Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На дні Каховського водосховища знайшли рештки церкви XVIII ст. (ВІДЕО)

Опубліковано

У селі Покровського Дніпропетровської області на дні Каховського водосховища знайшли рештки церкви, про яку писав Довженко і яку малював Шевченко.

Про це повідомило видання Nikopolnews.

За словами директорки музею Лариси Антонівни Садовська, місцеві знали, що рештки церкви збереглися у воді. Ще наприкінці ХХ століття місцеві наймали водолазів, які і виявили фундамент.

Що відомо про церкву

Зазначається, що у 1734-1775 роках на місці Покровського існувала Нова Січ (або Підпільненська Січ). Вона виникла після повернення Війська Запорозького низового під російський протекторат внаслідок підписання Лубенського договору.

Читайте такожМайбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Січ розташовувалася на півострові, що з трьох боків омивала притока Дніпра – річка Підпільна. Біля будинку кошового отамана та старшини знаходилась скарбниця, помешкання духовенства, а також Січова церква Покрови Божої Матері. 

Нова Січ, 1734-1775 роки

У час руйнування Запорозької Січі в 1775 році та й пізніше Покровська Січова церква була дуже пошкоджена та пограбована офіцерами-дворянами, солдатами і донськими козаками.

Згодом у 1794 році Катеринославський митрополит Гаврило наказав закрити її, і восени 1798 року на цьому місці збудували нову кам’яну церкву, куди місцеві передали те, що вдалося врятувати під час грабунку військовими.

У 1843 році Покровське відвідував Тарас Шевченко. Про це свідчать спогади його сучасників і створені ним тут малюнки. Серед них і зображення церкви Покрови. 

Фото: wikipedia.org

До того ж саме про церкву у Покровському писав у 1954 році Олександр Довженко, коли розповідав про затоплення історичних місць новим тоді Каховським морем: «Останній спогад про церкву. Мені шістдесят років. З п’ятнадцяти років не вірю в Бога і відтоді не був у церкві. Але в селі Покровському я пошкодував, що Бога немає. Мені страшенно захотілося, щоб він з’явився хоча б на п’ять хвилин і, побачивши зруйновану негідниками пам’ятку давньої архітектури, споруджену на честь його Божої матері, покарав лютою смертю темних і підлих юд, що вчинили цю мерзенну справу. Прощавай, Покровське. Віри в неіснуючого Бога в тебе не поменшало. Зменшилося краси».

Нагадаємо, у місті Володимирі на Волині археологи знайшли перстень, який носили шляхтичі орієнтовно у ХІІІ столітті.

Крім того, українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу.

Фото: nikopol.nikopolnews.net

Коментарі

Суспільство

Громада на Київщині повністю переробила сміття, яке залишилося після руйнувань російською армією

Опубліковано

Бучанська громада завершила перероблення будівельного сміття, яке утворилося внаслідок російського повномасштабного вторгнення. Це перша громада на Київщині, яка повністю переробила сміття.

Про це повідомив Бучанський міський голова Анатолій Федорук.

«Реалізація цього проєкту — яскравий приклад того, як громада може ефективно долати наслідки воєнних руйнувань. Ми готові ділитися досвідом з іншими громадами, аби сприяти повоєнній відбудові України», — написав Анатолій Федорук

Читайте також: За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Менш ніж за рік фахівці переробили 75 тисяч кубів будівельного сміття. Цей проєкт Бучанська міська рада реалізувала спільно з ПРООН в Україні, які забезпечили громаду необхідним обладнанням та провели професійне навчання фахівців.

Нагадаємо, що на Київщині створять 69 осередків для вивчення предмета «Захист України» з оновленою програмою.

Фото: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Стала ковалькою після того, як чоловік вступив до Сил оборони: історія Марії Кобець

Опубліковано

Марія Кобець стала ковалькою замість чоловіка. Жінка полишила роботу в музеї, коли того мобілізували на війну. Щоб кузня не занепала, жінка навчилася розпалювати горно та працювати лещатами, і сама викувала вже понад 100 виробів. Повне відео про історію жінки дивіться на ютуб-каналі ШоТам.

Читайте також: За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Історія Марії Кобець

Марія Кобець працювала науковою співробітницею в Чернігівському обласному історичному музеї. У 2018 році пішла в декретну відпустку — тоді в неї народився син Олег. Під час декрету допомагала чоловікові відкрити власну кузню. Андрій кував вироби, а марія знімала відео для соцмереж. І час від часу піддивлялася за роботою чоловіка з ковадлом, щоби й самій щось змайструвати в майбутньому.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Та в червні 2022 року Андрій пішов захищати Україну. Водночас Марії лишався місяць до виходу з декрету. Але вона не могла змиритися, що кузня стоятиме зачинена.

Повне відео про нову роботу Марії можете переглянути за посиланням.

Нагадаємо, що айтівець та архітекторка успадкували яблуневий сад на десять гектарів та впроваджують інноваційні методи ведення господарства.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

За вересень у столиці демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок (ФОТО)

Опубліковано

За вересень у Києві демонтували 2308 рекламних засобів та вивісок, які розмістили з порушеннями вимог дизайн-коду.

Про це повідомили в управлінні з питань реклами КМДА

Демонтажі здійснювалися на вулицях Клавдіївській, Антоновича, Анни Ахматової, Єлизавети Чавдар, Преображенській та за іншими адресами міста. Найбільше конструкцій прибрали у Дарницькому районі — понад 500.

Читайте також: У Києві презентували документальний фільм, присвячений роботі військових капеланів у ЗСУ

Фото: фейсбук-сторінка Київреклама

«Загалом за вересень місто очистили від 11500 квадратних метрів реклами. Хочемо, щоб кількість незаконних конструкцій зменшувалася, а частка законних — зростала. Для цього необхідно дотримуватися дизайн-коду, який діє у місті. До того ж тепер стало легше отримати документ на вивіску (конструкцію площею до 3 квадратних метрів), адже відновив свою роботу онлайн-сервіс з оформлення», — написали в управлінні з питань реклами.

Нагадаємо, що у Києві облаштовують нову зону відпочинку: що там буде

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Спорт7 днів тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство1 тиждень тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство2 тижні тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості2 тижні тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...