська кераміка”.
Аби привабити клієнтів, екологічний глиняний посуд осучаснюють: роблять його фактурним і яскравим, таким, що береш до рук і відразу відчуваєш – річ дизайнерська.
А ще, майстри розповіли, що пов’язує покутську кераміку зі Слов’янськом.

Родина Микитюків
Бренд “Покутська кераміка”- у 2010 році започаткував Антон Микитюк, його ідею одразу підтримав брат Богдан та їхній батько Михайло. Згодом приєдналася уся родина: дружини та найближчі родичі.
Нині у сімейному бізнесі Антон керує виробничим процесом, а Богдан відповідає за організаційні моменти. На компанію працює 30 людей.
Від “двієчника” до гуру гончарства
Антон – гончар у першому поколінні, – розповідає старший брат Богдан. – Після школи вони з батьком поїхали обирати вуз для навчання. Приїхали до Косова, зайшли на кафедру гончарства, Антон вирішив, що там і навчатиметься. На потоці він був 33-м студентом, по завершенню навчання не вмів толком гончарити.

Працювати над своєю майстерністю почав після того, як поїхав зі своїми виробами на ярмарок. Там Антон почувався трохи дилетантом серед майстрів, стало соромно, але це підштовхнуло до розвитку. А тепер на виробництві працюють його одногрупники, які були найсильнішими відмінниками.
Гроші для старту заробили в Англії
Із тисячею доларів складно почати гончарне виробництво. Звісно, усе залежить від того, на які об’єми розраховувати. Більш-менш професійний круг коштує $800. Можна зробити і самому за $100-200. А ще дуже дорогими виходять пічки, які за тисячу доларів не збудуєш. Щоб почати бізнес із нормально обладнаною майстернею треба $8-10 тисяч.
Ми ж починали з того, що мали один круг. І побудували піч на 15 літрів. Тоді нам здавалося, що це вже великий об’єм. Першу майстерню обладнали біля батьківської хати.
У 2010 році ми всі вірили у спільну справу. Я тоді був на заробітках в Англії, передавав звідти гроші. Так потроху розвивалися.
Зараз майстерня обладнана пічками на 10 кубів. І їх стає замало.
Що пов’язує Івано-Франківщину і Слов’янськ
Ми вирішили не готувати самостійно глину, а замовляти вже готовий матеріал. Найвищого ґатунку в Україні вважається слов’янська глина. І от, щомісяця до Городенки привозять близько трьох тонн глини зі Сходу. Її доставляють із супутніми вантажами зі Слов’янська. Один кілограм разом з доставкою коштує 6 гривень.

Зараз у майстерні працює десять гончарів. Щодня вони встигають виліпити до 500 різних виробів.
На один виріб треба 3-7 днів
Від моменту “я тримаю в руці шматок глини” до “з цього кухлика можна пити” проходить, щонайменше, тиждень. Але під кожен виріб час витрачається індивідуально.
Процес:
Якщо виріб глазуруватимуть, шорохуватість із глини не прибирають. Покриття краще лягає на неоднорідну текстуру. Тому після покриття, виріб одразу відправляють в піч на запікання при 1050 градусах. На другий день виріб виймають.
Для молочних виробів процедура інша. Спершу підсушений виріб відправляють до лощильника, який легенько змочує його водою і полірує щітками. Потім молочник занурює в молоко. Після цього запікається в печі і в молоці, при 400 градусах. Після цього потрапляє в пічку на запікання при 1000 градусах.
Продають в США та Італії
Завдяки сайту Etsi знаходимо клієнтів по всьому світу. Але це роздрібні продажі. Найбільше замовлень відправляли у Сполучені Штати Америки та по Європі. В Італії живе наша сестра, яка продає кераміку у крамничці.
В Україні, окрім продажів на ярмарках та через сайт, співпрацюємо з кафе та ресторанами. Вони часто замовляють посуд зі своїми логотипами.
Десятину доходів віддають на соціальні проекти
У Городенківщині спонсоруємо дитячий садочок із вальдорфською системою (об’єднує інтелектуальний, практичний та художній розвиток учнів). І зараз працюємо над розбудовою школи з такою ж системою навчання. Прагнемо дати дітям кращу освіту, ніж була у нас.
Ціни на вироби
До свят намагаємось випускати цікавинки, тематичні подарунки. Нам дуже не подобається прив’язуватися до свят, але розуміємо, що на попит вплинути не можемо.

Пропонуємо етнічні вироби з глини, розмальований посуд, декор для дому, сувеніри. Чашки коштують від 36 грн, набори тарілок від 500 гривень. Арт-тарілки у формі листка від 218 гривень.
Котики в Європі п’ють з українського
Один із напрямів фірми, який зараз активно розвиваємо, – шлікерне литво. Це коли у форми, заливається гіпс, а потім з цього роблять вироби.
Нещодавно з іспанською зоофірмою “Meow Store” підписали договір. Під їхнім брендом на їх замовлення виготовляємо фонтанчики і поїлки для котів. 75% товарів із цього напряму виробництва продаємо за цим договором. Іспанія торгує цим товаром по всій Європі.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub