Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не хочемо сидіти на гуманітарній голці». Як Нововоронцовська громада на Херсонщині на тлі бойових дій, розрухи та замінованих полів шукає шляхи розвитку

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Його кабінет завішений прапорами країн та організацій, які допомагають громаді. Біля столу – шеврони підрозділів, яких щиро називає друзями. Все це відвертає погляд від невідремонтованої після вибухів стелі. «Не на часі», – з посмішкою говорить начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький. – «Лише за сьогодні я мав запити, як фінансово допомогти онкохворому, де взяти шифер, хто зустріне волонтерів для обміру свердловин та інші. Й це все треба на зараз, нічого не терпить до завтра».

Тільки у Нововоскресенську, найвіддаленішому селі громади, зруйновано 11 житлових будинків і близько 100 пошкоджено. Абсолютно знищено школу та будинок культури, є руйнації старостату, а також складів та інших споруд. Головною проблемою всієї Нововоронцовської громади залишається безпека, адже до окупованої території через Дніпро всього 10-15 км. Звідси випливає наступний виклик: що робити громаді і як розвиватись, аби люди не ходили збирати метал?

Про волонтерство з ризиком для життя під час окупації, які фонди допомагають відбудовуватися тепер, та чому іноді простіше купити нову хату, ніж відновлювати стару – читайте у матеріалі ШоТам.

Андрій Селецький

начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації.

Ми жили не в «сірій» зоні, а буквально на лінії фронту

Наша громада має три унікальні ситуації на Херсонщині. По-перше, це єдина громада в області, яка не була повністю окупованою. Наш адміністративний центр – Нововоронцовка – не був під орками. По-друге, саме в нашій громаді розташоване село, яке першим звільнили в області. Це Осокорівка, воно пробуло в окупації всього місяць і було звільнено вже у квітні 2022 року. І по-третє, окупанти лишались на відстані 1-1,5 кілометра та мали достатньо сил і засобів для постійного обстрілу наших територій. 

Найбільше постраждала саме Осокорівка, адже по околиці села проходила лінія укріплень ЗСУ і відповідно окупанти обстрілювали цю територію щоденно й цілодобово. Нині 95% села пошкоджено або знищено повністю.

На початку жовтня, коли вже пішов контрнаступ, були руйнації у селах в окупації – Любимівка, Хрещенівка, Миролюбівка. Це очевидно, адже це бойові дії. Зруйновані школи, лікарні, адміністративні будівлі й багато житла людей.

Окупанти лишались на відстані 1-1,5 кілометра та постійного обстрілювали території. Фото: ШоТам.

Понад пів року був волонтером у Червоному Хресті

З 27 лютого по 28 жовтня я був волонтером Червоного Хреста – займався евакуацією населення з окупованих територій та завозив туди гуманітарну допомогу. Майже весь час (крім тижня, коли вивозив сімʼю) був в області й допомагав місцевим жителям, які були постійно під обстрілами, та людям на окупованій частині.

На початковому етапі окупації звʼязок був більш-менш стабільний. Мій номер телефону розходився вірусно, бо я був по суті єдиним з волонтерів, який міг доїхати аж до Берислава. Коли приїжджав евакуювати людей, то приходили й робили замовлення на ліки чи продукти, чи іншу допомогу. 

У моїй можливості волонтерства на окупованих територіях слід подякувати Аллі Торчанській, старості села Дудчани. Вона залишилась з людьми і змогла бути на цій тонкій грані – допомагати людям, але не бути колаборантом. Алла допомогла організувати зустріч з командуванням росіян, де у мене перевірили документи й дозволили заїжджати на окуповану територію для допомоги цивільному населенню. 

Окупанти ставились по-різному. Дехто відносився навіть з повагою: коли бачили символіку Червоного Хреста, то часом навіть не перевіряли. Інші ставилися з агресією: роздягали до гола, вивертали всю машину і робили інші дії, про які я ще не готовий розповідати. Для третіх я був наче «ларьок на колесах». Доходило до жалюгідного абсурду, коли росіяни просили привезти поїсти, цигарки чи базові речі. 

Мене двічі ледь не розстріляли та двічі ледь не загинув під обстрілами  

Вперше мені погрожували розстрілом кадировці на блокпосту Кавун на початку квітня за те, що я не розповів правду про наші війська у Нововоронцовці. Але совість не дозволяла виказувати позиції. Мене врятували жінки, яких я евакуйовував – вони стали горою і казали, що якщо його розстріляють, то нехай і їх. Для кадирівців це був шок і вони відпустили: «Чтоб мы тебя больше не видели, а то убьем». 

Через місяць я поїхав ще раз, адже мене попросили жителів тих сіл про допомогу в медицині та продуктами. Обстріли були щоденні, тож я подумав, що тих кадировців вже повбивало і на блокпості змінились люди. Приїжджаю, а там всі ті самі. Розумію, що я вже приїхав. Намагався пояснити, що я з Червоного Хреста, але все даремно: «Нам по*уй». Поклали на землю, вистрілили над головою і тримали заряджену зброю біля голови. Історія довга: допитували, били, знущались і надії на порятунок не було жодної. Ну рипнусь я і куди побіжу? Навколо поля. Я пояснював, що не маю ані зброї, ані телефонів, машина повна гуманітарки. Навіщо це все знущання? Хочете вбити – вбийте. «Успеем». Аж раптом почався наш мінометний обстріл. Кадировці повтікали, а я лежу біля машини, прилітають міни у 10-15 метрах і думаю, що не варто чекати – швидко на колеса й уїхав.

Ще були два випадки, коли я ледь не загинув. Перший раз я хотів обʼїхать цей блокпост Кавун і потрапив прямо у бій: горять БТРи, валяються тіла і я їду з гуманітаркою. Та знов якось так пощастило, що я їхав дорогою, де вже палав ряд техніки, то обстрілювали іншу частину дороги. Інший раз я потрапив під обстріл граду, коли їхав забирати людей в Осокорівку – теж якимсь дивом зберігся. 

Окупанти не раз погрожували Андрію розстрілом. Фото: ШоТам.

Як прифронтовій громаді жити, не ходячи з простягнутою рукою? Відповідь шукаємо

На сьогодні в громаді залишається близько 5500 осіб – це третина від довоєнної кількості. Ми живемо у режимі тотальної економії та постійного пошуку донорів.

Найбільший виклик – це безпека. Бо і наразі ми залишаємось прифронтовою громадою – до окупованої території через Дніпро всього 10-15 км. Тож обстріли зі ствольної артилерії продовжуються. 

Також це мінна безпека. Аграрні господарства не працюють, бо поля досі не обстеженні та не розміновані. Деякі фермери вивезли свою техніку, деякі чекають розмінування. Працювали вже дві групи військових саперів: обійшли кілька населених пунктів, дороги, лісосмуги. Але військові є військові – отримали іншу задачу й уїхали. Запит на розмінування сільськогосподарських угідь – величезний, і ми працюємо з ОВА у цьому напрямі. 

Звідси випливає наступний виклик – робота. На жаль, у нас є такі люди, які готові ризикувати своїми частинами тіла чи навіть життям заради кількох кілограмів металу. Чому люди ходять по лісосмугах і збирають гільзи? Або інтерес подивитись, що залишили по собі орки, або потреба заробити гроші. 

Як розвиватись у форматі бойових дій, смертей, розрухи та агро орієнтованої економіки сіл? Як тільки сільське господарство стало неможливим, земельний податок – нуль, ПДФО – нуль, а отже дохід бюджету немає. 

Сидіти на гуманітарній голці та годувати людей проднаборами? Це точно не те, що стимулюватиме розвиток. Намагатись крокувати вперед і пропонувати будувати тут заводи-цехи? Але знову ж таки – ми прифронтова громада. Ок, у нас є степова частина – це умовний тил і там можна щось будувати, але там немає достатньо електроенергії та інших комунікацій. 

Поки пріоритет – залишитись живими. До лінії фронту всього 14 км, а до Енергодару – 49 км. Плани приземлені: відбудувати людям житло, перекрити дахи, аби не капало. Звісно, бажаємо розвиватись так, аби стало краще, ніж було раніше. Хочеться зробити нашу громаду соціально комфортною та інвестиційно привабливою. Але це можливо лише при наявності безпеки. 

Хто стукає, тому відкриють: хто і чим допомагає громаді

У роботі з міжнародними благодійними організаціями найголовніше і найперше – це питання довіри. Мене як волонтера у минулому знають багато організацій і довіряють персонально. Тому простіше і швидше передають допомогу. 

У нас повністю закриті продовольчі потреби завдяки підтримці World Central Kitchen, які забезпечують населення проднаборами. Міжнародний медичний корпус передає тримісячні гігієнічні набори з усім найнеобхіднішим. Хоча і тут знаходяться люди, які жаліються, що їм дали мало туалетного паперу. Старлінками та засобами звʼязку нас забезпечив Фонд Сергія Притули

Гуманітарна місія «Проліска» надає будівельні набори для ремонтів. Інший фонд «Небо України» перекриває людям дахи. Нідерландська компанія ZOA повністю відновлює будинки і навіть одного разу купили хату – за підрахунками це вийшло дешевше, ніж відбудувати стару.

Деякі будинки неможливо відновити – простіше купити нові. Фото: ШоТам.

Нині ми співпрацюємо з нідерландським містом Ас, які взялись відновлювати одну зі шкіл. Готуємось на стажування у німецьке село Лауенбрюк, які допомагатимуть у відновленні мостів. Це буде першим селом-побратимом в Україні. 

Реєструємо людей на фінансову допомогу від UNICEF – це 6600 гривень на людину. Також минулого року допомагали людям з опалювальним матеріалом – вугіллям, брикетами тощо. 

Наразі гостро стоїть питання відбудови. Вже перші 4 сімʼї отримали державну компенсацію від єВідновлення у розмірі 200 тисяч гривень і почали закуповувати будматеріали. Херсонська обласна військова адміністрація допомагає і нещодавно завезли нам шифер для перекриття дахів. Волонтери з різних міст допомагають інструментами. 

І це лише частина всіх донорів – на всіх не вистачить цілої статті. Ми вдячні за усю допомогу, яку отримують наші жителі. 

Шукати підтримку потрібно всюди й напрацьовувати добре імʼя та довіру. Бути максимально близькими до людей. Розуміти, що це твоя робота – не просто отримувати зарплату, а робити ліпше, ніж було. Для тих громад, що починають цей шлях як і ми, я раджу знайти успішний приклад чи то в Україні, чи за кордоном і слідувати йому, поки не станете кращими. 

Якщо опускаються руки на «економічному фронті», подивіться відео з реального фронту 

Родина, друзі та наша армія – це те, що допомагає триматись. Дивлячись на українських солдатів, які бережуть наш сон, ризикуючи власним життям, ми маємо зробити все, аби їхні зусилля не були марними. Наш обовʼязок – бути відповідальними за частину роботи для тих, хто зі зброєю у руках нас захищає. Аби коли воїни повернулись сюди у відпустку чи після демобілізації, чи (не дай Боже!) поранені, щоб вони відчули, що воювали не даремно

Наразі ми робимо кілька напрямків, які можуть покращити економічне становище громади. Перший – це відновлення криниць. Після того, як росіяни підірвали Каховську ГЕС, вода з наших свердловин почала зникати. Однак наші діди-прадіди жили багато і успішно без водосховища більше років, ніж наші батьки і ми з ГЕС. Тому ми піднімаємо історичні дані та відроджуємо криниці. Це все коштує грошей, а памʼятаєте, що бюджету – нуль. Однак вже зараз працюємо над двома обʼєктами завдяки донорам зі штату Юта, США. Ще як мінімум 8 нам потрібні. 

Інший напрямок – комунальні теплиці. Херсонщина годувала всю країну своїми овочами, то чому ж не продовжити це робити? Багато фермерів припинили діяльність, тож ми хочемо власним прикладом показати, що працювати можливо. І це мотивуватиме інших жителів села робити те саме. За підтримки програми «Добре» від USAID, що виділяє кошти на економічне відновлення, ми хочемо зробити комунальні теплиці як стимул до бізнесу. 

Ще ми працюємо над тим, аби перевести опалення на власне паливо. Завдяки американським донорам ми виконали два завдання одним ходом: благоустрій території та потреби в опалювальному матеріалі. Ми запросили щепорізи – це пристрої, що перетворюють гілки та кущі на таку щепу, якою можна опалювати. Наразі ми хочемо дрібнити гілля на меншу францію, щоб перевести опалення адмінбудівель з твердопаливних котлів на піролізні. Так ми будемо використовувати власні матеріали, а не купувати вугілля.

Всім цим займається наше комунальне підприємство. Нині воно постачає воду, а ми додамо до нього ще благоустрій, централізований сміттєвивіз та теплиці, коли їх отримаємо.

Я вважаю, що саме так має працювати нинішня влада: не чекати, коли хтось щось прийде, скаже чи зробить. А треба рити під собою землю, бо зараз є такий обсяг можливостей, якого ніколи не було раніше у степових маленьких сільських громадах.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі