Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Місце для тренування майбутніх чемпіонів: як Тайвань відновив у Бучі школу бойових мистецтв

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Тріщини в стінах, пошкоджений фасад і дах, який тече, — так виглядала школа бойових мистецтв у Бучі після обстрілів росіянами. Місцева влада вирішила, що її необхідно відбудувати, та звернулася по допомогу до уряду Тайваню.

«Відновлена ДЮСШ — це класна платформа для тренування майбутніх чемпіонів», — каже тренерка з карате Тетяна Грек, яка повернулася в місто, аби знову займатися з дітьми.

ШоТам розповідає, як у Бучі відродилася школа бойових мистецтв і як тренерка з карате допомагає дітям повернутися до спорту після окупації.

Чекали на можливість повернутися додому

«Я займаюся карате вже 25 років. Почала тренуватись у свідомому віці за особистим бажанням — ніхто мене за ручку не приводив у зал. Я вибрала бойові мистецтва, щоб стати впевненою в собі та могти за себе постояти», — каже тренерка з карате в Бучанській дитячо-юнацькій спортивній школі бойових мистецтв та керівниця приватної школи карате Тетяна Грек.

Тетяна Грек з командою тренерів з карате. Фото надала Тетяна

Перед самим повномасштабним вторгненням Тетяна зі своїм чоловіком Юрієм провела тренувальні збори. До їхньої школи приїжджали команди з Дніпропетровської області. 24 лютого у її старшого сина день народження — вони планували відсвяткувати його 10-річчя, але о 5 ранку прокинулися від вибухів і повідомлень, що почалася війна. 

Окупація Бучі тривала 33 дні — з 27 лютого по 31 березня 2022 року. Росіяни мародерили, викрадали та масово вбивали мирних жителів. Жінка не виходила зі своєї квартири, а лише чула, що відбувається за вікном:

«4 березня в нашу квартиру було декілька влучань — вилетіло вікно, зникли світло, газ та інтернет. Заради дітей вирішили, що потрібно будь-яким чином вибиратися з міста».

Родина виїхала з Бучі 10 березня. У місті залишалися старші учні подружжя, а тепер уже тренери, які разом з батьками відновили пограбований зал. Заняття з карате проходили без Тетяни та її чоловіка весь рік:

«Ми постійно тримали зв’язок з батьками наших спортсменів, хвилювалися за всіх. Дякувати Богу, всі наші спортсмени та їхні родини живі. Батьки ділились успіхами дітей, які виїхали за кордон, а ми чекали на можливість повернутися додому».

Тренування в Бучанській ДЮСШ після ремонту. Фото з соцмереж Бучанської міської ради 

Сім’я Грек повернулася до Бучі лише рік тому, адже їхня квартира після обстрілів була непридатною для проживання. У червні Тетяна одразу ж взялася за улюблену справу — тренування.  

«Ми зробили сюрприз учням, коли приїхали на їхній іспит. Усі ридали — і ми, і батьки, і діти. Щасливі, що можемо бути вдома й далі продовжувати нашу роботу». 

Нова школа як подарунок від Тайваню

Директорка Бучанської ДЮСШ бойових мистецтв Наталія Додатко розповідає:

«Спортивну школу збудували ще за радянських часів, тому перед окупацією вона мала зношений вигляд. Уже після деокупації школа була в аварійному стані через значні пошкодження: дах протікав та осипався, з’явилися тріщини в стінах, фасад був зруйнований. Проводити тренування вже було неможливо — це загрожувало життю дітей».

Міський голова Бучі Анатолій Федорук наполягав на реконструкції приміщення, тож місцева влада ухвалила рішення розпочати відбудову й почала шукати донорів.

Оновлена Бучанська ДЮСШ. Фото з соцмереж Бучанської міської ради 

На заклик про допомогу відгукнувся уряд Тайваню, який підтримує місто гуманітарно. Країна виділила понад 18 мільйонів гривень на ремонт.

Це не перша співпраця між Тайванем і Бучею — завдяки їхньому фінансуванню там зробили декілька десятків укриттів у житлових будинках.

У листопаді 2023 року в школі бойових мистецтв перекрили дах, оновили фасад, провели загальнобудівельні роботи всередині та розпочали внутрішнє оздоблення. На початку травня 2024-го в закладі почали монтувати спортивний інвентар. 

Будували згідно з усіма сучасними нормами — з наземним бомбосховищем, яке може вмістити в себе понад 100 людей. До повномасштабного вторгнення діти займалися у школі лише дзюдо та самбо, а тепер мають змогу тренувати ще й інші види бойових мистецтв, зокрема, айкідо, карате та бокс.

У Бучанській школі бойових мистецтв відбулася урочиста атестація з дзюдо понад 50 спортсменів. Фото з соцмереж Бучанської міської ради

Після ремонту в школі встановили ринг, груші та дві зони з матами татамі. Також оновили роздягальні, куди закупили шафки з електронними замками.

«Зал облаштували професійно, а також гарно зробили роздягальні та хол. Приємно заходити всередину. Дітям дуже подобається — їхня перша реакція: “Вау, як тут красиво”. Приміщення доволі просторе, тому група 25-40 дітей без проблем поміститься».

14 травня Тетяна провела перше 30-хвилинне тренування для дітей в оновленому залі. До відкриття онлайн доєдналася посолка Тайваню в Польщі Шерон Ву, завдяки якій діти мають змогу тренуватися.

Відкрите тренування з карате в Бучанській ДЮСШ бойових мистецтв. Фото з соцмереж Бучанської міської ради

Безоплатні тренування для юних спортсменів

«Відновлена ДЮСШ — це класна платформа для тренування майбутніх чемпіонів. У нас багато тренерів, тому плануємо, щоб з вересня щонеділі один тренер проводив безкоштовне заняття зі свого виду спорту, аби діти, які не мають можливості платити за заняття, могли спробувати різні види бойових мистецтв і займалися кожного тижня», — розповідає Тетяна.

Поки безоплатні тренування проходять рідше через те, що тренери у відпустці, а діти на літніх канікулах. Наразі в залі тренуються близько 30 дітей, а восени планують залучити до 150 юних спортсменів.

Також у школі розмістили шаховий клуб, де вже проходили турніри.  

Перший турнір з шахів у новій ДЮСШ Бучі. Фото з телеграму Бучанської міської ради

«Важливо відновлювати культурні та спортивні об’єкти не тільки нашої громади, а й усієї України. Ми раді, що народ Тайваню допоміг реконструювати цю спортивну локацію. Діти з великим задоволенням тренуються та підвищують свою спортивну майстерність. У майбутньому вони будуть показувати кращі результати та представляти Україну на міжнародній арені», — вважає Наталія Додатко.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі