Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Медреформа на Львівщині. Як із сільського сараю зробити сучасну амбулаторію

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний

Опубліковано

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний, коли приїхав у село Краковець після закінчення навчання за направленням. Проте, миритись з такими умовами чоловік не збирався і тому став справжнім революціонером сільської амбулаторії – знайшов фінансування, підтримку та відродив приміщення. Коли Ігор побачив зміни у фінансуванні первинки державою, то вирішив відкрити власну медичну практику разом з однодумцями. Так з’явилась мережа сімейних амбулаторій “Вулик” у містах Львів та Винники.

Ігор Заставний розповів нам, чому пропагує доказову медицину і вакцинацію, як відкрити власну практику та як пацієнту знайти свого сімейного лікаря.

Ігор Заставний

Ігор Заставний

Лікар загальної практики – сімейної медицини, кандидат медичних наук.

Закінчив Львівський національний медичний університет.
Співзасновник та Член Правління ГО “Академія сімейної медицини України”, співзасновник та сімейний лікар мережі Сімейна амбулаторія “Вулик”. Проходив медичні стажування у Хорватії, Чеській Республіці, Угорщині, Нідерландах та Канаді.

Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 

Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Прийшов працювати в аварійну будівлю

Мій шлях у сімейній медицині почався з роботи у Краковецькій амбулаторії, куди мене направили після закінчення університету. Це було майже 5 років тому. І те, що я побачив в амбулаторії мене просто шокували. Стара будівля, дах просто зносило вітром, а пацієнтів доводилось приймати при мінусовій температурі в куртках.

Через місяць я не витримав і вирішив, що пора щось змінювати. За відновлення амбулаторії взялись всією командою. Виграли два мікропроєкти, зробили ремонт, закупили обладнання. Коштами також допомогли місцева та районна влада. Загалом витратили майже 1,5 млн грн. За три роки нам вдалось зробити нове опалення, вікна, дах, а також оновити фасад і територію. Це все зробила наша медична команда, а я просто дав поштовх для цих змін. Я писав гранти, але один у полі – не воїн. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроєкти.

Амбулаторія у Краковці: до та після

Крім цього, ми розв’язали проблеми з комп’ютеризацією. І тоді ми були єдиною амбулаторією в районі, яка мала комп’ютер для кожного лікаря.

Та головне – ми змінили підхід до власної праці, залучили багато пацієнтів та звернули увагу на медицину і показали, що інші теж повинні і можуть допомагати.

Ще у той час ми почали рекламували себе та створювати імідж. В такий спосіб було легше популяризувати свої цілі. Ми хотіли долучати до змін та допомагати іншим сільським амбулаторіям. Вже тоді трохи говорили про реформу, і ми зрозуміли, що в нас почнуть з’являтися конкуренти, тому стали запускати рекламу. І про нас почали дізнаватись люди, приїжджало багато журналістів. Ми з колегами вважаємо, що частково своєю працею вплинули на розвиток інших сільських амбулаторій.

“Вулик” – це про родину

Я сам родом з Винників і завжди хотів працювати біля дому. Тому минулого року разом з однодумцями заснували сімейну амбулаторію “Вулик” у Винниках та Львові. Мої партнерки по “Вулику” – дружина, сімейна лікарка Настя Ходан та наша колега, педіатр Ярина Пікулицька, давно мріяли створити власний бренд. Настя та Ярина ще раніше заснували громадську організацію Evidence factory. Вони займались навчанням лікарів і медсестер доказовим методам. І в якийсь момент вирішили, що від теорії потрібно перейти до практики і показувати приклад успішної і якісної медицини. Сімейна медицина – це завжди родина, щось сімейне. Тому вирішили зробити логотип у вигляді великої та маленької бджіл, що символізують сім’ю.

Кожен з нас відкрив ФОП, підписав договір з НСЗУ та почав укладати декларації з пацієнтами. Я з Настею працюю у Винниках, а Ярина – у Львові. Всі наші пацієнти отримують гарантований державною пакет послуг на первинці безоплатно, включно із вакцинацією державними вакцинами. Ми приймаємо і незадекларованих пацієнтів. Але отримуючи сервіс та якісну послугу, кількість пацієнтів, що готові укласти декларацію, постійно зростає.

Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

Сьогодні у мене є 150 пацієнтів, а у Краковці було 1600. Так, зараз підписаних декларацій значно менше, але ми працюємо всього 7 місяців і поки не давали навіть ніякої реклами. Хочемо, щоб люди самі до нас йшли, розділяли наші цінності і принципи роботи.

Пацієнт – це не тільки про хворобу

Наша амбулаторія сповідує підходи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA). Тобто цілісний підхід до людини. Ми не розглядаємо наших пацієнтів як хворобу, а дивимось на неї, як на людину з великої літери. Та й не обмежуємось тільки фізіологічним лікуванням, а займаємось психологічним здоров’ям та розв’язуємо проблеми комплексним підходом. Ще після першої поїздки за кордон на навчання я почав застосовувати пацієнтоорієнтовану медицину.

Медична реформа дала багато не тільки для лікаря, а й для пацієнта. І це не тільки про гроші. З’явилось багато можливостей.

От раніше лікарі отримували мізерну зарплату і не могли забезпечувати базові потреби. А якщо в тебе ледве вистачає коштів на прожиття, то про який розвиток може йти мова. Зараз все змінилось і сімейні лікарі почали рухатись вперед. Завдяки реформі з’явилась можливість надавати якісну медичну допомогу на первинному рівні, а лікарі відчули себе більш залученими до процесів і почали змінювати підходи до сімейної медицини. Пацієнта більше цінують – це головне.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

А ще, ми з дружиною є співзасновниками Академії Сімейної Медицини. Організація має вже понад 500 членів. Ми просуваємо ідеї сімейної медицини, такі як: постійне навчання, науково-дослідна робота, участь у грантових програмах, залучення до проєктів та просто спілкування й обмін досвідом.

Вакцинація та доказовість

Ще під час роботи у Краковці я став пропагувати вакцинацію та доказову медицину. Ефективність багатьох ліків з тих, які приймають люди, є не доказаною. А от доказові ліки мають пізніший ефект, але стійкіший. Людям часто це не подобається. Але якщо пацієнт довіряє лікарю, то довіриться і його методам лікування.

Ми зробили багато кроків для того, щоб залучати людей до вакцинації. Була ціла програма популяризації, де ми читали лекції для батьків, писали у Фейсбуці, а для дітей читали казки про вакцинацію. Ще у Краковці ми стали першою амбулаторією, яка отримала вакцини від раку шийки матки на сільському рівні. Ми були другими в районі за плановими щепленнями.

Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська

У “Вулику” ми теж залучаємо людей до вакцинації. Повторюсь, що важлива довіра. Якщо лікар є прихильником вакцинації, то логічно, що людина в той чи інший період в житті в процесі укріплення цієї довіри погоджується на вакцинацію.

Сімейна амбулаторія “Вулик” у Винниках

Сімейні лікарі є менеджерами людини в системі охорони здоров’я. Тому дуже важливо налагодити комунікацію з пацієнтом. Насамперед, виберіть через які месенджери будете спілкуватись. Дайте людям чіткі настанови. Наприклад, що вони можуть написати ввечері у вайбері, а лікар вже сам визначить – чи потрібно відразу відповідати, чи проблема зачекає до ранку. І не варто забувати про роль медичної сестри, адже вона є напарником лікаря у медичній практиці. Тому, при великій кількості пацієнтів, частина звернень може відбуватись саме через неї. А ще у нас є спільні групи, де ми ділимось інформацією з пацієнтами.

Хочете відкрити власну практику? Ось кілька порад

Якщо ви хочете відкрити власну практику, то насамперед, запитайте себе для чого це потрібно. Потрібно визначити ціль. Оцініть можливості. Насамперед, проаналізуйте те, скільки потрібно витратити на оренду приміщення, знайти місце, розрахувати витрати на ремонт на облаштування робочого простору.

Лікар, який хоче заснувати власну практику, повинен запастись терпінням. Бо це не така легка справа. А ще потрібно мати хороші організаторські здібності, бо вам самостійно доведеться налагоджувати всі процеси з нуля – листки непрацездатності, державні і приватні вакцини, керування роботи з пацієнтами, набір персоналу. Лікар повинен бути лідером та налаштовувати свій персонал на хорошу роботу.

Величезним плюсом буде, якщо лікар пройде бізнес-курси. Бо у цій справі важливі фінансові здібності, адже на початку ви будете виконувати роль бухгалтера самостійно, розбиратись з документами і звітувати перед податковою.

І найголовніше – ви повинні любити сімейну медицину. Якщо цього немає, то не витрачайте не час, ні гроші. Сімейна медицина – це значно більше, ніж просто заробіток. Це відчуття того, що ти робиш корисну справу і можеш стати прикладом для інших.

Як знайти свого сімейного лікаря?

Сімейний лікар є менеджером людини в системі охорони здоров’я. Він може зробити для сім’ї набагато більше, ніж просто оглядати і видавати довідки. Якщо ви ще досі не знайшли свого сімейного лікаря і не підписали декларацію, то ось вам кілька порад.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

Насамперед, потрібно познайомитись з сімейним лікарем, який вас обслуговував до того. У всіх нас були дільничні лікарі, до яких ми були прикріплені. Познайомтесь з цим лікарем, дізнайтесь що він рекомендує, а що ні, як лікує і чи збігаються ваші світогляди й т.д. Або ви можете знайти в інтернеті базу сімейних лікарів з короткою інформацією.

Критерії відбору для кожної людини індивідуальні. Для мене важливо, щоб лікар дотримувався правил доказової медицини. Головне – розумів мене і викликав довіру. Бо саме на довірі повинні будуватись відносини сімейного лікаря і пацієнта.

Лікар повинен надихати людей на те, щоб всі рішення стосовно вашого лікування приймались спільно. Він повинен бути доброю людиною та показувати приклад іншим.

Пацієнт, зі свого боку, повинен відповідально поставитись до вибору. Бо лікар – саме та людина, яка буде проводити з вами найбільшу частину часу у медичному плані і у майбутньому вирішувати більшість ваших проблем.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

Суспільство

Трощи, ламай: у Києві працює кімната для зняття стресу у Києві

Опубліковано

У Києві працює кімната простору “Destroy.space” для зняття стресу. Простір для зняття стресу за адресою: вул. Велика Васильківська, 81к, що неподалік костелу св. Миколая.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”.

Там облаштовані спеціальні кімнати, де можна розтрощити ноутбук, розбити голову Путлєра чи зайнятися арттерапією. 

Серед пропозицій: 

 • кімната люті (Rage room, Кімната гніву) — це місце, де можна трощити усе навколо: від комп’ютера до електрочайника наодинці або у компанії друзів. 
 • скляний тир: за пів години ти встигнеш розбити кілька склянок, тарілок та пляшок об стіну. З собою можна взяти компанію до п’яти осіб.  
 • розбити голову муляжу путіна або розфарбовувати гіпсові фігурки — не таке вже й нудне заняття, коли треба перенаправити енергію з негатива в позитив. Коштує така корисна розвага 1400 грн. Розмальовану фігурку забирай додому, милуйся та приходь ще. Якщо ж не сподобалася, ніхто не заважатиме тобі розтрощити її битою.  

Читайте також: 10 ідей для весняної велопрогулянки Києвом: вам сподобається

“Відвідувачам видають комплект захисту. В скляному тирі є захисні маски, навушники, фартухи та рукавиці. А ще — обмежувальна стійка та захисний екран, за яким можна сховатися. Відвідати локацію можуть особи старші 18 років. Тим, хто не досяг повноліття, вхід дозволено у супроводі батьків”, – пише видання “Ти Київ”.

 • ДЕ?  Вул. Велика Васильківська, 81к
 • КОЛИ? З 12:00 до 20:00 
 • СКІЛЬКИ? від 1200 грн

Нагадаємо, 10 українських фільмів про кохання, які варто переглянути на вихідних.

Фото: Destroy.space

Читати далі

Суспільство

Як подолати панічні атаки: порада від МОЗ

Опубліковано

Панічна атака – раптовий напад сильного страху чи тривоги, зазвичай без видимої причини, що супроводжується інтенсивними фізичними симптомами. Вона може наздогнати будь-кого, будь-де й у будь-який момент.

Про це повідомляє МОЗ.

Панічні атаки можуть статися, коли ви пʼєте в затишному кафе каву з друзями або гуляєте вздовж річки, у транспорті чи вдома. Її майже неможливо передбачити чи підготуватися до неї. Але можна дізнатися, як діяти, якщо це раптом станеться з вами чи з кимось із навколишніх.

Читайте також: У Києві відкриють центр допомоги постраждалим від домашнього насильства

Панічні атаки можуть мати різні прояви. Напад паніки діагностують, якщо людина одночасно відчуває чотири та більше таких симптомів:

 • прискорене серцебиття,
 • стискання чи біль у грудях,
 • слабкість і запаморочення,
 • неможливість глибоко вдихнути, інші труднощі з диханням,
 • надмірне потовиділення,
 • сухість у роті,
 • нудота,
 • спазми у шлунку,
 • тремтіння,
 • надмірна чутливість до яскравого світла,
 • сльози, незмога перестати плакати,
 • оніміння, неможливість рухатися,
 • відчуття втрати контролю над власним тілом,
 • раптовий страх от-от померти.

Національна служба охорони здоровʼя Великобританії зазначає, що більшість із симптомів панічної атаки можуть бути ознаками інших проблем зі здоров’ям і необовʼязково означають саме її. Однак щоб зрозуміти, чи це дійсно вона, Американська асоціація психологів додала кілька важливих характеристик панічної атаки:

 • виникає раптово, без жодного попередження й можливості її зупинити,
 • рівень страху неспівмірний із ситуацією, у якій ви зараз перебуваєте, і часто не пов’язаний із нею,
 • досягає піка за кілька хвилин і минає, однак повторні панічні атаки можуть тривати годинами.

Сучасна наука не має єдиного пояснення, чому виникають панічні атаки. Це може бути як генетична схильність, так і надмірний рівень стресу та тривоги в життєвій ситуації або симптом іншого психічного розладу.

Хоча панічні атаки лякають, особливо вперше, вони не загрожують життю та здоровʼю. Однак якщо вони повторюються, це може бути ознакою панічного чи інших розладів, тому варто звернутися до фахівця для діагностування.

Терапія прийняття та відповідальності

Під час такої терапії клієнти вчаться не уникати, заперечувати чи боротися зі своїми неприємними емоціями. Натомість – приймати життєві труднощі та брати відповідальність за необхідні зміни своєї поведінки. Емоції розглядають як адекватну реакцію на певні ситуації, і вони не повинні заважати рухатися до свідомо обраних цілей.

Терапія прийняття та відповідальності допомагає людям із панічним розладом прийняти тілесні відчуття, які виникають під час панічних атак, і звільняти свою особистість від катастрофічних думок про страх перед майбутніми панічними атаками.

Цей підхід полягає у створенні відкритого, доброзичливого ставлення та неупередженої цікавості до будь-яких емоцій, у тому числі повʼязаних із панікою. Та формує здатність свідомо переключити увагу на дії, що базуються на цінностях.

Нагадаємо, на Takflix вийшов документальний фільм про українського архітектора.

Фото: МОЗ

Читати далі

Суспільство

Домашні ковбаски, овочі та лаваш: у Києві розпочалися дні барбекю на Житньому ринку

Опубліковано

Автобус-кафе Lenny Bus запрошує на свої дні барбекю, які відбудуться 13 і 14 квітня на Житньому ринку. На гостей чекають домашні ковбаски, овочі та лаваш, які будуть готуватися на грилі, а також різноманітні сорти крафтового сидру, зокрема, сухий яблучний, напівсолодкий сливовий і сидр із канабідіолом.

Про це повідомляє видання The Village.

“Все, що ми подаємо, – фермерське, свіже, домашнє, придбане на ринку в учасниках Житнього ринку”, – розповіли в Lenny Bus.

Читайте також: 10 ідей для весняної велопрогулянки Києвом: вам сподобається

Цими заходами вони хочуть підтримати місцевих фермерів і продавців з ринку.

Де: вулиця Верхній Вал, 16

Коли: 13-14 квітня, 13:00

Нагадаємо, “Укрзалізниця” дарує подорож до будь-якого міста України.

Фото: village

Читати далі