«Тук-тук, у вас одна пропозиція на шлюб! Зайдіть у додаток!» — це не вигадка чи сюжет роману про майбутнє, а сучасна Україна!
Відтепер одружитися можна онлайн прямо в смартфоні. Цю функцію запустили в «Дії» лише 9 вересня, а українці вже подали 416 тисяч заяв на шлюб. Творці кажуть, що насамперед зробили це для пар, розділених війною.
Наразі не все так гладко: програма іноді зависає,а закохані вже не можуть обрати дату на 2024 рік. ШоТам поговорили з парою, яка тільки-но подала заяву на шлюб, і парою, що вже змогла одружитися у «Дії».
«Коханий на Сході, тож шлюб онлайн — хороший вихід»
Олена та Юрій познайомилися в інстаграмі, але звичайна онлайн-зустріч переросла в справжнє кохання, яке розділяє війна.
У перший день повномасштабного вторгнення Юрій пішов до війська добровольцем, зараз служить у 119-й окремій бригаді сил ТрО. Закохані разом уже майже рік. Почалося все з любові до кулінарії — Олена виставляла на своїй сторінці, як вона готує, а Юрій стежив за профілем, адже й сам полюбляє куховарити.
«Він робить шоколад, цукерки й різні десерти. Це зіграло важливу роль, адже завдяки цьому ми й познайомились! Він зробив для мене цукерки, марципан і шоколад, а я для нього — панетоне», — розповідає дівчина.
Одружитися пара хоче ще з весни, але Юрій — на службі й не може приїхати. У травні чоловік освідчився дівчині, а каблучку вона отримала в червні поштою:
«Я сказала розмір пальця, він замовив мені обручку, і її доставили до мене. Потім він подзвонив та освідчився».
Оскільки в наречених немає змоги організувати свято, вони вирішили скористатися сервісом «Дія».
«Юрій о 9 ранку по телефону зробив мені пропозицію та подав заяву про шлюб у “Дію”. Ми заповнили заяви: він зі свого телефону, я зі свого на відстані. Послуга коштує 1100 гривень, і ще 390 гривень — доставка свідоцтв “Укрпоштою”. З першого разу нам не вдалось оплатити заяву, адже всі масово почали пропонувати одне одному одружитися у “Дії”», — ділиться Олена.
Поки закохані заповнювали заявку, хтось інший забрав собі їхню дату, а електронний підпис Олени прийняли не одразу. Менеджер «Дії» порадив заповнити ще раз, але вільна дата виявилася лише в березні 2025 року:
«Ми дуже здивувалися — заповнювали одними з перших, а стали одними з останніх».
Дівчина засмутилася, але чекає на повернення Юрія, щоб одружитися швидше, ніж у березні, бо пара дуже хоче створити сім’ю.
«Це чудово що в нашій країні настає цифрова ера — багато послуг можна зробити з телефону в “Дії”, так само як і в додатку HELSI, наприклад. Думаю, в інших країнах складніше з цим, і в нас дійсно хороший сервіс.Але потрібно удосконалити процес одруження в “Дії”, адже насамперед цю змогу повинні мати саме військові, а не всі ті, хто може піти в ДРАЦС і зробити це там. Це складно — не бачити половинку 3 місяці й просто не могти одружитися, коли хочеться. Такі послуги мають бути доступні в першу чергу для тих, хто віддає свій час на захист нашої держави».
Іншій парі українців — Олені та Руслану — вже вдалося взяти шлюб онлайн у «Дії». Вони записалися на бета-тестування функції ще в кінці травня — встановили тестову «Дію» та 12 липня подали заяву онлайн.
«Ми завжди хотіли одружитися незвичайно — без нудної бюрократії, десь не в стінах ДРАЦСу, а, наприклад, так, як це роблять у Лас-Вегасі. Тому коли дізналися, що в “Дії” тестуватимуть шлюб онлайн, то слідкували за цією послугою й одразу записалися. Бо “Дія” — це крутіше, ніж Вегас, адже ти можеш одружитися, де хочеш», — говорить Олена.
Аби сформувати заяву, потрібно зробити пропозицію партнеру в «Дії» або за допомогою QR-коду. Партнер має підтвердити запит на реєстрацію шлюбу протягом 12 годин.
У самій заяві майбутнє подружжя:
вибрало прізвище після шлюбу. У «Дії» є такі варіанти: кожен з партнерів може залишити своє, обрати прізвище чоловіка або дружини для обох, а також обрати подвійне прізвище;
вибрало дату та час для онлайн-церемонії. У липні найближчі доступні дати були на будні дні в серпні;
вказало, на яку адресу надсилати фізичне свідоцтво про шлюб. Доставку здійснюють через кур’єра «Укрпошти»;
оплатило послугу — це коштувало близько 1 428 гривень.
ДРАЦС опрацював заяву вже наступного дня, про що з’явилося сповіщення в «Дії». Весільна церемонія відбулася 30 серпня в самому додатку у форматі відеоконференції. За кілька годин до події обом партнерам приходили сповіщення.
В обраний час вони з двох смартфонів доєдналися до відеоконференції. Усміхнена працівниця цифрового ДРАЦСу на урочистому тлі привітала партнерів і поставила головне питання. Молодята відповіли «Так!» та обмінялися обручками, а опісля засвідчили це цифровими підписами у форматі коду. Олена з захватом розповідає: всього 5 хвилин, і вони вже одружені!
Зв’язок був стабільним, тож особливих проблем не виникало. Лише «ДіюПідпис» прийняли з другого разу, та це дрібниці — майже одразу в додаток підтягнувся акт про шлюб, а за кілька днів у молодят вже були й паперові свідоцтва.
«Можливо, не усі українці до кінця розуміють, наскільки це революційна функція. Такого немає в жодній країні світу! Коли іноземці чують, що ми цілком офіційно, але без стосу паперів можемо одружитися онлайн у державному додатку, вони просто не можуть у це повірити».
Ентузіасти Крістіна Ніколаєва та Олександр Кривець створили VIRSHI — інноваційний проєкт, що допомагає українцям відкривати можливості штучного інтелекту.
Назва проєкту — це поєднання слів «вір» і «ШІ», що відображає місію його засновників. VIRSHI допомагає бізнесам інтегрувати штучний інтелект у робочі процеси, навчає користуватися сучасними інструментами та консультує щодо оптимізації задач за допомогою ШІ.
«Ми прагнемо, щоб кожен побачив, як штучний інтелект може змінити життя. Для цього ми створили телеграм-бота, який надає поради для підвищення продуктивності у будь-якій сфері», — діляться розробники.
Бот @vir_shi_bot аналізує рутину користувача та пропонує корисні інструменти, що спрощують виконання повсякденних завдань. Наприклад, він може порадити програми для тайм-менеджменту, автоматизації роботи чи навіть підказати, як ефективніше організувати свій день.
Нагадаємо, що в «Резерв+» додали можливість оформити відстрочку для багатодітних батьків.
Гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля», створена українською студією GSC Game World, офіційно дебютувала та стала наймасштабнішим проєктом компанії. Ще до виходу гра очолила топ продажів на платформі Steam, а після релізу швидко завоювала популярність серед геймерів у всьому світі.
Події гри розгортаються у Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоб пройти основну сюжетну лінію, повну небезпек, загадок і драматичних виборів.
Гра локалізована українською мовою — російська повністю відсутня, що стало принциповою позицією розробників.
Перша частина серії побачила світ ще у 2007 році, а продовження анонсували у 2010-му. Однак реалізувати цей амбітний проєкт вдалося лише зараз.
Розробники обіцяють активно підтримувати гру після релізу, випускаючи оновлення та швидко реагуючи на відгуки гравців.
Очільник Міністерства цифрової трансформації України Михайло Федоров назвав вихід «S.T.A.L.K.E.R. 2» прикладом успішної роботи українського технологічного бізнесу: «Наші програмісти створюють продукти, які стають світовою попкультурою. Змушують фанатів роками очікувати на запуск і не втрачати інтересу. «S.T.A.L.K.E.R. 2» — це топкейс того, як може працювати український технологічний бізнес», — зазначив він у своєму телеграм-каналі.
Розробники присвятили «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» захисникам України, що додає проєкту ще більшої ваги. Водночас гра вже стала символом української технологічної спроможності та культурного впливу.
Нагадаємо, що від українського розробника вийшла нова карткова гра у стилі Лавкрафта.
З 20 листопада у додатку «Резерв+» з’явилася нова функція — оформлення відстрочки від мобілізації для батьків, які виховують щонайменше трьох дітей до 18 років від одного шлюбу.
«Тепер відстрочки доступні й для багатодітних батьків, що мають трьох дітей до 18 років у спільному шлюбі. Продовжуємо працювати над взаємодією з Єдиним реєстром боржників, щоб стали доступними відстрочки для багатодітних батьків усіх типів», — повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Обмеження функції
Водночас функція поки що не поширюється на тих, хто має трьох або більше дітей у різних шлюбах.
Додаток «Резерв+» продовжує вдосконалюватися. За словами Черногоренко, через платформу вже оформлено чи поновлено понад 150 000 відстрочок.
Коментарі