Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Грай в ігри та вчи історію: як працює видавництво WoodCat

Опубліковано

Чи знаєте ви, що було раніше: введення гривні в обіг чи, наприклад, підписання Будапештського меморандуму? Навіть якщо ваші знання в історії країни та визначних дат далекі від ідеалу, то це легко виправити. І для цього не потрібно хапатись за підручники зі шкільної програми та зазубрювати інформацію. Достатньо просто пограти в настільну гру. 

Українське видавництво настільних ігор WoodCat створило унікальну гру “Дата”, яка присвячена історії України. Вона сподобається і дітям, і дорослим, і досвідченим гравцям, а ще допоможе підготуватись до ЗНО та вивчити визначні події нашої історії.

Костянтин Некрасов

Костянтин Некрасов

засновник видавництва настільних ігор WoodCat

Вчи історію та грай в ігри

Коли ми у школі чи університеті вивчаємо історію, то дуже часто важко зрозуміти, що і коли відбувалося. Багато хто робить фатальну помилку, та намагається “зазубрювати” дати механічним способом. Але важливо розуміти сенс тієї чи іншої події, чому це відбулось, що передувало.

Для розуміння і вивчення хронології історії настільна гра “Дата” чудово підходить. Це фановий спосіб провести своє дозвілля та оновити знання з історії України. Гра оформлена у стилі коміксів.

У комплекті 100 двосторонніх карт з яскравими і прикольними ілюстраціями (чого тільки вартий Уолтер Уайт з пачками гривневих купюр чи вікінг князь Олег). На одній стороні картки вказано назву події, а на іншій її дата. Карти розділені на чотири різнокольорові колоди. Грати можуть 2-4 гравці. 

На початку кожен обирає собі колоду і по одній карті викладає на центр ігрового кола, датою вгору. Так формується стартовий часовий потік. Задача кожного гравця — викласти 5 своїх карток в ігрову лінію.

Хід гравця складається з двох фаз:

  • Перша — це блокування. Гравець може заблокувати карту суперника, поклавши поверх неї свою карту, або розблокувати свою карту, відправивши карту противника в часовий потік. Якщо карта противника викладена правильно, вона виходить з гри. Якщо ні — розміщується на правильному місці в часовому потоці і зараховується противнику.
  • Друга — розміщення карти в часовому потоці. Гравець викладає свою незаблоковану карту події в часовій потік. Якщо карта розміщена в правильному хронологічному порядку, вона залишається в потоці. Якщо ні — виходить з гри. 

Насправді, механіка гри доволі проста. Вам не потрібно на 100% знати дату, треба розуміти інтуїтивно, коли це сталось, раніше, чи пізніше вже відомих подій.

Підбирали дати зі шкільного підручника

Зараз цю гру активно купує аудиторія 20-30 років. Це ті люди, які є патріотами своєї держави, їм цікаво вивчити історію України та пізнавати щось нове. Гра — це не підручник, а спосіб провести вільний час цікаво. Вона буде корисною для тих, хто готується до ЗНО. Допоможе зрозуміти основні події та вивчити історію України. 

Гру розробляли рік: готували матеріали, виділяли важливі дати та працювали з художниками. Спочатку ми хотіли використовувати дати тільки зі шкільного курсу. Але зрозуміли, що це не показує всього різноманіття, адже у підручниках переважно війни та політика. Тому прибрали десь 40% дат, а замість них додали культурні події. 

Наприклад, заснування буддистського храму Білий лотос. Він є найбільшим в Європі, а побудований ще в радянські часи і є знаковим у світовій культурі. Чи знає про це пересічний українець? Ні! Або, наприклад, заснування бактеріологічної станції. Здавалось би, а що в цьому такого? Але ця станція є третьою у світі. Це символізує те, що Україна довгий час була центром науки.

У своїй грі ми хотіли підкреслити події, нашу цікаву та різноманітну історію. І показати те, що ми не завжди в цій історії сваримось та воюємо один з одним.

Котомафія по-українськи

Перша гра, яку ми випустили — це картки для настільної гри “Мафія”. Багато клубів грають у Мафію англійською мовою. Гідного варіанту гри українською мовою, взагалі не було. Тому ми випустили обома мовами, це зацікавило аудиторію. Якщо під час вечірки проллєте напої на картки, вони не зіпсуються, бо покриті пластиком.

Ми взяли класичних персонажів, але в образі котиків. Всі ж люблять котиків.

Зараз ми активно займаємось продажем цих двох ігор. Скоро з’являться і нові. Сподіваємось, що так зможемо розвивати українські настільні ігри, а наші продукти доповнять будь-яку вечірку.

Де купити

Наші ігри можна купити у спеціалізованих магазинах настільних ігор, переважно в інтернеті. В Україні немає ні однієї офлайнової мережі настільних ігор, а у дитячих магазинах іграшок не наша цільова аудиторія.

Гра “Дата” коштує 320 гривень. Наразі ми створюємо інтернет-магазин, де можна буде купити як наші ігри, так і інших виробників.

“Дату” ми випустили зовсім нещодавно і одразу посипались замовлення. В перші кілька днів купили майже 100 копій. Навіть сайт упав, ми не могли все завантажити. Дуже хороший попит на гру виявився. Наступного року плануємо випустити 5 нових ігор.

“Хочемо просувати українські  настільні ігри”

У світі настільні ігри дуже популярні. Найрозвинутіші ринки — Німеччина та Америка, тут в настільні ігри грають 14% населення. В Україні в цьому хобі зацікавлені тільки 1%. Ринок сам по собі розвивається. 

Коли у 2014 році на фоні Революції Гідності та криз бізнес падав, настільні ігри залишились тією сферою, яка зростала. Тому мені цікаво займатись саме цим. В планах робити продукт, який буде мати попит і за кордоном.

А ще, в країні тільки розквітає культура проведення вільного часу. Люди все частіше відкривають для себе те, що відпочивати можна не тільки за алкоголем та набиванням животів, а й розвивати мозок, вирішувати цікаві задачі. У настільних іграх велику роль має саме психологія гравців та взаємодія з іншими людьми.

Я вже п’ять років працюю у цій сфері. Починали з клубу настільних ігор, а цього року стартували як видавництво. За ці роки побачив, що 90-95% продуктів на ринку — російські. Одним із завдань нашого видавництва є локалізація класних світових проєктів на українському ринку, українською мовою. Хочемо зламати цю російську монополію на ігри. 

Шукав співробітника – знайшов дівчину

Зараз ми з моєю дівчиною Валерією є основними працівниками WoodCat. Художників чи інших працівників ми наймаємо на фріланс. До речі, з дівчиною я познайомився саме тоді, коли шукав художника для створення настільної гри “Дата”. Саме вона і створювала картки для гри. 

“Я художник, а Костянтин якраз шукав до себе в команду працівника для створення ілюстрацій для гри. Ми зустрілись і зрозуміли, що варто спробувати працювати разом. Ми обидва горіли ділом та прагнули досконалості, це зблизило нас. Спочатку співпрацювати було важко. Взагалі, я малювала раніше тільки традиційно, а тут необхідний був CG artist. Але згодом, підтримуючи одне одного, ми багато чому навчились. Ми стали сім’єю і з усією любов’ю один до одного та до нашого діла зробили круту гру”, – розповідає художник WoodCat Валерія Сєрова. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі