Технології
Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха вартістю 14 000 євро
Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха. Вона видає 110 дБ і коштує 14 000 євро. Про це повідомляє ain.ua.
31-річний Максим Чижов живе в Одесі і будує український бренд преміальних акустичних систем на основі кокосового горіха з власним серійним виробництвом. Одна така система коштує більше десятка тисяч євро – і за словами розробника, для своїх характеристик це низька ціна.
За освітою Максим – магістр теоретичної фізики, все своє життя він присвятив акустиці. На його рахунку більше 20 патентів у США, Європі і Україні на технології, які лягли в основу його акустичних систем.
Починав з телевізора
Максим розповідає, що зробив перший прототип з телевізора з кінескопом, мережевого адаптера, музичного центру та кількох деталей, які потрапили під руку. Тоді остаточно вирішив, що хоче займатися фізикою.
“Цікаво склалося, що в цей же рік, гуляючи в універмазі, я натрапив на кокосовий горіх – відразу ж дуже вражений його незвичайним властивостям – він неймовірно твердий і легкий. Вдома я його акуратно розкрив, встановив динамік і почув чудовий звук.
На деякий час обидві розробки відклав в сторону – доводилося працювати. Я збирав традиційні акустичні системи на замовлення. Через два роки вступив на фізфак ОНУ І.І. Мечникова, кафедру теоретичної фізики. У нас в групі було всього 7 чоловік”, – розповів винахідник.
На другому курсі універу Максим познайомився зі своїм першим інвестором – директором одного з магазинів Hi-End апаратури в Одесі і розповів про свої ідеї – іонна система його зацікавила, а ось на «волохатий кокос з динаміком» він відреагував з насмішкою – «це не серйозно, заховай!». Від нього й отримав перші в своєму житті $ 100 – на які побудував прототип іонної системи.
Як працює система?
Ноу-хау в тому, що звук створюється прямо в повітрі. Це ідеальне джерело звуку: у нього немає ніяких механічних обмежень, які можуть призводити до спотворень. Повітря не вагається, а пульсує у всьому діапазоні і тому не знаходить перешкод.
Сьогодні система працює за схожим принципом, що і побутової іонізатор: продукуються іони позитивної і негативної полярності, які потім зустрічаються один з одним, обмінюються зарядами. Цей процес супроводжується підвищенням тиску, яке можна модулювати, тобто дуже швидко змінювати і отримувати високоякісний звук.
На початку 2017 роки команда представила готовий демонстраційний прототип іонної акустики Waveion на міжнародній виставці споживчої електроніки і товарів CES, в Лас-Вегасі.
“Нашою системою зацікавилися представники безлічі великих фірм, серед яких Harman, Samsung, Bose, що неймовірно надихнуло”, – розповідає Максим Чижов.
Як він зазначає, такого роду винахід тягне за собою необхідність винаходів і в інших галузях, і вдалося вирішити всі технічні завдання. Однак проявилася одна, зовсім непримітна складність – в цій системі мікро- і наночастинки піску утворюють незвичайну хімічну сполуку з вуглекислим газом.
Незвичайність в тому, що вуглекислий газ і пісок не реагують між собою, однак в разі електричних іонообмінних процесів утворюють специфічне з’єднання. Це з’єднання знижує інтенсивність генерації іонів, таким чином знижується електрична і акустична потужність іонного гучномовця.
Підхід в розробці Copra – це ідеальне відтворення звуку для кожного діапазону окремо. “Ми виділяємо чотири діапазони, кожен з яких опрацьовуємо унікальним чином, як в технічному сенсі посилення і звуковідтворення, так і в особливостях поширення, не вносячи жодних викривлень і змін в сигнал”, – каже Максим.
Які технічні характеристики Copra?
Акустичні системи важать по 38 кг, забезпечуючи максимальну гучність в 110 дБ при потужності 1,2 кВт. Це гучність великого симфонічного оркестру, при цьому вона охоплює весь чутний діапазон – від найнижчих до найвищих частот.
У плані гучності і якості, точності звучання акустика еквівалентна системам Hi-End класу масою під 100 кг.
Copra – це архітектор звуку. Перша динамічна, фізично змінна акустична система, яка генерує високоякісне дифузне звукове поле. Корпус виконаний з двох абсолютно різних матеріалів: нижня частина системи відлита з полімер. Такий матеріал абсолютно не підходить для середніх частот – наприклад, для діапазону голосу – він його сильно спотворює. Зате ідеально підходить для низьких частот.
“Верхню частину ми зробили з того самого кокосового горіха. Це унікальний матеріал – міцний, легкий, в ньому безліч мікроволокон і мікропор, тому шкаралупа дуже глуха і при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу”, – додає винахідник.
Якщо поставити акустику Copra біля стіни, то частина горіхів можна направити на стіни, стелю, підлогу. Тоді звук буде відображатися і начеб створювати віртуальну музичну реальність: ви почуєте звук позаду, збоку, зліва, поринете в нього.
Система дозволяє досягати максимального ефекту присутності. Уявіть, що ви чуєте спів птахів і дзюрчання струмка, або раптовий удар блискавки. Це як наркотик – і за таку якість і потужність люди платять великі гроші.
Коштує система разом з підсилювачем – 14 000 євро. Надалі буде дорожче. Але важливо розуміти, що Copra – прецизійна, електромеханічна система високої потужності.
“Ми позиціонуємо себе, як українська фірма. Ми хочемо виробляти акустику в рідній країні, і не переносити виробничі потужності кудись, де дешевше. Ми будемо виходити на західні ринки – Європу і США – під українським брендом”, – запевняє одесит.
Коментарі