Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Діти приміряють форму пожежників та вчаться робити масаж серця. У школі на Волині відкрили сучасний клас безпеки

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Після початку повномасштабної війни в українських школах створюють класи безпеки. Крім математики чи історії, учні тепер вчать домедичну допомогу, мінну безпеку та як поводитися при повітряній тривозі.

Один із таких класів безпеки існує в Баївській школі Боратинської громади на Волині. Вчителька основ здоров’я та завідувачка класу Альона Зарубко розповіла ШоТам, як діти розрізняють види мін та вчать пожежну безпеку, спостерігаючи, як горить тканина під праскою.

Діти у захваті від форми пожежників

Клас безпеки у місцевій школі в селі Баївці Боратинської громади відкрили 11 вересня 2023 року. Вчителька Альона Зарубко каже, що ідею створювати такі класи в українських школах запропонувало Міністерство освіти та науки на початку повномасштабної війни. Їх створюють для того, аби діти вчили пожежну та мінну безпеку, а ще знали, як поводитися при повітряній тривозі. 

«У нашій школі ми завжди були за те, аби покращувати умови для школярів, тому коли з’явилася можливість створити такий клас, ми радо за це взялися», — ділиться Альона Зарубко. 

Клас створювали за кошти місцевого бюджету та благодійників, витратили приблизно 300 тисяч гривень. А ремонтом та облаштуванням займалися працівники Баївської школи. Раніше в приміщенні класу була ігрова кімната для першокласників.

Вчителька каже, що головною емоцією учнів у день відкриття простору було захоплення. Тоді приїхали працівники ДСНС, які показували дітям прилади та проводили майстер-класи. В класі є робочі столи, симуляції та ігри, макети та манекени, тренажери для серцево-легеневої реанімації, костюми, справжні вогнегасники, протигази, бронежилет та ліки для аптечки.

Працівники ДСНС проводять учням лекцію. Фото надала Альона Зарубко

«Діти обожнюють відвідувати заняття в класі безпеки, бо тут можуть  роздивитися та торкнутися всього. А ще можуть самостійно увімкнути прилади. Проте найбільше діти люблять приміряти форму пожежників, медиків, працівників ДСНС, адже тоді наче відчувають себе в цій професії», — каже Альона.

Цікавіше спробувати самим, ніж читати з підручників

У класі безпеки проводять практичні уроки для предметів «Основи здоров’я» та «Здоров’я, безпека, добробут». Заняття відбуваються відповідно до навчальної програми. Теми — мінна безпека, пожежна безпека, домедична допомога та безпечний рух на дорозі, безпека в побуті та поведінка під час повітряної тривоги та обстрілів. Часто Альона організовує тематичні тижні — мінної чи пожежної безпеки. Крім того, в класі є ігрова зона для молодших школярів.

Вчителька демонструє учням костюми працівників ДСНС. Фото надала Альона

Дітям зараз найцікавіше дізнаватися про все, що пов’язане з війною. Багато запитують про міни: які вони бувають та де на них можна натрапити. 

«А ще дітям дуже подобається наш пожежний куточок. Вони можуть потримати в руках вогнегасники, роздивитися пожежний щиток, розмотати пожежний гідрант та зрозуміти, як це все працює», — каже Альона Зарубко.

Вчителька проводить заняття з пожежної безпеки. Фото надала Альона Зарубко

Вчителька ділиться: дітям набагато цікавіше побачити, що буде якщо залишити праску увімкненою та як загоряється тканина, аніж читати про це у підручнику. А ще їм дуже цікаво робити серцево-легеневу реанімацію манекенам. Діти розуміють, що це не так легко, як виглядає збоку. 

«Тепер я знаю, які є види мін»

На заняттях в класі безпеки завжди найактивніші учні 5-7 класів. Також ці уроки відвідують учні інших шкіл громади, в яких немає таких класів. Учениця 7 класу Баївської школи Анна Пахачук каже, що у класі безпеки їй дуже цікаво: «Найбільше мені сподобалися тренувальні манекени, на яких ми вчилися надавати першу допомогу та робити штучне дихання».

Альона Зарубко розповідає, що часто учні дякують за заняття в класі і кажуть, що не знали, як виглядають певні міни. І що ніколи не можна використовувати мобільний телефон поблизу вибухонебезпечних предметів. 

Учні в бронежилетах вчаться надавати першу медичну допомогу при пораненнях. Фото надала Альона Зарубко

«Уроки в класі безпеки важливі для нас, щоб ми знали правила поведінки під час воєнного стану та не наражали себе на небезпеку», — каже учениця 6 класу Марина Дудар.

«Дуже пишаюся нашим класом безпеки та колективом, адже ми змогли облаштувати для учнів такий простір. А ще тим, що наші діти можуть тут навчатися та розвиватися, адже в наш час необхідно мати ці знання. Ми завжди знаходимо час та енергію попрацювати в класі, тому він не просто для картинки, а ми активно його використовуємо кілька разів на тиждень», — підсумовує вчителька Баївської школи.

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям

Опубліковано

Єнс із Данії, якому 11 років, завершив свою благодійну ініціативу й зібрав понад вісім тисяч доларів на підтримку українських дітей, які втратили домівки через війну. Хлопчик виготовляв і продавав великодніх курчат із бісеру.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Ідея допомоги з’явилася не вперше: торік Єнс зібрав 28 тисяч данських крон, а цьогоріч у березні він уже збирав понад 12 тисячі крон. Тоді частину цієї суми подвоїла благодійна організація KOLO Nordic.

Наразі на зібрані вісім тисяч доларів Єнс планує придбати шкільні рюкзаки для українських дітей.

Читайте також: «Ви захищаєте весь світ»: Шон Пенн відвідав Україну та зустрівся з військовими (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото: Юлія Свириденко в Х

Читати далі

Суспільство

У небі над Сумщиною зафіксували рідкісне полярне сяйво (ФОТО)

Опубліковано

Увечері 21 квітня мешканці Сумської області могли спостерігати рідкісне для України природне явище — полярне сяйво.

Про це повідомили в Сумському обласному центрі з гідрометеорології.

Полярне сяйво виникає внаслідок взаємодії заряджених частинок сонячного вітру з магнітним полем Землі. У результаті ці частинки потрапляють в атмосферу та збуджують молекули газів, що й спричиняє характерне світіння.

Такі явища зазвичай можна побачити в приполярних регіонах, однак під час сильної сонячної активності полярне сяйво іноді з’являється і на ширших географічних широтах, зокрема в північних областях України.

Читайте також: Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Нагадаємо, що UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам.

Фото: Анастасія Братуха

Читати далі

Суспільство

UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам

Опубліковано

Громадська організація UAnimals представила нову платформу «Балачка» — серію мінілекцій на різноманітні теми. Усі кошти з цього проєкту активісти використовуватимуть для допомоги тваринам.

Про це повідомили в UAnimals.

Що додали на платформу

На платформі вже доступні 14 лекцій з таких тем: креатив, бізнес, мистецтво, історія, сексуальна освіта, штучний інтелект, харчування, жестова мова для собак, керування часом, вивчення англійської тощо.

Тривалість лекцій — від 10 до 40 хвилин. Кожну доповнює бонусне відео з добіркою «Топ-5» від спікера.

До проєкту долучилися:

  • підприємець Андрій Федорів;
  • комік Василь Байдак;
  • військовий та письменник Остап Українець;
  • засновники гурту Tember Blanche;
  • лікарі, експерти з ІТ, прав дитини та інші експерти.

Переглянути доступні лекції можна за посиланням. Для цього потрібно зробити благодійний внесок від 200 гривень. Після оплати лекцію можна буде переглянути в особистому кабінеті протягом трьох місяців.

Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

«Ми вирішили створити платформу, яка буде водночас корисною і людям, і тваринам. Лекторів обирали так, щоб охопити максимум різнопланових сфер, і саме тих, чиї “балачки” самі залюбки послухаємо. Більшість лекцій ніяк не стосуються теми тварин, але кожна з них – рятує тварин. Адже всі отримані гроші підуть на допомогу тваринам, постраждалим від війни», — зазначив засновник UAnimals Олександр Тодорчук.

Про UAnimals

Організація UAnimals з 2016 року пропагує гуманне ставлення до тварин і захищає їх від експлуатації та знущань. Після початку повномасштабного вторгнення UAnimals рятує домашніх, диких та свійських тварин від війни.

За цей час команда UAnimals вивезла з-під обстрілів близько 7 тисяч тварин, підтримала відбудову понад 24 притулків, роздала тисячу тонн корму та стерилізувала понад 43 тисяч безпритульних тварин. Наразі спільнота фонду налічує близько трьох тисяч волонтерів.

Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: UAnimals

Читати далі