Суспільство
Новий саркофаг ЧАЕС увійшов до 50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років
Новий саркофаг над Чорнобильською АЕС отримав звання «Найбільший в історії проєкт міжнародної співпраці у сфері ядерної безпеки». Укриття увійшло до списку «50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років» за версією Project Management Institute. Про це повідомляється на сторінці European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Ховає 200 тонн високорадіоактивних речовин
Новий велетенський саркофаг на ЧАЕС ховає під собою залишки розтопленого 4-го реактора та 200 тонн високорадіоактивних речовин.
Почали його зводити у 2012-му. Конструкцію закінчили у 2016-му. Нині поступово вводять в експлуатацію. Дотепер зруйнований енергоблок був захований під бетоном і металом – так званим першим Саркофагом”, який звели за 206 днів одразу після аварії. Він частково зруйнувався від радіоактивного випромінювання та атмосферних перепадів і не захищав від радіоактивного пилу.
Що зроблять зі “старим” саркофагом?
Тепер старий об’єкт “Укриття” почнуть частково розбирати. Радіоактивні елементи – утилізовувати. Можливі викиди радіації має витримати нова арка, кажуть науковці.
“Це був дуже тривалий проєкт. Ми розпочали його у 1998-му, а перед цим довго готувалися, проводили дослідження й закуповували необхідні матеріали. Контракт на будову укриття підписали 2007-го, відтоді вже минуло 12 років. Стільки часу витратили на дизайн і будову конструкції, яка зараз за моєю спиною. Вся програма обійшлася у понад 2 млрд євро, а сам конфайнмент – у 1,5 млн. Україна зробила великий вклад у його будову: не лише надала місце й робітників, але й допомогла фінансами”, – звітує директор відділу ядерної безпеки ЄБРР Бальтазар Ліндауер.
Який там рівень радіації?
За 33 роки після аварії рівень опромінення поблизу блока і досі в десятки, а то й сотні разів перевищує норму. Про це нагадують зусібіч розклеєні написи й позначки дозиметра. Втім, завдяки новому конфайнменту, під самою аркою, в операційних кімнатах та поблизу саркофага – показники не набагато перевищують норму.
Читайте також: В Україні запускають новий тур місцями зйомок серіалу “Чорнобиль”
Захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі. Через високий рівень радіації конфайнмент звели поряд, на спеціальному майданчику, адже над зруйнованим реактором було б дуже небезпечно. А потім конструкцію пересунули над блоком.
Як виглядає нове укриття?
Це понад 36 тис. тонн металу, під якими можна розташувати 12 футбольних полів. Утім, навіть таке надійне укриття не вічне – від радіаційного забруднення захищатиме лише століття.
Уже за кілька тижнів Європейський банк реконструкції та розвитку закінчить введення споруди в експлуатацію і передасть управління конфайнментом Україні.
“Європейський банк реконструкції та розвитку здійснює фінансування завдяки донорам, і тепер ми вже на фінальній стадії проєкту. 25 квітня – майже через 33 роки з дня катастрофи – конфайнмент успішно витримав тридобовий тест. За кілька тижнів буде виданий сертифікат про здачу об’єкта в експлуатацію і завершення проєкту”, – уточнює голова Чорнобильського фонду з будівництва укриття ЄБРР Саймон Еванс.
Приваблять туристів
Після завершення всіх випробувальних робіт, “Арка” може стати новою туристичною принадою. Після виходу американського серіалу “Чорнобиль” кількість охочих відвідати Зону відчуження значно зросла. Та чи пускатимуть пересічних мандрівників усередину саркофага, не відомо.
Читайте також: Український полковник консультував творців культового серіалу “Чорнобиль”
Окрім безпечного конфайнмента, цього року на території ЧАЕС також має запрацювати й комплекс зі зберігання з твердими радіоактивними відходами та завод із перероблення рідких.
Суспільство
Як відбувалася рятувальна операція
Чому це важливо
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі