Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Медреформа на Львівщині. Як із сільського сараю зробити сучасну амбулаторію

Опубліковано

Працювати в лікарні, де дах зносить вітром, а температура повітря -5 °C. Саме з цим зіштовхнувся Ігор Заставний, коли приїхав у село Краковець після закінчення навчання за направленням. Проте, миритись з такими умовами чоловік не збирався і тому став справжнім революціонером сільської амбулаторії – знайшов фінансування, підтримку та відродив приміщення. Коли Ігор побачив зміни у фінансуванні первинки державою, то вирішив відкрити власну медичну практику разом з однодумцями. Так з’явилась мережа сімейних амбулаторій “Вулик” у містах Львів та Винники.

Ігор Заставний розповів нам, чому пропагує доказову медицину і вакцинацію, як відкрити власну практику та як пацієнту знайти свого сімейного лікаря.

Ігор Заставний

Ігор Заставний

Лікар загальної практики – сімейної медицини, кандидат медичних наук.

Закінчив Львівський національний медичний університет.
Співзасновник та Член Правління ГО “Академія сімейної медицини України”, співзасновник та сімейний лікар мережі Сімейна амбулаторія “Вулик”. Проходив медичні стажування у Хорватії, Чеській Республіці, Угорщині, Нідерландах та Канаді.

Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 

Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

Прийшов працювати в аварійну будівлю

Мій шлях у сімейній медицині почався з роботи у Краковецькій амбулаторії, куди мене направили після закінчення університету. Це було майже 5 років тому. І те, що я побачив в амбулаторії мене просто шокували. Стара будівля, дах просто зносило вітром, а пацієнтів доводилось приймати при мінусовій температурі в куртках.

Через місяць я не витримав і вирішив, що пора щось змінювати. За відновлення амбулаторії взялись всією командою. Виграли два мікропроєкти, зробили ремонт, закупили обладнання. Коштами також допомогли місцева та районна влада. Загалом витратили майже 1,5 млн грн. За три роки нам вдалось зробити нове опалення, вікна, дах, а також оновити фасад і територію. Це все зробила наша медична команда, а я просто дав поштовх для цих змін. Я писав гранти, але один у полі – не воїн. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроєкти.

Амбулаторія у Краковці: до та після

Крім цього, ми розв’язали проблеми з комп’ютеризацією. І тоді ми були єдиною амбулаторією в районі, яка мала комп’ютер для кожного лікаря.

Та головне – ми змінили підхід до власної праці, залучили багато пацієнтів та звернули увагу на медицину і показали, що інші теж повинні і можуть допомагати.

Ще у той час ми почали рекламували себе та створювати імідж. В такий спосіб було легше популяризувати свої цілі. Ми хотіли долучати до змін та допомагати іншим сільським амбулаторіям. Вже тоді трохи говорили про реформу, і ми зрозуміли, що в нас почнуть з’являтися конкуренти, тому стали запускати рекламу. І про нас почали дізнаватись люди, приїжджало багато журналістів. Ми з колегами вважаємо, що частково своєю працею вплинули на розвиток інших сільських амбулаторій.

“Вулик” – це про родину

Я сам родом з Винників і завжди хотів працювати біля дому. Тому минулого року разом з однодумцями заснували сімейну амбулаторію “Вулик” у Винниках та Львові. Мої партнерки по “Вулику” – дружина, сімейна лікарка Настя Ходан та наша колега, педіатр Ярина Пікулицька, давно мріяли створити власний бренд. Настя та Ярина ще раніше заснували громадську організацію Evidence factory. Вони займались навчанням лікарів і медсестер доказовим методам. І в якийсь момент вирішили, що від теорії потрібно перейти до практики і показувати приклад успішної і якісної медицини. Сімейна медицина – це завжди родина, щось сімейне. Тому вирішили зробити логотип у вигляді великої та маленької бджіл, що символізують сім’ю.

Кожен з нас відкрив ФОП, підписав договір з НСЗУ та почав укладати декларації з пацієнтами. Я з Настею працюю у Винниках, а Ярина – у Львові. Всі наші пацієнти отримують гарантований державною пакет послуг на первинці безоплатно, включно із вакцинацією державними вакцинами. Ми приймаємо і незадекларованих пацієнтів. Але отримуючи сервіс та якісну послугу, кількість пацієнтів, що готові укласти декларацію, постійно зростає.

Читайте також: “Пішла з медицини через низьку зарплату, але повернулась”. Як працює медреформа на Вінниччині

Сьогодні у мене є 150 пацієнтів, а у Краковці було 1600. Так, зараз підписаних декларацій значно менше, але ми працюємо всього 7 місяців і поки не давали навіть ніякої реклами. Хочемо, щоб люди самі до нас йшли, розділяли наші цінності і принципи роботи.

Пацієнт – це не тільки про хворобу

Наша амбулаторія сповідує підходи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA). Тобто цілісний підхід до людини. Ми не розглядаємо наших пацієнтів як хворобу, а дивимось на неї, як на людину з великої літери. Та й не обмежуємось тільки фізіологічним лікуванням, а займаємось психологічним здоров’ям та розв’язуємо проблеми комплексним підходом. Ще після першої поїздки за кордон на навчання я почав застосовувати пацієнтоорієнтовану медицину.

Медична реформа дала багато не тільки для лікаря, а й для пацієнта. І це не тільки про гроші. З’явилось багато можливостей.

От раніше лікарі отримували мізерну зарплату і не могли забезпечувати базові потреби. А якщо в тебе ледве вистачає коштів на прожиття, то про який розвиток може йти мова. Зараз все змінилось і сімейні лікарі почали рухатись вперед. Завдяки реформі з’явилась можливість надавати якісну медичну допомогу на первинному рівні, а лікарі відчули себе більш залученими до процесів і почали змінювати підходи до сімейної медицини. Пацієнта більше цінують – це головне.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

А ще, ми з дружиною є співзасновниками Академії Сімейної Медицини. Організація має вже понад 500 членів. Ми просуваємо ідеї сімейної медицини, такі як: постійне навчання, науково-дослідна робота, участь у грантових програмах, залучення до проєктів та просто спілкування й обмін досвідом.

Вакцинація та доказовість

Ще під час роботи у Краковці я став пропагувати вакцинацію та доказову медицину. Ефективність багатьох ліків з тих, які приймають люди, є не доказаною. А от доказові ліки мають пізніший ефект, але стійкіший. Людям часто це не подобається. Але якщо пацієнт довіряє лікарю, то довіриться і його методам лікування.

Ми зробили багато кроків для того, щоб залучати людей до вакцинації. Була ціла програма популяризації, де ми читали лекції для батьків, писали у Фейсбуці, а для дітей читали казки про вакцинацію. Ще у Краковці ми стали першою амбулаторією, яка отримала вакцини від раку шийки матки на сільському рівні. Ми були другими в районі за плановими щепленнями.

Читайте також: Школа пацієнтів, QR-коди і електронні картки. Чому сімейним лікарям потрібно брати приклад з Вознесенська

У “Вулику” ми теж залучаємо людей до вакцинації. Повторюсь, що важлива довіра. Якщо лікар є прихильником вакцинації, то логічно, що людина в той чи інший період в житті в процесі укріплення цієї довіри погоджується на вакцинацію.

Сімейна амбулаторія “Вулик” у Винниках

Сімейні лікарі є менеджерами людини в системі охорони здоров’я. Тому дуже важливо налагодити комунікацію з пацієнтом. Насамперед, виберіть через які месенджери будете спілкуватись. Дайте людям чіткі настанови. Наприклад, що вони можуть написати ввечері у вайбері, а лікар вже сам визначить – чи потрібно відразу відповідати, чи проблема зачекає до ранку. І не варто забувати про роль медичної сестри, адже вона є напарником лікаря у медичній практиці. Тому, при великій кількості пацієнтів, частина звернень може відбуватись саме через неї. А ще у нас є спільні групи, де ми ділимось інформацією з пацієнтами.

Хочете відкрити власну практику? Ось кілька порад

Якщо ви хочете відкрити власну практику, то насамперед, запитайте себе для чого це потрібно. Потрібно визначити ціль. Оцініть можливості. Насамперед, проаналізуйте те, скільки потрібно витратити на оренду приміщення, знайти місце, розрахувати витрати на ремонт на облаштування робочого простору.

Лікар, який хоче заснувати власну практику, повинен запастись терпінням. Бо це не така легка справа. А ще потрібно мати хороші організаторські здібності, бо вам самостійно доведеться налагоджувати всі процеси з нуля – листки непрацездатності, державні і приватні вакцини, керування роботи з пацієнтами, набір персоналу. Лікар повинен бути лідером та налаштовувати свій персонал на хорошу роботу.

Величезним плюсом буде, якщо лікар пройде бізнес-курси. Бо у цій справі важливі фінансові здібності, адже на початку ви будете виконувати роль бухгалтера самостійно, розбиратись з документами і звітувати перед податковою.

І найголовніше – ви повинні любити сімейну медицину. Якщо цього немає, то не витрачайте не час, ні гроші. Сімейна медицина – це значно більше, ніж просто заробіток. Це відчуття того, що ти робиш корисну справу і можеш стати прикладом для інших.

Як знайти свого сімейного лікаря?

Сімейний лікар є менеджером людини в системі охорони здоров’я. Він може зробити для сім’ї набагато більше, ніж просто оглядати і видавати довідки. Якщо ви ще досі не знайшли свого сімейного лікаря і не підписали декларацію, то ось вам кілька порад.

Читайте також: Продав квартиру, щоб відкрити кабінет. Як працює медреформа на Тернопільщині

Насамперед, потрібно познайомитись з сімейним лікарем, який вас обслуговував до того. У всіх нас були дільничні лікарі, до яких ми були прикріплені. Познайомтесь з цим лікарем, дізнайтесь що він рекомендує, а що ні, як лікує і чи збігаються ваші світогляди й т.д. Або ви можете знайти в інтернеті базу сімейних лікарів з короткою інформацією.

Критерії відбору для кожної людини індивідуальні. Для мене важливо, щоб лікар дотримувався правил доказової медицини. Головне – розумів мене і викликав довіру. Бо саме на довірі повинні будуватись відносини сімейного лікаря і пацієнта.

Лікар повинен надихати людей на те, щоб всі рішення стосовно вашого лікування приймались спільно. Він повинен бути доброю людиною та показувати приклад іншим.

Пацієнт, зі свого боку, повинен відповідально поставитись до вибору. Бо лікар – саме та людина, яка буде проводити з вами найбільшу частину часу у медичному плані і у майбутньому вирішувати більшість ваших проблем.

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

31.07.2020

Суспільство

На будівництво шляхопроводу у Херсоні виділили 300 мільйонів гривень

Опубліковано

На засіданні 21 жовтня Кабмін схвалив постанову про надання субвенції з державного бюджету обласному бюджету Херсонської області на будівництво шляхопроводу по просп. Адмірала Сенявіна – вул. Залаегерсег у Херсоні.

Про це повідомляє пресслужба Мінінфраструктури.

“Велике будівництво на українських дорогах триває. Щойно уряд затвердив порядок та умови надання субвенції з державного бюджету обласному бюджету Херсонської області на будівництво шляхопроводу по просп. Адмірала Сенявіна – вул. Залаегерсег у Херсоні. Обсяг субвенції – 300 млн гривень”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що шляхопровід має з’єднати 2 райони міста транспортною розв’язкою через залізничні колії в різних рівнях і в одному рівні на перетині вул. Залаегерсег та вул. Бериславське шосе з перерозподілом транспортних потоків.

Читайте також: На Рівненській АЕС зведуть потужний обчислювальний центр

Історія довгобуду

Проєкт мостопереходу розглядали ще 1968 року і внесли в Генеральний план розвитку Херсона 1986 року та в нову редакцію Генплану від 2008 року. Реальне будівництво почалося лише 2012 року. Тоді вартість проєкту оцінювали в 211 млн гривень. Однак після пафосного «закладання капсули» будівництво невдовзі зупинилося, а частина коштів зникла. Відтоді мостоперехід є місцевим символом корупції та неефективного використання бюджетних коштів.

У 2017 році будівництво намагалися реанімувати. Заклали чергову капсулу. Проєкт був повністю перероблений. Тендер на його реалізацію виграло ПрАТ «Укратоменергобуд». Понад 225 млн гривень виділив державний фонд регіонального розвитку, ще 142 млн гривень мали бути виділені з місцевих бюджетів.

Фото: khersonci.com.ua

Читати далі

Суспільство

Запустили екологічне шоу, яке дбає про психічне здоров’я українців

Опубліковано

В Україні запустили екологічне ранкове шоу, яке дбає про психічне здоров’я слухачів.

Від медитацій у прямому ефірі до психологічної освіти — такий формат вигадали Радіо Аристократи, аби слухачі мали змогу спокійно розпочати свій день, без зайвого стресу та переповненої стрічки новин.

Головний ведучий програми та співзасновник радіо Данило Хомутовський підбирає ідеальний плейлист, знайомить аудиторію з музичними новинками та надихаючими діячами з усієї країни та поза її межами, доповнюючи програму цікавими рубриками.

“Ранок — це особливий час. Початок нового дня, нового життя. Ми завжди дуже уважно ставилися до ранку тут на Аристократах. Наразі хочеться проактивно піклуватися про ментальне і фізичне здоров’я наших слухачів. Сьогодні нескінченна кількість інформації тисне на нас. З усіх боків ми оточені повідомленнями, новинами, фактами, думками — все це віднімає багато ресурсу. Ми з командою щоранку створюємо енергію, якою ви можете користуватись. Щотижня проводимо консультації з психологами й психотерапевтами аби створювати якомога більш екологічний контент для ментального здоров’я наших слухачів”, — поділився Данило.

Який формат?

Кожен ефір поділяється на Easy Morning та Drive Morning з відповідним настроєм і треками. Easy Morning – м’яке пробудження, супроводжене щоденною короткою тематичною медитацією, звуками природи та рубрикою про ментальне здоров’я спільно з Інститутом Когнітивного Моделювання та їх платформою tellme.com.ua. ЇЇ ведучий Спартак Суббота двічі на тиждень (щосереди та п’ятниці) присвячує по 15 хвилин психологічній освіті, допомагаючи кожному краще себе зрозуміти та пояснити різні ментальні особливості, притаманні людям.

Drive Morning — музичні новинки, зустрічі з гостями та вже культова Ранкова Порка (музична рубрика, де відверто коментують надіслані на радіо музичні треки). Кожен випуск Ранкової Порки тепер проводиться за участі відомих гостей — не тільки музикантів, а і письменників, блогерів, артистів та інших діячів культури. Таким чином Аристократи перетворили класичну музичну Порку на більш неупереджену та непередбачувану.  

Читайте також: Про життя, бізнес, секс та творчість: 9 українських подкастів на будь-який смак

В цьому сезоні Ранку з Аристократами серед гостей вже були Яся Кравченко, Коля Серга, Марк Куцевалов, Роман Бахарєв, Фагот, Руслана Писанка, навіть мама Аліни Паш та багато інших.

Де і коли схухати Ранок з Аристократами можна слухати з понеділка по п’ятницю з 8 до 10 ранку у прямому ефірі на aristocrats.fm або пізніше у подкастах на зручній для вас платформі: Apple Podcasts, Google Podcasts.

Фото: Радіо Аристократи

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині запрацювала нова амбулаторія з житлом для лікаря

Опубліковано

На Житомирщині у с.Підлуби збудували новеньку медамбулаторію на 1-2 лікаря з житлом та службовим автомобілем. Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації.

Будівництво амбулаторії, розпочате ще у 2018 році, завершено в рамках реалізації у 2020 році програми “Велике будівництво”.

Проєктом було передбачено будівництво одноповерхової будівлі загальною площею 320,0 м кв. Житлова зона (житлові кімнати, кухня їдальня, гардеробна, санвузли, душові). Зона для надання первинної медичної допомоги (кабінети лікарів, процедурна, кабінет щеплень, аптечний пункт, реєстратура).

За інформацією Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, загальна кошторисна вартість амбулаторії складає 8 млн 949 тис. 665 грн.

Наразі усі будівельні роботи завершені, включаючи внутрішнє та зовнішнє опорядження, облаштування інженерних мереж та благоустрій території. Амбулаторію оснащено меблями та медичним обладнанням.

Нагадаємо, в Одесі запрацювала амбулаторія сімейної медицини №7 Центру первинної медико-санітарної допомоги

Фото: oda.zht.gov.ua

Читати далі

Суспільство

На Одещині встановлюють станції моніторингу забруднення повітря

Опубліковано

На Одещині запустили проект зі встановлення в регіоні станцій моніторингу забруднення повітря. Про це повідомив у фейсбуці голова ОДА Максим Куций.

Як він зазначив, першу станцію розташували в смт Нові Біляри Лиманського району — поруч з портом Южний, Одеським припортовим заводом та декількома потужними підприємствами. 

“Це ідеальне місце, аби побачити, як промисловість впливає на повітря, яким ми дихаємо”, – зауважив Максим Куций.

Читайте також: У Львові встановлять пост моніторингу якості повітря

До кінця року планується встановити ще один такий апарат у селі Олександрівка. Там також багато питань щодо якості повітря, адже поруч знаходиться порт Чорноморську.

Далі систему посилить мобільна лабораторія. Окрім забруднення повітря, вона дозволить спостерігати за станом ґрунтів та води. В ОДА наголосили, що такий підхід дозволить отримувати неупереджені дані та оперативно реагувати на забруднення.

Фото: facebook.com/maksymkutsyi/posts

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.