

Суспільство
«Десерти такі смачні, що їх хочуть спробувати навіть коти». Як кондитерка з Прилук наважилася втілити дитяче захоплення у розпал війни (відео)
З дитинства Ганна Голуб обожнює готувати випічку, шість років тому почала пекти торти на замовлення, а повномасштабна війна спонукала звільнитись зі стабільної роботи та відкрити власний кондитерський цех. Завдяки грантовій підтримці від «єРобота» з лютого 2023 року Ганна зустрічає своїх клієнтів на новому місці.
Тепер жінка створює десерти, які клієнти називають витвором мистецтва й діляться: за святковим столом навіть ті гості, які не їдять солодкого, можуть спробувати кілька шматків! Про дитяче захоплення, яке стало справою життя, Ганна Голуб розповіла ШоТам.
Моя душа лежала до тортиків, а трудова книжка – на основній роботі
Бабуся дуже любить випікати, тому я завжди їй допомагала, коли була дитиною, це було для мене дуже захопливо. Перші солодощі я готувала ще коли вчилась в школі, певно в класі сьомому. Ми збирались на посиденьки з дівчатами і робили горішки зі згущеним молоком чи вафельні тортики.
Шість років тому почала пекти тортики на замовлення. Перший зробила на день народження для доньки знайомої. Далі вони щороку замовляли тортик в мене, поки не переїхали в інше місто. Також пекла торти для мами, бабусі, знайомих, а потім вони рекомендували мене іншим людям. Так і закрутився процес. Працювала над тортиками вдома, але паралельно мала основну роботу, де була офіційно працевлаштована або як я кажу де «лежала» моя трудова книжка.
Стимулом нарешті відкрити власну справу для мене стала повномасштабна війна.
На підприємстві, де я працювала раніше, нас скоротили та перевели на дистанційну роботу, а робити щось треба було. Як не дивно, але люди продовжували святкувати визначні для себе події та дарувати один одному маленькі солодкі подаруночки. Звісно, це не було в таких масштабах як раніше, не було гучних свят, але роботи в мене додалось. Саме в той час остаточно вирішила, що не хочу повертатись на попередню монотонну роботу, і що я готова до змін.
Грантові кошти отримала в грудні «під ялиночку»
Якось випадково я побачила інформацію про грантову підтримку від «єРобота» за програмою «Власна справа». Вирішила спробувати, і за тиждень вже надіслала грантову заявку. Я давно мріяла про власний кондитерський цех, але не була в собі впевнена. Коли зрозуміла, що в наших умовах завтра може просто не настати, то вирішила не відкладати мрію та втілювати її в життя.

Ганна вирішила не відкладати мрію й відкрити власний кондитерський цех. Фото: ШоТам.
Заявку я подала у вересні минулого року, пройшла співбесіду і до жовтня чекала результатів. Гроші отримала наприкінці грудня, як часто жартую саме «під ялиночку». Було багато паперової роботи, яку робила кілька місяців, а вже в лютому зустрічала перших гостей у своєму кондитерському цеху. Локацію обрала в тихому спальному районі, де немає такого великого потоку людей, як в центрі міста. В цеху є невеличка вітрина з різними десертами, але працюю в основному на замовлення.
Я обожнюю кондитерський цех, адже облаштувала в ньому все так, як хотіла. Завдяки грантовим коштам вдалось придбати меблі та професійну техніку. Зокрема, дві пічки, які в час великих замовлень, як от під час Великодніх свят, працювали цілодобово та безперервно. Називаю їх своїми трудівницями.
Крім роботи в цеху, часто організовую дитячі майстер-класи. Як педагогиня за освітою я дуже люблю дітей, тому радо хочу їх чомусь навчати. Якщо не в школі за партами, то принаймні тому, що дуже люблю сама. Кілька днів тому ми з дітьми готували капкейки, прийшли діти різного віку, усім було цікаво. Потім вони забрали ці творіння з собою. А кошти з майстер-класів передаю на допомогу ЗСУ.

Після майстер-класів діти забирають свої кулінарні творіння з собою. Фото: ШоТам.
Можна облизати не лише пальці, але й папір
У мене багато постійних клієнтів, які зі мною від початку, від перших тортиків з містичними квіточками. Зараз в цех також заходять дітки, які живуть на районі в сусідніх будинках; бабусі та дідусі, які хочуть потішити смаколиками своїх онуків; та молоді матусі, яким захотілось солоденького тут і зараз. Серед постійних клієнтів найбільш популярним замовленням є бенто-торт, адже він невеличкий за розміром і його можна замовити на подарунок. Його готую щодня. Дуже люблю готувати мусовий торт «Три шоколади», а смакує мені найбільше мій тортик зі смаком Oreo.
Клієнти охоче діляться відгуками, часто пишуть, що всі гості на їхньому святі попросили мої контакти. Один клієнт написав, що на коробку з тортом стрибнула кішка, бо десерти такі смачні, що їх хочуть спробувати навіть коти.
Ще багато хвалять декор, зовнішній вигляд смаколиків, і особливо гріє душу, коли люди пишуть, що навіть той, хто зазвичай не їсть солодкого, на святі скуштував кілька шматків. Ще одна знайома, яка замовляла тортик для друга на день народження, написала, що він облизував папір під тортом і сказав, що це витвір мистецтва. Такі відгуки дуже надихають та мотивують працювати далі.

Клієнти називають десерти витвором мистецтва. Фото: сторінка Ms.hanna_bakery у Фейсбуці
Прагну вдосконалювати свої десерти та вміння
Свою справу я вивчала самостійно, вдома на кухні, дивлячись різні безкоштовні майстер-класи та відео на YouTube. Коли зрозуміла, що маю розвиватись далі, а безкоштовної інформації вже не вистачає, то почала шукати її за гроші. Я відвідувала два майстер-класи в Києві від провідних шефів країни, а ще скоро почну кількамісячне навчання для вдосконалення вмінь.
Вихідних у мене фактично немає, адже якщо не працюю в цеху, то поїхала вирішувати якісь робочі справи. Зазвичай приходжу на роботу о 7-8 ранку, залежно від обсягу роботи на день. Спершу дороблюю всі замовлення, як потрібно видати протягом дня, а далі працюю над заготовками – печу бісквіти, готую креми, варю начинки, займаюсь створенням та підготовкою декору. Робота завершується переважно ввечері, тому мій графік в кондитерському цеху є ненормованим. Моєю правою рукою, опорою та підтримкою є чоловік, який буває в нас і маляром, і штукатуром, і дизайнером, і продавцем, якщо є така потреба.
Про бізнес під час війни та майбутню боротьбу з Порошенко
З асортименту випічки найбільше пишаюсь своїми пасочками, адже люди їх замовляють ще за місяць до Великодніх свят. Вони ще нічого не знають про їхню ціну та вигляд, але точно переконані, що буде смачно. Дуже радію, що до мене та моєї випічки є така довіра. І пишаюсь тим, що наважилась під час повномасштабної війни звільнитися зі стабільної роботи та зробила те, про що мріяла давно. До речі, я пішла з роботи ще до того, як дізналась результати грантового конкурсу. Моя цікавість до нового перемогла, і я собі за це дуже вдячна.

Ганна мріє взяти на роботу кількох кондитерів. Фото: сторінка Ms.hanna_bakery у Фейсбуці
Коли ти ведеш бізнес під час війни, то абсолютно не знаєш, що буде завтра. Чи буде робота та чи взагалі прокинемось, але все ж розвиваємось та рухаємось вперед. Кожного ранку я прокидаюсь і дякую хлопцям та дівчатам, які зараз на фронті, за те, що цей день просто настав для нас.
Я мрію виходити за межі своїх замовлень, працювати з кав’ярнями та іншими закладами, а ще – розширити штат та взяти на роботу кількох кондитерів. Часто жартую, що я дуже хочу встигати більше, і навіть колись поборотися з Петром Порошенком на кондитерських теренах.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub