

Суспільство
Пінгвіни біля української антарктичної станції «Академік Вернадський» знесли перші 11 яєць
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Субантарктичні пінгвіни неподалік української антарктичної станції «Академік Вернадський» знесли перші яйця. Біологи нарахували в різних місцях на острові, де розташована станція, 11 штук.
Про це науковці повідомили на фейсбук-сторінці Національного антарктичного наукового центру.
Дослідники запевнили, що пінгвінячих яєць буде набагато більше, адже зараз біля станції гніздуються 5,5 тис. пінгвінів та декілька сотень гнізд. Пара здебільшого має 2 яйця, рідше три. За розміром вони нагадують гусячі.
Читайте також: Зберегти символ Карпат. Чому бурий ведмідь опинився на межі зникнення, та хто рятує українського хижака
«Колонія субантарктичних пінгвінів на нашому острові Галіндез наразі входить у трійку найбільших у цьому районі. За останні 5 років її чисельність зросла в понад 2 рази. А цьогоріч наш острів став першим, де наприкінці вересня субантарктичні пінгвіни почали будувати гнізда та займати минулорічні, що відтанули від снігу. Тому й не дивно, що перше яйце з’явилося саме в нас, першого листопада», – розповів біолог 28-ї української арктичної експедиції Вадим Ткаченко.
Успішність гніздування залежатиме від кількох факторів
- доступ дорослих пінгвінів до моря та можливість вчасно живитися крилем;
- кількість снігу, який може ускладнити пінгвінам висиджування яєць;
- хижаки, які полюють за яйцями пінгвінів, – насамперед поморники. Вони теж повертаються у цей район антарктичною весною. Перших таких птахів наші біологи вже зареєстрували за 20 км від станції.

«Сподіваємося, що все складеться якнайкраще і вже на початку грудня біля станції з’являться перші пінгвінята, а потім їх тут будуть сотні», — додав біолог.
Українські полярники пообіцяли неодмінно розказати та показати, як все це відбуватиметься.
Нагадаємо, українські полярники обрали ім’я для тюленятка, яке першим народилося біля станції «Академік Вернадський».
Раніше ми повідомляли, як українські полярники показали новоприбулих 600 пінгвінів, які збираються гніздувати поблизу.
Фото Вадима Ткаченка.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українська компанія «Агроснаб» виготовила у 2023 році новинку у сегменті не пшеничного борошна, а саме – борошно із макових зерен.
Про це пише Newfood.media.
Зазначається, що макове борошно виготовляють з очищеного і знежиреного маку. Так продукт зберігає корисні речовини та добре засвоюється організмом.
Борошно – найвищого ґатунку, без ароматизаторів чи шкідливих домішок та із високоякісної української сировини.
Воно містить харчові волокна, ліпіди, вітаміни Е, PP, D, С, макро- та мікроелементи, такі як Р, К, Са, Na, Mg, Si, Fe, Co, Cu, Zn. Кальцій і магній, приміром, корисні для кістково-м’язової системи, а поліфеноли (антиоксиданти), що містяться у маку, знижують ризик серцево-судинних і онкологічних захворювань.
Читайте також: Війна та їжа: як логістика перемагала зброю. Розповідає історик Володимир Полторак

Також компанія меле рисове, кокосове, знежирене соєве борошно, гречане, конопляне, білкове соняшникове борошно, виготовляє рослинну клітковину, плодово-ягідні порошки тощо.
Конопляне борошно, як вказує компанія, є натуральним засобом для відновлення складу крові. Продукт багатий на вітаміни, калій, кальцій, магній, залізо, фосфор і натрій.

Гречане борошно – унікальна сировина для низькокалорійного печива, хліба та галет. Воно допомагає позбутися зайвої ваги та поліпшити загальне самопочуття.
«Надзвичайно важким для нас був 2022 рік, коли кілька місяців після початку повномасштабної війни ми не працювали – виробництво перебувало у зоні бойових дій», – діляться в компанії.
Після відновлення виробництва з’явилися спонтанні вимкнення електроенергії, які спричиняли поламки обладнання та подальші витрати на ремонти; необґрунтовані блокування податкових накладних; зростання цін на витратні матеріали та логістику. Тому усі зусилля бути спрямовані на стабілізацію ситуації.

На сьогодні ринок борошна та харчових добавок поступово стабілізується. Хоча ціни на витратні матеріали, електрику та логістику продовжують рости.
Нагадаємо, 13 українських сирів визнали кращими у світі на міжнародному конкурсі в Норвегії.
Також ми розповідали, що український виробник почав створювати цукати з кабачків.
Фото: harch.tech.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Він — на реабілітації, а вона — на фронті. Це історія подружжя Олександрових, які вдвох стали на захист України.
Про історію, яка надихає та додає віри, розповідає ШоТам.
В’ячеслав та Світлана разом 28 років. Поки В’ячеслав бив окупантів, Світлана як військова кухарка готувала для воїнів.
9 червня 2023 в районі Бахмута В’ячеслав з побратимами потрапив під ворожий мінометний вогонь. Поранений, з турнікетом на нозі повз кілька кілометрів, а ворог намагався добити його з дрона.
Евакуювавшись, В’ячеслав зняв турнікет, але було вже надто пізно — ногу довелось ампутувати. Поранену руку лікарі змогли вберегти, втім, вона лишилася нерухомою.
Захисник усе ще без протеза на нозі, бо перші кроки треба робити за допомогою милиць і рук. Та фізіотерапевти центру «НЕЗЛАМНІ» щодня з ним працюють, і ці заняття дають перші результати.
Функції руки наразі вдалося відновити на 30%, і В’ячеслав уже може підіймати легкі предмети!
З дружиною В’ячеслав поки що бачиться лише через екран смартфона, адже кохана на службі. Воїн впевнений: спільно вони здолають все та разом зустрінуть Перемогу.
Читайте також: Як в Україні безкоштовно отримати протез. Досвід жителя Ізюма, який наступив на міну «пелюстку»
Нагадаємо, захисник після втрати ноги повернувся на фронт і боронить Україну на протезі.
Також ми повідомляли, як українські військові врятували подружжя за допомогою дрона.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Кабінет міністрів спростив процедуру розміщення Міні-ТЕЦ або ж когенераційних газопоршневих установок. Тепер їх можна буде встановити без проходження низки дозвільних процедур.
Про це повідомили у телеграм-каналі прем’єр-міністра України.
«Ці установки створять резерв потужності на випадки екстреного відключення електропостачання й водночас децентралізують генерацію», — йдеться у дописі.
Зазначається, що установки необхідні для забезпечення безперебійного електроживлення шкіл, лікарень та об’єктів критичної інфраструктури.
Читайте також: «Лайк» з операційної та нове життя на Харківщині: як підприємиця стала бойовою медикинею
Шмигаль повідомив, що завдяки співпраці з USAID до кінця 2023 року Україна має отримати 69 установок малої та середньої потужності і вже цієї зими Україна матиме позитивний результат від їхньої експлуатації.
Про Міні-ТЕЦ
Когенерація — це енергоефективний процес, який передбачає одночасне виробництво електричної й теплової енергії.
На відміну від великих централізованих електростанцій, які також використовують комбіноване виробництво електрики і тепла (ТЕЦ), когенерація — метод, який застосовується на об’єктах розподіленої енергетики (міні-ТЕЦ) — власних електростанціях на підприємствах, інфраструктурних та житлових об’єктах.
Нагадаємо, Сполучені Штати передали українським громадам 22 мобільні котельні для проходження зими в умовах війни, та готують нові такі поставки.
Також у Бучі на Київщині побудували нову котельню, яка забезпечить теплом 14 багатоповерхівок.
Раніше ми повідомляли, що Миколаїв отримав три блочно-модульні котельні від Агентства США з міжнародного розвитку USAID.
Фото: eurodiesel.com.ua.