Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/1KXsCOp9py8?si=OHW978O2R72ElsUpSSSSSS

Суспільство

Київський ювелір Йосип Маршак у ХХ ст. конкурував з Картьє та Фаберже (ВІДЕО)

Опубліковано

Йосип Маршак — один з найуспішніших ювелірів ХХ століття. За одну його прикрасу давали стільки, скільки за будинок у Києві, а клієнтами були найбагатші люди України, російської імперії та Європи.

Історію київського хлопця з бідної родини, який власноруч збудував одну з найбільших ювелірних імперій у світі, дивіться в новому відео ШоТам.

Український ювелір свого часу затьмарив навіть Картьє, а Карл Фаберже був змушений закрити всі свої магазини в Києві, бо не витримав конкуренції з ним.

Найвидатніший ювелір XX століття

Йосип Маршак — один з найвидатніших ювелірів XX ст., якого привласнили собі росіяни. Але насправді він з України: на Київщині народився, вчився та створив ювелірний бізнес.

Він народився в 1854 році в бідній єврейській сім‘ї у селі Гнатівка, що біля Бучі. У 14 років Йосип залишив рідний дім, аби навчатися ювелірної справи в київського майстра.

Завдяки таланту та наполегливості Йосип вже в 19 років відкрив свій перший ювелірний магазин. У цей час одружився з дівчиною Лілією із заможної сім’ї. Саме вона фінансово підтримала ювелірну справу чоловіка та надихала його все життя. Перша майстерня Маршака була на Подолі, але він дуже швидко перебрався на Хрещатик.

Читайте такожПрикраси, які наближають перемогу. Як херсонська ювелірна майстерня Denma отримала друге життя у Львові

Тут орендував приміщення у відомого годинникаря Верле, що стало сильним маркетинговим ходом. У Маршака почали купувати прикраси найбагатші люди Києва, а його слава ширилася Україною.

У 1890 році Маршак уперше поїхав за кордон і відвідав великі виробничі ювелірні центри Європи. З Франції та Німеччини він привіз сучасні технології та новий підхід до організації праці.

Першим довірив роботу жінкам

Йосип став одним з перших українських ювелірів, який довірив тонку роботу жінкам. Він дотримувався думки, що ювелірна справа під силу тендітним жіночим пальцям.

Обсяги виробництва зростали, і колишня сімейна майстерня перетворилася на велику фабрику. А продукцію Маршака почали продавати в Москві, Петербурзі, Тбілісі та Варшаві.

У 1893 його прикраси завоювали медаль на всесвітній виставці в Чикаго. У 1900-му він здобув славу в Парижі, в 1905 — у Льєжі. Слава Маршака лунала світом, а працювати в його команді стало метою багатьох професіоналів. Фабрика Фаберже поблизу Хрещатика зачинилася, не витримавши конкуренції з Маршаком. Лише в київській губернії на початку ХХ століття працювали 232 фабрики Йосипа Маршака. А вартість деяких його прикрас сягала вартості будинку в Києві.

1917 рік став трагічним для Йосипа — пішла з життя його кохана Лілія. А 22 серпня 1918 помер і він сам. Незадовго до своєї смерті написав заповіт, у якому лишив частину майна працівникам своєї фабрики. Зокрема, заповів прикраси на придане незаміжнім працівницям. Та його заповіт виконати не вдалося…

Дивіться відео: Майстриня створює етнічні прикраси за заповітом загиблого чоловіка

Більшість прикрас і обладнання вкрали та вивезли до росії під час захоплення Києва більшовиками. А родина Маршака була змушена тікати до Європи через єврейські погроми. Після цього почалася вже нова історія ювелірної справи сім’ї Маршаків.

Його син Олександр продовжив справу — відкрив ювелірний салон у Франції. А після Другої світової зміг вивести компанію на абсолютно новий рівень. Ювелірний дім «Маршак» отримав своїх найзірковіших клієнтів з Європи та США. А особливим покупцем став король Марокко Хасан ІІ, який обожнював ювелірні творіння майстра….

Спадщина Маршака

Нині в Україні вироби Йосипа Маршака можна побачити в Музеї історичних коштовностей у Києві. У Вінницькому краєзнавчому музеї збереглася колекція столового срібла. Спадок Маршака є і в музеях росії. Серед них — ті самі вироби, що більшовики вивезли з Києва.

Вкрали окупанти й самого ювеліра: називають його російським євреєм. Однак Йосипа у світі знали саме як київського Картьє, не російського. Сьогодні бренд Маршака базується у Франції, але й продовжує працювати в росії. Цікаво, чи допустив би це сам Йосип, якби знав, що росія накоїть у його Києві і рідній Бучі?

Нагадаємо, на Запоріжжі майстриня створила мапу України з бісеру і напівдорогоцінного каміння.

Також ШоТам розповідав, як переселенка з Маріуполя вчить робити українські обереги — ляльки-мотанки.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі