Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Підприємиця з Донеччини відкрила найбільший приватний дитячий садок у Коломиї

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підприємиця з Краматорська Ганна Ощепкова евакуювала до Коломиї власний бізнес – центр для розвитку дітей – та відкрила найбільший приватний садок у місті.

Ганна Ощепкова розвивала дитячі центри в Краматорську з 2014 року. Ідея цього бізнесу у Ганни разом із колегою Іриною Москалець виникла з власної потреби – для розвитку своїх дітей. Так у місті почали з’являтися центри «Планета знань», де дітям пропонували 26 авторських курсів з раннього розвитку, підготовки до школи, швидкого читання, розвитку логічного мислення, ментальної арифметики тощо.

За вісім років таких центрів стало чотири у різних районах міста. Заняття відвідували впродовж року понад 500 дітей. У лютому 2022 року Ганна планувала відкрити черговий великий садок, придбала для нього меблі та навчальне обладнання. Однак ці плани змінила війна.

Волонтерили в Краматорську до останнього

«За два місяці роботи нашого садочка ми побачили, що є попит на ці послуги – попри наявність місць у комунальних закладах, люди привели до нас дітей. Це надихнуло на подальший розвиток. Наш невеликий садочок працював у нашому ж центрі, це було незручно, для дітей потрібне було подвір’я. Тож ми зважилися на більший масштаб – орендували великий приватний будинок, щоб мати власне подвір’я для прогулянок, отримали усі дозволи, закупили меблі та готувалися до відкриття садочка на 60 дітей», – розповідає Ощепкова. 

У березні через обстріл російськими військами ракетою було повністю зруйновано один з найбільших центрів підприємниці. Після цього з усіх центрів забрали меблі, посібники та вивезли в окреме місце, але ситуація на сході щодня загострювалася. 

Навіть після цього обстріли думок виїжджати у підприємиці не було. Родина Ощепкових волонтерила, бізнес не працював, але їхати з дому не хотіли. Так було до квітня, коли на Донеччині оголосили масову евакуацію.

У травні на запрошення колеги Ганна поїхала до Коломиї. Провівши там два тижні, вирішила заробляти, адже бізнес зупинився 24 лютого, доходів не було. Одним з цікавих варіантів продовження підприємницької роботи було створення дитячого садочка, який вона хотіла відкрити вдома.

Мені запропонували цілий вагон, аби вивезти дитсадок

Ганна сіла у потяг та поїхала до Краматорська забирати обладнання, хоча ще гадки не мала, як його перевезти за 1100 кілометрів. 

«Везти усе вантажівкою через усю Україну було дуже дорого, наша родина не мала таких грошей. У потязі я згадала про державну програму для релокації бізнесу і заповнила заявку. Буквально за годину мені передзвонили з Івано-Франківської військової адміністрації і запропонували вагон Укрзалізниці, щоб вивезти усе наше обладнання. Це здивувало мене, адже ми планували вивозити не завод, а дитсадок та обладнання для нього, але це і додало сил рухатися далі», – згадує Ганна.

У Краматорську родина Ощепкових орендувала п’ятитонну вантажівку і забрала із собою все, що у неї помістилося. У Покровську перевантажили все у залізничний вагон, який вирушив до Коломиї. Крім меблів, придбаних для майбутнього садочка, забрали також власні верстати та інструменти, на яких виготовляли багато навчальних матеріалів для своїх центрів розвитку та дитсадка. 

Не варто вагатися щодо змін: вони наближають нашу перемогу

«Все сталося швидко і так, як ми хотіли. Ми шукали можливості, тому вони з’являлися, Я хочу порадити людям, особливо бізнесу зі сходу, який досі вагається, що робити, куди їхати, чи варто їхати. Думаю, що варто, щоб розвиватися, утримувати свою родину, давати роботу іншим, платити податки і наближати нашу перемогу», – розповідає Підприємиця.

За два тижні у Коломиї Ганна орендувала приміщення, розставила обладнання та відкрили садочок.

Сьогодні це найбільший приватний садок у місті – його відвідують 20 дітей. До осені підприємниця планує вдвічі збільшити кількість дітей, набравши нові групи. Тут, крім розвивальних занять, використовують авторські методики.

Ганна Ощепкова планує повернутися додому після перемоги, але до того часу у неї вже буде філія бізнесу на Прикарпатті. Тож цю релокацію вона розглядає як масштабування своєї улюбленої справи. 

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі