Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Харківʼянин розшифровував письмена Майя в 1950-х роках: як це було

Опубліковано

На барельєфі, якому більше тисячі років, зображено одного з правителів народу майя, ім’я якого в перекладі означає «Променистий звір-ягуар». Цей барельєф був знайдений біля мексиканського міста Паленке, яке давні майя називали Лакам Ха, що значило «велика вода» через численні джерела і водоспади навколо міста.

Про це повідомляє Микола Бандрівський.

Придивившись уважніше до орнаменту у правому верхньому куті барельєфа, можна побачити не декор, а писемність. Ці загадкові письмена майя залишалися незрозумілими багато століть, поки українець Юрій Кнорозов з Харкова не розшифрував їх.

Як все відбувалося

Юрій Кнорозов роками працював над розшифровкою вітієватих зображень писемності майя. Він співставляв їх з уже відомими писемними системами, шукав закономірності у розміщенні знаків, вивчав релігію і ритуали майя, щоб наблизити своє розуміння до світорозуміння цього давнього народу.

У 1955 році, під час захисту своєї дисертації, Кнорозов публічно оголосив, що йому вдалося дешифрувати писемність майя. Це викликало справжній фурор у науковому світі. Його роботу визнали провідні наукові світила, а самого Кнорозова почали запрошувати на найважливіші наукові симпозіуми і конференції.

Проте Юрія Кнорозова не випускали за межі СРСР. Радянські спецслужби пильно відслідковували кожен його крок, кожну публікацію та листування. Звідки у них така увага до дешифрувальника та його відкриття?

Читати також: Аспіранти складатимуть спеціальний державний іспит: у МОН дали роз’яснення

Джерела матеріалів

Існують різні версії щодо того, як Юрій Кнорозов отримав книги з публікаціями рукописів майя, над якими він працював. Радянські історики пояснювали, що у 1945 році в Берліні Кнорозов знайшов ці книги в обійнятій полум’ям бібліотеці, вирятував їх і привіз до себе як військовий трофей. Проте сам Кнорозов заперечував це, стверджуючи, що книги були в скринях підготовленої до евакуації німецької книгозбірні в Берліні, звідки їх забрали радянські офіцери.

Основні матеріали, з якими працював Кнорозов, включають публікацію рукопису «Повідомлення про справи в Юкатані», написану францисканським ченцем XVI століття Дієго де Ланда, та «Кодекс майя» з гватемальської публікації братів Віллякорта. Незрозуміло, як ці книги потрапили до рук харків’янина.

Спадок Кнорозова

Незважаючи на загадковість джерел його матеріалів, Юрій Кнорозов відкрив світові давно забуту писемність. Сьогоднішні дослідники, використовуючи його методи, добре навчилися читати збережені старожитності майя.

Юрій Кнорозов залишив величезний внесок у розуміння культури майя, і його робота продовжує надихати нові покоління вчених і дослідників. Його відкриття стало мостом між сучасністю і загадковою цивілізацією майя, дозволяючи нам дізнатися більше про їхнє життя, вірування і досягнення.

Нагадаємо, що кияни можуть пройти тест на знання Конституції України: як зареєструватися.

Фото: викладено Миколою Бандрівським.

Суспільство

Зірка тіктоку – зарічненський олень Борис!

Опубліковано

Він зовсім не боїться людей, підходить поїсти з рук, і… зробити контент для власного тіктоку! Знайомтеся: це дикий олень Борис — улюбленець селища Зарічне на Рівненщині!

«Наша зірка, який ходить по Зарічному, як в себе дома, як кажуть», — кажуть про нього.

Історія

Шість років тому лісник Руслан купив однорічного Борьку, аби розводити у районі оленів шляхетних. Борис став єдиним самцем серед 11 олениць, що вже мешкали в господарстві Зарічного. І встиг дати аж два покоління, поки не сталася подія, через яку усіх оленів відпустили у дикий ліс. Три роки тому до вольєру пробрався вовк та загриз одну з олениць. Аби це не повторилося, Руслан випустив усіх тварин до лісу.

А менш ніж за рік один з них повернувся. Це був Борис! Відтоді вільний олень часто гуляє по Зарічному та навідується до людей. Звісно, хтось ставиться до нього з осторогою, хтось — незадоволений, що Борька, буває, обгризає місцеві деревця. Однак у більшості мешканці полюбили оленя та підгодовують його. І він приходить до них знов.

Борис настільки полюбився місцевим, що вони створили його тікток! Розповідають про життя оленя та ведуть трансляції з ним. Відео з Борисом несуться мережею та підкорюють серця українців вже і за межами Рівненщини.

«Борьку вже побачило стільки людей, і нам уже писали, що він уже не тільки ваш, він уже український», — каже Надія Вишневська, мешканка Зарічного.

Читати далі

Суспільство

Для школярів підготували 39 аудіоуроків з української літератури на літо: де переглянути

Опубліковано

Для учнів 8-11 класів підготували 39 аудіоуроків з тестами з української літератури у форматі подкастів, що рекомендовані для прочитання упродовж літніх канікулів.

Про це повідомили в ГО «Смарт освіта», що реалізує проєкт «Вчися вухами».

«Задали на канікули читати стоси книг з української літератури? Маємо крутезну добірку творів у форматі подкастів від проєкту «Вчися вухами», яка полегшить літню підготовку», — сказано у повідомленні.

Читати також: У Дії відображатимуться медичні дані: рішення уряду

Зазначено, що середня тривалість одного аудіо — 20 хвилин, і їх можна використовувати як під час читання, щоб краще розуміти твір та розібрати його, так і для підготовки до заняття під час навчального року: щоб пригадати сюжет твору та характеристики персонажів.

Усі аудіоуроки доступні за посиланням.

Загалом на сайті викладено понад 400 аудіоуроків для 6-11 класів із всесвітньої та історії України, громадянської освіти, української мови та літератури.

Нагадаємо, що в Києві знімають документальний фільм про відновлення ветерана війни.

Фото: «Смарт освіта».

Читати далі

Суспільство

У Києві створили квітник у формі вишитого рушника

Опубліковано

У парку «Відрадний» у Солом’янському районі створили унікальний квітник у формі вишиваного рушника.

Про це повідомляє КП УЗН Солом’янського району.

фото: КП УЗН Солом’янського району

На квітнику висадили різні види рослин, зокрема альтернетеру, бегонію, сеткреазію, агератум та тагетис. Ця композиція символізує «найбільше бажання всіх українців – мирне небо над Україною», зазначають комунальники.

фото: КП УЗН Солом’янського району

Читати також: Будинок Замкова у Києві може отримати статус культурної пам’ятки

Поруч з квітником облаштували голубів – «символ миру та кохання, що летять до теплого сонця».

фото: КП УЗН Солом’янського району

Нагадаємо, що у Києві знімають документальний фільм про відновлення ветерана війни.

Також ми повідомляли, що у Києві відреставрують архітектурну памʼятку за 19 млн. грн.

Фото: КП УЗН Солом’янського району.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство16 години тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

Суспільство5 днів тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство1 тиждень тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство2 тижні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

РЕКЛАМА: