Суспільство
«Наші байки звільняли Херсон, а сьогодні тестуються Укрпоштою». Як це – розвивати стартап під час війни? Бренд електровелосипедів Bayka
Чули, що листоноші Укрпошти планують пересісти на електровелосипеди? А якщо ми скажемо, що це байки українського виробництва? Знайомтеся – чернігівський бренд Bayka, який у розпал повномасштабної війни перетворився із захоплення електрокартингом на потужного виробника електророверів.
Їхні велосипеди доставляли гуманітарку окупованою Чернігівщиною й брали участь у звільненні Херсонської області, а сьогодні представляють Україну на провідних європейських виставках. Про шлях від хобі до стартапу, перші замовлення, пошук інвесторів та переваги над китайськими аналогами ШоТам розповів засновник бренду Олександр Литвин.
Від любительського гуртка – до успішного стартапу
Історія нашого стартапу зародилася 2015 року – з маленького гуртка електрокартингу на базі Чернігівського національного технологічного університету, де я працював доцентом кафедри автомобільного транспорту та галузевого машинобудування. Нашим першим проєктом став маленький електрокартинг, який привів до розробки та створення високопотужного електрокартингу, побудованого під світовий рекорд швидкості. Після цього ми створили моделі Drift Trike, які використовують для дисципліни дрифт, щоб отримати справжній драйв та емоції у безпечний спосіб.
Поступово ми почали шукати ідеї для комерціалізації проєкту. Зрештою обрали шлях стартапу, над яким зі мною працювали лаборанти та студенти-аспіранти університету. Разом ми успішно завершили YEP Incubator та взяли участь в конкурсі Sikorsky Challenge, здобувши перемогу.
Відтак ми почали формувати бізнес-стратегію, аналізувати потенційні ринки для подальшої монетизації. Спершу у нас виникла ідея вийти на ринок з модульним електротранспортом і стати такою собі IKEA в цій ніші: щоб людина могла придбати транспорт «в коробці» та самостійно його зібрати. Однак на одній із виставок ми знайшли однодумця – Володимира Ніколаєва, якого захопив наш картинг Drift Trike. А нас тоді вразив його потужний електровелосипед.
Перша і остання миля доставки
Ми стали партнерами і зрозуміли, що в світі електротранспорту існує ніша першої та останньої милі доставки, де використовують вантажні електровелосипеди. Тому вирішили створити перший в Україні карго-байк з рамою Лонг Джон. Вона відома світу ще з 1905 року, але на нашому ринку її ніхто не використовував. Це двоколісна модель, яка має в передній частині універсальну вантажну платформу, що дозволяє встановити дитяче крісло або будь-який вантаж. Згодом ми розробили ряд таких електровелосипедів в різних розмірах – від S до L.
Наша компанія першою в Україні отримала патент на електровелосипеди для доставки в широкому діапазоні вантажів до 450 кг. Після цього ми розглядали дві робочі опції стартапу – створити кур’єрську службу на власному транспорті або перейти до серійного виробництва. Однак кур’єрська служба потребувала спеціального застосунку, на розробку якого не було ані часу, ані можливостей. Тому ми віддали наш карго-велосипед під оренду для сервісів доставки.
Перше замовлення на чотири байки отримали від місцевого ресторану. Завдяки цьому нам вдалося поставити вантажні електровелосипеди в реальні умови експлуатації. Це дозволило з інженерної точки зору дослідити можливі недоліки в конструкції, а за потреби – вдосконалити її.
Замість інвестицій – 53 дні волонтерства під окупацією
Під час однієї з інвестиційних зустрічей в агенції регіонального розвитку Чернігова я презентував наш проєкт бізнесмену Олександру Суворову. Він зацікавився, тож ми домовилися зробити перші спільні кроки навесні 2022 – коли Олександр планував повернутися в Україну. Але 24 лютого почалася повномасштабна війна.
Читайте також: Двоє друзів з Донецька відкрили майстерню на Троєщині й збирають байки для ЗСУ. Ось їхня історія
У перші години ми з командою зібралися у підвалі батьківського будинку й вирішили залишатися у місті та використати наші карго-велосипеди для допомоги цивільним і військовим. Усі 53 дні окупації ми розвозили на байках ліки та їжу. Крім того, виготовляли повербанки з резерву батерей та автомобільних акумуляторів, обслуговували генератори для критичної інфраструктури, а вночі – ще й патрулювали. З міста евакуювалися майже всі представники технічної сфери, лагодити автівки було просто нікому. Тому ми об’єдналися з місцевим СТО і почали ремонтувати транспорт для волонтерів, військових та медиків.
Як зруйнувати комплекс меншовартості? Подивіться на конкурентів
Коли окупанти вийшли з Чернігівщини, ми вирушили на одну з найбільших у світі виставок – Eurobike 2022 у Німеччині. Це запрошення стало чимось на кшталт ковтка води після виснажливих днів під окупацією. Однак ми швидко оговталися, почали готуватися та нарешті зареєстрували юридичну особу.
У Німеччині ми відчували в собі певний комплекс меншовартості – здавалося, що просто не можемо створювати класні речі світового рівня. Утім після того, як протестували інші карго-байки, зрозуміли, що наша модель керується набагато краще. Ми перевершили іноземних виробників за вантажопідйомністю та запасом ходу.
А ще ми розробили батарею, яку можна встановити на байк та проїхати 150 км на одному заряді. І це при навантаженні до 150 кг, без урахування ваги велосипедиста. Також ми створили унікальну модель велосипеда – E-Motion, яка має всі властивості Ендуро мотоцикла, але у той самий час може працювати як звичайний ровер. Ці дві моделі привернули значну увагу на виставці, і багато людей захотіли їх придбати. Але ми не могли продавати свою продукцію, оскільки не пройшли процедуру сертифікації в Європі.
Вийшли на рівень, про який раніше й не мріяли
Сьогодні наша компанія діє як велика команда, що має надійного партнера – завод Pet Technologies, оснащений понад 130 верстатами з повним циклом металообробки. Олександр Суворов став інвестором і співзасновником нашої компанії BikeBox та бренду Bayka. Наразі в нашій компанії працює 11 розробників. Основний «кістяк» команди зосереджено на заводі – це 150 працівників. Серед них – конструктори, начальник виробництва, збирачі електрообладнання та механічних компонентів, зварювальники тощо.
Один наш велосипед складається з більш ніж 500 одиниць номенклатури – від гаєчок до шайбочок. Частину деталей для комплектування ми закуповуємо у Китаї, Японії, США та Бельгії. Звісно, в умовах війни ми маємо певні проблеми із логістикою. Тому, скажімо, певний відсоток замовлень із Китаю нам доводиться розмитнювати двічі.
До речі, ми використовуємо батареї Panasonic – такі самі, як у Tesla Model X. Вони найдорожчі, та лише дійсно надійні елементи можуть гарантувати справжню якість. Зараз ми нарощуємо наші потужності і плануємо щороку виробляти по 1200 одиниць продукції кожного виду.
Листоноші Укрпошти пересідають на наші електроровери
Нещодавно ми виграли тендер на закупівлю двадцяти електровелосипедів, який Укрпошта оголосила на платформі Prozorro. Для цього ми вирішили доробити нашу модель карго-велосипеду, зробивши його більш функціональним. Зокрема встановили спеціальні бокси для вантажу, GPS-трекінг, сигналізацію, блокування заднього колеса, спеціальну фіксацію зйомної батареї та антивандальні заходи.
Наразі Укрпошта вже тестує десять наших двоколісних роверів, а нещодавно ми передали ще стільки ж триколісних. Звісно, ми маємо пройти ще стадію «обкатки», аби наш клієнт міг оцінити, як ці моделі працюватимуть у реальному житті.
Байки від BikeBox – це насамперед транспорт для бізнесу
Більшість наших споживачів належать до сегменту B2В, а саме до невеликих підприємців – рестораторів, служб доставки, хімчисткок, станцій технічного обслуговування. Тобто бізнесу, який може використовувати наші байки для доставки власної продукції.
Наш триколісний велосипед може замінити, наприклад, Renault Kangoo. Основні переваги – екологічність, маневреність та мінімальні експлуатаційні витрати. Такий байк не обмежений дорогами загального користування, ви можете пересуватися по велодоріжках, паркових доріжках та будь-якій зоні, де можна їздити на звичайному ровері. Ба більше, велосипед електричний, а тому ви не будете втомлюватися від педалювання. І, звісно, швидкість. Наша модель може з легкістю розігнатися до 55-60 км/год, а найпотужніша версія – до 100 км/год.
Наш байк досить вузький і легкий, тому ідеально підходить для бізнесу, оскільки має найменші експлуатаційні витрати. Наприклад, якщо вийде з ладу велосипедна гума чи спиця, то це не викличе значних витрат на ремонт. А завдяки економії електроенергії витрати – порівняно з використанням бензину чи газу – у рази менші.
Деякі наші байки містять на борту одразу дві батареї: одна використовується, а інша в цей час заряджається. Ми також пропонуємо швидку зарядку, яка може зарядити будь-який транспорт до 80% за 30 хвилин. Загалом наші транспортні засоби можуть проїхати від 40 до 200 км на одному заряді. І будь-який виріб ми можемо удосконалити під потреби клієнта.
Чим ми відрізняємося від китайських аналогів? Якщо наша компанія заявляє пробіг 50 км, то ми дійсно його гарантуємо. Для бізнесу це надзвичайно важливо, адже усі ці технічні характеристики закладаються в бізнес-план та впливають на підрахунки.
Наші байки брали участь у Херсонській операції
А ще ми допомагаємо ЗСУ. Кілька наших байків, які ми безкоштовно передали бійцям, взяли участь у звільненні Херсонської області. Наразі ми шукаємо донорів та волонтерів, які допоможуть виготовляти нові електробайки та квадроцикли для потреб війська.
ЗСУ можуть використовувати наші байки навіть для диверсійно-розвідувальних операцій, адже вони безшумні, практично непомітні в тепловізорі і майже не потребують часу на розгін, крутний момент доступний з нуля . До того ж ровери дуже легкі й з легкістю долають багнюку чи щебень, зберігаючи швидкість 50-80 км на годину. У чому секрет? Ми заливаємо в шини спеціальний гель, що дозволяє продовжувати рух навіть з осколками в шинах.
І приємний бонус. Наш транспорт – це такий собі повербанк на колесах, оснащений швидкісними зарядками для коптерів та рацій. А зарядити електробайк можна як від звичайної мережі, так і від генератора.
Ключові проблеми – інфраструктура та культура водіїв
Аби наш транспорт міг повноцінно виконувати свою функцію на українських дорогах, необхідно створити відповідну велоінфраструктуру. На жаль, наразі цим можуть похизуватися далеко не всі міста України. Велосипедистам досі доводиться їздити в загальному потоці. Ще одна із проблем на цьому ринку – неосвіченість водіїв служб доставки, які порушують швидкісний режим. Тому ми з однодумцями працюємо в законодавчих групах по регулюванню швидкісного режиму на електротранспорт.
Ми хочемо, аби наша компанія розвивала європейську велокультуру, де чиновники, офісні працівники могли приїздити на роботу на карго-велосипеді, отримуючи від цього задоволення.
Не бійтеся конкурентів, вони копіюватимуть ваші помилки
Нашій команді пропонували їхати на стажування за кордон і далі розвивати наш стартап. Але я хочу займатися своєю справою в Україні, щоб мої діти жили на своїй землі.
Як сказав Черчилль, «успіх – це шлях від невдачі до невдачі, не втрачаючи ентузіазму». Війна показала нашому бізнесу нові можливості. Багато людей мають купу ідей, але не всі здатні їх реалізувати. Усе, що вам потрібно зробити – розкласти головну ідею на менші. Слід продумати, як стартап можна комерціалізувати в умовах війни. Ви маєте зрозуміти, яку проблему вирішуєте в своєму сегменті.
Читайте також: «З’являється багі з мінометом, відстрілюється й зникає в нікуди». Криворізькі інженери створюють мобільні автівки для ЗСУ
До того ж багато стартапів бояться, що їх можуть скопіювати. Але якщо хтось і зробить це, то поки ви будете удосконалюватися – він просто крастиме ваші помилки. Тому вірте в свою ідею, але не будьте самозакоханими. Якщо вас критиють – намагайтеся винести з цього бодай якийсь бенефіт. А якщо є ідея та команда – це вже 50% успіху. Головне – не бійтеся, ідея може багато разів переформатуватися. Зрештою, я й гадки не мав, що стану виробником електровелосипедів.
Усі фото надані ШоТам.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі