Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Книги для дітей з аутизмом: як «ДивоГра» рятує український ринок від браку інклюзивної літератури

Опубліковано

Кожна сота дитина у світі народжується з розладами спектру аутизму. Вони потребують якісної інклюзивної освіти, адже можливість отримати знання вчасно — це найважливіше у розвитку людини. Щоб допомогти людям з аутизмом, у 2015 році з’явилося соціальне підприємство «ДивоГра». Команда видавництва розробляє та видає книжки та ігри для розвитку мовлення у людей з розладами спектра аутизму й мовленнєвими порушеннями. Також ці видання корисні людям, які з різних причин втратили усне мовлення або можливість розуміти письмовий текст.

Ганна Усатенко,
Ганна Усатенко,

Керівниця соціального підприємства «ДивоГра» (м. Бровари)
Психологиня, аспірантка Інституту соціальної і політичної психології Національної академії педагогічних наук України

Порушене мовлення у людей — не рідкість 

За фахом я психолог, паралельно завжди цікавилася філологією. Довгий час я консультую подружні пари та сім’ї з дітьми. І я помітила, який великий вплив чинить на родину таке порушення розвитку як аутизм. За офіційною статистикою, в Україні налічується приблизно 15 тисяч дітей з аутизмом. Дані у світі вищі: за інформацією асоціації «Аутизм Європа», одна дитина зі ста має розлади спектру аутизму.

 

Також в Україні трапляється велика кількість інсультів: вони вражають 100-150 тисяч людей щороку. Лише десять відсотків з них, за даними Української асоціації боротьби з інсультом, повертаються до попереднього життя. Тобто, значна частина людей не відновлюють повністю здоров’ я. Одним з найчастіших наслідків стає афазія — порушення мовлення, коли людина має труднощі з розумінням або говорінням, не вимовляє слова чи склади або не розуміє, коли до неї звертаються.

Досвід Італії перенесла в Україну

У 2015 році на книжковій виставці в італійському місті Болонья я побачила унікальну книгу «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі. Вона 20 років працювала з дітьми з аутизмом і розробила адаптоване видання з американськими піктограмами та дуже гарними деталізованими ілюстраціями. Мене це так захопило, що я захотіла створити в Україні видавництво, яке б розкривало психологічні теми та видавало книжки для розвитку дітей, і в тому числі для розвитку мовлення. Згодом ця книга з піктограмами стала першою, яку ми видали як соціальне підприємство «ДивоГра».

Книга «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі

Я хотіла зробити підприємство, яке б розробляло продукцію для певних категорій людей, яких зазвичай оминають увагою виробники товарів для дитячого розвитку. Авторка, яка почала працювати з нами першою, Валерія Кісельова-Саврасова, зверталася спершу до великих українських видавництв. Вони цікавились ідеєю піктограм, але жодне з них не ризикнуло взяти на себе витрати для видання такої книжки й шукати потім для неї аудиторію.

Дитина може «говорити» картинками

Від звичайних книг наші відрізняються тим, що для кожного слова підібрана піктограма, яка пояснює його зміст. Це символічні малюнки, які зображують людей, дії, якісь об’єкти чи явища. Є люди, яким важко зрозуміти письмовий текст або мову на слух, наприклад, через ураження центрів, які відповідають за мовлення у мозку. Такі наслідки можуть зумовити вроджені вади, а також набуті — травма, інсульт тощо. Люди, які мають мовленнєві порушення, можуть розуміти інформацію за цими малюнками. У країнах, де більш розвинена інклюзивна практика, людина з аутизмом може мати набір таких карток з собою. І десь в метро показати «мені страшно» чи «мені холодно», чи «в мене болить». Ми зараз теж працюємо над розробкою таких наборів, які знадобляться в побуті людям з мовленнєвими порушеннями та фахівцям, родичам, які спілкуються з ними.

Діти читають книгу видавництва «ДивоГра»

Свої перші книги ми створювали разом з авторкою Валерією Кісельовою-Саврасовою. Ці соціальні історії для дітей з аутизмом та іншими порушеннями мовлення про те, як поводитися в різних місцях. Наприклад, як себе вести у громадських місцях, як от в автобусі чи в зоопарку. Книжку видавництва «ДивоГра» варто брати в зоопарк і показувати дитині піктограми. Щоб вона зрозуміла, що ось тут звірі на малюнку, і їх не можна годувати. Й ось у зоопарку теж є табличка з такою засторогою. Або тут намальована каса — й ось вона ця каса стоїть. 

Частина прибутку йде на благодійність

Поступово наша команда з трьох людей розширилася до десяти, серед яких є штатні працівники, підрядники та волонтери. Це був непростий шлях, тому що я працювала в бізнесі й розуміла бізнес-процеси. Але з таким форматом як соціальне підприємство я раніше не мала справи. Та й загалом в Україні таке підприємництво не врегульоване і не має законодавчого підґрунтя. Моя задача була зробити цей проєкт сталим і самоокупним, щоб він виконував соціальну місію, і водночас був фінансово стабільним. Я намагаюся підтримувати це, наскільки можливо.

Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові.

Частина нашого прибутку йде на створення безкоштовних матеріалів, які можна завантажити з сайту видавництва «ДивоГра». Зокрема, деякі посібники, матеріали чи постери з піктограмами. Також частину тиражу ми даруємо організаціям, які опікуються потребами дітей з інвалідністю. Ми ще займаємося просвітництвом нашої аудиторії: переважно ними є фахівці з розвитку мовлення і батьки дітей з особливими освітніми потребами. Проводимо для них безкоштовні вебінари, беремо участь у виставках.

Піктограми у книзі «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі

Піратство забирає шанс у дітей

За нашими книжками переважно вчаться діти різного віку, від 2 років, а також підлітки та дорослі. Коли вони читають наші видання, вони в захваті, бо одразу розуміють, про що йдеться. Вони ще повністю не вміють читати, але вже за картинками розуміють текст. Я особисто проводила читання з дітьми в книжкових крамницях та бібліотеках Києва і бачила, що діти розуміють. Однак варто бути готовим до того, що для розвитку дитини з особливими освітніми потребами потрібно багато часу і повторів. Тобто, з кожним посібником батьки працюють тривалий час, доки дитина з нього не виросте.

За ці п’ять років ми вже випустили понад 30 видань. Ми адаптуємо піктограми українською мовою. На розробку однієї книжки йде від пів року до року, тобто це такий трудомісткий процес, до якого залучені автор, методист, дизайнер, художник. Ми іноді зіштовхуємося з піратством. Люди просто не розуміють, що коли вони беруть якийсь продукт, який розроблявся рік, тиражують його копії, то таким чином його розробник не зможе в наступному році виробити нову продукцію. Це забирає можливості у дітей з інвалідністю отримати якісні продукти, тому що діти читають наші книжки, виростають із них і потребують нових.

Родина читає книгу «Марійка захворіла» видавництва «ДивоГра»

Ми отримуємо багато відгуків, які прямо торкаються душі. Наприклад, була історія однієї мами, син якої має порушення мовлення, і він до восьмирічного віку ніколи не говорив слова любові. І лише коли він познайомився з нашим виданням «Марійка захворіла», він сказав мамі вперше «я тебе люблю». Там в кінці є така фраза, яку мама говорить своїй сім’ї, він її вивчив і вжив потрібному контексті. Вона нам це розповіла, а ми без сліз не могли слухати цю історію.

Заявляємо державі: готові до співпраці

Я думаю, що багато споживачів не знають, що в Україні є продукція, яка допомагає розвиватися дітям з порушеннями мовлення, адаптована саме до українських реалій. Цією розповіддю ми б хотіли заявити, що готові до співпраці з державними та приватними підприємствами, з медичними та освітніми установами для того, щоб поширити піктограми в середовищі та сфері послуг. Було б дуже доречно у транспорті, лікарнях, навчальних закладах розклеїти піктограми, щоб людям з особливими освітніми потребами було легше зорієнтуватись у цьому приміщенні. Також їх доречно використовувати в медзакладах для надання швидкої допомоги людині, яка не може пояснити, що в неї болить, а лікарям потрібно зрозуміти, що саме і де з нею трапилося. Тобто, сфера використання піктограм дуже широка і надважлива.

Дитина вчиться читати за допомогою піктограм

Ми рухаємося зараз у бік цифрових продуктів. Незабаром хочемо представити своїм користувачам також певні матеріали, які будуть доступні онлайн. Зупиняє поки лише те, що покупці не дуже звикли платити за онлайн-продукти й сервіси. Адже без стабільної підтримки будь-який мережевий продукт існувати не може. Онлайн — це дешевше, ніж друкована книжка, і я сподіваюся від читачів на повагу до авторських прав, тому що те, що викладено онлайн, звичайно має ризик тиражуватися у незаконний спосіб.

Розкажіть про нас своїм друзям

Людям хотіла б побажати бути більш толерантними, якщо вони бачать поруч людину, яка незвично поводиться чи погано розмовляє. Це не обов’язково означає, що вона не виховна — можливо, в неї є особливості розвитку, такі як аутизм, і вона інакше не може виразити свої емоції.

Будемо вдячні, якщо читачі поділяться цією статтею про нас з тими, хто працює у сфері освіти, займається розвитком, логопедією або просто є батьками дітей з мовленнєвими порушеннями. Раптом серед вашого кола є люди, які не знають про нашу продукцію і дуже її потребують. Ті, кому це буде цікаво, могли б на сайті завантажити безкоштовні матеріали й таким чином спробувати альтернативну та додаткову комунікацію — тексти, що супроводжуються піктограмами.

Ми сподіваємося, що незабаром інклюзивність в школі, спілкуванні, громадських місцях, зокрема, у державних закладах, стане нормою. Адже адаптація піктограмами — це взагалі легалізація прав дітей з інвалідністю. Держава має забезпечити своїх громадян доступними засобами альтернативної та додаткової комунікації, тож очікуємо, що надалі їхнє використання значно розшириться.

27.12.2020

Суспільство

Одеський майстер створив коника з металобрухту (ФОТО)

Опубліковано

Одеський скульптор Кирило Максименко створив коника з металобрухту. Комаха на подив витончена.

Про це пише Культурометр.

Дивуватися є чому – адже всі частини тіла комаха раніше були … запчастинами різних механізмів.

Читайте такожЇї капелюхи носять навіть до королеви Британії: історія успіху майстрині з Чернігова

 

А замість очей у коника – циферблати старого годинника.

Кирило Максименко – автор скульптури Рука Стіва Джобса на Новосельській, скульптури джина та багатьох інших.

Читайте такожЯк працює РРО для інтернет-магазинів – пояснення Олександри Томашевської

Нагадаємо, в Одесі сфотографували яскравий світанок перед штормом.

Усі фото: culturemeter.od.ua.

Читати далі

Суспільство

Фермер з Київщини вирощує екзотичну причасникову цибулю

Опубліковано

На українському ринку з’явився екзотичний, теплолюбивий і незвичний рокамболь, пише seeds.

Популяризує його фермер Володимир Мережко — засновник «Клубу виробників Рокамболю». Саме він та людина, яка завезла його в Україну.

Першу головку рокамболю Володимир привіз з Флориди — купив за 6,5 доларів, потім розмножив її. Найкраще рокамболь придатний для вирощування на Півдні України. Ці кліматичні умови для нього підходять ідеально. Однак Володимир Мережко вирощує його на Київщині — в селі Баришівка вже 5 років:

«Рокамболь — це цибуля причасникова. Від цибулі він взяв вагу, а від часнику — вигляд і присмак. Там більше цибулі. Якщо додати в зажарку і все, що печеться, там такий букет розкривається, дуже ароматний, неймовірний. Люди раз спробують і потім не зможуть відмовитись», – розповідає фермер.

 

Рокамболь, на відміну від зимових сортів часнику, чудово зберігається — практично всю зиму, до квітня. Рокамболь може похвалитися високою врожайністю, приблизно в 3-4 рази вищою ніж врожайність традиційних сортів часнику. Вага кожної головки сягає від 250 до 450 грам.

Читайте такожЯк працює РРО для інтернет-магазинів – пояснення Олександри Томашевської

В Україні наразі не дуже багато людей, які вирощують рокамболь. Все ж овоч поки недостатньо популярний в українських споживачів. Виправити це і намагається Володимир. Майже всі відомі йому фермери, які займаються вирощуванням екзота — це його покупці.

Вартість рокамболю, звісно «кусається». Голівка цієї часникової цибулі коштує 350 грн, зубець — близько 30 грн. Ринку рокамболю в Україні наразі немає, тому реалізує його Володимир зі своїми компаньйонами на різноманітних аграрних виставках, ярмарках, через власний сайт та соцмережі.

Нагадаємо, у супермаркетах України з’являться вертикальні ферми для вирощування зелені.

Як ми повідомляли раніше, на Київщині фермери вирощують елітних кіз і проводить майстер-класи по доїнню.

Усі фото: seeds.org.ua.

Читати далі

Суспільство

В Україні стартував онлайн-фестиваль австралійського кіно

Опубліковано

З нагоди Дня Австралії 26 січня розпочався кіноклубний онлайн-фестиваль сучасного австралійського кіно «Кенгуру Фест».

Про це пише Укрінформ з посиланням на повідомлення кінокомпанії «Артхаус Трафік».

Відомо, що безкоштовно і легально глядачі зможуть переглянути чотири стрічки.

Мелодрама «Лев»

Як зазначається, головна подія фестивалю – пригодницька мелодрама «Лев» (Lion) режисера Гарта Девіса, яка у 2017 році отримала шість номінацій на Премію «Оскар»:

 
  • за найкращі фільм,
  • адаптований сценарій,
  • роботу оператора,
  • саундтрек,
  • чоловічу і жіночу ролі другого плану.

У стрічці зіграли зіркові актори:

  • Руні Мара («Керол», «Дівчина з татуюванням дракона»),
  • Ніколь Кідман («Години», «Мулен Руж»),
  • Дев Патель («Мільйонер з нетрів»).

Фільм розповідає правдиву історію Сару, який у п’ятирічному віці сів не на той потяг і поїхав на інший кінець Індії за тисячі кілометрів від свого дому. Через 25 років, вихований названими батьками в Австралії, він вирішує знайти свою сім’ю і рідний дім, озброївшись неясними спогадами з дитинства та мапами Google Earth.

Стрічка «Вижити в глушині»

Документальна пригодницька стрічка «Вижити в глушині» (Surviving the Outback) – робота інструктора з виживання та шукача пригод Майкла Аткінсона, який зафільмував свою подорож глушиною Австралії. У фільмі режисер та головний герой хоче перевірити, чи вдасться йому вижити без команди та звичних засобів комунікації і дістатися до цивілізації самотужки.

Представлений у програмі документальний фільм «2040» – оптимістичний погляд на близьке майбутнє Землі. Удостоєний нагород режисер Деймон Ґамо подорожує найвіддаленішими куточками Землі, беручи інтерв’ю у спеціалістів різних галузей, що працюють над вирішенням глобальних проблем. Він досліджує, як виглядатиме майбутнє у 2040 році, якщо використовувати доступні людству сучасні екотехнології для покращення життя на планеті, а не подальшого її руйнування.

Пригодницький «Мій друг містер Персіваль»

Також на фестивалі буде представлений зворушливий пригодницький фільм для родинного перегляду «Мій друг містер Персіваль» (Storm Boy) – хіт торішнього Чілдрен Кінофесту. Він теж порушує питання екології. За сюжетом успішний бізнесмен і щасливий батько сімейства згадує своє дитинство на схованому від усього світу узбережжі океану. Він повинен розповісти своїй онуці незвичайну історію хлопчика на прізвисько Шторм та пелікана-сироти – містера Персіваля. Історію небезпечних пригод і дивовижної дружби, яка вплинула на все його життя.

Читайте також: “Так” українському кіно! Як працює онлайн-кінотеатр Takflix

Фестиваль розпочався 26 січня, в День Австралії – національне свято, що знаменує початок освоєння Зеленого континенту європейцями. Триватиме подія до 31 березня.

Щоб подивитися стрічки, глядачам необхідно обрати вже існуючий кіноклуб на платформі “Віртуальний кіноклуб” та долучитися до його онлайн-показів. Або ж зареєструвати на сайті власний онлайн-кіноклуб для однодумців та почати організовувати перегляди в ньому.

Нагадаємо, український тренер став прототипом героя спортивної драми.

Головне фото: art-boutique.by.

Читати далі