

Суспільство
Медреформа на Одещині. Як у місті створили хаб для сімейних лікарів
Трансформація системи охорони здоров’я дала можливість лікарям первинної медичної допомоги відкрити приватну практику, зареєструватись як ФОП, самостійно організовувати свою роботу
Трансформація системи охорони здоров’я дала можливість лікарям первинної медичної допомоги відкрити приватну практику, зареєструватись як ФОП, самостійно організовувати свою роботу та отримувати гідну оплату праці. У 2018 році в Одесі з’явилось унікальне місце, яке об’єднує медиків — Амбулаторія сімейного лікаря. Цей хаб для лікарів повністю забезпечує роботу ФОПів і у медиків зовсім не болить голова про податки, зарплату та інші питання. Амбулаторія вже має 5 філій по місту та об’єднує 40 лікарів, з якими підписали декларації вже близько 50 000 пацієнтів!

Тетяна Ляпчук
Генеральний директор мережі “Амбулаторія сімейного лікаря”
Довідка. Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад.
Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.
Хаб для 40 лікарів Одеси
Для наших пацієнтів наша амбулаторія виглядає як звичайна приватна клініка.Але для лікарів це працює як хаб — координаційний простір, який забезпечує повноцінну роботу лікарів-ФОПів.
У 2018 році медреформа вступила в активну фазу і ми побачили, що вона дає можливість лікарям розвиватись, а пацієнтам вибирати та отримувати якісний сервіс безкоштовно. Тому виникла ідея відкрити такий хаб для лікарів.
Ми з однодумцями хотіли створити дійсно класні умови для медиків, щоб вони не турбувались про те, як здати звіт у податкову, на яких умовах співпрацювати з лабораторією, як платити зарплату медсестрі чи як себе рекламувати. Все це робимо ми. Лікар займається лише тим, чим повинен — лікує.
А ще, нам хотілося надати мешканцям Одеси альтернативу, кращу за комунальні лікарні, але з демократичнішими цінами, ніж приватні клініки.
Ми знайшли спонсорів і так у 2019 році з’явилась перша амбулаторія з 5-ма лікарями. Зараз ми вже виросли до 5-ти локацій по місту Одеса, а в нашому хабі об’єднались вже 40 лікарів — це і сімейні лікарі, і терапевти, і педіатри, і медичні спеціалісти.

Ми підписали договір з НСЗУ і у нас можна укласти декларацію, самостійно обравши лікаря, не прив’язуючись до місця проживання чи реєстрації. Підписання декларації з одним із лікарів “Амбулаторії сімейного лікаря” – гарантія отримання якісного медичного обслуговування безкоштовно. Вибрати сімейного лікаря – це вибрати провідника у сфері медицини. Він консультує пацієнтів у будь-якій галузі медицини чи направляє далі до вузьких спеціалістів, якщо це необхідно. Але, як показує практика, 80% звернень пацієнтів закінчуються на нашому рівні.
У лікарів не болить голова, бо всі не медичні питання вирішуємо ми
Лікарі не є нашими найманими працівниками, ми працюємо як партнери. І лікарі мають багато переваг від такої співпраці.
1. У лікарів не болить голова щодо організаційних і юридичних питань. Ми не просто хаб для лікарів – ми супровідний простір. Якщо лікар вирішив з нами співпрацювати, то ми беремо на себе всі зобов’язання щодо відкриття ФОПу, отримання медичної ліцензії, укладання договору з НСЗУ. Крім того, ми повністю беремо на себе всі витрати по заробітній платі медсестрам та адміністраторам. Тобто супроводжуємо лікаря у трьох основних напрямках — організаційному, юридичному та бухгалтерському. Коли лікар працює самостійно, то він виконує багато зайвих функцій — і юриста, і бухгалтера, і менеджера, і адміністратора. А у нас такого немає, адже це все за нього робимо ми. Лікар займається лише своєю роботою — лікує пацієнтів.
Читайте також: Медреформа в дії. Як Дмитрівська ОТГ купила собі лікаря, як клуби купують футболістів
2. Лікарі мають доступ до всього необхідного для надання первинної медичної допомоги, зокрема дороговартісного обладнання. У кожній з 5-ти локацій є повноцінна діагностична група, працює денний стаціонар, лабораторія, пункт щеплень. Ми повністю оснащені тим обладнанням, яке необхідне для якісної амбулаторної-поліклінічної допомоги — апарат УЗД, кардіомонітор, кардіостимулятор, дерматоскопи, отоскопи, кисневий концентратор, дефібрилятор, ваги з автономним живленням, пульсоксиметри та електричні термометри, крісло-трансформер для малих хірургічних втручань і т.д.

3. Ми даємо можливість лікарям самостійно приймати рішення. От знаєте як часто буває у комунальних закладах, лікарі виконують те, що їм скажуть і від того не задоволені своєю роботою. Ми ж даємо право вибору і розвитку власного бізнесу всередині нашого простору. І якщо лікар набрав верхній ліміт декларацій і хоче оформити собі на роботу ще одного колегу і домовився з ним про певний рівень оплати, то будь ласка, чому б і ні. Ми не проти.
4. Основний обов’язок лікаря – якісно та чесно виконувати свою роботу. Адже ми зі своєї сторони можемо годинами рекламувати амбулаторію, розповідати про медреформу та права пацієнтів, але якщо у кабінеті в лікаря людині не сподобається якість медичного обслуговування, то вона сюди більше не прийде. Тому важлива компетентність лікаря і ми всіляко підтримуємо навчання, відвідування семінарів чи тренінгів, заохочуємо отримання інших спеціалізацій. От у нас є сімейний лікар, який спеціалізується на онкозахворюваннях, а інший — на педіатрії.
Зарплата у лікаря 80 тисяч – це реально
Для лікарів наш хаб – це можливість бути незалежним, мати кращі умови праці та більше концентруватись саме на лікуванні пацієнтів. Взаємини з лікарями регулюємо договором співпраці. Лікар отримує 30% від виплати НСЗУ по деклараціях. А ще у нас є гарантовані державою безкоштовні послуги, а є й ті, які ми продаємо. Наприклад, обслуговування юридичних осіб, коли лікар може виїхати на підприємство і провести медогляд чи день здоров’я, або така послуга, як домашній стаціонар. Платні послуги – це теж частина доходу лікаря.
Основна частина зарплати лікаря залежить від кількості декларацій – є лікарі. які отримують 15 тисяч, а є й такі, що отримують 80 тисяч.
Читайте також: Медреформа на Львівщині. Як із сільського сараю зробити сучасну амбулаторію
Пацієнти, які підписують декларацію, отримують весь перелік гарантованих безкоштовних послуг. Це і консультація, і виклики додому, і аналізи, і супроводження хронічних хвороб, і видачі направлення.

Ми сформували команду крутих спеціалістів, але плануємо розширюватись не тільки в Одесі. Ще з самого заснування з нами працює команда молодих спеціалістів, які повірили в нас, а ми в них. Коли є справа, яку любиш всією душею – все виходить добре. Інформація про нас швидко поширилась і був цікавий випадок, коли ми робили ремонт однієї з локацій, а до нас прийшла команда лікарів з комунального закладу. Вони сказали: зробіть нам за 2 квартали амбулаторію, ми всі підемо до вас працювати. Так у нас з’явилась ще одна локація.
Пацієнтів шукали на підприємствах і в ОСББ
Ми постійно ведемо інформаційну компанію серед населення, щоб вони знали про свої права, розуміли, навіщо їм декларація і що вона дає. Пацієнт повинен розуміти, що отримує індивідуального медичного консультанта для себе та своєї родини. Ми провели інформаційну компанію по залученню пацієнтів: зустрічались і з трудовими колективами підприємств, і з ОСББ. А ще ведемо активні сторінки в соціальних мережах, знімаємо відеоролики та розміщуємо їх на каналах YouTube. Зараз у нас вже є понад 50 000 підписаних декларацій з пацієнтами!
Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині
Коли запускалась медична реформа, то тільки лінивий не чув “оберіть свого лікаря”. Але що воно таке і що дає багато хто не знає і досі. Або хтось укладає договір з комунальним закладом, їм телефонує лікар і просить назвати 4 цифри номеру, мовляв, ми вас вже задекларували у себе. І добре коли так, бо є випадки, коли лікарі підписують декларації без згоди пацієнта. Було таке, що до нас приходить людина і хоче підписати декларацію, ми вводимо його дані в базу, а він вже десь задекларований. І про це навіть уявлення не має. Тому ми проводимо таку інформаційну компанію, розповідаємо ще про себе і в школах та дитсадках, спілкуємось з батьками.
Завдяки медреформі пацієнти можуть обслуговуватись у класних умовах і у лікаря, який постійно навчається і лікує не антибіотиком, який випустили 30 років тому, а препаратами нового покоління. А для лікарів медреформа — конкуренція на ринку.
Хороший спеціаліст не буде сидіти в комунальному закладі за мінімальну плату, розуміючи, що своїми деклараціями приносить закладу кругленьку суму. Колись у нас була дискусія з керівниками комунальних закладів і вони запитували: як ви виживаєте на 70% від НСЗУ? Це ж і витрати, і оренда, і зарплата, і податки. На що ми відповіли, що не маємо роздутого штату, не маємо обов’язків перед державними органами, у нас немає корупції, ми працюємо чесно і відкрито. От і все, секрет простий.

Євгенія Крамаренко
Завідувачка 1-ї амбулаторії
Навчалась в Луганському державному медичному університеті. Коли розпочалась війна у 2014 році, то переїхала в Одесу. Тут закінчила інтернатуру і працювала на базі 20-ї поліклініки. Вже три роки працює в “Амбулаторії сімейного лікаря”, поєднує посаду завідувачки та сімейного лікаря.
Приватна практика – це маленький медичний бізнес
Ми співпрацюємо з Амбулаторією з першого дня відкриття. Я є саме тим лікарем, яка прийшла туди, коли хаб був тільки на рівні ідеї. Я і ще три лікарі працювала в державній лікарні і розуміли, що тут нічого не змінюється. Тому шукали варіант місця роботи, де медреформа реально буде працювати. Ми з колегами так і залишились працювати в Амбулаторії і досі.

Всі ми є ФОПами і кожний з нас має маленький медичний бізнес, при цьому, співпрацює з Амбулаторією. І це дуже круто, адже ти завжди маєш підтримку колег. Якщо лікар працює сам, то на кого він залишить, наприклад, 1800 пацієнтів, коли захоче поїхати у відпустку? А ми можемо спокійно покладатися на своїх колег у будь-якій ситуації.
Для мене хаб – вигідний варіант партнерства, тому я маю свою думку, можу її висловлювати та маю змогу працювати в комфортних умовах з сучасним обладнанням. А також нас повністю супроводжують в юридичному плані, тому якщо я пропустила якийсь наказ від НСЗУ, то мені все пояснять.
Особисто у мене підписано 1780 декларацій, а лише в нашій локації обслуговується понад 10 000 пацієнтів. Людей приваблює те, що ми велика мережа амбулаторій, яка постійно розвивається. І багато лікарів хоче з нами працювати. Але бажання мало, тому їм доводиться пройти не одну співбесіду. Бо нам потрібні справжні професіонали своєї справи.
Працювала в поліклініці і отримувала мінімалку, а тепер…
Я вже довго працюю в “Амбулаторії сімейного лікаря” і робота в комунальному закладі для мене — далеке минуле. Але різниця є величезна. Тут я маю змогу спілкуватись з лікарями напряму і сама обираю як мені працювати, а не так, як нав’язують. У лікарів тут є право вибору та можливість організувати першу зустріч з пацієнтом, щоб зрозуміти, підходимо ми одне одному чи ні та чи комфортно нам спілкуватись. І якщо в поліклініці нам обмежували консультацію до 10 хвилин, адже в коридорі величезні черги, то тут я спілкуюсь з пацієнтом десь пів години по запису і маю змогу дізнатись про нього якомога більше.
Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська
Та й у зарплаті різниця колосальна. Коли я прийшла у державну лікарню після інтернатури, то отримувала мінімальну оплату – 3500. При тому, що навантаження було величезним, я мала ті ж 1800 пацієнтів і постійно заміняла лікарів, навіть якщо цього не хотіла. Зараз зарплата в рази більше і я можу собі дозволити на ці кошти спокійно жити та не рахувати кожну копійку.
Доказова медицина і вакцинація
Всі наші лікарі є прихильниками доказової медицини та вакцинації. Більшість моїх колег входять в організацію “Батьки за вакцинацію”. Близько 80% дорослих пацієнтів щеплені від дифтерії та правця. У нас є і платні вакцини, які не входять в загальний календар щеплень. Є такі пацієнти, які були чітко переконані, що не будуть вакцинуватись. Але зараз ми вже йдемо з ними по індивідуальному графіку вакцинування. Є чим пишатись і ми завжди розповідаємо батькам та дітям, чому щеплення є необхідним.
Доказова медицина означає, що якщо є точка дотику, то ми призначаємо ліки. Тобто, якщо я впевнена, що людина хвора на бронхіт, який підтвердили аналізи чи рентген, тоді ми призначаємо антибіотикотерапію. А якщо хороші аналізи та дослідження, тоді обходимось мінімальним призначенням ліків. Не завжди медичні препарати йдуть на користь людині. Доказова медицина – це завжди нові дослідження, діагностика, сучасні методи лікування.

Крім того, ми часто спілкуємось з пацієнтами через месенджери чи відеозв’язок. Одна з наших локацій активно випробовує дистанційні консультації на практиці. А також ми випробували апарат Taker. Тобто медсестра йде на виклик з цим апаратом і такий же є у пацієнта. Це дає змогу дистанційно оглянути, послухати легені і заглянути всюди, куди тільки треба. Але поки це все на стадії розробки. Проте, ми активно розвиваємось і радіємо тому, що маємо змогу працювати в комфортних умовах.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»