Українське кіно в радянському союзі часто забороняли: тоталітарна влада не хотіла, щоб про Україну знали, щоб її культура розвивалася, а правдиві історії висвітлювалися. Нашому документальному кінематографу доводилось боротися з численними ідеологічними обмеженнями.
Редакція ШоТам пропонує ознайомитися з десятьма документальними фільмами, які потрапили під цензуру в радянські часи. Список складений на основі публікацій архівних документів і розмов з документалістами у медіа «Радіо Свобода».
«Соната про художника» (1966), реж. Віктор Шкурін
Фото: кадр з фільму «Соната про художника»
Фільм Віктора Шкуріна «Соната про художника» розповідає про видатного українського скульптора та палкого збирача старовини Івана Гончара. Він перетворив свою київську квартиру на унікальний музей, наповнений прекрасними речами з історії України. Ця любов до національної культури стала центральною темою фільму.
«Мені дуже подобався Іван Гончар. Я був вражений, що йому вдалося зібрати стільки прекрасних речей. Там ніякого націоналізму не було — там була просто любов до України», — розповідає режисер Віктор Шкурін в інтерв’ю «Радіо Свобода».
Однак радянська влада мала іншу думку. Попри те, що фільм був прийнятий, його заборонили показувати на екранах. У таємній записці Київського обкому КПУ зазначалося, що фільм «позбавлений чіткого класового підходу до оцінки і зображення явищ минулого, ідеалізує старовину, в своїй основі містить розповідь про скульптора Гончара, який допускає націоналістичні збочення».
Глядачі змогли побачити фільм «Соната про художника» лише через 30 років, після падіння Радянського Союзу. Ця стрічка стала символом боротьби за збереження української культурної спадщини та опору проти радянської цензури.
Фільм «Дума — доля» розповідає про видатного кобзаря та автора «Запорозького маршу» Євгена Адамцевича. Знімальна група, яку очолював Олександр Криварчук, віднайшла музиканта в Ромнах на Сумщині та записала стародавні українські думи в його виконанні. Це було не просто документування музичної спадщини, а й створення образів, що доповнюють враження про героїчне козацьке минуле України.
Згідно з віднайденими «Радіо Свобода» архівними документами, у березні 1969 року режисера звинуватили в розтраті 5200 карбованців, які той використав для зйомок матеріалу «на низькому ідейно-художньому рівні». Виробництво стрічки закрили, практично все відео та аудіо знищили.
«Освідчення в коханні» (1966), реж. Ролан Сергієнко
Тодішній міністр культури СРСР Олексій Романов після перегляду фільму Сергієнка висловився різко: «Я не хотів би жити в країні, яку ти мені щойно показав, муд*к». Це була його реакція на повнометражне документальне кіно, яке чесно розповідало про трагічну долю жінок України протягом пів століття за радянської влади.
Фільм містив свідчення жертв сталінських репресій, людей, які набули інвалідність у часи Другої світової війни, колгоспниць і робітниць. В одній з фінальних сцен показано, як жінки з Донеччини власноруч переносять і монтують важкі рейки для будівництва залізничної колії. Така відвертість обурила радянських чиновників — у фільмі Україна постала не такою, якою її зображали в пропагандистських матеріалах.
Авторів звинуватили в «нігілізмі» та в тому, що ті «викривили» радянську дійсність. Після численних переробок фільм усе одно заборонили й відклали в шухляду. Єдина копія збереглася в музеї Сергія Ейзенштейна в Москві.
Зйомки в Бабиному Яру (1966), реж. Рафаїл Нахманович
Фото із архіву Еммануїла Діаманта
Радянська влада всіляко намагалася приховати правду про розстріли в Бабиному Яру, оскільки жертвами там переважно були євреї. У 1966 році, напередодні 25-х роковин трагедії, невелика група киян разом з відомим письменником Віктором Некрасовим зібралася неподалік урочища, щоб вшанувати пам’ять загиблих. Працівники Київської студії документально-хронікальних фільмів — оператор Едуард Тімлін та режисер Рафаїл Нахманович — вирішили зафіксувати цю подію на плівку під виглядом зйомок фільму про радянську міліцію.
Ця плівка залишалася в Тімліна до розпаду Радянського Союзу. Вперше її використали аж у 1992 році у фільмі «Віктор Некрасов на “Свободі” і вдома».
Того ж 1966 року, безпосередньо в роковини розстрілу, у Бабиному Яру відбувся великий жалобний мітинг. Дозволу на його проведення не давали.
Тімлін зняв двохвилинне відео, яке привіз на студію. Піднявся величезний скандал, під час якого радянська влада охрестила мітинг «масовим стихійним зборищем єврейських та українських націоналістів». Більше унікальний матеріал ніхто ніколи не бачив.
«Анатоль Петрицький» (1970), реж. Роман Балаян
Фото: журнал «Мистецтво», виставлено на вікіпедії
Одного літнього дня 1972 року колишній керівник студії Укркінохроніки Віктор Шкурін зіткнувся з шокуючим звинуваченням від свого нового начальника Геннадія Іванова: «Ви що, антирадянські картини тримаєте у своєму сейфі?!». Це викликало в Шкуріна негативні емоції, оскільки йшлося про фільм, що став справжнім шедевром. Він розповідав про життя українського авангардного художника Анатолія Петрицького та був засуджений в українському держкіно як збочення, формалізм та антирадянщина, тому його наказали знищити. Володіючи єдиною копією, Шкурін приховував її у своєму сейфі, і перед відхідним віддав її новому керівнику, який після перегляду вирішив знищити кінопроєкт.
Фільм, позбавлений дикторського тексту, зі складним відеорядом та авторськими художніми прийомами, був інноваційним для свого часу в українському документальному кіно. Роман Балаян, описуючи свої почуття, сподівався відобразити таємний смисл картини Петрицького. Він спирався на творчу свободу, але це не було прийнятно для українського кінематографу.
Комітет кінематографії України заборонив фільм, примушуючи Балаяна перезнімати його в простій формі. Так оригінальну версію фільму втратили, і в українському кіноархіві залишилася лише друга, яка не відображала творчу концепцію режисера на повну силу.
«Василь Симоненко», (1968‒1971), сцен. Олексій Дмитренко та Микола Шудря
Після смерті Василя Симоненка наприкінці 1963 року влада та активна проукраїнська молодь (як в СРСР, так і за його межами) розпочали боротьбу за ідеологічне визначення поета. Перші намагалися представити його як відданого комуніста, другі — як українського борця з радянською системою.
Ще у 1968 році Комітет кінематографії затвердив ідею створення фільму про «українського поета-комуніста Василя Симоненка», який мав би служити пропагандою для іноземних глядачів. На Київській студії документальних фільмів схвалили сценарій Олексія Дмитренка та Миколи Шудрі, хоча нічого в ньому не вказувало на Симоненка як на комуніста.
У фільмі мали бути записи голосу поета та свідчення його друзів, зокрема літератора Анатоля Перепаді, який також потрапив під клеймо через передачу щоденників Симоненка за кордон. Сценарій не відзначався заідеологізованістю чи конформізмом.
Проте зйомки фільму так і не розпочалися. Газета «Комсомолець Полтавщини» опублікувала скорочений варіант сценарію на початку 1970 року, але зазначила, що за проханням Київської студії знімання перенесене на 1971 рік. На жаль, подальших планів на створення фільму про Василя Симоненка не виникло. Співавтор сценарію Олексій Дмитренко перед смертю висловив думку, що причиною невиходу фільму стали «перестрахувальники», хоча конкретної інформації про це немає.
«Прогулянки по Києву» (1970‒1972), сцен. Віктор Некрасов
Фото Володимира Шурубора
Повнометражний документальний фільм за сценарієм відомого класика військової прози та критика радянської влади Віктора Некрасова — це нестандартний погляд на Київ та його жителів.
У віднайденому «Радіо Свобода» сценарії Некрасов прагнув через оригінальний відеоряд передати настрій та атмосферу сучасного міста з багатовіковою історією. Невеликі вкраплення тексту мав начитувати сам письменник.
У 1971–1972 роках оператор Едуард Тімлін відзняв «купу фантастичних планів, особливо з верхніх точок Києва». Та раптово українське держкіно запросило для перегляду весь відзнятий матеріал. Плівку довго не віддавали.
«Мене викликає директор студії та говорить: «Ніякого прізвища “Некрасов” у фільмі не повинно бути», — згадує редакторка фільму Світлана Васильєва.
Незадовго до того КДБ провів у Віктора Некрасова обшук. Радянська влада намагалася видворити його з країни.
Невдовзі «Прогулянки по Києву» взагалі закрили, а весь відзнятий матеріал наказали використати для інших стрічок. Так з’явився фільм «І знову білий цвіт каштанів» у типовому радянському стилі, де від ідей Некрасова не залишилося нічого.
«Відкрий себе» (1972), реж. Ролан Сергієнко
Фільм про філософа Григорія Сковороду за наказом радянських партійних установ зазнав близько десяти переробок. Звукорежисер Георгій Стремовський згадує, що кожного разу з точністю виконували всі поправки, але суть кіно не змінювалась. У фільмі зосередили увагу на створенні пам’ятника Сковороді відомим українським скульптором Іваном Кавалерідзе, а також на філософських текстах Григорія Савича, які виконав Іван Миколайчук. Картина передає образне створення людини та визволення від зайвого.
Стремовський порівнює фільм з бомбою, яка радикально змінює уявлення про світ. Після численних модифікацій стрічку розповсюдили в обласних кінотеатрах, проте за розпорядженням Безклубенка з ЦК КПУ усі копії повернули та знищили. Це рішення обґрунтували непотрібністю підтекстів, подвійних змістів та інших інтерпретацій для партійних ідеологів.
Лише одна копія фільму вижила — її викрали зі студії та передали Ролану Сергієнку. Він зберігав її на балконі протягом 16 років, поки заборону на стрічку не зняли у 1988-му. У 1991 році творців фільму відзначили Шевченківською премією.
«Тур’я — земля поліська» (1970–1971), реж. Рафаїл Нахманович
Фото: кадр з фільму
Фільм Рафаїла Нахмановича мав новаторський підхід до радянського документального кіно. Його зняли переважно прихованою камерою, зафіксувавши реальні репліки персонажів без постановчих сцен.
Стрічка розповідала про Олександра М’язя — одного з успішних голів колгоспу в Україні, який впроваджував елементи ринкових відносин. Незважаючи на позитивний прийом в українських та навіть російських кінотеатрах, через втручання Міністерства сільського господарства СРСР фільм сурово цензурували.
З нього вилучили ключові епізоди та репліки, що не відповідали радянській ідеології, такі як «М’язь в лікарні», «Базар», «Похорони», «Збирання льону», а також розмови про політінформацію та цеглу. Режисеру довелося зробити численні зміни, включно з додаванням дикторського тексту.
Незважаючи на цензуру, авторську версію фільму продемонстрували на кінофестивалі в Маріуполі, що спричинило сувору реакцію організаторів. Після цього стрічку більше ніде не показували, і жодна з її копій не збереглася.
Рафаїл Нахманович зазнав одних з найбільших утисків серед українських документалістів: йому тричі забороняли знімати, а більше десяти його фільмів заборонили чи знищили. Режисер помер у Києві 16 травня 2009 року, залишивши значний слід в історії українського кіно.
«Завтра» (1977), реж. Юхим Гальперін
1977 року начальник обласного ГУЛАГу в Комунарську полковник Бойченко одержав з Міністерства внутрішніх справ з Москви доручення зняти фільм про перевиховання в’язнів у школах для робітничої молоді та профтехучилищах, оскільки там відбував ув’язнення якийсь режисер.
Сценарій на 10 сторінках написав Сергій Параджанов, проте до роботи над зйомками самого митця не допустили. Замість фільму-інструкції з’явився унікальний документ з радянського табору, який зняв Юхим Гальперін — студент Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого.
Єдиний публічний показ фільму з нагоди 100-річчя з дня народження Фелікса Дзержинського відбувся в переповненому залі на кінофестивалі «Молодість» у Києві 1977 року. Невдовзі КДБ вилучив і знищив всі матеріали — дивом збереглась єдина копія.
Киян запрошують до громадської робочої групи, яка розробить проєкт відновлення Житнього ринку. В ініціативі «Житній буде жити» прагнуть об’єднати містян навколо ідеї відродження пам’ятки Подолу.
Про це редакції повідомили ораганізатори громадської ініціативи.
Громада вирішує, як виглядатиме ринок
Ідеологом ініціативи виступив архітектор Павло Пекер. Він запропонував використати принцип гіпер-демократичної архітектури, у якому громада стає повноцінним замовником проєкту, а архітектор — експертом та фасилітатором процесу.
«У світі вже існує досить багато кейсів, коли громада, а не девелопери, мала вирішальний голос у питанні, та яким має бути той чи інший простір, фактично створюючи ТЗ для архітектурного проєкту. Такі приклади є у Копенгагені, Берліні, Едінбурзі та, навіть, у Івано-Франківську», — розповідає Павло Пекер.
До громадської робочої групи вже долучилися архітектори, урбаністи, історики, фудексперти та жителі Подолу. Також ідею Павла підтримав і Євген Клопотенко, який виступає за збереження Житнього ринку, а фірма цифрових продуктів Formworks на партнерських засадах розробила лендінг проєкту.
За словами Павла, глобальна мета громадської робочої групи — сформувати спільне бачення розвитку Житнього ринку у відкритому діалозі з громадою — на основі реальних потреб мешканців, цінностей простору та майбутнього району.
Зустрічі громадської робочої групи проводитимуть у Києві. У проєкті запланували 4 обговорення. Перша із зустрічей відбудеться 21 червня. Реєструйтеся на зустріч за посиланням.
Раніше ми писали, що в Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО).
Фото надали орагнізатори ініціативи «Житній буде жити»
Звільнений з полону захисник дізнався, що в нього народився син. Це сталося під час другого етапу обміну пораненими та важкохворими полоненими.
Відео з телефонною розмовою поширив омбудсман Дмитро Лубінець.
У слухавці захисник почув, що його сина назвали Артуром. Військовий повідомив своїй коханій, що вже повернувся в Україну.
«Повернення з полону стало для Захисника подвійною радістю — на нього чекала не лише довгоочікувана свобода, а й новина про народження сина Артура. Життя перемагає», — прокоментував омбудсман.
Фото обкладинки: скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубінця
У Малині на Житомирщині розробили проєкт відновлення центральної площі. У березні 2022 року внаслідок влучання авіаційної бомби її було пошкоджено та частково зруйновано.
Про це повідомили в організації «U-LEAD з Європою».
Відремонтують та покращать
Малинська громада у співпраці з «U-LEAD з Європою» розробила проєкт, у якому площу Соборну відновлять та зроблять зручнішою для містян.
Планують не лише реконструкцію, а й:
зміну організації дорожнього руху у бік пріоритетності пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту;
збільшити в 5 разів озеленення;
облаштувати паркомісця, у тому числі, для осіб з інвалідністю;
Соборну оточують вулиці з інтенсивним рухом як транспорту, так і пішоходів, тут є і велосипедний рух. Через центральну площу проходять усі маршрути міського громадського транспорту, а також проміські та міжміські маршрути. Активними користувачами площа є не тільки мешканці міста Малина, чисельністю — 27 тис. особи, а ще додатково 7,5 тис. осіб населення громади.
Нагадуємо, що в Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «U-LEAD з Європою»
Ми використовуємо cookie, щоб зробити сайт швидким, зручним і трохи розумнішим для вас. Ви можете дозволити нам їх використовувати або обрати свої налаштування.
Функціонал
Always active
Ми використовуємо деякі cookie, які необхідні для роботи сайту і надання запитаних вами послуг. Без них сайт не працюватиме належним чином.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Технічне зберігання або доступ, що потрібні лише для збору анонімної статистики. Без додаткових даних або спеціальних запитів ця інформація не дозволяє ідентифікувати вас.
Маркетинг
Технічне зберігання або доступ використовуються для створення профілю користувача з метою показу реклами або для відстеження дій користувача на одному чи кількох сайтах для маркетингових цілей.