Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Медреформа на Львівщині. Як із сільського сараю зробити сучасну амбулаторію

Опубліковано

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний, коли приїхав у село Краковець після закінчення навчання за направленням. Проте, миритись з такими умовами чоловік не збирався і тому став справжнім революціонером сільської амбулаторії – знайшов фінансування, підтримку та відродив приміщення. Коли Ігор побачив зміни у фінансуванні первинки державою, то вирішив відкрити власну медичну практику разом з однодумцями. Так з’явилась мережа сімейних амбулаторій “Вулик” у містах Львів та Винники.

Ігор Заставний розповів нам, чому пропагує доказову медицину і вакцинацію, як відкрити власну практику та як пацієнту знайти свого сімейного лікаря.

Ігор Заставний

Ігор Заставний

Лікар загальної практики – сімейної медицини, кандидат медичних наук.

Закінчив Львівський національний медичний університет.
Співзасновник та Член Правління ГО “Академія сімейної медицини України”, співзасновник та сімейний лікар мережі Сімейна амбулаторія “Вулик”. Проходив медичні стажування у Хорватії, Чеській Республіці, Угорщині, Нідерландах та Канаді.

Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 

Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Прийшов працювати в аварійну будівлю

Мій шлях у сімейній медицині почався з роботи у Краковецькій амбулаторії, куди мене направили після закінчення університету. Це було майже 5 років тому. І те, що я побачив в амбулаторії мене просто шокували. Стара будівля, дах просто зносило вітром, а пацієнтів доводилось приймати при мінусовій температурі в куртках.

Через місяць я не витримав і вирішив, що пора щось змінювати. За відновлення амбулаторії взялись всією командою. Виграли два мікропроєкти, зробили ремонт, закупили обладнання. Коштами також допомогли місцева та районна влада. Загалом витратили майже 1,5 млн грн. За три роки нам вдалось зробити нове опалення, вікна, дах, а також оновити фасад і територію. Це все зробила наша медична команда, а я просто дав поштовх для цих змін. Я писав гранти, але один у полі – не воїн. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроєкти.

Амбулаторія у Краковці: до та після

Крім цього, ми розв’язали проблеми з комп’ютеризацією. І тоді ми були єдиною амбулаторією в районі, яка мала комп’ютер для кожного лікаря.

Та головне – ми змінили підхід до власної праці, залучили багато пацієнтів та звернули увагу на медицину і показали, що інші теж повинні і можуть допомагати.

Ще у той час ми почали рекламували себе та створювати імідж. В такий спосіб було легше популяризувати свої цілі. Ми хотіли долучати до змін та допомагати іншим сільським амбулаторіям. Вже тоді трохи говорили про реформу, і ми зрозуміли, що в нас почнуть з’являтися конкуренти, тому стали запускати рекламу. І про нас почали дізнаватись люди, приїжджало багато журналістів. Ми з колегами вважаємо, що частково своєю працею вплинули на розвиток інших сільських амбулаторій.

“Вулик” – це про родину

Я сам родом з Винників і завжди хотів працювати біля дому. Тому минулого року разом з однодумцями заснували сімейну амбулаторію “Вулик” у Винниках та Львові. Мої партнерки по “Вулику” – дружина, сімейна лікарка Настя Ходан та наша колега, педіатр Ярина Пікулицька, давно мріяли створити власний бренд. Настя та Ярина ще раніше заснували громадську організацію Evidence factory. Вони займались навчанням лікарів і медсестер доказовим методам. І в якийсь момент вирішили, що від теорії потрібно перейти до практики і показувати приклад успішної і якісної медицини. Сімейна медицина – це завжди родина, щось сімейне. Тому вирішили зробити логотип у вигляді великої та маленької бджіл, що символізують сім’ю.

Кожен з нас відкрив ФОП, підписав договір з НСЗУ та почав укладати декларації з пацієнтами. Я з Настею працюю у Винниках, а Ярина – у Львові. Всі наші пацієнти отримують гарантований державною пакет послуг на первинці безоплатно, включно із вакцинацією державними вакцинами. Ми приймаємо і незадекларованих пацієнтів. Але отримуючи сервіс та якісну послугу, кількість пацієнтів, що готові укласти декларацію, постійно зростає.

Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

Сьогодні у мене є 150 пацієнтів, а у Краковці було 1600. Так, зараз підписаних декларацій значно менше, але ми працюємо всього 7 місяців і поки не давали навіть ніякої реклами. Хочемо, щоб люди самі до нас йшли, розділяли наші цінності і принципи роботи.

Пацієнт – це не тільки про хворобу

Наша амбулаторія сповідує підходи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA). Тобто цілісний підхід до людини. Ми не розглядаємо наших пацієнтів як хворобу, а дивимось на неї, як на людину з великої літери. Та й не обмежуємось тільки фізіологічним лікуванням, а займаємось психологічним здоров’ям та розв’язуємо проблеми комплексним підходом. Ще після першої поїздки за кордон на навчання я почав застосовувати пацієнтоорієнтовану медицину.

Медична реформа дала багато не тільки для лікаря, а й для пацієнта. І це не тільки про гроші. З’явилось багато можливостей.

От раніше лікарі отримували мізерну зарплату і не могли забезпечувати базові потреби. А якщо в тебе ледве вистачає коштів на прожиття, то про який розвиток може йти мова. Зараз все змінилось і сімейні лікарі почали рухатись вперед. Завдяки реформі з’явилась можливість надавати якісну медичну допомогу на первинному рівні, а лікарі відчули себе більш залученими до процесів і почали змінювати підходи до сімейної медицини. Пацієнта більше цінують – це головне.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

А ще, ми з дружиною є співзасновниками Академії Сімейної Медицини. Організація має вже понад 500 членів. Ми просуваємо ідеї сімейної медицини, такі як: постійне навчання, науково-дослідна робота, участь у грантових програмах, залучення до проєктів та просто спілкування й обмін досвідом.

Вакцинація та доказовість

Ще під час роботи у Краковці я став пропагувати вакцинацію та доказову медицину. Ефективність багатьох ліків з тих, які приймають люди, є не доказаною. А от доказові ліки мають пізніший ефект, але стійкіший. Людям часто це не подобається. Але якщо пацієнт довіряє лікарю, то довіриться і його методам лікування.

Ми зробили багато кроків для того, щоб залучати людей до вакцинації. Була ціла програма популяризації, де ми читали лекції для батьків, писали у Фейсбуці, а для дітей читали казки про вакцинацію. Ще у Краковці ми стали першою амбулаторією, яка отримала вакцини від раку шийки матки на сільському рівні. Ми були другими в районі за плановими щепленнями.

Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська

У “Вулику” ми теж залучаємо людей до вакцинації. Повторюсь, що важлива довіра. Якщо лікар є прихильником вакцинації, то логічно, що людина в той чи інший період в житті в процесі укріплення цієї довіри погоджується на вакцинацію.

Сімейна амбулаторія “Вулик” у Винниках

Сімейні лікарі є менеджерами людини в системі охорони здоров’я. Тому дуже важливо налагодити комунікацію з пацієнтом. Насамперед, виберіть через які месенджери будете спілкуватись. Дайте людям чіткі настанови. Наприклад, що вони можуть написати ввечері у вайбері, а лікар вже сам визначить – чи потрібно відразу відповідати, чи проблема зачекає до ранку. І не варто забувати про роль медичної сестри, адже вона є напарником лікаря у медичній практиці. Тому, при великій кількості пацієнтів, частина звернень може відбуватись саме через неї. А ще у нас є спільні групи, де ми ділимось інформацією з пацієнтами.

Хочете відкрити власну практику? Ось кілька порад

Якщо ви хочете відкрити власну практику, то насамперед, запитайте себе для чого це потрібно. Потрібно визначити ціль. Оцініть можливості. Насамперед, проаналізуйте те, скільки потрібно витратити на оренду приміщення, знайти місце, розрахувати витрати на ремонт на облаштування робочого простору.

Лікар, який хоче заснувати власну практику, повинен запастись терпінням. Бо це не така легка справа. А ще потрібно мати хороші організаторські здібності, бо вам самостійно доведеться налагоджувати всі процеси з нуля – листки непрацездатності, державні і приватні вакцини, керування роботи з пацієнтами, набір персоналу. Лікар повинен бути лідером та налаштовувати свій персонал на хорошу роботу.

Величезним плюсом буде, якщо лікар пройде бізнес-курси. Бо у цій справі важливі фінансові здібності, адже на початку ви будете виконувати роль бухгалтера самостійно, розбиратись з документами і звітувати перед податковою.

І найголовніше – ви повинні любити сімейну медицину. Якщо цього немає, то не витрачайте не час, ні гроші. Сімейна медицина – це значно більше, ніж просто заробіток. Це відчуття того, що ти робиш корисну справу і можеш стати прикладом для інших.

Як знайти свого сімейного лікаря?

Сімейний лікар є менеджером людини в системі охорони здоров’я. Він може зробити для сім’ї набагато більше, ніж просто оглядати і видавати довідки. Якщо ви ще досі не знайшли свого сімейного лікаря і не підписали декларацію, то ось вам кілька порад.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

Насамперед, потрібно познайомитись з сімейним лікарем, який вас обслуговував до того. У всіх нас були дільничні лікарі, до яких ми були прикріплені. Познайомтесь з цим лікарем, дізнайтесь що він рекомендує, а що ні, як лікує і чи збігаються ваші світогляди й т.д. Або ви можете знайти в інтернеті базу сімейних лікарів з короткою інформацією.

Критерії відбору для кожної людини індивідуальні. Для мене важливо, щоб лікар дотримувався правил доказової медицини. Головне – розумів мене і викликав довіру. Бо саме на довірі повинні будуватись відносини сімейного лікаря і пацієнта.

Лікар повинен надихати людей на те, щоб всі рішення стосовно вашого лікування приймались спільно. Він повинен бути доброю людиною та показувати приклад іншим.

Пацієнт, зі свого боку, повинен відповідально поставитись до вибору. Бо лікар – саме та людина, яка буде проводити з вами найбільшу частину часу у медичному плані і у майбутньому вирішувати більшість ваших проблем.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

31.07.2020

Суспільство

У Києві після капремонту відкрили парк Партизанської слави (ФОТО)

Опубліковано

У середу, 12 серпня, у Києві відкрили після капільного ремонту парк Партизанської слави на Харківському масиві, біля Позняків та Осокорків.

Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв на фесйбук-сторінці.

Зазначається, що парку 40 років і виконали чи не наймасштабніший ремонт.

Крім обов’язкових елементів благоустрою – нового освітлення, громадської вбиральні, бювету, дитячого майданчика, парк має дві особливості:

  • оглядовий майданчик біля озера,
  • світловий пішохідний фонтан.

Висота деяких арок сягає майже 8 метрів. У вечірній час фонтан підсвічується за допомогою LED-світильників загальною потужністю 3600 Вт, які відтворюють 16,7 млн відтінків.

Нагадаємо,

Усі фото: Фейсбук-сторінка Петра Пантелеева.

Читати далі

Суспільство

У київському метро почав курсувати арт-поїзд #ШахрайГудбай

Опубліковано

У Київському метрополітені на синій гілці почав курсувати арт-поїзд із правилами безпеки безготівкових та онлайн-платежів.

Про це повідомили у пресслужбі Київської міської державної адміністрації.

За інформацією, у такий спосіб підземка долучилася до Всеукраїнської інформаційної кампанії з протидії платіжному шахрайству Національного банку України.

Зокрема поїзд #ШахрайГудбай нагадує, що:

  • не варто нікому повідомляти пін-код своєї картки,
  • не треба піддаватися на емоції,
  • не слід надсилати кошти незнайомцям.

Важливі поради, розміщені на інформаційних матеріалах, курсуватимуть в метро до кінця серпня.

Читайте також: “А шо ж мужик твій не полагодив?” Як Феміністична майстриня рятує одиноких жінок від домагань майстрів

Як ідеться в повідомленні, сьогодні найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками в Україні є соціальна інженерія – коли користувачі самі перераховують гроші аферистам або розкривають їм дані своїх карток. За інформацією Національного банку України, минулого року сталося майже 72 тисячі випадків незаконних дій з платіжними картками. 58% із них – в інтернеті. З’явилися й нові сценарії, коли користувачам під виглядом представників державних органів обіцяють грошову допомогу через карантин і у такий спосіб виманюють дані платіжних карток.

У підземці ж, як місці масового перевезення людей, фахівці радять не залишати платіжні картки чи мобільні телефони у задніх кишенях. Також важливо не демонструвати екран пристрою незнайомцям, особливо під час здійснення фінансових операцій.

Читайте також“Клуб 5 ранку”. Як ранні підйоми допоможуть вам покращити своє життя

Нагадаємо, у Києві за два тижні стартує будівництво тунелю між станціями «Сирець» та «Мостицька».

Як ми повідомляли раніше, у Києві біля метро «Видубичі» запрацював перехоплювальний паркінг.

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

В ОТГ на Вінниччині будують сміттєсортувальний комплекс (ФОТО)

Опубліковано

З обласного екологічного фонду на завершення будівництва сміттєсортувального комплексу в м. Бар на Вінниччині виділять 7 млн грн. Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації.

Зазначається, що проєктом «Нове будівництво сміттєсортувального комплексу на території Івановецької сільської ради Барського району» передбачено будівництво ангару з навісом, адміністративно-побутової будівлі, придбання та монтаж обладнання. 

Читайте також: Що відомо про будівництво сміттєпереробного заводу в Кам’янці-Подільському: подробиці

Кошторисна вартість проєкту – 16,3 млн грн. Проєктна потужність сортувальної лінії – 15 т/зміну, або 4,7 тис. т/рік. 

Передбачається створення 15 нових робочих місць. Територіальне охоплення проєкту: 95 населених пунктів з чисельністю населення 50,4 тис осіб (Барська ОТГ згідно перспективного плану, Копайгородська ОТГ).

Фото: vin.gov.ua

Читати далі

Суспільство

У Львові відремонтували басейн, який не працював 26 років (ФОТО)

Опубліковано

У львівському ліцеї «Львівський» завершили роботи з реконструкції басейну, який не працював 26 років, а також збільшили потужності електропостачання закладу. Відтак уже з вересня тут зможуть проводити уроки плавання для дітей, повідомляють у міськраді.

Зокрема у ліцей «Львівський» за останні 5 років інвестовано понад 11 млн грн.

«В цьому році школа долучилась до Громадського бюджету. Новий керівник зумів зорганізувати громаду і їм вдалося перемогти та вже відремонтувати їдальний зал. Також в цьому ліцеї оновили освітнє середовище, завершено ремонтні роботи басейну. Тут зможуть плавати не лише учні школи, а й ті, хто проживає поруч. За 5 років ремонтні роботи у цьому закладі скеровано приблизно 11 млн грн», – сказала Зоряна Довганик, начальниця управління освіти Львівської міської ради.

Що відомо про ліцей 

Будівля ліцею «Львівський» розташована на вул. Лисеницькій, 3 та побудована у 1984 році. Тут працює 95 педагогічних працівників, є 32 класи, в яких навчається 955 учнів. З 2015 року тут тривали роботи з реконструкції басейну. У 2019 році ці будівельні роботи були виконано, проте для забезпечення роботи електрообладнання басейну виникла необхідність проведення робіт із збільшення потужності електропостачання закладу, які завершено у цьому році. Роботу басейну ліцею заплановано розпочати з початку нового 2020−2021 навчального року.

Окрім басейну, за останній рік у цьому навчальному закладі вдалося облаштували сучасну медіатеку, капітально відремонтували фойє, створили кімнату-лекторій, відремонтували обідній зал (останнє – за кошти Громадського бюджету).

Читайте також: У Запоріжжі реставрують занедбаний басейн: як він зараз виглядає (ФОТО)

У навчальних закладах міста є 28 басейнів, з них 22 басейни є у закладах загальної середньої освіти, 3 — у дошкільних відділеннях ЗЗСО (ПШ «Арніка», ліцей № 80, ліцей № 94), 3 — у ЗДО (ЗДО № 31, 57, 5).

Читати далі

Суспільство

Ще один парк Києва перетворюють на сучасний простір (ФОТО)

Опубліковано

У парку “Смородинський” у Шевченківському районі столиці стартував капітальний ремонт. Про це повідомляє пресслужба Київзеленбуду.

“Цього року влаштовуємо доріжки, підготуємо місце для дитячого майданчика – укладатимемо гумове покриття, збудуємо майданчик для тренувань тварин та почнемо працювати над озелененням території”, – повідомили в установі.

Читайте також: Як виглядає новий велетенський дитячий майданчик у Маріїнському парку Києва (ВІДЕО)

Як зазначають комунальники, особливості ландшафту парку диктують і його сучасний вигляд.

Тут планують розширити доріжки з ФЕМ та збудувати дерев’яні стежки для прогулянок. А також створити зону відпочинку з дощатим настилом і облаштувати територію для вигулу і тренування тварин. У парку також з’явиться сучасна громадська вбиральня.

Роботи вже розпочалися. У 2020 році запланували влаштувати доріжки, огороджений майданчик для вигулу собак, гумове покриття для дитячого майданчика та часткове озеленення території.

Фото: facebook.com/zelenbud

Читати далі

Суспільство

У Запоріжжі влаштовують масштабний книжковий фестиваль

Опубліковано

У Запоріжжі 13 серпня стартує 11-денний літературно-мистецький фестиваль Толока 2020. У рамках заходу планується понад 220 різноманітних івентів, повідомляють у міськраді.

Оновлена програма і локації

Організатори анонсують оновлену програму та атмосферні події: літературні презентації, батли, лекції, воркшопи з діячами мистецтв, дискусії, майстер-класи, а ще – зустрічі з відомими письменниками та художниками.

 Нагадаємо, перша Толока пройшла у 2015 році. Нині захід повертається після річної паузи – у 2019-му організатори взяли таймаут, аби як слід обміркувати оновлення формату й вийти за звичні межі його проведення.

Цьогоріч Толока відбудеться просто неба і охопить одразу 4 локації: каскад фонтанів «Веселка», пр. Маяковського, пл. Маяковського і пл. Театральну. Гаслом заходу організатори обрали вислів: «Інший погляд / погляд іншого». Це наскрізна тема, що проявлятиметься у запропонованих кураторами подіях.

Читайте також: Назвали найкращі українські книжки 2019 року

Письменники з усієї країни

Географія широка: на Толоку з’їдуться письменники й видавці з різних куточків України. Також захід пройде у онлайн- та офлайн-форматах, адже дехто із запрошених гостей мешкає закордоном і не зможе дістатися до Запоріжжя через впроваджені карантинні заходи. До речі, організатори передбачили й врахували всі обмеження – відвідувачів та гостей забезпечать захисними масками і санітайзерами. Також їх розсаджуватимуть у шаховому порядку – задля збереження безпечної дистанції.

Родзинкою цьогорічної Толоки стане участь працівників оновлених запорізьких бібліотек. Нагадаємо, таких в обласному центрі нині три, вони працюють за адресами: вул. Гоголя, 66, пр. Маяковського, 7 та пр. Соборний, 175. Саме вони організують локацію на пл. Театральній, де й відбудуться автограф-сесії з популярними запорізькими письменниками та поетами, презентації нових книг, «public talk» на тему реформування читалень.

Власним досвідом поділяться предстаники видавництв з інших міст.

Фото: zp.gov.ua

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.