Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Новий саркофаг ЧАЕС увійшов до 50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років

Опубліковано

Новий саркофаг над Чорнобильською АЕС отримав звання «Найбільший в історії проєкт міжнародної співпраці у сфері ядерної безпеки». Укриття увійшло до списку «50 найвпливовіших проєктів за останні 50 років» за версією Project Management Institute. Про це повідомляється на сторінці European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).

Ховає 200 тонн високорадіоактивних речовин

Новий велетенський саркофаг на ЧАЕС ховає під собою залишки розтопленого 4-го реактора та 200 тонн високорадіоактивних речовин.

Почали його зводити у 2012-му. Конструкцію закінчили у 2016-му. Нині поступово вводять в експлуатацію. Дотепер зруйнований енергоблок був захований під бетоном і металом – так званим першим Саркофагом”, який звели за 206 днів одразу після аварії. Він частково зруйнувався від радіоактивного випромінювання та атмосферних перепадів і не захищав від радіоактивного пилу.

👏👏👏 🎉 So pleased! Chernobyl New Safe Confinement was just named one of the most influential projects of the last 50 years by @PMInstitute#ChernobylNewSafeConfiment is 🤝 joint effort by 🇺🇦 Ukraine & the international community which had shown how we can address global challenges w/ cooperation & solidarityOur special 🙏 goes to the Chernobyl Project Management Unit with #Bechtel, #Novarka,"👉 https://mip.pmi.org/home👉 https://www.ebrd.com/news/2019/chernobyl-new-safe-confinement-named-one-of-the-most-influential-projects-of-the-last-50-years.html

Geplaatst door European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) op Dinsdag 8 oktober 2019

Що зроблять зі “старим” саркофагом?

Тепер старий об’єкт “Укриття” почнуть частково розбирати. Радіоактивні елементи – утилізовувати. Можливі викиди радіації має витримати нова арка, кажуть науковці.

“Це був дуже тривалий проєкт. Ми розпочали його у 1998-му, а перед цим довго готувалися, проводили дослідження й закуповували необхідні матеріали. Контракт на будову укриття підписали 2007-го, відтоді вже минуло 12 років. Стільки часу витратили на дизайн і будову конструкції, яка зараз за моєю спиною. Вся програма обійшлася у понад 2 млрд євро, а сам конфайнмент – у 1,5 млн. Україна зробила великий вклад у його будову: не лише надала місце й робітників, але й допомогла фінансами”, – звітує директор відділу ядерної безпеки ЄБРР Бальтазар Ліндауер.

Який там рівень радіації?

За 33 роки після аварії рівень опромінення поблизу блока і досі в десятки, а то й сотні разів перевищує норму. Про це нагадують зусібіч розклеєні написи й позначки дозиметра. Втім, завдяки новому конфайнменту, під самою аркою, в операційних кімнатах та поблизу саркофага – показники не набагато перевищують норму.

Читайте також: В Україні запускають новий тур місцями зйомок серіалу “Чорнобиль”

Захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі. Через високий рівень радіації конфайнмент звели поряд, на спеціальному майданчику, адже над зруйнованим реактором було б дуже небезпечно. А потім конструкцію пересунули над блоком.

Як виглядає нове укриття?

Це понад 36 тис. тонн металу, під якими можна розташувати 12 футбольних полів. Утім, навіть таке надійне укриття не вічне – від радіаційного забруднення захищатиме лише століття. 

Уже за кілька тижнів Європейський банк реконструкції та розвитку закінчить введення споруди в експлуатацію і передасть управління конфайнментом Україні.

“Європейський банк реконструкції та розвитку здійснює фінансування завдяки донорам, і тепер ми вже на фінальній стадії проєкту. 25 квітня – майже через 33 роки з дня катастрофи – конфайнмент успішно витримав тридобовий тест. За кілька тижнів буде виданий сертифікат про здачу об’єкта в експлуатацію і завершення проєкту”, – уточнює голова Чорнобильського фонду з будівництва укриття ЄБРР Саймон Еванс.

Приваблять туристів

Після завершення всіх випробувальних робіт, “Арка” може стати новою туристичною принадою. Після виходу американського серіалу “Чорнобиль” кількість охочих відвідати Зону відчуження значно зросла. Та чи пускатимуть пересічних мандрівників усередину саркофага, не відомо. 

Читайте також: Український полковник консультував творців культового серіалу “Чорнобиль”

Окрім безпечного конфайнмента, цього року на території ЧАЕС також має запрацювати й комплекс зі зберігання з твердими радіоактивними відходами та завод із перероблення рідких.

Коментарі

Суспільство

В Ірпені врятували червонокнижних кажанів під час утеплення багатоповерхівки (ФОТО)

Опубліковано

У багатоповерхівці на вулиці Полтавській, 61 в Ірпені виявили цілу колонію кажанів під час капітального ремонту фасаду. Роботи довелося зупинити, адже вони загрожували життю рукокрилих.

Про це повідомила депутатка Ірпінської міської ради Євгенія Антонюк.

Як відбувалася рятувальна операція

Мешканці будинку, побачивши знахідкою, звернулися до депутатки по допомогу. Антонюк розповіла, що спочатку сумнівалася в можливості порятунку, але командна робота принесла успіх.

На місце оперативно прибули фахівці Українського центру реабілітації рукокрилих. Завдяки підтримці підрядної організації, яка надала будівельну люльку, вдалося обстежити фасад і безпечно вилучити 44 кажанів. Тварин оглянули й перевезли до спеціального місця, де вони перебуватимуть до весни.

Читати також: У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Чому це важливо

Євгенія Антонюк нагадала, що всі види кажанів в Україні занесені до Червоної книги й є рідкісними. Подібні випадки потребують оперативного реагування, адже рукокрилі відіграють важливу роль в екосистемі.

Фото: виставлено на фейсбук-сторінки Євгенії Антонюк

Український центр реабілітації рукокрилих закликає мешканців Києва та області звертатися до них у разі виявлення кажанів, особливо якщо їхньому життю щось загрожує. Залишити повідомлення можна на сайті центру.

Нагадаємо, що у Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз».

Фото обкладинки: виставлено на фейсбук-сторінки Євгенії Антонюк.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві демонтують 47 радянських та російських символів

Опубліковано

У столиці розпочинають демонтаж пам’ятних об’єктів і декоративних елементів, які несуть у собі радянські й російські наративи.

Про це повідомила Ганна Старостенко, заступниця голови КМДА.

Які об’єкти демонтують повністю

До списку увійшли 27 об’єктів, які підлягають повному демонтажу. Серед них:

  • пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
  • пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
  • постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
  • меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
  • зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.

Читати також: У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Корекція споруд

Ще на 20 об’єктах планують замінити тексти, вилучити пропагандистські елементи або адаптувати українською мовою. Наприклад:

  • цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
  • російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
  • монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.

Нагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: Francisco Anzola (Flickr).

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві відреставрують «Будинок з комахами», збудований у 1893 році (ФОТО)

Опубліковано

У КМДА прийняли проєкт реставрації будинку на вулиці Володимирській, 93. Він розташований у Голосіївському районі Києві, а знають його як «Будинок з комахами» Марії Станіславської.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, передають у міській адміністрації.

Як реставруватимуть пам’ятку

Під час перших етапів робіт реставратори захистять будинок від руйнування. Після цього його вже почнуть відновлювати.

Читайте також: У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

«Збереження історичних пам’яток – це не лише питання архітектури, а й нашого культурного обов’язку перед наступними поколіннями. Реставрація житлової будівлі на Володимирській, 93 — це важливий крок для збереження автентичності Києва. Концепція, яку було представлено, враховує збереження ключових історичних елементів пам’ятки та забезпечує її подальшу інтеграцію в сучасне життя міста», — зазначила Марина Соловйова.

Цей прибутковий будинок внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України у червні 2023 року.

Нагадаємо, що столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо.

Фото: вебсайт КМДА

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура22 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...