Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Книги для дітей з аутизмом: як «ДивоГра» рятує український ринок від браку інклюзивної літератури

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Кожна сота дитина у світі народжується з розладами спектру аутизму. Вони потребують якісної інклюзивної освіти, адже можливість отримати знання вчасно — це найважливіше у розвитку людини. Щоб допомогти людям з аутизмом, у 2015 році з’явилося соціальне підприємство «ДивоГра». Команда видавництва розробляє та видає книжки та ігри для розвитку мовлення у людей з розладами спектра аутизму й мовленнєвими порушеннями. Також ці видання корисні людям, які з різних причин втратили усне мовлення або можливість розуміти письмовий текст.

Ганна Усатенко,
Ганна Усатенко,

Керівниця соціального підприємства «ДивоГра» (м. Бровари)
Психологиня, аспірантка Інституту соціальної і політичної психології Національної академії педагогічних наук України

Порушене мовлення у людей — не рідкість 

За фахом я психолог, паралельно завжди цікавилася філологією. Довгий час я консультую подружні пари та сім’ї з дітьми. І я помітила, який великий вплив чинить на родину таке порушення розвитку як аутизм. За офіційною статистикою, в Україні налічується приблизно 15 тисяч дітей з аутизмом. Дані у світі вищі: за інформацією асоціації «Аутизм Європа», одна дитина зі ста має розлади спектру аутизму.

Також в Україні трапляється велика кількість інсультів: вони вражають 100-150 тисяч людей щороку. Лише десять відсотків з них, за даними Української асоціації боротьби з інсультом, повертаються до попереднього життя. Тобто, значна частина людей не відновлюють повністю здоров’ я. Одним з найчастіших наслідків стає афазія — порушення мовлення, коли людина має труднощі з розумінням або говорінням, не вимовляє слова чи склади або не розуміє, коли до неї звертаються.

Досвід Італії перенесла в Україну

У 2015 році на книжковій виставці в італійському місті Болонья я побачила унікальну книгу «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі. Вона 20 років працювала з дітьми з аутизмом і розробила адаптоване видання з американськими піктограмами та дуже гарними деталізованими ілюстраціями. Мене це так захопило, що я захотіла створити в Україні видавництво, яке б розкривало психологічні теми та видавало книжки для розвитку дітей, і в тому числі для розвитку мовлення. Згодом ця книга з піктограмами стала першою, яку ми видали як соціальне підприємство «ДивоГра».

Книга «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі

Я хотіла зробити підприємство, яке б розробляло продукцію для певних категорій людей, яких зазвичай оминають увагою виробники товарів для дитячого розвитку. Авторка, яка почала працювати з нами першою, Валерія Кісельова-Саврасова, зверталася спершу до великих українських видавництв. Вони цікавились ідеєю піктограм, але жодне з них не ризикнуло взяти на себе витрати для видання такої книжки й шукати потім для неї аудиторію.

Дитина може «говорити» картинками

Від звичайних книг наші відрізняються тим, що для кожного слова підібрана піктограма, яка пояснює його зміст. Це символічні малюнки, які зображують людей, дії, якісь об’єкти чи явища. Є люди, яким важко зрозуміти письмовий текст або мову на слух, наприклад, через ураження центрів, які відповідають за мовлення у мозку. Такі наслідки можуть зумовити вроджені вади, а також набуті — травма, інсульт тощо. Люди, які мають мовленнєві порушення, можуть розуміти інформацію за цими малюнками. У країнах, де більш розвинена інклюзивна практика, людина з аутизмом може мати набір таких карток з собою. І десь в метро показати «мені страшно» чи «мені холодно», чи «в мене болить». Ми зараз теж працюємо над розробкою таких наборів, які знадобляться в побуті людям з мовленнєвими порушеннями та фахівцям, родичам, які спілкуються з ними.

Діти читають книгу видавництва «ДивоГра»

Свої перші книги ми створювали разом з авторкою Валерією Кісельовою-Саврасовою. Ці соціальні історії для дітей з аутизмом та іншими порушеннями мовлення про те, як поводитися в різних місцях. Наприклад, як себе вести у громадських місцях, як от в автобусі чи в зоопарку. Книжку видавництва «ДивоГра» варто брати в зоопарк і показувати дитині піктограми. Щоб вона зрозуміла, що ось тут звірі на малюнку, і їх не можна годувати. Й ось у зоопарку теж є табличка з такою засторогою. Або тут намальована каса — й ось вона ця каса стоїть. 

Частина прибутку йде на благодійність

Поступово наша команда з трьох людей розширилася до десяти, серед яких є штатні працівники, підрядники та волонтери. Це був непростий шлях, тому що я працювала в бізнесі й розуміла бізнес-процеси. Але з таким форматом як соціальне підприємство я раніше не мала справи. Та й загалом в Україні таке підприємництво не врегульоване і не має законодавчого підґрунтя. Моя задача була зробити цей проєкт сталим і самоокупним, щоб він виконував соціальну місію, і водночас був фінансово стабільним. Я намагаюся підтримувати це, наскільки можливо.

Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові.

Частина нашого прибутку йде на створення безкоштовних матеріалів, які можна завантажити з сайту видавництва «ДивоГра». Зокрема, деякі посібники, матеріали чи постери з піктограмами. Також частину тиражу ми даруємо організаціям, які опікуються потребами дітей з інвалідністю. Ми ще займаємося просвітництвом нашої аудиторії: переважно ними є фахівці з розвитку мовлення і батьки дітей з особливими освітніми потребами. Проводимо для них безкоштовні вебінари, беремо участь у виставках.

Піктограми у книзі «Білосніжка» авторки Енци Крівеллі

Піратство забирає шанс у дітей

За нашими книжками переважно вчаться діти різного віку, від 2 років, а також підлітки та дорослі. Коли вони читають наші видання, вони в захваті, бо одразу розуміють, про що йдеться. Вони ще повністю не вміють читати, але вже за картинками розуміють текст. Я особисто проводила читання з дітьми в книжкових крамницях та бібліотеках Києва і бачила, що діти розуміють. Однак варто бути готовим до того, що для розвитку дитини з особливими освітніми потребами потрібно багато часу і повторів. Тобто, з кожним посібником батьки працюють тривалий час, доки дитина з нього не виросте.

За ці п’ять років ми вже випустили понад 30 видань. Ми адаптуємо піктограми українською мовою. На розробку однієї книжки йде від пів року до року, тобто це такий трудомісткий процес, до якого залучені автор, методист, дизайнер, художник. Ми іноді зіштовхуємося з піратством. Люди просто не розуміють, що коли вони беруть якийсь продукт, який розроблявся рік, тиражують його копії, то таким чином його розробник не зможе в наступному році виробити нову продукцію. Це забирає можливості у дітей з інвалідністю отримати якісні продукти, тому що діти читають наші книжки, виростають із них і потребують нових.

Родина читає книгу «Марійка захворіла» видавництва «ДивоГра»

Ми отримуємо багато відгуків, які прямо торкаються душі. Наприклад, була історія однієї мами, син якої має порушення мовлення, і він до восьмирічного віку ніколи не говорив слова любові. І лише коли він познайомився з нашим виданням «Марійка захворіла», він сказав мамі вперше «я тебе люблю». Там в кінці є така фраза, яку мама говорить своїй сім’ї, він її вивчив і вжив потрібному контексті. Вона нам це розповіла, а ми без сліз не могли слухати цю історію.

Заявляємо державі: готові до співпраці

Я думаю, що багато споживачів не знають, що в Україні є продукція, яка допомагає розвиватися дітям з порушеннями мовлення, адаптована саме до українських реалій. Цією розповіддю ми б хотіли заявити, що готові до співпраці з державними та приватними підприємствами, з медичними та освітніми установами для того, щоб поширити піктограми в середовищі та сфері послуг. Було б дуже доречно у транспорті, лікарнях, навчальних закладах розклеїти піктограми, щоб людям з особливими освітніми потребами було легше зорієнтуватись у цьому приміщенні. Також їх доречно використовувати в медзакладах для надання швидкої допомоги людині, яка не може пояснити, що в неї болить, а лікарям потрібно зрозуміти, що саме і де з нею трапилося. Тобто, сфера використання піктограм дуже широка і надважлива.

Дитина вчиться читати за допомогою піктограм

Ми рухаємося зараз у бік цифрових продуктів. Незабаром хочемо представити своїм користувачам також певні матеріали, які будуть доступні онлайн. Зупиняє поки лише те, що покупці не дуже звикли платити за онлайн-продукти й сервіси. Адже без стабільної підтримки будь-який мережевий продукт існувати не може. Онлайн — це дешевше, ніж друкована книжка, і я сподіваюся від читачів на повагу до авторських прав, тому що те, що викладено онлайн, звичайно має ризик тиражуватися у незаконний спосіб.

Розкажіть про нас своїм друзям

Людям хотіла б побажати бути більш толерантними, якщо вони бачать поруч людину, яка незвично поводиться чи погано розмовляє. Це не обов’язково означає, що вона не виховна — можливо, в неї є особливості розвитку, такі як аутизм, і вона інакше не може виразити свої емоції.

Будемо вдячні, якщо читачі поділяться цією статтею про нас з тими, хто працює у сфері освіти, займається розвитком, логопедією або просто є батьками дітей з мовленнєвими порушеннями. Раптом серед вашого кола є люди, які не знають про нашу продукцію і дуже її потребують. Ті, кому це буде цікаво, могли б на сайті завантажити безкоштовні матеріали й таким чином спробувати альтернативну та додаткову комунікацію — тексти, що супроводжуються піктограмами.

Ми сподіваємося, що незабаром інклюзивність в школі, спілкуванні, громадських місцях, зокрема, у державних закладах, стане нормою. Адже адаптація піктограмами — це взагалі легалізація прав дітей з інвалідністю. Держава має забезпечити своїх громадян доступними засобами альтернативної та додаткової комунікації, тож очікуємо, що надалі їхнє використання значно розшириться.

Відео дня

Суспільство

«Едельвейси» розгромили техніку ворога із ПТРК «Стугна-П» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни 10-ї Гірсько-Штурмової Бригади ЗСУ знищили російську бронетехніку із українського протитанкового ракетного комплексу «Стугна-П».

Відео опублікували на фейсбук-сторінці бригади.

У коментарях користувачі мережі подякували своїм захисникам за їхню роботу.

Дивіться відеоЯк «Едельвейси» з 10-ї гірсько-штурмової бригади наближають нашу перемогу

Про 10 ОГШБр

10-та окрема гірсько-штурмова бригада — військове з’єднання у складі Сухопутних військ Збройних сил України. Бригада сформована 1 жовтня 2015 року. Основним призначенням є ведення бойових дій у гірсько-лісистій місцевості.

Нагадаємо, миколаївський десантник збив ворожий штурмовик Су-25.

Як ми повідомляли раніше, 10-та Гірсько-штурмова бригада «затрофеїла» БМП.

Фото: facebook.com/kbluchua.

Відео дня
Читати далі

Суспільство

Миколаївський десантник збив ворожий штурмовик Су-25

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У п’ятницю, 24 червня, на одному з напрямків ЗСУ збили російський штурмовик Су-25 «Грач».

Про це повідомили у Командуванні Десантно-штурмових військ ЗСУ.  

Зазначається, що знищив ворожий літак військовий підрозділу протиповітряної оборони 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗС України.

«Броньований літак окупантів був назавжди приземлений з ПЗРК “Ігла”», — йдеться у повідомленні.

У Командуванні відзначили, що зенітник, який збив Су-25 окупантів, прийшов до війська добровольцем за мобілізацією та отримав хорошу підготовку.

Читайте також: У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій

Про бригаду

79-та окрема десантно-штурмова бригада — з’єднання Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. Базується у м. Миколаїв. У 2014 році бригада брала участь в обороні Донецького аеропорту. Підрозділ 79-ї під командуванням Миргородського Максима також брав участь в боях за Дебальцеве. З 2016 року аеромобільну бригаду було доповнено танковою ротою.

Дивіться відео: 17-річний підліток із Сєвєродонецька розвозив їжу під обстрілами

Нагадаємо, у середу, 22 червня, українські десантники збили ворожий гелікоптер Ка-52.

Як ми повідомляли раніше, львівські десантники «демілітаризували» два танки загарбників.

Фото: wikimedia.org.

Відео дня
Читати далі

Суспільство

«Князівські воїни» вистежили і спалили ворожу БМП (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого вполювали і знищили БМП російських окупантів.

Відео вдалої спецоперації опублікували на фейсбук-сторінці бригади та описали її лірично:

  • «Орки їхали в машинці,
  • В Україну – тут здихать!
  • Не підвели українці:
  • Бах – і руzzkе не зібрать!
  • Оркам всім пересторога –
  • В пекло мостим вам дорогу!».

Дивіться відеоЯк 14-та ОМБр перекрила окупантам маршрут просування на Київ

Про бригаду

14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого — з’єднання Сухопутних військ. Сформоване 1 грудня 2014 року із 51-ї механізованої бригади й нових мобілізованих.

Підрозділи бригади були залучені до зимових боїв 2015 року за Дебальцеве. 14 жовтня 2019 року бригаді було присвоєно почесне найменування «імені князя Романа Великого». 8 березня 2022 року у бою за визволення від російських окупантів селища Макарів Київської області підбили шість російських танків.

Нагадаємо, князівська арта 14-ї бригади знищила бронетехніку з окупантами.

Також ЗСУ знищили рідкісну машину вогнеметників росармії БМО-Т.

Фото: скриншот із відео.

Відео дня
Читати далі