Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/psZQxQMwTNw?si=oZVrJT9_e9H90Q4kSSSSSS

Суспільство

Митець, який зародив українське кіно: історія Олександра Довженка (ВІДЕО)

Опубліковано

Український митець, який вражав світ своїми фільмами, коли Голлівуд лише зароджувався. Та, попри це, за відданість Україні Олександр Довженко поплатився кар’єрою і повагою в радянському суспільстві.

Про легендарного українського режисера розповідає ШоТам.

Олександр Довженко народився 10 вересня 1894 року на хуторі В’юнище на Чернігівщині в сім’ї з козацьким корінням. З дитинства хлопчик виховувався на розповідях про козацтво та Україну. А в студентські роки потайки від педагогів читав українську літературу.

Так у серці юнака зароджувалися перші націоналістичні думки. Люди навколо піддавалися пропаганді, зневірювалися та йшли на співпрацю з московською владою.

Довженко не став винятком. Він співпрацював із совєтами і знімав для них кіно. Та все це йшло не від душі. На відміну від кіноповісті, за яку Сталін особисто знищить його як митця.

З 1925 року Олександр малював плакати, перекладав українською титри іноземних кінострічок. А невдовзі написав і перший сценарій фільму «Вася-реформатор», який донині не зберігся.

У 1928 в Одесі він зняв фільм «Звенигора», що заклав фундамент українського кіно. Цю стрічку зустрічали оваціями в Нідерландах, Бельгії, Мексиці, Канаді, Британії та США.

Надихнувшись успіхом, митець планував більше знімати українською. Але всі його задуми перекреслила Друга світова: Київську кіностудію евакуюють до Туркменістану.

Туди ж подався й Олександр разом із дружиною Юлією Солнцевою. Але невдовзі попросився на Південний фронт як воєнний сценарист, аби занотовувати жахи війни.

Довженко на власні очі спостерігав трагедію свого народу: міста та села знищували, а людей убивали. Ці переживання лягли в основу однієї з найвідоміших кіноповістей Довженка «Україна в огні».

Він зачитав свої нариси під час зустрічі з Микитою Хрущовим, і тому надзвичайно сподобалося. Надихнувшись цим, митець готується до друку «України в огні», але її копія потрапила до Сталіна.

Той день Довженко називає днем своєї смерті. Публічно в кремлі Сталін вказує митцю на його «антилєнінські помилки». Бо в епізодах повісті бачить критику радянської влади та натяк на слабкість її армії, яка відступає.

«Довженко є людиною утопії, комуністичної утопії. Сталін у ході зустрічі з Довженком переконується, що талант його він цінував, безумовно. Інакше він би спустив його в історичне небуття. Але тут він переконався, що в нього ще й погляди “правильні”», – Сергій Тримбач, кінознавець.

Довженка від каторги і розстрілу врятувала прихильність до комунізму. Щоправда, він вірив у «світлий і добрий» комунізм, який в реальності виявився кривавим.

За іншою версією його врятувала дружина, яку нібито приставили до нього як агентку КДБ. Утім це був невідворотний кінець кар’єри режисера. Колеги вважали його буржуазним націоналістом.

Його звільнили з посади керівника Київської кіностудії, хоча «Україну в огні» все ж видали. Та в ній більше не було жодної згадки України, тільки «Отєчєство».

Читайте також: Заборонені «совєтами». Сім знакових фільмів-шедеврів українського поетичного кіно

Самому ж Довженкові дали «другий шанс» і запросили до Москви – режисером третьої категорії. Знімати пропагандистські фільми було приниженням, але понад усе митець прагнув знов творити.

У щоденниках він називає московську студію тюрмою, і під час однієї зі зйомок у нього стається інфаркт. Олександр Довженко помер у 1956 на початку зйомок фільму про будівництво Каховської ГЕС. Його могила в Москві, всупереч заповіту поховати в Україні. А колеги показово проігнорували похорон.

Через 11 років за сценарієм «України в огні» таки вийшов фільм: цензурований та російською. І з іншою назвою – «Нєзабиваємоє». Над стрічкою працювала дружина режисера Юлія Солнцева.

Сьогодні заснована Довженком Київська студія носить його ім’я. А в Довженко-центрі зберігається національний кіноархів, у якому понад 60 000 кіноматеріалів.

У 2022 Держкіно видало наказ про реорганізацію центру, що де-факто означає його ліквідацію. Утім, суспільний резонанс не дав цього зробити й досі. Український кіноархів має жити.

А «Україна в огні» є актуальною й сьогодні. Тільки цього разу ми покладемо край російській темряві.

Раніше ШоТам розповідав історію Віри Холодної – української зірки німого кіно.

Також ми розповідали, історію першої жінки у світі, чиї картини виставили в Луврі – української художниці Марії Башкирцевої.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство3 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: