

Суспільство
Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день
Через введення карантину наша планета почала легше дихати. Зупинились виробництва і транспортні сполучення, заводи не працюють, люди більше залишаються вдома. Карантин – саме час навчитись жити екологічно в побутовому плані. Тому радимо вам перебрати речі, почати сортувати домашні відходи, замінити засоби прибирання на більш екологічні або послухати корисні лекції про zero waste.
А ще ми підготували для вас варіанти екологічних альтернатив побутовим речам.
Зубна щітка та вушні палички

Звичайно, зубні щітки не є одноразові у використанні, а потребують заміни хоча б раз на кілька місяців. Аби зменшити кількість пластику, варто замінити звичайні щітки на натуральні. Наприклад, бамбукові зубні щітки, які можна спокійно викидати після використання, оскільки деревина швидко розкладається природнім шляхом і не шкодить довкіллю. Крім того, щітки мають і екологічне пакування, тому немає ніяких відходів.
Вушні палички є також необхідними у побутовому використанні. Але їх рідко здають на переробку, тому вони потрапляють на звалища та забруднюють водойми. Пластикові вушні палички можна замінити на бамбукові. Вони є на 100% біорозкладними, тому що виготовлені з бамбука та м’якої бавовни.
Де можна придбати екологічну зубну щітку і вушні палички? Український бренд Karman пропонує щітку за 175 гривень, а також тут можна придбати набори зі щітки, вушних паличок та губки з конжаку за 430 гривень. А ще загляніть в магазин OZERO, який продає товари в стилі “нуль відходів”.
Екологічний дезодорант

Ми вже не уявляємо свого життя без дезодорантів, але більшість навіть не задумується, що у їх складі є багато хімікатів, які зовсім не йдуть на користь нашому здоров’ю. А штучні ароматизатори лише маскують неприємний запах тіла на короткий проміжок часу. Важливо зрозуміти, що те, що ми наносимо на нашу шкіру настільки важливо як і те, що ми їмо.
Використовуйте органічний дезодорант, який уповільнює розмноження бактерій і запобігає утворенню неприємного запаху, дозволяючи шкірі дихати.
У магазині Zero Waste Store є в асортименті мінеральний дезодорант. Він повністю органічний і немає упакування. Коштує такий дезодорант-кристал всього 65 гривень. А у бренду Vins можна придбати натуральний бальзам-дезодорант у паперовому упакуванні.
Соломинки для смузі

Ми щодня п’ємо каву, соки чи смузі. І без соломинок просто не обійтись. Якщо просто відмовитись від одноразових пластикових соломинок для напоїв ми не можемо, то варто обрати екологічні варіанти. На щастя, сьогодні українські бренди вигадують різноманітні варіанти екологічних альтернатив. Наприклад, у Yes Straws виготовляють соломинки з очерету та жита. Вони на 100% складаються з натуральної сировини та розкладаються у природному середовищі. А коштують – 175 гривень. Бренд Green Elvis також виготовляє посуд з очерету. Тут є соломинки на 100% рослинного походження. 50 штук коштує 150 гривень.
У магазині Ozero є також чудовий аналог – металева трубочка за 50 гривень. А щоб легко її вимити після смачного напою, то у комплекті можна придбати спеціальний йоржик.
Після карантину, коли підете в улюблену кав’ярню, не забудьте сказати: “Мені без соломинки”. Так врятуєте чиєсь життя і зробите довкілля трохи чистішим.
Люфа для душу та губки для посуду

Ви колись задумувались над тим, чим миєте посуд та тіло? Більшість використовує поролонові мочалки, які є токсичними і не переробляються. На заміну мочалкам і губкам можна придбати люфу. Люфа – вид ліан. У якості губок використовують висушені плоди цієї рослини. Вирощування та утилізація люфи не наносить шкоди навколишньому середовищу, а час їх служби більший, ніж у звичайних губок.
Люфа – на 100% натуральна, ефективно видаляє ороговілі ділянки, підходить для чутливої шкіри. А ще вона посилює кровообіг і має легкий ефект пілінгу, зменшує пори та дає шкірі дихати.
У магазині Ozero можна придбати люфу за 75 гривень.
Замість пакетів – мішечки для продуктів

Найпершим кроком до правильного екологічного споживання є відмова від одноразових поліетиленових пакетів. Продукти можна носити і в екосумках. Деякі супермаркети навіть продають такі.
Чудовою альтернативою пакетам є авоська. Її виробляють зі стовідсоткової бавовни, вона багаторазова та легко переться. Коштує, в середньому, 400 гривень. Український бренд Raw Flaw виготовляє сумки, косметички, торбинки для зберігання продуктів та аксесуари. При виробництві використовують екологічний матеріал, який не містить тваринного походження і є безпечним для природи та людей. Такий матеріал ще називають vegan cloth. Коштують такі сумки 1800 гривень.
Якщо екоторби знайти легко, то з пакуванням окремих продуктів трохи складніше. Для овочів чи круп можна використовувати багаторазові мішечки з тканини. В українського бренду Goodies є бавовняні та сітчасті мішечки різних кольорів та розмірів. Набір з 6-ти торбинок коштує 285 гривень.
Гребінці для волосся

Пластикові гребінці для волосся також мають екологічні альтернативи. Наприклад, дерев’яні, які нічим не поступаються пластиковим, причому пахнуть свіжим деревом і дружні до навколишнього середовища.
У бренду “Dotyk” можна придбати такий. Майстер в Карпатах спеціально виготовляє гребінці з міцного дуба, відшліфовує зубці, щоб розчісування волосся було легким і приємним. А ще від таких гребінців менше електризується волосся.
Придбати такий можна на сторінці в Інстаграм за 65 гривень.
Металевий станок для гоління

Одноразові станки для гоління – це ще один пластиковий предмет особистої гігієни, який поповнює сміттєві баки і шкодить нашому довкіллю.
Чудовою альтернативою може стати металевий станок, який служитиме багато років, а змінні леза можна здати у пункт прийому вторинної сировини.
В інтернет-магазині “Dotyk” такий металевий станок коштує 140 гривень.
Чашки замість одноразових стаканчиків

У звичайний робочий день ми можемо випити дві-три порції кави. А потім у великих містах багато сміття саме через паперові одноразові стаканчики, які не підлягають переробці.
Тому, варто завести собі багаторазову чашку чи невеличкий термос. І не соромтесь просити у кав’ярнях каву у свою тару. У магазині Ozero можна придбати чашки з бамбукового волокна. На відміну від пластикових склянок, бамбукова чашка Ecoffee повністю натуральна, тобто не буде отруювати напій або псувати смак. А ще вона повністю розкладається. Коштує від 300 гривень.
А у крамниці екотоварів ЕСОСО можна придбати чашку для напоїв з собою, яка компактно складається і поміщається навіть у кишеню. Вартість: 370 гривень.
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»