Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Глобальні зміни в житті. Три історії бізнесменів, які не планували відкривати власну справу

Опубліковано

Відомі в Україні підприємці – Ольга Роєнко, Юлія Шум і Альона Калібаба розказали про те, як відкрили свій бізнес і стали успішними

Не всі успішні підприємці заздалегідь планували відкривати свою справу. Деякі розпочинають свій бізнес неочікувано, під впливом певних життєвих обставин. Це може бути власний спортзал або маркетинговая агенція або навіть коворкінг. 

ШоТам публікує розповідь трьох бізнесменів про те, що їх підштовхнуло почати свою справу

Ольга Роєнко
Ольга Роєнко

Креативна підприємиця, СЕО Royenko Marketing Agency, партнерка hep.partners

Я, як то кажуть, стала підприємицею «внєзапно». Я навіть жартую, що запустила свій бізнес назло татові. Він підприємець з тридцятирічним досвідом. І завжди мені казав: «Доню, я тебе прошу, вчися. Будеш викладачкою або дипломатом. Вчися. Бо свій бізнес – мороки купа, грошей – дуля. Кожен хоче зробити якусь пакость. Я тебе прошу». І в принципі, це така класна мотивація запустити власний бізнес.

Але насправді все відбулося раптово. Наша компанія будувала мультифункціональні арени для Євробаскету, це був масштабний проєкт, де я була маркетинг-директоркою. Ми проводили переговори в Лондоні, з представниками Disney, Cirque du Soleil. Це була казка і пісня, а не проєкт.

Читайте також: Податкова перевірка. Що робити, якщо підприємець не згоден з її результатами

В 2014-2015 роках проєкт згорнувся і в нас не було більше мультифункціональних арен. Я була в розпачі, однак планувала розвиватися в корпоративному секторі. Ходила на співбесіди і мені було так дико нудно. Я не могла бачити себя частиною того, що і так добре працює, чогось, що не треба було будувати з нуля. Тому що на своїй попередній роботі ми будували подібну інфраструктуру першими. І все закінчилося. Я подумала, що найбільшим викликом буде запуск нової справи. Хоча раніше ніколи не думала, що стану підприємицею. Я не розробляла щось нове, не пішла в нову для себе індустрію. За плечима у мене було 12-15 років досвіду роботи в маркетингу та комунікаціях. Мене підтримали близькі, крім тата, і вже п’ятий рік я займаюся підприємництвом. Досі не нудить.

Альона Калібаба
Альона Калібаба

Керуюча партнерка креативного та коворкінгового простору “Часопис“, співзасновниця Selab – акселератора для соціальних підприємців

Я не збиралася ставати підприємицею. Десять років я пропрацювала в благодійній сфері та розвивала в Україні систему приймального виховання. За цей час вдалося влаштувати в сім’ї 280 дітей, які зараз вже самі стали батьками.

Але я згоріла на цій роботі, тому що багато доводилося працювати з інтернатами. Зараз ситуація змінилася. Мене радує, що система приймального виховання і прийомні батьки не викликають дивної незрозумілої реакції. Кожен раз, коли я вигорала, я народжувала дитину. У мене двоє дітей і після появи другої дитини я вже не змогла повернутися в цю сферу.

До цього часу стало зрозуміло, що моє покликання – допомагати іншим людям. Це робить мене щасливою. У мене є сильна сторона – я дуже добре пояснюю навіть ті теми, які не дуже добре розумію. Я можу розібратися, докопатися, а потім описати таким чином, щоб людина спалахнула. Мене запросили в корпорацію, де я збиралася розробляти корпоративну академію Юркевича. Він створив перший в Україні американо-український бізнес-інкубатор для технологічних стартапів.

Я була фахівчинею, яка спільно з американцями розробляла програму розвитку українських підприємців. Вони повинні були «порвати» світ і виходити на глобальні ринки. Я вчилася разом з хлопцями, це було дуже цікаво. У нашій команді було 29 чоловіків, одна жінка і всі ми жили за містом в селі Щасливе. Я дуже переживала за кожен стартап, намагалася допомогти кожному підприємцю.

Наша компанія надавала підприємцям інвестиції. Але особисто у мене не було підприємницького досвіду. Дуже часто всі нові проєкти – це було про гроші. Я ж намагалася більше говорити про сенс. Гроші заради грошей не мають ніякого сенсу.

Згодом було прийняте рішення перевести Happy Farm в Казахстан і я змушена була піти з компанії. З особистих причин переїзд в іншу країну не підходив. Я запустила свій стартап, привернула інвестиції і, не витративши їх, закрила проєкт.

Засновник Часописа Макс Яковер запросив мене в свою команду. Я відмовилася. Він запросив знову, я відмовилася, оскільки не вірю в багатофункціональність. Людина не може робити свій проєкт і працювати десь ще. Але Макс вміє переконувати. Я стала працювати community manager, тобто людиною, яка розвиває стартапи і створює контакти. Коли Макс Яковер пішов розвивати ВДНХ, я стала керівницею Часописа, а потім – партнеркою.

Юлія Шум
Юлія Шум

Співзасновник та головний тренер мережі спортхабів ЕБШ

Відкриття власного бізнесу відбулося спонтанно. У спорті я з самого дитинства, спочатку батьки водили мене на заняття силою, щоб загартувати характер і подбати про фізичну форму. Потім це переросло у велику любов, і я навіть хотіла зробити спорт своєю професією. Але батьки сказали, що це несерйозно. Потрібно вступати до університету і вчитися на економіста, як це було популярним на той час. А спорт зробити своїм хобі. Так і вийшло. Після закінчення університету я влаштувалася на роботу в консалтинг – продавала офшорні компанії і працювала з міжнародними банками.

В один прекрасний день я захотіла відкрити свій спортзал. Надворі стояло літо, і я зважилася на експеримент – проводити тренування для всіх своїх знайомих. Тоді такого формату, як це робили ми, не існувало. Я хотіла довести, що спорт – це теж реальний бізнес. Всі мої знайомі тренери говорили, що я роблю дурість. Мовляв, нема чого вчити людей всьому, що я вмію – правильно присідати, віджиматися та інше. Клієнти навчаться і більше до мене не повернуться. Але я вирішила спробувати.

Пам’ятаю, як прийшла до свого начальника і повідомила про те, що хочу відкрити свій спортзал. Він подивився на мене і запропонував повернутися на роботу восени. Але більше ми з ним так і не зустрілися. Прогнози тренерів, до речі, не справдились.

Читайте також: Основи бухобліку. Що потрібно знати підприємцю

Поради підприємцям-початківцям

– Залучення партнерів допомагає розвивати бізнес швидше. Одному підприємцю набагато складніше виконати весь обсяг робіт, аніж декількам людям

-Ідеально залучати в компанію кілька людей, більша їх кількість може зашкодити бізнесу. Партнери повинні доповнювати підприємця, тобто володіти зовсім іншими від нього навичками.

-Успішні керівники великих корпорацій – це не підприємці. І не обов’язково вони зможуть відкрити успішний бізнес. Підприємництво і робота в корпораціях – це різні речі

-Не треба боятися ставити питання. Найчастіше підприємці – відкриті люди і до них можна підійти і познайомитися без будь-яких рекомендацій

-Проблеми у всіх підприємців однакові: де взяти гроші, як управляти коштами, як приймати людей на роботу, як їх утримати. Не потрібно турбуватися, якщо не відразу виходить вирішити усі проблеми.

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі