

Суспільство
Одяг без статі: 7 українських унісекс-брендів
Унісекс-бренди — це не тільки про однаковий одяг для жінок і чоловіків. Це про вихід за рамки, позбавлення від стереотипів, толерантність та про боротьбу за рівні права. Українські бренди крокують у ногу з часом і все більше випускають колекції унісекс-одягу. Ці речі прикрасять гардероб як жінок, так і чоловіків. Так, найголовніше — одяг вільний від стереотипів і виходить за рамки. Тому пропонуємо вам познайомитись з 7-ма гендерно-нейтральними виробниками.
Who is it? – проти дискримінації

Бренд Who is it? щодня кидає виклики суспільству і підіймає теми дискримінації та обмеження прав і свобод. Дизайнери наголошують, що їхній одяг немає статті, а тому підійде як для чоловіків, так і для жінок.
Who is it? заснований у 2014 році. І за кілька років з маленького шоу-руму перетворився на відомий на всю Україну бренд. Він – переможець конкурсу «Design It. 2016» від Vogue Ukraine та конкурсу «Design It. 2017» в категорії «Кращий молодий бренд» від Mercedes-Benz Kiev Fashion Days.
Читайте також: Де купити український рюкзак? 7 наших крутих брендів
У бренду можна знайти тільки жіночі і тільки чоловічі речі. До nogender Collection увійшли базові речу унісекс: футболки, худі, світшоти, сукні та тренчі.
Де купити: сайт
Ціни: в середньому, 1500 грн.
Одяг для кожного у Your Way

“Your Way – це одяг для всіх та кожного. Неважливо якої ти статі, скільки тобі років, який розмір ти носиш, що, чи кого ти любиш і які твої вподобання, важливо лише те, ким ти є насправді”, – кажуть засновники бренду.
Бренд займається виробництвом якісного та стильного дорослого та дитячого одягу. Цікаво, що тут є величезний вибір розмірів – з XS до 4XXL. 80% одягу Your Way – це унісекс. Тут можна придбати стильні куртки, костюми, худі та пальта. Моделі бренду однаково пасують як жінкам, так і чоловікам. В одязі, який створює бренд зручно як на роботі, так і на відпочинку. Він помітний в мегаполісі та дуже зручний у подорожах.
Де купити: Інстаграм
Ціни: в середньому, 2000 грн.
HARD KYIV – головний по жесті

“HARD – головний по жесті”, – так називає свій бренд засновник Іван Ішутін. Цей київський бренд створює жіночий, чоловічий та унісекс-одяг по унікальним лекалам з використанням якісних матеріалів та фурнітури. HARD KYIV заснований у 2014 році. З того часу асортимент бренду значно збільшився. Тут можна придбати худі, футболки, костюми, дощовики, светри та навіть білизну. Унікальні стильні моделі, яскраві принти прикрасять і жіночий, і чоловічий гардероб.
Читайте також: Кинула роботу в Лондоні та створила бізнес в Україні. Історія Марії Бондарєвої
Бренд акцентує увагу на базових універсальних моделях, які мають невеликі, але важливі модифікації. Наприклад, світшоти мають подовжені рукави з прорізами для великих пальців, щоб було тепліше в холод. У поло вкорочений жорсткий комірець, який не буде згинатися та падати, якщо носити його стійкою. У худі патч на липучці, а не пришитий, що дозволяє в будь-який момент змінити один патч на інший в залежності від уподобань.
Де купити: сайт
Ціни: футболки – 600 грн, худі – 1200 грн, дощовики – 850 грн.
Métrique натхненний нічним життям

Це український бренд, який надихається нічним життям, вулицями, мистецтвом та коміксами. Métrique відомий своїми унісекс футболками, худі та світшотами. Тут є як базовий одяг, так і моделі з іронічними та зухвалими принтами. Склад – 100% бавовна.
У колекціях переважають ексклюзивні написи і малюнки, створені вручну. А ще Métrique випустив колекцію стильних окулярів.
Де купити: сайт
Ціни: футболки – 800 грн, світшоти – 1600 грн.
Chakshyn – антистереотипний одяг

Це модний український бренд, який створили Дмитро Чаюн та Антон Якшин. Вони регулярно випускають одяг, який підходять як для жінок, так і для чоловіків. А також Chakshyn презентував антистереотипні футболки з написами «No gender anymore!», «No beauty anymore!», «No seasons anymore!».
Дизайнери шиють куртки, пальта, светри, штани, які сміливо можна назвати гендерно-нейтральними. Саме предмети верхнього одягу є найбільш впізнаваними у всій лінійці, натуральні пуховики на гусячому пуху декоровані оригінальними принтами, пальто, плащі та тренчі мають приталений силует зі складними конструкціями у верхній частині. Трикотажне полотно є основною базою для багатьох серій. Сукні і топи від Chakshyn запам’ятовуються вставками з грубого матеріалу, а око милують геометричні візерунки і квіткові малюнки. Кожна лінійка відрізняється своєрідним настроєм і емоціями. Одяг, на думку дизайнерів, повинен розкривати суть і характер людини. Нещодавно фірма Chakshyn отримала престижну нагороду World Fashion Awards, обійшовши багатьох сильних конкурентів.
Де купити: сайт
Ціни: 2000 грн.
Екосвідомий бренд RCR Khomenko

Бренд RCR Khomenko є не тільки гендерно-нейтральним, а й екосвідомим. Київська дизайнерка Яся Хоменко пропагує тему етнічної моди, використовує у роботі виключно вінтажні тканини. А також дівчина захоплюється світом секонд-хенду, часто називаючи його джерелом свого натхнення.
У RCR Khomenko можна придбати речі, які виготовлені зі старого одягу, меблевої оббивки і штор. Дизайнерка блукає по “блошиному ринку” чи секонд-хендам і шукає там речі, які потім пускає у хід. Кожна річ бренду RCR Khomenko є справді унікальною, тому що існує в одному єдиному екземплярі. Речі зроблені якісним друком і є екологічними, тому що дизайнерка не працює зі шкірою та хутром.
Читайте також: Стильно та екологічно: 7 eco-friendly брендів одягу
У асортименті магазину є сорочки з яскравими принтами-ілюстраціями, світшоти, сукні та футболки. Такий унікальний та креативний унісекс-одяг з задоволенням купують як жінки, так і чоловіки
Де купити: сайт
Ціни: сорочки – 1900 грн, світшоти – від 2000 грн, футболки – 1200 грн.
YULIA YEFIMTCHUK+ – мода часів СРСР

Речі з мотивами СРСР 1920-Х І 1980-Х років? Так, саме такий одяг створює молода дизайнерка Юлія Єфімчук. YULIA YEFIMTCHUK+ – це незалежний бренд концептуального жіночого та унісекс одягу, який відрізняється мінімалізмом, строгим кроєм та алюзією на робочу уніформу радянських трудящих. В її колекціях завжди є суворі лаконічні речі – сукні, тренчі, спідниці, куртки та комбінезони зі щільної бавовни та плащової тканини. Дизайнерка вважає, що незабаром ми взагалі не будемо акцентувати увагу на тому, чи це жіночий одяг, чи чоловічий: людству сьогодні важлива людяність.
Нещодавно бренд представив першу цифрову колекцію — капсулу “МИР”. Це сім цифрових аутфітів: жакети червоного, чорного і синього кольору, біле і чорне плаття, яке являє собою стилізацію захисного робочого халата, а також червоний плащ. Капсула, як і всі колекції української марки, сповнена відсилань до радянської естетики та ретро футуризму. Головна мета колекції – заклик до МИРУ – фізичного та духовного.
Де купити: сайт
Ціни: від 2000 грн.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub