Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 здобутків українського кіно за 2024 рік

Опубліковано

2024 рік був плідним на події для української культури: професійні нагороди отримали низка письменників, музикантів і режисерів. У цій добірці від ШоТам ми підібʼємо підсумки найбільших досягнень року для нашого кінематографа.

«20 днів у Маріуполі»

Режисер: Мстислав Чернов

Ця українська документальна стрічка про злочини російської армії в Маріуполі зібрала повний зал у Європарламенті та мільйони переглядів по всьому світу. Також вона отримала для України перший «Оскар», британську BAFTA і ще низку нагород від найбільших у світі кінопремій.

Переглянути фільм можна на Netflix, Takflix, Kyivstar TV, Megogo i Sweet.TV.  

«Ти — космос» 

Режисер: Павло Остріков

Прем’єра в Каннах, головні нагороди на кінофестивалях у Страсбурзі та Трієсті, дві головні премії International Fantastic Film Festival у Парижі, а також звання одного з кращих фільмів року за версією Британського інституту кіномистецтва — і це ще стрічка навіть не вийшла в широкий прокат!

Актор та військовослужбовець Володимир Кравчук, який виконував головну роль, здобув нагороду «Найкращий актор» на фестивалі Thessaloniki International Film Festival у Греції, а режисер Павло Остріков — відзнаку від німецького фестивалю FilmFestival Cottbus.

«БожеВільні»

Режисер: Денис Тарасов

Перший у світі художній фільм про каральну психіатрію в СРСР здобув головну нагороду на Міжнародному фестивалі OKO — International Ethnografic Film Festival в Болгарії.

Подивитися стрічку можна на Sweet.TV та Kyivstar.tv, а з 1 січня — на Netflix.

Короткометражний фільм «Вітя»

Режисер: Максим Сусіда

Стрічка розповідає про 24-річного психолога-початківця Вітю, який працює в СТО в провінційному містечку. Хлопець мріє допомагати людям, однак ті не вірять у психологію. 

Фільм отримав нагороду в номінації «Східноєвропейське короткометражне кіно» від фестивалю European Short Awards.

Кадр з фільму. Джерело: Нове українське кіно

«Він повернувся»

Створений командою Kyiv Independent

Документальний фільм-розслідування, який висвітлює сексуальні злочини окупантів на Київщині та Херсонщині, отримав нагороду кінофестивалю Press Play у Празі.

Стрічка доступна до перегляду на YouTube.

Джерело: The Kyiv Independent

«Назавжди-назавжди»

Режисерка: Анна Бурячкова

Фільм про київську молодь 90-х переміг на Міжнародному німецькому кінофестивалі Film Festival Cottbus і за тиждень прокату зібрав понад 668 тисяч гривень. Як вказують у команді фільму, ця стрічка — маніфест свободи особистості, яка намагається зберегти власне «Я» за будь-яких обставин.

Подивитися його можна на Megogo i Sweet.TV.

«Jamala. Songs of freedom»

Створений командою «Голосу Америки»

Документальний фільм про українську виконавицю Джамалу переміг на фестивалі у Каннах Cannes Corporate Media & TV Awards. Стрічка містить як архівні відео кадри Джамали, зняті на телефон у перші дні війни, так і унікальні кадри журналістів Голосу Америки з Бучі, Ірпіня та Києва.

«Степне»

Режисерка: Марина Врода

Фільм розповідає про літнього чоловіка, який приїжджає в село Степне, аби доглядати за мамою при смерті. Стрічка отримала нагороду за найкращу режисерську роботу на Міжнародному кінофестивалі в Локарно (Швейцарія) та стала найкращою стрічкою фестивалю в Трієсті (Італія).

«Морена»

Режисер: Сергій Альошечкін

Український фільм жахів з елементами еротики переміг на Tokyo Horror Film Festival, отримавши нагороду в категорії «Найкращий художній фільм».

«Дівчина, яка кричить»

Режисер: Антоніо Лукіч

Український режисер Антоніо Лукіч виборов нагороду Eurimages Co-production Development Award від Берлінале й отримав приз 20 тисяч євро на створення своєї майбутньої стрічки «Дівчина, яка кричить». Фільм розказуватиме історію дівчини, яка після початку повномасштабного вторгнення опинилася в Ірландії, де спробує втілити мрію про акторство.

Постер фільму. Джерело: European Solidarity Fund for Ukrainian Films

«Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Режисер: Артем Григорян

Документальна стрічка проводить нас історією життя та шляху до міжнародної слави легендарного Назарія Яремчука. Вона стала найкасовішим документальним фільмом в історії національного прокату: бокс-офіс сягнув понад 15 мільйонів гривень, а кількість проданих квитків — близько 100 тисяч.

Фільм можна переглянути на Netflix та Kyivstar.tv.

Культура

Українська поетка очолила журі міжнародної премії The Asian Prizes

Опубліковано

Ірина Вікирчак стала головою журі поетичної премії The Asian Prizes 2025 року.

Про це українська поетка повідомила на своїй фейсбук-сторінці.

«У цьому році мені випала честь головувати в журі міжнародної поетичної премії The Asian Prize for Poetry, яка є частиною мережі The Asian Prizes. Насправді, премія глобальна, і можна, і потрібно подаватися також і українським авторам», — написала Вікирчак.

Читати також: Український культурний фонд оголосив грантову підтримку для музикантів

Про премію

The Asian Prizes — це мережа літературних нагород, які вручають за вагомий внесок у світову літературу. Премії присуджують у п’яти категоріях: художня проза, коротке оповідання, поезія, переклад і літературна премія Азії. Попри азійське коріння ініціативи, премії мають глобальний характер.

Нагадаємо, що SWEET.TV запускає перше реаліті-шоу про допомогу родинам військових.

Фото: фейсбук-сторінка Ірини Вікирчак.

Читати далі

Культура

Мальопис «Коротка історія довгої війни» від «Видавництва» вийде французькою

Опубліковано

Мальопис вийде 12 лютого 2025 року в імпринті видавничої групи Hachette Livre — Robinson. Реліз французькомовного видання відбудеться до того, як вийде книга українською.

Про це повідомили у видавництві «Видавництво».

Комікс створили Маріам Найем, Юлії Вус та Івана Кипібіди. Книгу зможуть прочитати люди з Франції, Бельгії, Швейцарії, Квебеку та інших франкомовних країн.

«Це мальопис про нашу довгу війну з росією. За роки повномасштабної війни з’явилося чимало історій, зокрема графічних, де про нашу війну говорять іноземці. Але в цій війні живемо ми. І нам було важливо розповісти про неї самим. Щоб і ми, й іноземці побачили її нашими очима, про те, як ми її відчуваємо»‚ написали видавці в анотації до книги.

Разом із тим видавництво готує мальопис до публікації польською та фінською мовами.

Нагадаємо, що в Україні започаткували нове видавництво, що випускатиме книги балканських авторів.

Також ми писали, що на «Оскар» номінували український фільм «Порцелянова війна» (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Видавництва»

Читати далі

Культура

В Україні започаткували нове видавництво, що випускатиме книги балканських авторів

Опубліковано

У «КоїМояКай» випускатимуть українські переклади балканських письменників. Наразі видавництво отримало з друку першу книгу — роман хорватської письменниці Марини Вуйчич «50 цигарок на честь Єлени».

Про це повідомила співзасновниця видавництва Ірина Маркова для «Читомо».

Ідея створення

Ідея відкриття власного видавництва з’явилася наприкінці 2022 року. Тоді ж виникла і назва. «КоїМояКай» — це неологізм, до якого «потрібно звикнути, перш ніж вивчиш і полюбиш». На думку Ірини, так само і з балканською літературою, яку необхідно приймати й пізнавати поступово.

«Я захоплююсь Балканами, перекладами художньої літератури, переважно хорватської, вже понад десять років, і завжди, читаючи нову книгу, приміром, боснійського автора, в голові пульсувала думка про те, що як шкода, що українські читачі не можуть так само насолодитись нею, бо немає такого перекладу», — зазначила Ірина.

Читайте також: У квітні пройде третя «Книжкова країна» на ВДНГ: що там буде

Що відомо про перше видання

Роман Марини Вуйчич видавництво отримало з друку у грудні 2024 року. Цю книгу вперше переклали українською мовою. Роботу над перекладом видавництво розпочало у 2023 році після угоди з правовласниками та отримання гранту від Хорватії. Та перекладання призупиняли через виявлення онкохвороби Ірини.

«Для нас це видання символічне, бо воно виникло більше “всупереч”, аніж “завдяки”, сподіваємось, що такий тернистий шлях буде не в кожної нашої книжки, але ми віримо, що такі випробування було подолано недарма, адже книга справді вартісна», — додає співзасновниця.

Фото: фейсбук-сторінка видавництва

Читайте також: Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Подальші плани

Наразі команда працює віддалено. Видавництво планує відкрити фізичний офіс після того, як робота стане стабільнішою. Книги випускатимуть одного формату й у твердих обкладинках. Також видавництво веде перемовини ще з двома балканськими авторами.

«В Україні є широкий інтерес до хорватської літератури, але левова частка перекладів — це книжки про війну 90-х, що, безумовно, є важливою сторінкою історії, гідною уваги, але ми прагнемо показати читачам і дещо іншу Хорватію — романтичну, психоделічну, філософську, якою її бачать сучасні письменники. Але, звісно, книги про війну теж будуть, бо цей досвід нам близький», — каже Ірина.

Нагадаємо, що «Фактор-Друк» випустила першу книгу після російського ракетного удару (ФОТО).

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Культура1 день тому

«Давайте повертати містам їхні культурні обличчя». Як київська активістка рятує  українську мозаїку

Згадайте, який вигляд мав ваш будинок, школа чи садок, коли ви були дитиною. Чи пам’ятаєте...

Суспільство5 днів тому

Озеленити балкони та звузити дороги — урбаністка пропонує, як покращити українські міста

Уявіть фасади Парижу з хаотичними вивісками та заскленими балконами. Дивно, чи не так? А який...

Суспільство2 тижні тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство3 тижні тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...