Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

На Львівщині відкрили школу, де навчають готувати унікальний український рогалик

Опубліковано

Кулінарну школу рогалика Урбанського відкрили підприємці Тарас та Ореста Шнири у місті Бібрка. Навчитися готувати цю страву можна у сімейній ресторації «Узвар».

Про це повідомили у Львівській ОВА.

Історія випічки

Рецепт цього рогалика винайшов заможний підприємець з міста Бібрка Леон Урбанський на початку 20 століття. Чоловік володів великою електроварнею та найбільшим млином в окрузі. Леон виготовляв борошно вищого ґатунку та займався випічкою. У 2022 рецепт та історія рогалика потрапила до онлайн-книги «Фуд-гід Україною».

«Рецепт розповсюджений. Але розповсюджений з невеличкою поправкою — лише на теренах нашої громади, оскільки історично зумовлено так, що цей рецепт знають тільки місцеві. Проте саме наше покоління як ніколи усвідомлює, що історію, традиції та культуру потрібно відроджувати. І ми активно над цим працюємо — у тому числі в нашій сімейній ресторації»‚ ділиться спогадами житель Бібрки Орест у книзі «Фуд-гід Україною».

Читайте також: Рятує коней, а вони — людей. Переселенець, який пережив полон, відкрив кінний клуб на Одещині

Майстер-клас із приготування рогалика

Подружжя підприємців створили школу, де кожен зможе приготувати цю випічку. У їхньому закладі майстер-клас починають з історії життя Леона Урбанського та розповіді про його кулінарний бренд.

Потім відвідувачі поєднують тісто з начинкою і ставлять круасан випікатися. Далі гості разом із кавою чи авторським чаєм Уляни Кравченко їдять рогалики, які приготували.

«Гастрономічний туризм — один із невіддільних видів туризму, який презентує регіон, дозволяє краще пізнати його та створити локальний впізнаваний бренд. Приємно, коли підприємці відповідально ставляться до свого бізнесу, розвивають та досліджують історію свого містечка та презентують чудові результати, завдяки яким зберігається наша культура та збільшуються туристичні потоки», — зазначив керівник управління туризму та курортів Львівської ОВА Тарас Лозинський.

Нагадаємо, що на Київщині та Львівщині відкрили два нові «Дія.Центри».

Також ми писали, що 300-річному дубу на Київщині надали статус пам’ятки природи.

Фото: сайт Львівської ОВА

Коментарі

Культура

Дві українські стрічки про війну потрапили до короткого списку «Оскар-2025»

Опубліковано

Дві документальні роботи про війну в Україні опинилися серед претендентів на найпрестижнішу нагороду кінематографа — премію «Оскар». Фільми «Порцелянова війна» Брендана Белломо та Слави Леонтьєва і «Одного разу в Україні» Бетсі Вест та Ерла Мака увійшли до короткого списку в категорії «Документальний повнометражний фільм».

Про це повідомляє пресслужба премії.

«Порцелянова війна» — історія про незламність творчості

Стрічка режисерів Брендана Белломо та Слави Леонтьєва зосереджується на трьох українських художниках-керамістах, які попри вибухи, руйнування та небезпеку залишаються вдома. Вони продовжують створювати свої витвори мистецтва, перетворюючи крихкість порцеляни на символ стійкості.

Читати також: Фільм українського режисера Мстислава Чернова про контрнаступ покажуть на «Санденсі»

«Одного разу в Україні» — війна очима дітей

Фільм, створений у копродукції України та США режисерами Бетсі Вест і Ерлом Маком, показує війну через дитячі переживання. Маленькі герої діляться власним баченням трагедії, яка змінила їхнє дитинство, але не зламала їхню віру у майбутнє.

Коли оголосять переможців

Церемонія вручення премії відбудеться 3 березня 2025 року у театрі «Долбі» в Лос-Анджелесі.

Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.

Фото: кадр з фільму «Порцелянова війна».

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні створили настінний календар із видатними особистостями (ФОТО)

Опубліковано

У календарі зобразили відомих діячів національного спротиву та культури. Проєкт втілили у межах всеукраїнської акції «Незламні постаті в історії України».

Про це повідомили у Міністерстві молоді та спорту.

«Історія України — це насамперед історія людей, які своєю боротьбою, вірою та працею заклали фундамент нашої національної ідентичності, державності, здобули незалежність і продовжують її захищати. Саме ці особистості є символами незламності української нації, яка століттями відстоює своє право бути вільною та суверенною»‚ — написали в міністерстві.

На 12 сторінках можна побачити:

  • Степана Бандеру;
  • Лесю Українку;
  • Тараса Шевченка;
  • Ольгу Кобилянську;
  • Богдана Хмельницького;
  • Івана Виговського;
  • Олену Телігу;
  • Івана Франка;
  • Аллу Горську;
  • Петра Калнишевського;
  • Василя Стуса;
  • Ліну Костенко.

Також на кожній сторінці розмістили QR-код, за яким можна перейти до відеоматеріалів, у яких детальніше розповідають про життя цих особистостей. Як вказують у відомстві, такий інтерактивний підхід допомагає молоді глибше зрозуміти значення історії та утверджувати українську національну та громадянську ідентичність.

Читайте також: В Україні створили путівник із традиційними сценаріями зимових свят

Проєкт реалізувало Міністерство молоді та спорту України спільно з Управлінням національно-патріотичного виховання, молоді та спорту Житомирської ОВА та ГО «Молодіжний інтеграційний центр».

Нагадаємо, що на Львівщині відкрили школу, де навчають готувати унікальний український рогалик.

Також ми писали, що збірку із творами Тараса Шевченка видали арабською мовою (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міністерства молоді та спорту

Коментарі

Читати далі

Культура

Де купити дух Різдва: це зірка, павук і дідух, що поєднують українські традиції та сучасність

Опубліковано

На третій рік повномасштабного вторгнення особливо щемко святкувати Різдво, розуміючи, що ми зберігаємо традиції давніх українців і не даємо їм зникнути.

У ШоТам зібрали велику добірку з традиційними прикрасами та оберегами Різдва — тут не буде червоних бантиків і ялинки. Дізнайтеся, як прикрасити дім на Різдво декором, без якого не обходився жоден Святвечір наших пращурів.

Різдвяна зірка

Wood Top

Вартість: 450 гривень

Де купити: інстаграм

У цій інстаграм-крамничці пропонують придбати набір для створення різдвяної зірки. У комплекті є дерев’яна основа діаметром 21 см, підставка, палиця, спеціальне кріплення, завдяки якому зірка крутиться, пензлик і фарби, щоб прикрасити зірку, та кольорові стрічки як завершальний штрих. Можна обрати з двох варіантів дизайну — з вертепом чи без.

Також на сторінці можна придбати таку зірку для дитини, що опинилася в складних життєвих обставинах — просто оплатіть подарунок, а в крамниці до нього покладуть солодощі й передадуть малечі.

Фото: інстаграм крамнички

Зірки від Тетяни Кияниці

Вартість: 2 100 гривень

Де купити: інстаграм

Тетяна Кияниця — українська ілюстраторка та майстриня. До Різдва вона традиційно створює розписані власноруч зірки. Її вироби вигадливі та мають елементи, що світяться в темряві, а також дзвіночки чи китиці. У наборі — зірка діаметром 20 см та палиця на 50-55 см. Зараз дівчина живе в Словаччині, тож враховуйте також вартість доставки. 

«Найкращий комплімент для мене — це знати, що Зірка принесла відчуття свята й чуда у ваш дім. Хотілося зробити їх радісними і жвавими, щоб гріли душу й тішили око. А жовто-блакитна гама — щоб серед сотень людей закордоном ми знайшлися під єдиною Зіркою», — пише майстриня.

Фото: інстаграм майстрині

Sabal

Вартість: від 570 гривень

Де купити: інстаграм

Майстерня декору й подарунків з дерева пропонує набори для виготовлення власної різдвяної зірки — є кілька розмірів та дизайнів. У комплекті заготовки з дерева, палиця для кріплення, фарби, ґрунт, лак і пензлик, стрічки та дзвіночки для прикрашання й інструкція.

Фото: інстаграм майстерні

Зірки від Каріни Зіміної

Вартість: від 1 750 гривень

Де купити: інстаграм

Майстриня-художниця Каріна Зіміна пропонує не просто різдвяні зірки, а справжні витвори мистецтва, адже прикрашає їх не лише орнаментами, а й може намалювати ікону чи ангела. Це точно допоможе прикрасити дім на Різдво. Розміри її виробів теж відрізняються — є менші на 20 см і більші на 40 см.

«Весь дизайн я придумую сама під кожну зірочку з урахуванням побажань клієнта або, якщо клієнт довіряє мені вибір кольорів, то мого бачення. Радше так скажу — весь дизайн створюється сам по собі під кожну людину, для якої буде ця зірочка. Я не придумую наперед, не роблю ескізів — чистої води імпровізація пережитих мною десятків років творчості й навчання», — ділиться майстриня.

Фото: інстаграм майстрині

ZironkaUa

Вартість: від 900 гривень

Де купити: інстаграм

У цій крамничці пропонують три розміри різдвяних зірок — 23х23, 40х40 і 50х50, дизайни теж можна обрати різні. Для вас намалюють орнамент, ікону чи колядників. Також є зіроньки, що крутяться.

Фото: інстаграм крамнички

Purple Heart

Вартість: 2 000 гривень

Де купити: інстаграм

Це сімейна майстерня Олі та Саші з Харкова, які створюють різноманітні дерев’яні вироби. До Різдва Оля сама розписує зірки акриловими фарбами — є кілька моделей з різними назвами, наприклад, «Жива ватра» чи «Морозні візерунки». Кожна зірка має діаметр 22 см й крутиться, а кутики виробів прикрашені дзвониками.

Фото: інстаграм майстерні

Зірки від Оксани Цюпак

Вартість: від 1 850 гривень

Де купити: інстаграм

Майстриня зі Львова Оксана Цюпак щороку створює цікаві варіанти різдвяних зірок. Має і маленькі, і великі, але кожна розписана вручну, а промінці прикрашені металевими дзвониками. Зазвичай майстриня обирає гуцульські узори. Палиця, на якій кріпиться зірка, виготовлена з гілки лісової ліщини. 

Фото: інстаграм майстрині

ZVIZDA.com

Вартість: від 900 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

Від цих зірок аж очі розбігаються — багатошарові, з помпонами, з моторчиком! Можна знайти варіант на свій смак і гаманець. Тут вироби розмальовують фарбами, що світяться, а деякі елементи зірки наче зроблені з дерев’яного мережива. Серед дизайнів є не лише традиційні різдвяні, а й із сучасними елементами — вирізьбленими силуетами наших воїнів.

Фото: інстаграм бренду

Зірки від Тетяни Федосенко

Вартість: від 1 500 гривень

Де купити: інстаграм

Майстриня народної творчості Тетяна Федосенко створює цікаві зірки, розмальовані вручну, зі стрічками та помпонами. Вироби мають розмір M та L. Крім різдвяних зірок у майстерні можна придбати також маски для вертепу, маски кози на Маланку та хустки з традиційними принтами.

Фото: інстаграм майстрині

Солом’яний павук

СНІП

Вартість: від 800 гривень

Де купити: інстаграм

Майстерня соломи пропонує кілька видів павуків, якими українці здавна прикрашали свої домівки перед святами. Усі набори — це конструктори, тож можна ще й добре провести час із родиною, збираючи такого павука. Є менші й більші, із солом’яними зірками чи кутасиками.

Фото: інстаграм майстерні

Charovani

Вартість: від 900 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

Ця крамничка пропонує різдвяні прикраси з соломи — окрім павуків ще має солом’яні дідухи, сніжинки та зорі. Набір для створення павуків містить інструкцію, бавовняні нитки, голку, намистинки для прикрашання тощо.

Фото: сайт бренду

Omeli candle

Вартість: 850 гривень

Де купити: інстаграм

Зазвичай у цій майстерні роблять свічки, але до Різдва підготували невеличкий набір-конструктор із соломи, щоб об’єднати родину на свята та допомогти разом створити прикрасу для дому.

Фото: інстаграм майстерні

PAVUK

Вартість: від 1 200 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

Бренд солом’яної оздоби пропонує кілька варіантів павуків. Для всіх розраховують час плетіння, а також мають фото- й відеоінструкції, які значно полегшать процес.

«Павук є традиційною рухомою прикрасою оселі в Україні, яку плели з соломи на різдвяно-новорічні свята. Наші пращури вважали, що саме ця невагома та вишукана конструкція відтворює будову Всесвіту», — пишуть на сайті бренду.

Фото: інстаграм бренду

Павук від Юлі Табенської

Вартість: 1 900 гривень

Де купити: інстаграм

Мисткиня створила багаторівневу оздобу для вашої оселі на Різдво. До набору вона додає 500 підготовлених соломинок, нитку, голку та відеоінструкцію, тож кожен може зібрати такого павука.

Фото: інстаграм майстрині

Straw from love

Вартість: 1 000 гривень

Де купити: інстаграм

Ця сімейна майстерня виготовляє різноманітні прикраси з соломи — янголів, дідухи та павуків. Перевага бренду в тому, що павука ви купуєте вже в зібраному вигляді, тож одразу з коробки він стане оздобою вашої оселі й дасть змогу прикрасити дім на Різдво.

Фото: інстаграм майстерні

Баба Нуця

Вартість: від 600 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

У цій майстерні пропонують два варіанти павуків — «Дзвунка» на два яруси та «Ткач» з ангеликом. Придбати можна як конструктор, так і вже зібрану модель. До солом’яної оздоби ви можете обрати екопакунки з чаєм, медом, чорносливом і горіхами.

Фото: інстаграм майстерні

Diduh ptaha

Вартість: від 1 000 гривень

Де купити: інстаграм

У майстерні пропонують авторські моделі різдвяних павуків, які прикрашають кутасиками з червоних ниток чи намистинами. Часом солому фарбують у чорний чи червоний кольори для ще цікавішого вигляду.

Фото: інстаграм бренду

Herbal craft

Вартість: 1 295 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

Крамничка пропонує духмяні чаї, парфумовані свічки та набір для створення павука, щоб прикрасити дім на Різдво. У комплекті, який можна зібрати за 30 хвилин, є вісім сплетених фігур, які потрібно скріпити нитками, додаткові соломинки для перетинок, нитки, відеоінструкція та крафтова різдвяна листівка.

Фото: інстаграм крамнички

Дідух

Charovani

Вартість: від 320 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

У крамничці можна придбати кілька видів дідухів — від найменшого за 320 гривень до більшого за 1 200 гривень. Дідухи тут виготовлені з житніх колосків, деякі мають цікаві прикраси — підвіски з кристалами та ланцюжком.

Фото: інстаграм крамнички

The dry flo

Вартість: від 1 050 гривень

Де купити: інстаграм

У цій майстерні сухоцвітів пропонують дідухи з пшениці, вівса, з додаванням льону, маку, сухоцвітів, лаванди. Виходять цікаві композиції, що стануть окрасою різдвяного столу. Назви у дідухів чарівні: «Голоси Полісся», «Поклик пращурів» тощо.  

Фото: інстаграм майстерні

SolomArt

Вартість: від 425 гривень

Де купити: інстаграм, сайт 

Майстерня солом’яних виробів пропонує прикрасити дім на Різдво традиційним українським дідухом. Збирають збіжжя для нього так, як у давнину — вручну серпом. Обрати можна як невеличкі вироби на всього 15 см у висоту, так і справжніх гігантів до двох метрів.

Фото: інстаграм майстерні

Львівський Сухоцвітик

Вартість: від 350 гривень

Де купити: інстаграм

У майстерні виготовляють різноманітні дідухи: маленькі, великі, на ніжках. Для виробів використовують пшеницю, овес, прикрашають маком і сухоцвітами. Доставляють поштою, а якщо ви у Львові, то їх привезуть до вас або ви можете забрати самі. 

Фото: інстаграм крамнички

Rustique bouquet

Вартість: від 890 гривень

Де купити: інстаграм

Майстерня весільних букетів взимку створює справжню магію — витончені дідухи та вінки зі злаків. Свої витвори вони роблять з пшениці, жита, вівса, льону, прикрашають синіми чи червоними сухоцвітами й стрічками в тон, мереживом тощо. 

Фото: інстаграм майстерні

Дідух

Вартість: від 800 гривень

Де купити: інстаграм

Ця майстерня дуже творчо підійшла до створення дідухів — тут їх прикрашають солом’яними зірками, дзвіночками та іншими елементами. А ще радять, як доглядати за виробом:

«Якщо на дідуху осідає пил, його легко очистити м’якою щіточкою або легким потоком холодного повітря з фена. А щоб захистити солому від шкідників, розкладіть поруч трав’яні саше з лавандою чи м’ятою. Коли свята завершаться, дідуха можна акуратно загорнути в тканину та сховати в сухому темному місці — так він знову стане символом тепла і єднання вашої родини на наступне Різдво».

Фото: інстаграм майстерні

Diduh ptaha

Вартість: від 300 гривень

Де купити: інстаграм

Про цю майстерню ми вже розповідали, адже тут можна придбати різдвяних павуків. Але й дідуха також — з льону, жита, вівса, пшениці, навіть із синьо-жовтими стрічками. Кожен виріб — авторська робота.

Фото: інстаграм бренду

Bar.vinochok

Вартість: від 1 100 гривень

Де купити: інстаграм

Натхненниця цієї крамнички майстриня Мар’яна пропонує придбати дідухи з українських злаків, створені з добрими намірами, аби Різдво було затишним і світлим. Також вона час від часу проводить майстер-класи, де ділиться своїми вміннями.

Фото: інстаграм майстерні

ЗОЛОТИЙ СНІП

Вартість: від 550 гривень

Де купити: інстаграм

Солом’яних дідухів тут дбайливо збирають вручну, прикрашають квітами та стрічками з вишивкою. Можна обрати вироби 30 чи 50 см у висоту, а доставляють їх по всій Україні.

Фото: інстаграм бренду

Даруй Різдво

Ціна: 3 450 гривень

Де купити: інстаграм, сайт

У цій крамничці пропонують купити цілий набір — у ньому не лише дідух, а й різдвяний павук і свічник, аби створити справді чарівну атмосферу вдома.

«Коли в теплому будиночку у колі сімʼї відкриється скринька “Даруй різдво”, замерехтить сяйво свічок на Підсвічнику-трійці, колихнеться в повітрі Різдвяний Павук, а запашний Дідух прикрасить святкову вечерю, чари звичаїв пробудять силу поколінь, віра та єднання розквітнуть у наших серцях і свято прийде в наш дім», — пишуть на сайті.

Фото: інстаграм крамнички

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство7 днів тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Суспільство2 тижні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта3 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...