Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Коронавірус вдома, що робити Коронавірус вдома, що робити

Суспільство

Хворий на коронавірус у вас вдома. Що робити та як захистити себе?

Опубліковано

З приходом коронавірусу люди в паніці, адже не знають що робити та куди бігти. І якщо у важких випадках хворого госпіталізують, а родичам потрібно побути на ізоляції, то що робити, якщо в лікарню не беруть, бо випадок не найважчий? А якщо в одній квартирі з хворим живе ще купа людей? Ось вам детальна інструкція від доктора біології Кембриджського університету Уляни Баштанової.

1. Негайно виділіть хворому окрему кімнату.

Якщо ваша квартира складається лише з однієї кімнати та кухні — переїжджайте на кухню, а йому залишіть кімнату.

Приберіть з цієї кімнати всі речі, які можуть вам знадобиться — особисті речі, одяг, комп’ютер і т.д. Протріть винесені речі серветкою, змоченою у мийний засіб, а потім витріть насухо. Це дуже важливо. Там, де є вода, довше живе інфекція.

Тому, правило перше — витирайте все насухо. Правило друге — якщо боїтесь, що хворий чіпав одяг, то його можна випрасувати. Вірус гине при температурі 56С. 

Після того, як ви ізолювали хворого в окрему кімнату, за можливості, продезінфікуйте весь будинок. Ні в якому разі не пилососити — тільки вологе прибирання засобами для дезінфекції. Килими краще приберіть з усіх кімнат прямо зараз, щоб потім не мучитись. Якщо у вас на підлозі килимове покриття — тільки прибирання миючим пилососом гарячою парою. Якщо у вас є кварцові чи ультрафіолетові лампи — вони дуже допомагають. Ультрафіолетове світло С (довжина хвилі випромінювання від 100 до 280 нм) прекрасно вбиває коронавірус.

2. У кімнаті хворого повинно бути багато пиття — термоси з гарячою водою або чайник, великі пляшки з холодною водою.

При хворобі потрібно багато пити, а вам не потрібно бігати туди-сюди з кожною чашкою.

3. Заведіть в кімнаті подвійний мішок для збору сміття (серветки, залишки їжі та інше).

Наприклад, у Великобританії збір сміття хворих COVID19 відбувається окремо від іншого. У будь-якому випадку, пакет має бути щільно упакований і зав’язаний. Сміття — джерело інфекції і для вас, і для інших людей.

4. Заведіть в кімнаті подвійний мішок для збору брудної білизни.

Вірус, як вже говорилося, гине при 56С, тому періть речі хворого при 60 градусах і вище. Якщо ваші речі витримують таку температуру — можете прати все разом.

5. У кімнаті повинні знаходитись всі ліки.

Скоріше за все, інфекція застрягне в трахеї або бронхах, тому зберіть все, що ви зазвичай використовуєте при бронхіті в окрему коробку і помістіть в кімнату хворого. І всі ліки, якими лікуєте застуду, і всі жарознижувальні — все-все зберіть і віднесіть в цю кімнату. Не бігайте по всьому будинку з кожною таблеткою чи ложкою мікстури.

6. Заведіть хворому окремий набір посуду і тримайте його в кімнаті.

І не одну чашку-ложку-тарілку, а декілька. І несіть мити, лише коли він забруднить багато посуду. Не бігайте за кожною кружкою.

Весь посуд можна загрузити у посудомийку, якщо вода там вище 56С. Якщо ви миєте посуд в раковині, то залийте посуд хворого окропом на 5 хвилин, потім помийте з миючим засобом. Раковину потім продезінфікуйте.

7. Користуйтесь детергентом (миючим засобом) чи хлоркою.

Вони чудово вбивають вірус. Звичайно, чудовим варіантом є і 70% спирт, він знищує вірус за 30 секунд.

8. Якщо вам закортіло помити підлогу у кімнаті хворого (краще б ви утримались від цього), то протирайте поверхні детергентами і одноразовими ганчірками.

Потім викиньте їх в той подвійний мішок для сміття, який стоїть в кімнаті хворого.

9. А от провітрювати кімнату хворого необхідно.

Причому не просто привідкрити вікно, а варто влаштувати справжнісінький протяг. Хай хворий полежить 3 хвилини під ковдрою. Самі не стійте на цьому протязі – він видуває інфекцію, вам не треба її на себе чіпляти.

10. Як входити в кімнату хворого?

О, приготуйтеся, це цілий процес, на який потрібно 3 хвилини.

На цвяшок з внутрішньої сторони повісьте халат з довгими рукавами. Бажано не пухнастий. Поряд покладіть рукавички. І якщо вам так не пощастило в житті, що у вас прекрасний зір, то візьміть сонцезахисні окуляри. Всі інші очкарики можуть і повинні користуватися своїми приладами денного бачення – лінзи зніміть до кращих часів.

І маску, звичайно. Тому що навряд чи ваш хворий погодиться весь час, 24 години на добу, бути в масці. Якщо погодиться — честь йому і хвала, але люди похилого віку і діти незговірливі. Їм душно, лоскотно, боляче, незручно кашляти і спати в масці, і їх можна зрозуміти. Тому надягайте маску самі.

Увійшли в кімнату, наділи рукавички, халат, окуляри, маску. На волосся б косиночку теж не завадило. 

11. Як виходити з кімнати хворого?

У зворотному порядку. Зніміть сонцезахисні окуляри, косинку, халат, рукавички, маску, залиште їх у кімнаті на вішачку та виходьте. Було б добре викинути маску і рукавички в подвійний пакет для сміття. Краще б зробити перехідний шлюз з кімнати хворого в загальний простір і тримати халат та інше там. Після того як вийшли — відразу йдіть у ванну, помийте з милом обличчя, окуляри та руки. І цукерку з’їжте, ви — молодець, ви вже майже мікробіолог, вірусолог, фізіолог і імунолог разом узяті! Так тримати!

12. Загальне правило для всіх розважальних предметів — що в кімнату хворого попало, то пропало.

Книжки з його кімнати не виносити взагалі. І м’які іграшки теж. Нічого, зробленого з тканини, картону і паперу не виносити. Не бігайте по дому, показуючи всім його дитячий малюнок. Одужає дитина, вірус помре через 2-3 доби — тоді і будете хвалитися. Айпад і інші комп’ютерні іграшки краще б теж були його індивідуальні. Але якщо вже треба винести, то протирайте 70% спиртом.

13. От з ванною і туалетом є проблема.

Добре, якщо у хворого є своя ванна та туалет, тому що цей жахливий вірус в кишківнику живе так само прекрасно, як і в легенях.

Але якщо так сталося, що ви з хворим ділите ванну і туалет, то доведеться вам після нього щоразу мити туалет з хлоркою, а ванну і раковину — теж з хлоркою або з детергентом. І ручки, і вимикачі протирати зі спиртом. І заведіть йому окремі рушники, і прасуйте їх при температурі 60С або вище.

14. Ну і останнє. І вам, і хворому, треба добре спати.

Ні що так не губить імунітет так, як поганий сон. Тому застосовуйте всі заспокійливі, які ви зазвичай вживаєте, якщо нервуєте і не можете заснути.

Суспільство

Українка здобула перемогу за найкращий костюм на Miss Eco International та вийшла у фінал (ФОТО)

Опубліковано

Львівʼянка Єлизавета Адамська здобула перемогу в номінації «Найкращий екокостюм» на Miss Eco International. Завдяки цьому вона вийшла до фіналу престижного міжнародного конкурсу, який відбудеться 19 квітня в єгипетській Александрії.

Про це повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.

Про костюм

Костюм Єлизавети має назву «Пам’ять у пелюстках». Його присвятили темі збереження природи під час війни. Образ символізує 20 рідкісних видів українських рослин, які опинилися під загрозою зникнення внаслідок агресії росії. Усі квіти та ефектні рукави сукні виготовлені з переробленого пластику.

Єлизавета Адамська — активна громадська діячка та учасниця Young European Ambassadors. Вона реалізувала кілька соціальних ініціатив: проєкти на тему екофемінізму, сталого способу життя, а також розробила навчальну екологічну гру для дітей з порушенням зору.

Читайте також: У культовому ресторані українських емігрантів у Нью-Йорку зготували символічні паски (ФОТО)

Довідка про конкурс

Miss Eco International — це міжнародна платформа, що об’єднує представниць з різних країн навколо тем екологічної свідомості та сталого розвитку. Переможниця отримує статус Посланниці доброї волі ООН з питань довкілля. У 2024 році конкурс виграла українка Ангеліна Усанова.

Нагадаємо, що українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025.

Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького

Читати далі

Суспільство

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Опубліковано

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища або спалюють, забруднюючи повітря. Однак їх можна переробляти, зокрема компостувати, що є екологічним і дешевим способом утилізації. 

Проєкт «Кращі практики управління біовідходами в малих громадах України» допомагає 63 громадам розробити плани поводження з відходами та перетворити їх на добриво для місцевих парків і садів.

Громади, що взялися за компостування

Керівництво Білогородської громади (Київська область) до дій спонукали самі жителі: чимало людей виносили гілля й траву в яри та лісосмуги, перетворюючи їх на стихійні звалища. Це додавало навантаження комунальникам. 

Послуги з подрібнення гілок і збору ялинок полегшили ситуацію, але потрібен був системний підхід. Тепер у планах громади — встановити великі компостери й навчити людей користуватися ними замість того, щоб викидати органіку абикуди. 

«Ми рішуче налаштовані впоратися з цією проблемою», — каже завідувачка сектору екології Білогородської сільради Ольга Леонова.

Фото: Білогородська громада

Дехто ж вирішив почати з просвітництва. Наприклад, у Гірській громаді, що теж на Київщині, проводять лекції, тренінги та практичні заняття для учнів шкіл, вихованців дитячих садочків і жителів громади, на яких роз’яснюють переваги екологічних методів управління органічними відходами.

«Хочемо збільшити компостування біовідходів у громаді. Для цього плануємо встановити компостери в школах, соціальних закладах і багатоповерхівках, а також заохочувати жителів до компостування. Організуємо майстер-класи, екозаняття й інформаційні кампанії. Проте для успіху потрібен чіткий план на рівні громади, і спеціалісти вже працюють над його розробкою. Тренінги проєкту допомогли структурувати процес і врахувати важливі нюанси», — розповідає завідувачка сектору екології та охорони природних ресурсів виконкому Гірської сільської ради Олеся Карпенко.

На Одещині про проблему органічних відходів задумались у Красносільській громаді. Вона розташована в передмісті Одеси на березі унікального Куяльницького лиману, тож збереження довкілля тут особливо пріоритетне. Уже зараз комунальні служби централізовано збирають і вивозять опале листя й інші зелені рештки окремо від побутового сміття. Наступний крок — облаштувати повноцінний майданчик для компостування всіх біовідходів. 

«Прагнемо не просто створити систему управління біовідходами, а інтегрувати її в екологічну політику громади», — пояснює головна спеціалістка відділу ЖКГ Красносільської сільради Юлія Волочан.

Фото: Красносільська громада

Беруть участь у проєкті й громади, що раніше не мали жодної практики збирання органіки. До прикладу, в Болехівській міській громаді на Івано-Франківщині до цього часу всі відходи возили на полігон в урочище «Криве» — тепер же там планують створити систему роздільного збору, аби зменшити навантаження на сміттєзвалище. 

Як проєкт допомагає громадам

Уже цього року в проєкті планують навчальний візит до громад, які вже успішно впровадили роздільний збір відходів, аби перейняти досвід і надихнутися реальними прикладами.

П’ять найвмотивованіших громад-учасниць отримають сучасні компостери: грантові кошти покриють 70% вартості десяти секцій (контейнерів) для компостування в кожній з них, а решту дофінансують місцеві бюджети. 

Їх планують встановити переважно біля об’єктів, де накопичується багато органіки: шкіл, лікарень, парків чи ринків. Там жителі зможуть залишати, наприклад, опале листя, харчові рештки або скошену траву, а комунальники контролюватимуть процес компостування. 

Першу партію компосту громади використають для власних потреб — щоб підживити ґрунт у парках, скверах, на клумбах, — а наступні, можливо, роздаватимуть людям для приватних господарств.

Перші результати 

У соцмережах Білогородської громади з’явилися поради, як облаштувати домашній компостер на подвір’ї. А в Гірській громаді на офіційному сайті регулярно повідомляють про екологічні заходи й закликають всіх охочих долучатися. 

Майже 200 громад по всій Україні поширили на своїх сторінках матеріал про шкоду від спалювання органічних залишків «Не пали — компостуй!», який у межах проєкту підготував «Український альянс “Нуль відходів”». Людей поступово готують до змін: пояснюють, чому важливо відокремлювати органіку від іншого сміття, як правильно її складати для компостування, скільки часу та які умови потрібні, щоб отримати готове добриво.

Жителі й самі починають цікавитися: запитують, коли та куди можна буде здати відходи для компостування, пропонують свої ідеї. У деяких громадах вони організувалися на суботники —  окремо зібрали торішнє листя, щоб не вивозити на смітник. Усе це — маленькі, але важливі кроки до великої мети. 

Фото: Гірська громада

Можливості для всіх: долучайтеся та дійте

Історії цих громад доводять: навіть невелике місто чи село може впровадити європейські практики поводження з відходами. Компостування — це просто й недорого, треба лише згуртованість і план дій. 

Якщо ви хочете, щоб і ваша громада перестала відправляти тонни органіки на звалище, варто діяти вже зараз. Для початку можна провести аудит відходів: скільки з них біо- і де їх утворюється найбільше (дворогосподарства, ринок, парк тощо). Далі — обрати доступний варіант компостування: можливо, це будуть індивідуальні компостери для кожного двору або ж один спільний майданчик з контейнерами для цілої вулиці чи кварталу. Важливо залучити людей: пояснити, навчити, показати приклади успіху.

Організатори проєкту готові ділитися напрацюваннями. На фінальному етапі планують створити відео про найкращі практики учасників і провести відкритий вебінар — за анонсами слідкуйте в спільноті Zero Waste Alliance Ukraine. А вже зараз по пораду можна звернутися до експертів ГО «Екологічні новини» ([email protected]), які координують проєкт.

Компостуючи біовідходи, громада вирішує одразу кілька проблем: зменшує навантаження на полігони, поліпшує екологію, економить кошти на вивезення сміття. Натомість отримує цінний ресурс — добриво, яке повертає поживні речовини в ґрунт. Так замість сміття з’являється нове життя. 

Читати далі

Суспільство

У Києві розквітають понад 380 тисяч тюльпанів: перелік локацій (ФОТО)

Опубліковано

У Києві почали квітнути тюльпани, зокрема ті, що столиця отримала безоплатно від Нідерландів. Загалом восени 2024 року у місті висадили понад 380 тисяч квітів, з яких Нідерланди передали 116 тисяч.

Про це повідомили в КМДА.

Цьогоріч кияни можуть побачити яскраве різнобарв’я тюльпанів у центрі міста та зелених зонах усіх районів. Загалом висади п’ять сортів квітів: Charade, Verona, Golden Apeldoorn, Powerpoint та Ben Van Zanten.

Де квітнуть тюльпани

Голосіївський район:

  • сквер Миру;
  • сквер Героїв Маріуполя;
  • сквер на вулиці Івана Федорова;
  • Голосіївський парк культури та відпочинку імені Максима Рильського;
  • Голосіївська площа;
  • вулиця Василя Касіяна.

Читайте також: Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Дарницький район:

  • проспект Миколи Бажана; 
  • сквер імені Олександра Кошиця;
  • парк Партизанської слави.

Деснянський район:

  • парк «Кіото»;
  • парк «Фестивальний»;
  • проспект Романа Шухевича; 
  • сквер імені В’ячеслава Веремія; 
  • парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
  • Деснянський парк;
  • парк «Молодіжний»;
  • сквер на площі Анкари;
  • вулиця Братиславська;
  • транспортна розв’язка біля станції метро «Чернігівська».

Дніпровський район:

  • бульвар Верховної Ради;
  • Дарницька площа;
  • парк «Перемога»;
  • транспортна розв’язка біля станції метро «Лівобережна»;
  • сквер біля будівлі Дніпровської РДА.

Оболонський район:

  • парк відпочинку «Наталка»;
  • парк «Пуща-Водиця»;
  • парк відпочинку на проспекті Литовському;
  • сквер на вулиці Федора Максименка;
  • сквер на вулиці Олександра Архипенка;
  • сквер на Оболонській площі;
  • парк культури та відпочинку навколо озера Йорданське;
  • сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на вулиці Прирічній;
  • сквер на вулиці Вишгородській;
  • сквер на вулиці Зої Гайдай;
  • сквер на перетині вулиці Левка Лук’яненка та вулиці Героїв полку «Азов»;
  • транспортна розв’язка на перетині проспектів Степана Бандери та Володимира Івасюка;
  • транспортна розв’язка на вулиці Ярослава Івашкевича;
  • бульварна зона на вулиці Левка Лук’яненка;
  • сквер на проспекті Степана Бандери;
  • вулиця Міська.

Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка

Печерський район:

  • Наводницький парк;
  • вулиця Банкова;
  • бульвар Миколи Міхновського;
  • сквер імені Марії Заньковецької.

Подільський район:

  • сквер на площі Щекавицькій;
  • Куренівський парк;
  • сквер № 1 на Контрактовій площі;
  • сквер № 2 на Контрактовій площі;
  • сквер на вулиці Вишгородська;
  • парк «Березовий Гай»;
  • вулиця Івана Виговського;
  • сквер на проспекті Георгія Гонгадзе;
  • сквер імені Кузьми Скрябіна.

Святошинський район:

  • сквер на розі вулиць Григоровича-Барського та Симиренка;
  • парк «Інтернаціональний»;
  • парк  «Гамбурзький»;
  • парк «Совки»;
  • вулиця Зодчих;
  • парк імені генерала Потапова;
  • сквер імені Михайла Реуцького;
  • сквер біля Святошинської РДА на просп. Берестейському; 
  • вулиця Жмеринська;
  • транспортна розв’язка між бульваром Жуля Верна та вулиці Якуба Коласа.

Солом’янський район:

  • парк «Відрадний»;
  • сквер імені Максима Шаповала;
  • сквер біля Солом’янської РДА на проспекті Повітряних Сил.

Шевченківський район:

  • Майдан Незалежності;
  • поруч із Міністерством закордонних справ України;
  • парк «Володимирська гірка»;
  • парк імені Тараса Шевченка;
  • сквер Анни Київської;
  • сквер на вулиці Прорізній;
  • парк «Веселка».

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ створюють терапевтичний сад: що в ньому буде.

Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА

Читати далі

Шопочитати

Суспільство10 години тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес12 години тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура1 день тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес2 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....