Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Не лише відомий командир, але й бізнесмен. 10 фактів про Романа Шухевича

Опубліковано

Якось у Львові поширили плітки, що в конкретний день та час одна жінка вкоротить собі віку, стрибнувши з даху готелю «Жорж». Коли у визначене місце прийшли журналісти, з даху впала лялька з рекламою.

Багатьом складно уявити, але найвідоміший командир Української повстанської армії Роман Шухевич був вправним маркетологом та бізнесменом того часу. До 117-ї річниці від його народження ШоТам зібрав 10 фактів про командира.

Дитинство та юність

Найвідоміший командир Української повстанської армії Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. Школу відвідував у селі Краковець на Львівщині, де працював його батько. 

Коли Роман навчався в гімназії у Львові, то жив у своєї бабусі Герміни. Жили на сучасній вулиці Довбуша в будинку №2. Рік у неї винаймав кімнату Євген Коновалець, який часто спілкувався з юним Романом.

Читайте також: Учень Грушевського та полковник армії УНР. 10 фактів про Євгена Коновальця до 133-ї річниці народження

Шанувальник сплавів річками 

З дитинства Роман Шухевич дуже любив спорт. Грав у баскетбол, волейбол, футбол, займався плаванням, лижним спортом та багато бігав. У 16 років на Запорозьких іграх у Львові Роман Шухевич поставив рекорди у бігу з перешкодами та плаванні.

Також Шухевич захоплювався сплавами річками. Він проплив на човні річками Буг та Вісла з Галичини до Балтики і так само повернувся назад. А ще Шухевич заснував у «Пласті» курінь «Чорноморці», з яким плавав річками на заході України.

Віртуозний піаніст-аматор 

З дитинства Роман Шухевич любив музику. Хлопець закінчив курс народних танців та курси гри на фортепіано, заочно навчався в Музичному інституті імені Лисенка.

Разом з молодшим братом Юрієм Роман виступав у Львівському оперному театрі, де брат співав під його музичний супровід. 

Засновник першої української рекламної агенції Галичини

Якось працівники «Фами» поширили в львівських медіа плітки, що в конкретний день та час одна жінка вкоротить собі віку, стрибнувши з даху готелю «Жорж». Коли у визначене місце прийшли журналісти, з даху впала лялька з рекламою.

Зразки реклами у газеті «Діло»

Джерело: Історична правда 

Окрім оголошень в газетах, «Фама» робила рекламу крамниць, друкувала буклети, створювала вивіски та рекламні щити. Згодом компанія вийшла на ринки Угорщини та Німеччини. Роман Шухевич використовував компанію для створення агіток та щомісяця перераховував кошти для українського підпілля.

Найвідоміший командир УПА

Роман Шухевич був активним учасником Організації українських націоналістів. З жовтня 1942 року націоналісти створили УПА — Українську повстанську армію, яку Шухевич очолив 1943 року. 

Ще під час Другої світової війни УПА боролася проти більшовицький та німецьких військ. А після того, як нацисти пішли з України восени 1944 УПА продовжила підпільну боротьбу проти радянської влади.

Мав понад десяток підпільних штаб-квартир та псевдо для конспірації

Шухевич ма багато штаб-квартир по всій території Галичини — у Львові та області, на Рогатинщині. Одна з них розташована в селі Княгиничі на Франківщині, де Шухевич жив майже рік, а в одній з кімнат була створена криївка.

«Білий», «Дзвін», «Роман Лозовський», «Степан», «Чернець», «Чух», «Тур», «Тарас Чупринка». Це найвідоміші псевдо Романа Шухевича. Аби переховуватися від радянських служ він змінював їх дуже часто.

Таємні зустрічі з дружиною, першою леді підпілля

Роман Шухевич був одружений з Наталією Березинською, в них народилися син Юрій та донька Марія. Аби уникнути переслідувань та захистити дітей, Наталія оформила розлучення з Шухевичем, проте зустрічалася з ним таємно — в парку, на конспіративних квартирах чи Личаківському кладовищі. 

Радянські спецслужби затримали жінку, довго допитували, обманом хотіли дізнатися, де перебуває її чоловік, проте невдало. Наталію засудили на 10 років таборів, але вона вижила та дочекалася проголошення незалежності України. Померла Наталія у 2002 році у віці 98 років.

​​

Спілкування з Степаном Бандерою

Історик Роман Пономаренко каже, що між Шухевичем та Бандерою часто були суперечки, але ставилися один до одного з повагою: «Попри розбіжності Шухевич до останку ставився до Бандери з повагою. Щоб протидіяти СРСР, він хотів об’єднати зусилля всіх українських національних сил, попри ідеологічні суперечки між ними».

Роман Шухевич неодноразово листувався з лідером ОУН Степаном Бандерою. В одній із записок Проводу ОУН закордон Шухевич пише про свого товариша та просить, аби його сконтактували з Проводом ОУН. Наприкінці записки є підпис «Тур» та напис «Слава Україні!».

Джерело: Історична правда

Тіло в річці Збруч

Роман Шухевич загинув 5 березня 1950 року під час перестрілки у штаб-квартирі в Білогорщі поблизу Львова. Майже тиждень його тіло перебувало у Львові, а потім безслідно зникло. 

 У 2004 році колишній співробітник Міністерства державної безпеки розповів, що йому з групою наказали вивезти тіло Шухевича і спалити його. Тіло нібито знищили біля села Гуків на Хмельниччині, попіл зібрали у брезент та викинули в річку Збруч.

У 2005 році на дні річки поблизу того місця знайшли рештки кісток, там встановили пам’ятник, проте генетичної експертизи так і не провели, а син Шухевича Юрій не визнав, що це рештки його батька, бо не було доказів.

Страх для ворогів дотепер

Музей у приміщенні штаб-квартири Шухевича в Білогорщі на Львівщині відкрили у 2001 році. Через вісім років біля музею встановили пам’ятник на честь командира. 

В ніч на 1 січня 2024 року під час масової ракетної атаки росіяни влучили в музей імені Романа Шухевича в Білогорщі. Зараз будівля музею повністю зруйнована. Проте тільки будівля, а сам Роман Шухевич увійшов в історію України як борець за її волю та став символом цієї боротьби.

Суспільство

В Україну повернули 5 дітей із ТОТ, зокрема доньку військової (ФОТО)

Опубліковано

Дітей із Луганської, Донецької та Херсонської областей повернули у межах програми Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець.

Історії дітей

Дітям, яких повернули на підконтрольну територію України, від 1,5 до 18 років. До омбудсмана за допомогою звернувся один із юнаків, який перебував на ТОТ і не міг самостійно виїхати. Наразі хлопцю допомагають з отриманням документів, пошуком роботи та вступом до закладу вищої освіти.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читайте також: У межах програми «Ти як?» у 32 громадах відкриють «Центри життєстійкості»

В Україну повернули також і доньку військовослужбовиці, яка пережила російський полон. Наразі дівчинка поруч із мамою.

«Нарешті родини зможуть самостійно обирати своє майбутнє та відчувати те, як Україна поновлює їхні права людини. Вони нарешті отримають необхідну медичну допомогу, зможуть здобути освіту і реалізовуватимуть власні плани»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Також омбудсман подякував Катару за допомогу у поверненні дітей.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Нагадаємо, що в Україні створили застосунок для дітей, які не можуть говорити.

Раніше ми писали, що «Save Ukraine» повернула з тимчасово окупованої Херсонщини шістьох дітей.

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Суспільство

У Києві розчистять озеро Зелене та встановлять біля нього відеокамери

Опубліковано

У Подільському районі столиці на схилах озера Зелене працівники комунального підприємства «Плесо» розпочали прибирати незаконне сміттєзвалище.

Про це повідомили в КП «Плесо».

Рішення про прибирання на озері та встановлення системи відеонагляду ухвалили 27 січня. Відеокамери встановлюватимуть спільно з київським КП «Інформатика». За територією озера наглядатимуть для запобігання нових забруднень у межах цільової програми «Електронна столиця».

Читайте також: Демонтовані у Києві МАФи передають військовим для оборони

Фото: КП «Плесо»

Також Подільська РДА отримала лист із проханням перевірити договори про вивезення сміття у власників будників по вулиці Фруктова.

«Ці кроки спрямовані на покращення екологічного стану водойми та недопущення повторного забруднення території», — написали в «Плесі».

Нагадаємо, що в Києві почнуть прибирати згорілі авто й розробляють правила для покинутих машин.

Фото обкладинки ілюстративне: Pixabay

Читати далі

Суспільство

У межах програми «Ти як?» у 32 громадах відкриють «Центри життєстійкості»

Опубліковано

На початку 2025 року Міністерство соціальної політики відкриє 32 «Центри життєстійкості». У нових просторах люди зможуть отримувати безплатну психологічну допомогу, розв’язувати соціальні питання й відвідувати різноманітні події для дорослих і дітей.

Про це повідомили в Мінсоцполітики.

Для чого потрібні «Центри життєстійкості»

Ці простори створюють для того, щоб допомагати українцям у психологічному відновленні, боротьбі зі стресом та підтримувати під час адаптації до нових умов життя. Окрім індивідуальної підтримки, відвідувачі можуть долучатися до групових заходів, серед яких:

  • терапевтичні заняття;
  • тренінги;
  • зустрічі для обміну досвідом тощо.

«“Центри життєстійкості” стали вагомою частиною процесу трансформації соціальних послуг в Україні. Це простори, які змінюють підхід до підтримки кожної людини. Адже тут не тільки допомагають долати виклики, а й формують культуру життєстійкості в громадах. Ми бачимо велику зацікавленість людей, а тому прагнемо і будемо надалі розширювати проєкт», — зазначила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Читайте також: Ukrainian Fashion Week створює адаптивну моду для ветеранів та людей із травмами

Діяльність центрів у громадах

У межах цього проєкту у 2024 році запрацювати 215 центрів у 23 областях України. У «Центрах життєстійкості» наразі провели понад 600 тисяч заходів. У громадах працює більш ніж 900 фахівців, зокрема соціальні менеджери, психологи, спеціалісти з соціальної роботи тощо.

Переглянути адреси та контакти всіх центрів можна на сайті Мінсоцполітики за посиланням. В окремому списку також можна дізнатися, які центри готують до відкриття.

«Центри життєстійкості» є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Нагадаємо, що в Україні запустили застосунок з емоційною підтримкою у моменті «єЗараз».

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі