

Суспільство
Нове життя для пластику. Як українські та світові бренди рятують світ від сміття
Щороку щонайменше 8 мільйонів тонн пластикового сміття потрапляє до морів та океанів. Це змінює природні процеси та призводить до загибелі мешканців водойм, провокуючи екологічні проблеми світового масштабу.
Однак пластик може бути не лише сміттям, а й повноцінним матеріалом для створення одягу, прикрас, елементів декору та навіть човнів. Розповідаємо про українські та світові бренди, яким вдалося підкорити пластик та поєднати порятунок природи з успішними бізнес-проєктами.
Nomadic State Of Mind

Компанія, що створює сандалії та аксесуари ручної роботи з перероблених пластикових бляшанок. Заснована наприкінці 90-х Крісом Андерсоном. Продукцією бренду користуються голлівудські зірки та лідери думок зі всього світу. Сучасні Nomadic State Of Mind виготовляються на невеликій непрацюючій кавовій плантації в Нікарагуа. Усім майстрам добре платять, компанія намагається запропонувати більше можливостей працевлаштування для локальної громади та створює передумови для її розвитку.
Процес виготовлення такого взуття забирає чимало часу. Після тривалого навчання майстри доводять кожну пару взуття до досконалості. Бізнес працює з однією і тією самою групою людей з 2000 року і позитивно впливає на економічне становище місцевих жителів. Крім того, бренд має шоуруми в багатьох країнах, зокрема і в Україні.
The Good Plastic Company

Це українська компанія, що виникла завдяки порадам Марка Цукерберга, прогресивному світогляду засновника бренду Вільяма Чижовського, плану сталого розвитку, експертизі команди, технологіям та інвестиціям великого бізнесу.
The Good Plastic Company виготовляє панелі з переробленого пластику, які використовуються в інтер’єрі. Серед клієнтів – Nike, McDonald’s, європейські готелі та офіси, IKEA, Adidas тощо. Виробництво працює з надточними машинами власної розробки, постійно вдосконалює технологію, створює одні з найбільших пластикових листів в Європі різноманітного дизайну та високої якості. Бізнес динамічно зростає, успішно заходить на нові ринки, цінує працівників та піклується про навколишній світ.
The Ocean Clean Up

Під час відпочинку в Греції засновник компанії Боян Слот був вражений кількістю пластикового сміття, яке побачив під час пірнання. Відтоді Бояна не покидала думка, що він має очистити всю воду на планеті. А вже у 2013 році він створив інженерну неприбуткову організацію, яка донині займається виловом та переробкою річного та океанічного пластику.
«Не існує такої речі як сміття – в ньому ми бачимо лише ресурс. Коли ти можеш створити щось цінне зі сміття – це вже не непотріб», – такими словами Джон Верхоувен, менеджер з переробки сміття, висловлює загальну позицію організації.
У лютому 2022 року компанія розпочала продаж свого першого виробу з переробленого океанічного сміття – ліцензованих сонячних окулярів The Ocean Cleanup Sunglasses .
GiLo Lifestyle

Це південноафриканський бренд, чиї потужності розташовані в Кейптауні. Історія компанії, заснованої у 2015 році, почалася з Джини та Лорен – двох жінок, які любили моду та навколишнє середовище. Звідси і назва – GiLo.
Також це абревіатура від гасла «Повернення любові планеті» (Giving Love back to the planet). Керівниці бізнесу створюють жіночий, дитячий та чоловічий повсякденний одяг з переробленого пластику, а також сподіваються змінити мислення споживачів, життя людей та планети загалом, пропонуючи стильний одяг без почуття провини. На виготовлення однієї пари шортів витрачається приблизно 20 пластикових пляшок. Також бренд має окрему лінію спортивного одягу для гольфу.
Soma X Parlay

Дует пластику та скла завдяки якому споживачі отримують пляшку для води в сучасному чохлі з переробленого пластику. «Пластик – це недолік дизайну. Ми не можемо виправити це за одну ніч, але всі ми можемо зробити кроки, щоб зрушитися з місця та створити реальні зміни. Ми співпрацюємо з Soma, щоб перетворити морське сміття на неопреновий чохол. Зміна мислення та поведінки людей так само важливі, як і створення нових систем і матеріалів. У кожного з нас є своя роль. Ця пляшка є ще одним нагадуванням про цей факт і початком нової реальності та цінності», – наголошує Сиріл Гутч, засновник Parley for the Oceans.
Norba

Український бренд спідньої білизни, який випустив лінійку купальників з переробленого морського пластику. Тканина має італійське походження, а самі вироби відшиваються в Україні. Усі речі бренду гіпоалергенні, комфортні та стійкі до зношування, мають UF захист +50.
Спеціальна технологія розкрою дозволяє компанії мінімізувати відходи тканини, що є серйозною проблемою при будь-якому виробництві одягу. Коли ж речі стають непридатними для повторного використання, їх можна утилізувати шляхом високотемпературного спалювання на станції переробки NoWaste.
4Ocean x Dune
Прикраси, створені в партнерстві неприбуткової організації 4Ocean та бренду Dune Jewelry. Усі вироби створюються з пластику, зібраного на пляжах Флориди, та піску з колекції Dune Sandbank. Ці прикраси – повністю ручна робота. Фактично, купуючи будь-яку одиницю продукції, ви “видаляєте” зі світового океану два фунти сміття.
Vau.R

Стартап випускників Школи мистецтва та дизайну ESAD Valenciennes. Компанія створила прототип парусного човну з панелей переробленого пластику бельгійського бренду Bel Albatros. Мета проєкту – привернути увагу до збору та переробки відходів. А також трансформувати та переосмислити перероблений пластик як матеріал, закликавши до виготовлення нових човнів шляхом ресайклінгу старих. Наразі шестиметровий прототип човна успішно пройшов тест-драйв. У планах команди – створювати тренувальні човни для парусних шкіл та проєктування повноцінної яхти для тривалих прогулянок.
Дорогоцінний пластик

Бачили скульптуру Київського Кита на ВДНГ? Його створено з переробленого пластику одеською компанією «Дорогоцінний пластик». Крім відомих арт-об’єктів, бренд виготовляє безліч гарних та корисних речей: дитячі розвиваючі іграшки, столи для годування малечі, стільчики, садові лавки, підставки під мобільні телефони, вивіски, брелоки, меблі для кафе та інше.
Команда самотужки займається всіма циклами роботи з пластиком: збирає його на своїй станції, сортує, переробляє на новий матеріал, вигадує дизайн речей та веде просвітницьку діяльність. Робота з пластиком вимагає постійного навчання, інновацій, розуміння трендів. Їй притаманна висока частка співпраці з українськими та закордонними партнерами, громадськими активістами.
«Дорогоцінний пластик» – це приклад успішного вітчизняного бізнесу. Він сучасний, має стратегічне мислення, сталий розвиток та позитивно впливає на суспільство та економіку країни загалом, формує її позитивний імідж.
Навіщо Україні перероблений пластик?
За результатами Другого міжнародного форуму зі сталого розвитку України, який було організовано ASDE та проведено 6 жовтня 2022 року, переробка пластикового сміття – один із пріоритетних напрямків повоєнного відновлення країни. Вітчизняні потужності переробляють лише 10% усього пластику, який зберігається на сміттєзвалищах. Частка тари та упаковки зі вторсировини не перевищує 20% , при цьому на ринку ЄС цей показник наближено до 80%.
Отже, переробка сміття – вільна ніша, а продукція в ресайклінговій тарі та упаковці – одна із вимог до товарів, які планують вихід до країн Західної Європи. Ба більше, переробка пластику здатна створити нові робочі місця та зменшити частку безробіття від 30% до 10 %.
Другий пріоритетний напрямок повоєнного відновлення України – будівництво, відновлення зруйнованого житла та інфраструктури. Тут використання предметів з переробленого пластику має необмежені можливості. Інші важливі напрямки – креативна індустрія та мода, де пластик слугує сировиною. Виведення пластику з сільського господарства збільшує якість та цінність продукції, створює попит на міжнародному ринку.
Війна – виклик для економіки та всіх індустрій країни, випробування для екосистеми України та планети, загроза життю, ментальному та фізичному здоров’ю українців. Кожен прискорює настання миру та перемогу на своєму фронті. Свій внесок робить і перероблений пластик.
Анніс Захарова
власниця сталого бренду одягу AZAVA, мисткиня,
членкиня Асоціації експертів зі сталого розвитку, громадська діячка
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»