Суспільство
Історія Віри Холодної – української зірки німого кіно (ВІДЕО)
Віра Холодна – зірка німого кіно з Полтави, яка закохала в кінематограф мільйони людей. За чотири роки вона знялася в 50 фільмах, із них до нашого часу збереглося лише п’ять. Української королеви екрана не стало у 26 років, на піку слави, а версії її смерті нагадують сценарії детективів.
Історію Віри Холодної розповідає ШоТам.
Символічно, що Віра з дівочим прізвищем Левченко народилася в один рік зі створенням кінетоскопа – 1893-го. Коли їй було 2 роки, батьки переїхали в Москву до бабусі, яка після смерті чоловіка залишилась сама.
У родині маленьку Віру лагідно називали Полтавською Галушкою. З 10 років вона захоплювалася балетом та мріяла стати балериною. Але в родині вважали це заняття непристойним, тому Віру віддали до жіночої гімназії.
У свої 17 Віра на випускному познайомилася зі студентом-юристом Володимиром Холодним. Це було кохання з першого погляду, і того ж року вони одружилися. Через 2 роки Віра народила доньку Євгенію, а згодом подружжя вдочерило ще й дівчинку Нону.
Коли почалася Перша світова, Володимир пішов на фронт, а 21-річна Віра намагалася утримувати родину. Щоб заробити грошей, вирішила спробувати себе в кіно.
Знялася в кількох епізодичних ролях, а потім отримала головну роль у фільмі «Пісні торжествуючої любові». Стрічка мала шалений успіх, а Віра зачарувала глядачів.
Холодна була щирою, природною та не позувала в кадрі, як більшість акторок того часу. Її назвали королевою екрана, запрошення на зйомки посипалися одне за одним.
На фільм за її участю «Життя за життя» людей записували в чергу на придбання квитків. А в Харкові цю стрічку вперше у вітчизняному кінематографі показували 12 днів поспіль.
«Глядацька зала ридала. І жінки, і навіть чоловіки», – Вадим Скуратівський, кінокритик.
Віра стала суперзіркою. Жінки копіювали її зачіску, одяг та капелюшки. Її популярність дійшла до Голлівуда. Віру запрошували до Штатів та Берліна, але вона відмовлялася.
1918 року Віра приїхала до Одеси на зйомки фільму «Княжна Тараканова». На одному з благодійних концертів їй стало погано, у той же день вона злягла. І через 9 днів Віри не стало. Їй було лише 26 років. Офіційна версія – іспанський грип.
Але причину смерті одразу піддали сумнівам, адже ніхто з людей, які були поруч з Вірою, не заразився. А ще більше запитань виникло, коли на похованні люди побачили товстий шар гриму на її посинілому обличчі…
Дивіться відео: «Українська Барбі з шаблею»: найцікавіші факти із життя Ольги Харлан
«Грим не зміг приховати того, що королева екрану змінилася. І пішли чутки про те, що актрису викрали, а в труну поклали манекен. І куди більші чутки про те, що її отруїли», – розповідає Максим Канюка, один з ведучих проєкту «Віра Холодна – легенда вітчизняного кіно».
За однією з версій Віру отруїли більшовики після того, як вона виконала їхнє спецзавдання. Нібито за їхнім наказом вона причарувала французького генерала і вмовила покинути Одесу.
Казали, що Холодна погодилася на це, бо більшовики шантажували її дітьми. Ще пліткували, ніби Віру вбили французи чи білогвардійці, які тоді перебували в Одесі.
Спростувати чи підтвердити жодну з версій неможливо, бо могила акторки не збереглася. Цвинтар в Одесі, на якому її поховали, на початку 1930-х був перероблений на парк імені Ілліча.
Сьогодні на честь Віри Холодної названа площа в Одесі та провулок у Полтаві. На Одеській кіностудії є меморіальна дошка Холодної, а на одній з вулиць можна побачити мурал з її портретом.
Раніше ШоТам розповідав історію першої жінки у світі, чиї картини виставили в Луврі – української художниці Марії Башкирцевої.
Окрім того, в Україні запустили проєкт, що допоможе музикантам-військовим повернутися до творчості.
Суспільство
Виклики: бракує фінансування та якісного обладнання
Рішення: співпраця з міжнародними партнерами та сусідніми громадами
«Сьогодні ми повністю забезпечуємо свої потреби в енергоносіях завдяки співфінансуванню з сусідніми громадами. Також ми знаємо, що можемо розраховувати на підтримку громад у ремонті чи при якихось аварійних ситуаціях», — впевнена Ольга Виходцева.
Коментарі