Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
4 e1559657568390 4 e1559657568390

Економіка і бізнес

Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Опубліковано

У Києві працює унікальна ферма, на якій збирають урожай круглий рік, а зелень росте не в ґрунті, а у водяному розчині. Ферму “Щастя Здоров’я” заснував Максим Кірічко — в минулому офісний працівник, а сьогодні фотограф та активний мандрівник, пише “Агро-Центр”.

Гідропоніка щодня завойовує все більшу прихильність серед фермерів. Це пояснюється практичністю, зручністю та рентабельністю подібного виду фермерства. Ферма “Щастя Здоров’я” перша в Україні вертикальна ферма, на якій зелень вирощують виключно у воді, а процес вирощування повністю автоматизований. Керувати фермою можна навіть віддалено, безпосередньо зі смартфона.

Ферму “з нуля” Максим продумав разом з друзями, перші стелажі та систему водопостачання майстрували власноруч. Фішкою ферми є те, що кожен стелаж має свою назву.

Що таке мікрогрін?

Це маленькі стебла овочів, які збирають зазвичай від 5 до 15 днів після проростання. Їх розмір лише кілька сантиметрів. Три харчові компоненти мікрогріну: центральний стовбур, сім’ядольні листки (виносяться з паростком на поверхню) і молоде листя. Важливо не плутати мікрогрін та паростки — (молоде вологе насіння, яке починає проростати, проте ще не має листя).

Читайте також: На Київщині органічний кооператив вирощує прянощі й екзотичні овочі

Мікрогрін почав з’являтися у меню шеф-кухарів ще в 1980-х, в Сан-Франциско. Спочатку було запропоновано дуже мало різновидів: рукола, базилік, буряк, капуста та суміш під назвою Rainbow Mix. Сьогодні американська промисловість мікрогріну складається з різних насіннєвих компаній та виробників.

Бізнес-можливості

Як розповів фкрмер виданню SEEDS, тривалість виробничого циклу мікрогріну значно коротша (1-2 тижні), ніж у дорослих аналогів (4-6 тижнів). Отже, поки дозріє салат, можна зробити від 3 до 4 виходів мікрогріну. Крім того, він не вимагає великої площі. Все, що потрібно, – світло та своєчасне зрошення. Отже, дрібні фермери можуть легко це застосувати та збільшити заробіток.

“Культивація мікрогріну не складна. Якщо для росту салату на гідропоніці потрібні стартові інвестиції, то з мікрогріном все простіше. Грубо кажучи, його можна виростити в себе на вікні. Після кількох днів у темряві йому потрібно багато світла, середня температура і дуже хороша циркуляція повітря. Коли ми починали рік тому, у нас вже стояли гідропонні салатні лінії. Устаткування гнучке, тож можна було займатися розширенням асортименту і почати вирощувати мікрогрін, використовуючи геотекстиль і перліт. Останній служить як субстрат, він відмінно зберігає вологу. Зверху кладеться геотекстиль, куди безпосередньо сіється насіння”, – пояснює Максим Кірічко.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Також фермер зауважив, що продукт цікавий, проте обсяг ринку невеликий. Поки що продаж відбувається лише у ресторани. Супермаркети виділяють полки під мікрогрін, проте небагато — один, два “фейси”. Ринок тільки починає сприймати цей продукт.

“Мікрогрін вирощуємо під замовлення клієнта. Кількість може бути різна. 30 кг на тиждень вважаємо непоганим замовленням. Кілограм коштує від 400-700 гривень, в залежності від виду. Товар швидко псується, на його реалізацію є день-два. Віддаємо оптом посередникам, а вони вже розвозять в ресторани. Нині налагоджуємо систему логістики і відділ продажів для роботи безпосередньо з замовниками”, – розповідає директор.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Що стосується конкуренції, — вона велика. Увійти на ринок з цим продуктом не складно, як фінансово, так і технічно. А там де простий вхід, там і бажаючих багато. Максим Кірічко наголошує, що для їхнього виробництва мікрогрін не є головним стратегічним напрямком:

“Ми використовуємо цей продукт як «Upsale», додаток до головного напрямку – вирощування свіжої зелені. Це як продавати аксесуари до мобільного, якщо вже продаєш телефони”, – Максим Кірічко.

Секрет успіху

Ферма вирощує мікрогрін: горох, соняшник, червонокачанну капусту, редис, буряк, крес-салат, амарант, коріандр, цибулю, мізуну, льон.

Секрет успіху – підготовка насіння. Ферма “Щастя Здоров’я” закуповує його у світових лідерів з Нідерландів.

“Ми поки що не знайшли вітчизняних виробників з чіткими стандартизованими процесами та високою якістю насіння, які гарантують сталий рівень сходження. Використовуючи голландське насіння ми можемо прогнозувати результат”, – розповів Максим Кірічко.

Які переваги крихітних рослин?

Мініатюрний мікрогрін позитивно впливає на людське здоров’я. У дослідженні Коледжу сільського господарства та природних ресурсів штату Меріленд (AGNR) та Міністерства сільського господарства Сполучених Штатів (USDA) підтверджується, що мікрогрін має більшу поживну цінність, ніж зріла рослина. Їх команда провела дослідження, щоб порівняти кількість вітамінів С, Е, К та бета-каротину в 25 видах мікрогріну та їх дорослих аналогів. Було виявлено, що мікрогрін утримує від 4 до 40 разів більше поживних речовин, ніж зріла рослина.

“Мікрогрін – первинна енергія, закладена природою. Її можна розкрити, не роблячи нічого особливого. Просто дати насінню зійти, і рослині вистачить внутрішнього потенціалу до 15 денного етапу зросту. По великому рахунку, це витримка з рослини того, що в неї заклала природа”, – пояснив романтичну сторону живого організму Максим Кірічко.

Отже, користь мікрогріну колосальна. В зелені безліч вітамінів і мікроелементів, а так як рослина знаходиться тільки на початку свого становлення — природа дає йому максимум необхідних корисних речовин у високій концентрації.

Мікрогрін очищає організм, омолоджує клітини тіла і сприяє омолодженню шкіри, прискорює ріст волосся. Також він дуже корисний для травлення і крові. Калорійність продукту настільки низька, що організм на його перетравлення витрачає більше енергії.

Коментарі

Економіка і бізнес

«Зелена пʼятниця» у Приват24: для користувачів сервісу діятимуть знижки та кешбеки до 20% з картками Mastercard

Опубліковано

З 18 листопада по 1 грудня у програмі лояльності «Привіт» у Приват24 будуть доступні знижки і кешбеки до 20% з картками Mastercard. Ці умови діятимуть для покупки електротехніки, побутової техніки, одягу, товарів для дому та палива провідних брендів.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку.

Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»

Щоб взяти участь у «Зеленій пʼятниці», необхідно протягом двох тижнів — з 18 листопада по 1 грудня включно — заходити в програму лояльності «Привіт» (у розділі «Сервіси» в додатку або веб-версії Приват24) та активувати пропозиції від партнерів. Перелік доступних покупок будуть щодня оновлювати.

Отримати знижку до 20% чи кешбек можна буде при оплаті карткою Mastercard від ПриватБанку.

Товари з вигодою

Перелік деяких уже відомих товарів, для яких будуть доступні вигідні умови:

  • ґаджети Apple — 10%;
  • побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
  • квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
  • МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.

Також діятиме спеціальна пропозиція для клієнтів ПриватБанку, які відзначають день народження 29 листопада — у цей день для них буде доступний кешбек 20% на всі витрати з карток Mastercard. Щоб скористатися послугою, її потрібно активувати в програмі лояльності «Привіт».

Окрім цього, у ПриватБанку зазначають, що в кожного клієнта діятимуть окремі позиції знижок і кешбеків. Ловіть свою спеціальну пропозицію в «Привіт»!

Про програму лояльності «Привіт»

Це перша на банківському ринку персоналізована програма лояльності, що дозволяє клієнтам користуватися пропозиціями від провідних брендів, підібраними саме під них. Наявні знижки й кешбеки можна знайти в меню «Привіт» у мобільному застосунку чи веб-версії Приват24.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Опубліковано

Конференцію провів 14 листопада «Теплоенергетичний кластер України» у межах ІІІ Українського Будівельного Конгресу. Подію відвідали понад 70 учасників, зокрема підприємці, виробники, експерти та чиновники.

Про це повідомили організатори заходу.

Головні теми конференції

Цей форум організовували, аби об’єднати компанії задля спільного розв’язування проблем, захисту своїх інтересів перед державою та розвитку теплоенергетичної галузі в Україні.

Під час форуму проводили панельні дискусії на такі теми:

  • енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
  • інновації в теплотехніці;
  • нові підходи до енергоефективного будівництва;
  • підтримка локального виробництва.

Також однією з головних тем став вихід українських виробників на європейський ринок. Експорт вітчизняних продуктів обговорили під час панельної дискусії «Від локального до глобального».

Фото: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Читайте також: На Київщині компенсуватимуть встановлення сонячних станцій та теплових насосів

Енергетичний сектор і держава

На конференції провели дискусію «Тендери та закупівлі» — її модерував адвокат компанії Sirius Law Артем Моргун. Під час неї виступали начальниця управління сфери публічних закупівель Мінекономіки Ірина Сопилюк та представник платформи «Е-Тендер» Ігор Архипенко.

Гості обговорили виклики в тендерах, зокрема перевірки, штрафи та проблеми з документацією. За час дискусії згадали прогалини в законодавстві та фальшивих учасників закупівель. Керівник компанії «Abplanalp Україна» Микола Скрипник поділився порадами щодо покращення виробництва й енергоефективності завдяки використанню новітнього обладнання.

На панелі, яку присвятили фінансуванню українського бізнесу, в.о. директора з малого та середнього бізнесу Sense Bank Яна Шумунова розказала про програми державної підтримки.

Про «Теплоенергетичний кластер України»

Організацію очолює Олексій Лещінський, який є експертом з теплотехніки та засновником групи компаній EnginUP. «Теплоенергетичний кластер України» працює над об’єднанням українських виробників, підприємців та представників влади, аби зміцнити енергонезалежність нашої країни.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Теплоенергетичного кластера України»

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Про це повідомляють в інстаграмі МакДональдз Україна.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Фото: МакДональдз Україна

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Вілледж.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура16 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...