Суспільство
Колекціонер з Франківська зібрав зоопарк хижих риб (ФОТО)
Івано-Франківець Тарас Олійник зібрав унікальну колекцію прісноводних акваріумних риб-хижаків — понад 40 видів, пише Репортер.
Його риби – мешканці Амазонки, озера Оріноко, водойм Таїланду та Ангори. Дуже гарні, але й небезпечні, бо під час годування можна лишитись без пальця.
Тарас Олійник за фахом юрист. В одній із кімнат свого охайного помешкання родина Олійників облаштувала справжній зоопарк. Тут є на що подивитися. В одному кутку — два папужки та кілька видів гризунів.
Навпроти цієї галасливої компанії, під лампою, у великому акваріумі томляться, як на сонечку, черепахи — амазонські червоновухі та наша болотяна червонокнижна.
А найбільша гордість Тараса Олійника — три величезні акваріуми з різними рибинами. Їх тут десь 40 видів.
Як збирав колекцію
З рибами все почалося з 1998 року. Тоді Тарас вчився на першому курсі юрфаку, написав для когось реферат, заробив перші гроші та й купив двох піраній.
Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити
«То була диковинка для Франківська, — сміється він. — Знайомі в гості прийдуть, а ти їм щось готуєш, натесуєш м’яска і вкидаєш в акваріум рибкам. Фактично, з того часу й розвиваю своє хобі — акваріумністика. До речі, 2 квітня ми відзначали своє професійне свято».
Що є в колекції
Тарас проводить екскурсію домашнім зоопарком та розповідає про кожного мешканця. Багато й цікаво. Ну, про пташок і гризунів усе зрозуміло, а от риби…
«Оце унікум природи, він у мене з малька виріс, — чоловік показує на величезну півметрову рибину — Це червонохвостий фрактоцефалус або сом орінокський. Ще його мешканці Амазонки називають гігантською рибою, бо сягає до трьох метрів. Для нього немає жодної неможливої здобичі — птахи, навіть, люди. Він у мене живе три роки. Ручний — з рук їсть».
Поруч із гігантом мешкає ще один хижак — сом-альбінос кларіас. Він має чотири отруйні шипи. Його укус еквівалентний 40 укусам ос чи кількох шершнів, а то й скорпіона. Така рибина мешкає в Тайланді. Цікаво, що може довго обходитись без води. Наприклад, коли водойма висихає, то цей кларіас може переповзти в іншу.
Нещодавно Тарас додав ще одного співмешканця — птеригопліхт парчевий, також із сомів і також з Амазонки. Завдяки своїй надміцній броні може мешкати з усіма хижаками.
Читайте також: Книги для дітей з аутизмом: як «ДивоГра» рятує український ринок від браку інклюзивної літератури
«Я його гладив, то таке відчуття, що торкаєшся обладунків лицаря, — каже Тарас. — А плавники такі гострі, що й хліб можна розрізати. Тому йому не страшне сусідство з іншими фішмонстрами».
В акваріумі з хижаками плаває листя салату, шкірка від огірка. Виявляється, що дуже люблять овочі. Хоча, Тарас годує їх рибним філе, кормом з протеїном.
«Овочі червонохвостий дуже любить, — розказує акваріуміст. — Вчора кинув великий огірок, то нині лиш кусок шкірки. А ще він виконує функції «утилізатора». Рибок, які вже доживають своє, поселяю до нього. Змивати в унітаз — це кощунство».
В іншому акваріумі живе акула Челінджера! Тарас каже, що на ній вчені досліджують види боротьби з раком. Від усіх хвороб ця рибина виліковується сама — голодує. З місяць нічого не їсть, лиш активно рухається і відновлюється. Виростає до двох метрів, якщо регулярно й багато годувати. Цікаво, що всім рибам Тарас Олійник раз на тиждень робить «розгрузку», не годує, аби ті оздоровлювалися.
З акулою мешкає риба з двома рядами гострих зубів — астронотус оцелатус. Простіше його називають — павичеве око. Має цікаве забарвлення.
Читайте також: Своя Швейцарія у дворі — як одесит започаткував школу добросусідства
«У мене їх жила пара, було цікаво спостерігати, — розповідає Тарас. — Вони пару обирають на все життя і надзвичайно дбайливі батьки. У них можна багато повчитись. Самочка своє віджила, а це — самець. Тяжко пережив втрату. Як голодні, то й пальця можуть відкусити. Але їх можна приручити, бо запам’ятовують господарів. Вони — чи не єдині з риб, які більше цікавляться тим, що відбувається зовні акваріума, ніж всередині».
Тарас водить пальцем по склі, риба рухається за пальцем. Пробуємо самі — на чужих не реагує…
Окремо, у маленьких акваріумах — бійцівські півники. Невибагливі до їжі, до умов, тому їх можуть доглядати навіть діти.
«Цих рибок треба тримати окремо, бо мають такий норов, що як поселити двох, то за 5-7 хвилин жива залишиться одна, — пояснює Олійник. — Того й бійцівські. У тайців дуже популярно влаштовувати такі бої, робити ставки. Дуже прибутково».
Ще є окремий нехижацький акваріум. Є тут дві піраньї метиніси, яких за цікаву форму ще називають срібними доларами. Попри грізну назву, ці риби — вегетаріанці! Люблять водорості, листя салату, шпинат. Поміж них плаває сомик анциструс, виростає до 20 см, а поки має лиш два. По всьому акваріумі просто таки літає ще один сомик — касатка-перевертач. Цікавий тим, що харчується брюшком до верху.
Читайте також: “До мене приходять за дитинством”. Як пенсіонер відкрив на Чернігівщині музей іграшок
«Риби ніколи не бувають нудними, — говорить Тарас. — Біля них просто добре. Вони відчувають твій емоційний стан. Коли поганий настрій, то виконують такий повільний, спокійний танок. Веселий — рухаються енергійніше».
А ще Тарас Олійник мріє помандрувати на батьківщину більшості своїх підопічних — на береги Амазонки.
Нагадаємо, у Львові встановили рекорд із найбільшої кількості ретро велосипедів.
Як ми повідомляли раніше, в Україні зареєстрували найбільший в Європі підземний арт-простір у катакомбах.
Головне фото: pinterest.com.au.
Суспільство
Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.
Про це повідомляє ДСНС.
Призначення техніки
Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.
Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі
Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».
Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.
Фото: ДСНС.
Суспільство
Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.
Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.
Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.
Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).
Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.
Суспільство
Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.
Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.
Церемонія в Музеї данського спротиву
Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.
Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:
Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.
«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу», — підкреслила Скрипник.
Що відомо про премію Freedom Award
Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.
Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.
Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.