Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Не петриківкою єдиною: 5 давніх українських ремесел про які ви мало що знали

Опубліковано

Кожен регіон України має свої особливі традиції. У переліку нематеріальної спадщини уже майже 90 позицій — туди вносять традиції приготування страв, обряди, звичаї та ремесла.

Попри відомий на всю Україну петриківський розпис чи популярну косівську кераміку, у списку є і менш знані українські ремесла. ШоТам відшукали для вас п’ять цікавих виробів, на які варто звернути увагу. 

Глинянський візерунковий текстиль 

Місце: с. Глиняни, Львівщина

Для глинянського текстилю притаманні геометричні узори, рослинні орнаменти, а серед кольорів — яскраво-зелений, синій і червоний. До виробів зараховують вовняні й шовкові килими та гобелени.

Ткацтвом у Глинянах займаються давно — ще з 18 століття. На початку 20 століття тут діяли багато приватних килимарень, а вже в радянські часи створили Глинянську фабрику художніх виробів «Перемога». 

Глинянський килим з рослинними мотивами. Фото з соцмереж директора Історико-краєзнавчого музею у Львівській області Ігоря Тимця

Традиція килимарства в Глинянах існує й досі. Тепер у селі діє навчально-виробничий комплекс «Мозаїка» — там проводять майстер-класи, а також зробили музей місцевого килимарства. 

Клембівська сорочка з квіткою

Місце: с. Клембівка, Вінниччина

Особливість клембівської сорочки полягає в її пошитті — адже на відміну від інших сорочок з Поділля у цієї біля горловини є ще одна вставка. Саме на ній розміщується «квітка» — вишитий орнамент. Вона може бути синьою, чорною, зеленою, рожевою чи жовтою.

Традиційні клембівські сорочки з квіткою спереду. Фото з соцмереж ГО «Етномайстерня Коло» 

Наприкінці 19 століття в селі було багато вмілих вишивальниць, які організували артіль — одяг звідти продавали в Європі. Щоб зберегти традицію унікальної сорочки, ГО «Етномайстерня Коло» досліджує вишивку Клембівки. Аби знайти унікальні вироби, члени організації вирушили в експедиції. Тепер знайдені орнаменти відтворюють, досліджують шви сорочок і їхні з’єднання. Щороку в селі організовують мистецький фестиваль «Мамину сорочку пригорну до серця».

Яворівська забавка

Місце: Яворівський район, Львівщина

Вважається, що перші такі вироби з’явилися на Яворівщині ще в 17 столітті. У 19 столітті створили «Забавкарську школу», щоб підтримати традицію та передати її наступним поколінням. Зараз у Яворівському районі працюють кілька майстрів-забавкарів.

Забавки-ангелики, виконані в традиційній техніці яворівської забавки. Фото з фейсбук-сторінки «Яворівська іграшка Остапа Сойки та Оксани Когут»

Традиційно забавку виготовляли з осики, щоб відганяти лиху силу, а розпис виробу схожий на вербові листочки. Спочатку кольорів було три: червоний, зелений і білий. Та у 20 столітті додався ще жовтий, і тепер його використовують як основний колір.  

Майстри наголошують, що це саме забавки, а не іграшки, адже вони покликані заспокоювати й оберігати власника. У 2011 році яворівські забавки прикрашали ялинку у Ватикані, а у 2016 році ними оздобили й головну ялинку України.

Соломоплетіння в Турійській громаді

Місце: села Купичів, Туличів і селище Турійськ на Волині

Соломоплетіння — традиційне ремесло для Волині. Із соломи виготовляли й бочки для зберігання зерна, і різдвяних «павуків» (традиційні прикраси з соломинок). 

Зараз у регіоні є кілька майстрів, що продовжують традицію та передають її. Наприклад, Марія Кравчук створила музей солом’яного мистецтва «Солом’яне диво» в селі Купичів і продовжує навчати цьому ремеслу дітей.

Марія Кравчук з різноманітними виробами з соломи. Фото з соцмереж майстрині Марії Кравчук

Із соломи виготовляють не лише ужиткові речі, а й різноманітні фігури янголів, забавки-брязкальця для дітей, капелюхи, прикраси, сумки тощо.

Валківський свищик

Місце: м. Валки, Харківщина

У місті Валки є поклади глини, тому гончарство тут розвинулося давно. Гончарна артіль працювала в місті до 90-х років. Там виготовляли посуд і традиційні свищики. 

Зараз традицію продовжує місцева майстриня Ольга Тимошенко. Її дідусь був гончарем, і жінка вирішила піти його шляхом. Зараз, зокрема, викладає для дітей, тож вони теж вчаться ліпити свищики.

Ось такий вигляд мають традиційні валківські свищики — охриста глина та біле оздоблення. Фото з соцмереж майстрині Ольги Тимошенко

Особливість свищиків у їхній простій формі — ліплять їх руками, гончарне коло для цього не знадобиться. Так кожна забавка виходить унікальною. Форми в них різні — від баранця до півника. У традиційного свищика зазвичай два отвори для звучання, але можуть бути й додаткові. Декорують вироби білою та коричневою фарбами.

Суспільство

У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

Опубліковано

В історичній Софії Київській на Великдень, 5 травня, відбудеться святкове дійство. Проєкт має на меті відродити давні українські традиції святкування Великодня та показати мистецьку, пісенну, інструментальну, танцювальну й обрядову культуру цього свята

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«5 травня з 12:00 до 20:00 в історичній Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство. Це спільна ініціатива Національного заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та київських митців, зокрема фольклорних гуртів й ансамблю стародавньої музики «Хорея козацька», – йдеться в повідомленні.

У програмі дійства будуть представлені давні зразки пісень та хороводів, що побутували в різних регіонах України. Для цього учасники проєкту дослідили архіви й здійснили реконструкції близько 20 унікальних великодніх та весняних танків разом з молодіжними та дитячими фольклорними гуртами: Вільце, Стодивниця, Роксоланія, Щука Риба, Володар, Шум’я, Серпанок, Михайлове Чудо, Будимир, Орелі, Правиця.

Читайте також: Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Дійство розпочнеться Великоднім дзвоном на дзвіниці Софійського собору, що є пам’яткою кінця 17 століття та одним з національних символів України.

Крім того, у Софійському соборі відбудеться Великодній концерт Хореї Козацької «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Ансамбль виконає пісні на Воскресіння Христове 17-18 століть, піснеспіви з рукописних ірмолоїв, гімни доби Української революції 1917-1921 років, твори авторів, які співали на Софійській площі (Богданівському майдані) під час велелюдних мітингів та маніфестацій доби Українського Відродження поч. 20 ст. та в стінах самої Софії Київської.

У МКІП поінформували, що під час святкування також прозвучать сучасні твори на пошану Новітніх Лицарів – Героїв російсько-української війни, які жертовністю, любов’ю та високими чинами Духу наближають Воскресіння України.

У дворі заповідника за участі фольклорних гуртів протягом дня триватимуть весняні ігри, хороводи, звучатимуть весняні та великодні пісні, будуть представлені традиційні ігри з крашанками, відбудеться спільна трапеза.

Студенти Київського інституту імені Бориса Грінченка класу Ірини Рябчун зіграють Великодній карильйонний концерт на мобільному карильйоні братів Ботвінко.

На святі запланована низка благодійних ініціатив спільно зі скаутською організацією Пласт та БО «Гуркіт» з метою збору коштів на підтримку українського війська.

Нагадаємо, на честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі.

Фото: Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Львові проведуть фестиваль кави: де та коли

Опубліковано

У Львові 11 і 12 травня у !FESTrepublic відбудеться четвертий фестиваль Coffee, Books & Vintage. Організатори обіцяють цікаву програму, де відбудуться національні кавові чемпіонати, зокрема з обсмажки кави, лате-арту та приготування в джезві, а також захід «кава й алкоголь».

Про це пише видання village.

Переможці цих змагань матимуть можливість представляти Україну на міжнародному рівні.

Фестиваль також пропонує дискусії та читання з авторами від видавництва «Старий Лев», 12 навкололітературних івентів, а також книжковий і вінтажний ярмарок. Організатори обіцяють кав’ярні, кондитерські, фудкорт, музику та стендапи, анонсують учасників заходу на пізніший час.

Читайте також: Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

На фестивалі також відбудуться благодійні аукціони, а також буде можливість приносити або купувати на ярмарку українські сучасні книги, які потім передадуть до бібліотеки в селі Благодатному на Херсонщині, що було окуповане протягом дев’яти місяців на початку конфлікту.

Організатори також закликають долучитися до збору коштів на FPV-дрони та приходити плести маскувальні сітки в приміщення офісу !FEST. Квитки вже можна придбати за посиланням, проте їх вартість поступово зростатиме.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото: village

Читати далі

Суспільство

На Кіпрі українці долучилися до Міжнародного фестивалю їжі: пригощали львівськими пляцками

Опубліковано

Українська громада Кіпру спільно з посольством України приєднались до відзначення Міжнародного фестивалю їжі в Нікосії.

Про це  повідомляє посольство України в Республіці Кіпр.

На заході, який проходив в Американській академії, загалом було представлено 17 країн.

Українці пригощали школярів академії варениками з картоплею та вишнями, львівськими сирниками, налисниками, медівником, маковиком, узваром та іншими традиційними українськими стравами.

Читайте також: Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: Посольство України в Республіці Кіпр

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: