Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Новий саркофаг ЧАЕС увійшов до 50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років

Опубліковано

Новий саркофаг над Чорнобильською АЕС отримав звання «Найбільший в історії проєкт міжнародної співпраці у сфері ядерної безпеки». Укриття увійшло до списку «50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років» за версією Project Management Institute. Про це повідомляється на сторінці European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).

Ховає 200 тонн високорадіоактивних речовин

Новий велетенський саркофаг на ЧАЕС ховає під собою залишки розтопленого 4-го реактора та 200 тонн високорадіоактивних речовин.

Почали його зводити у 2012-му. Конструкцію закінчили у 2016-му. Нині поступово вводять в експлуатацію. Дотепер зруйнований енергоблок був захований під бетоном і металом – так званим першим Саркофагом”, який звели за 206 днів одразу після аварії. Він частково зруйнувався від радіоактивного випромінювання та атмосферних перепадів і не захищав від радіоактивного пилу.

👏👏👏 🎉 So pleased! Chernobyl New Safe Confinement was just named one of the most influential projects of the last 50 years by @PMInstitute#ChernobylNewSafeConfiment is 🤝 joint effort by 🇺🇦 Ukraine & the international community which had shown how we can address global challenges w/ cooperation & solidarityOur special 🙏 goes to the Chernobyl Project Management Unit with #Bechtel, #Novarka,"👉 https://mip.pmi.org/home👉 https://www.ebrd.com/news/2019/chernobyl-new-safe-confinement-named-one-of-the-most-influential-projects-of-the-last-50-years.html

Geplaatst door European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) op Dinsdag 8 oktober 2019

Що зроблять зі “старим” саркофагом?

Тепер старий об’єкт “Укриття” почнуть частково розбирати. Радіоактивні елементи – утилізовувати. Можливі викиди радіації має витримати нова арка, кажуть науковці.

“Це був дуже тривалий проєкт. Ми розпочали його у 1998-му, а перед цим довго готувалися, проводили дослідження й закуповували необхідні матеріали. Контракт на будову укриття підписали 2007-го, відтоді вже минуло 12 років. Стільки часу витратили на дизайн і будову конструкції, яка зараз за моєю спиною. Вся програма обійшлася у понад 2 млрд євро, а сам конфайнмент – у 1,5 млн. Україна зробила великий вклад у його будову: не лише надала місце й робітників, але й допомогла фінансами”, – звітує директор відділу ядерної безпеки ЄБРР Бальтазар Ліндауер.

Який там рівень радіації?

За 33 роки після аварії рівень опромінення поблизу блока і досі в десятки, а то й сотні разів перевищує норму. Про це нагадують зусібіч розклеєні написи й позначки дозиметра. Втім, завдяки новому конфайнменту, під самою аркою, в операційних кімнатах та поблизу саркофага – показники не набагато перевищують норму.

Читайте також: В Україні запускають новий тур місцями зйомок серіалу “Чорнобиль”

Захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі. Через високий рівень радіації конфайнмент звели поряд, на спеціальному майданчику, адже над зруйнованим реактором було б дуже небезпечно. А потім конструкцію пересунули над блоком.

Як виглядає нове укриття?

Це понад 36 тис. тонн металу, під якими можна розташувати 12 футбольних полів. Утім, навіть таке надійне укриття не вічне – від радіаційного забруднення захищатиме лише століття. 

Уже за кілька тижнів Європейський банк реконструкції та розвитку закінчить введення споруди в експлуатацію і передасть управління конфайнментом Україні.

“Європейський банк реконструкції та розвитку здійснює фінансування завдяки донорам, і тепер ми вже на фінальній стадії проєкту. 25 квітня – майже через 33 роки з дня катастрофи – конфайнмент успішно витримав тридобовий тест. За кілька тижнів буде виданий сертифікат про здачу об’єкта в експлуатацію і завершення проєкту”, – уточнює голова Чорнобильського фонду з будівництва укриття ЄБРР Саймон Еванс.

Приваблять туристів

Після завершення всіх випробувальних робіт, “Арка” може стати новою туристичною принадою. Після виходу американського серіалу “Чорнобиль” кількість охочих відвідати Зону відчуження значно зросла. Та чи пускатимуть пересічних мандрівників усередину саркофага, не відомо. 

Читайте також: Український полковник консультував творців культового серіалу “Чорнобиль”

Окрім безпечного конфайнмента, цього року на території ЧАЕС також має запрацювати й комплекс зі зберігання з твердими радіоактивними відходами та завод із перероблення рідких.

Суспільство

13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Опубліковано

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.

Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.

Вчинок хлопця

Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.

Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.

Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу

Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.

Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Фото: фейсбук-сторінка Сумської міської ради

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Опубліковано

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.

Про це повідомили в заповіднику.

Щорічне обстеження заповідника

Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.

Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)

Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.

«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.

Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото: Сергій Жила

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила низку додаткових рейсів між Києвом і Трускавцем

Опубліковано

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.

Про це повідомили в УЗ.

Розклад руху

З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.

У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.

Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.

Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).

Фото обкладинки: «Укрзалізниця»

Читати далі

Шопочитати

Культура14 години тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес18 години тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....

Суспільство4 дні тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство6 днів тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...