Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/psZQxQMwTNw?si=oZVrJT9_e9H90Q4k

Суспільство

Митець, який зародив українське кіно: історія Олександра Довженка (ВІДЕО)

Опубліковано

Український митець, який вражав світ своїми фільмами, коли Голлівуд лише зароджувався. Та, попри це, за відданість Україні Олександр Довженко поплатився кар’єрою і повагою в радянському суспільстві.

Про легендарного українського режисера розповідає ШоТам.

Олександр Довженко народився 10 вересня 1894 року на хуторі В’юнище на Чернігівщині в сім’ї з козацьким корінням. З дитинства хлопчик виховувався на розповідях про козацтво та Україну. А в студентські роки потайки від педагогів читав українську літературу.

Так у серці юнака зароджувалися перші націоналістичні думки. Люди навколо піддавалися пропаганді, зневірювалися та йшли на співпрацю з московською владою.

Довженко не став винятком. Він співпрацював із совєтами і знімав для них кіно. Та все це йшло не від душі. На відміну від кіноповісті, за яку Сталін особисто знищить його як митця.

З 1925 року Олександр малював плакати, перекладав українською титри іноземних кінострічок. А невдовзі написав і перший сценарій фільму «Вася-реформатор», який донині не зберігся.

У 1928 в Одесі він зняв фільм «Звенигора», що заклав фундамент українського кіно. Цю стрічку зустрічали оваціями в Нідерландах, Бельгії, Мексиці, Канаді, Британії та США.

Надихнувшись успіхом, митець планував більше знімати українською. Але всі його задуми перекреслила Друга світова: Київську кіностудію евакуюють до Туркменістану.

Туди ж подався й Олександр разом із дружиною Юлією Солнцевою. Але невдовзі попросився на Південний фронт як воєнний сценарист, аби занотовувати жахи війни.

Довженко на власні очі спостерігав трагедію свого народу: міста та села знищували, а людей убивали. Ці переживання лягли в основу однієї з найвідоміших кіноповістей Довженка «Україна в огні».

Він зачитав свої нариси під час зустрічі з Микитою Хрущовим, і тому надзвичайно сподобалося. Надихнувшись цим, митець готується до друку «України в огні», але її копія потрапила до Сталіна.

Той день Довженко називає днем своєї смерті. Публічно в кремлі Сталін вказує митцю на його «антилєнінські помилки». Бо в епізодах повісті бачить критику радянської влади та натяк на слабкість її армії, яка відступає.

«Довженко є людиною утопії, комуністичної утопії. Сталін у ході зустрічі з Довженком переконується, що талант його він цінував, безумовно. Інакше він би спустив його в історичне небуття. Але тут він переконався, що в нього ще й погляди “правильні”», – Сергій Тримбач, кінознавець.

Довженка від каторги і розстрілу врятувала прихильність до комунізму. Щоправда, він вірив у «світлий і добрий» комунізм, який в реальності виявився кривавим.

За іншою версією його врятувала дружина, яку нібито приставили до нього як агентку КДБ. Утім це був невідворотний кінець кар’єри режисера. Колеги вважали його буржуазним націоналістом.

Його звільнили з посади керівника Київської кіностудії, хоча «Україну в огні» все ж видали. Та в ній більше не було жодної згадки України, тільки «Отєчєство».

Читайте також: Заборонені «совєтами». Сім знакових фільмів-шедеврів українського поетичного кіно

Самому ж Довженкові дали «другий шанс» і запросили до Москви – режисером третьої категорії. Знімати пропагандистські фільми було приниженням, але понад усе митець прагнув знов творити.

У щоденниках він називає московську студію тюрмою, і під час однієї зі зйомок у нього стається інфаркт. Олександр Довженко помер у 1956 на початку зйомок фільму про будівництво Каховської ГЕС. Його могила в Москві, всупереч заповіту поховати в Україні. А колеги показово проігнорували похорон.

Через 11 років за сценарієм «України в огні» таки вийшов фільм: цензурований та російською. І з іншою назвою – «Нєзабиваємоє». Над стрічкою працювала дружина режисера Юлія Солнцева.

Сьогодні заснована Довженком Київська студія носить його ім’я. А в Довженко-центрі зберігається національний кіноархів, у якому понад 60 000 кіноматеріалів.

У 2022 Держкіно видало наказ про реорганізацію центру, що де-факто означає його ліквідацію. Утім, суспільний резонанс не дав цього зробити й досі. Український кіноархів має жити.

А «Україна в огні» є актуальною й сьогодні. Тільки цього разу ми покладемо край російській темряві.

Раніше ШоТам розповідав історію Віри Холодної – української зірки німого кіно.

Також ми розповідали, історію першої жінки у світі, чиї картини виставили в Луврі – української художниці Марії Башкирцевої.

Суспільство

У Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення

Опубліковано

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.

Про це повідомили у центрі.

Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.

Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)

Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.

Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.

Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN

Читати далі

Суспільство

У Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу

Опубліковано

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.

Про це повідомили в ДСНС Львівщини.

Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.

Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше виставлять експонати, які безпосередньо пов’язані з Пилипом Орликом (ФОТО)

Опубліковано

24 червня в Музеї книги і друкарства України відкриється виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана», присвячена до 315-річчя Конституції Орлика та Дня Конституції України. Уперше у столиці представлять низку експонатів, що мають прямий стосунок до постаті гетьмана.

Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

На виставці покажуть 33 об’єкти, зокрема стародруки, гравюри, мапи, зброя, речі з родинною символікою Пилипа Орлика та Івана Мазепи, а також археологічні знахідки з Батурина.

Відвідувачі зможуть побачити й копії архівних документів зі Швеції, Франції, Польщі та України, які розповідають про життя та політичну діяльність Орлика.

Також відбудеться прем’єра історичного фільму Incognito, створеного з використанням ШІ. Виставка триватиме до 1 грудня.

Читайте також: Христина Скачківська-Сушко: єдина жінка-старшина в армії УНР (ВІДЕО)

Фото: сайт МКСК

Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.

Фото обкладинки: портрет, написаний Наталею Павлусенко, 2021, Wikimedia

Читати далі

Шопочитати

Військо13 хвилин тому

Повернув зв’язок і держпослуги. Історія львів’янина, який відновлював Херсонщину під обстрілами

Креативник, який оживляв старі депо у Львові, а згодом мобілізувався та поїхав служити прикордонником. Михайло...

Військо1 тиждень тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...