Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Дівчина з обкладинки» у селі під Тернополем: 2 мільйони американців дивляться, як живе українська хуторянка

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з OLX про історії бізнесів, дауншифтерів та переселенців, які перебрались в село з великих міст.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше


Ми розповідаємо про те, як люди з великих міст почали життя в сільських умовах, відремонтували будинки і створили сільський затишок, та навіть змогли розвивати власний бізнес чи інші проєкти.

Висока білявка в космічно-сріблястому пуховику, що наче зійшла з кампейну Balenciaga, відпихає козу від грядки з мангольдом: «Агов, це мені на всю зиму!». Коза намагається вкрасти якщо не жмут салату, то хоча б шапку з голови жінки.

Це сучасна хуторянка Анжеліка Кравець та її коза Аляска. Жінка оселилася на хуторі, який заснував ще її прадід, і веде кілька блогів про своє сільське життя. Тисячі українців і мільйони американців щодня дивляться, як вона поле грядки чи носить воду відрами. В Анжеліки є й прихильники, і хейтери: «Якось так виходить, що якщо я так виглядаю, то ніби не маю права жити в селі».

Чому обрала відлюдний хутір замість столиці, а також про кіз та українське бохо з OLX Анжеліка розповіла ШоТам.

Анжеліка Кравець

блогерка, письменниця

Прадід Лис і родинний хутір

Багато хто з моїх неблизьких знайомих і підписників вважає, що я корінна киянка. І, відповідно, мій переїзд у далеке село — це якийсь перелом, бо щось не склалося в столиці. Але це не так — я просто повернулась додому.

Народилася я в Криму, в Сімферополі. На Тернопільщину переїхала з татом, коли мені було пʼять років. Хутір Лисички — це його мала батьківщина та спадщина.

Історія цієї назви така: в 1939 році мій прадід Йон отримав дозвіл на будівництво хати на цьому місці й збудував тут першу. Односельці вважали його дуже хитрим і прозвали Лисом, а хутір — Лисичками.

Анжеліка Кравець зі своєю бабусею в будинку на хуторі Лисички в Тернопільській області. Фото надала Анжеліка

Тут я жила до 16 років, а після закінчення школи поїхала навчатися в ліцей і підкорювати столицю. В Києві прожила наступні 16 років.

«Хотіли взяти у «ВіаГру» просто тому, що я красива»

Якщо говорити про можливості, по які часто їдуть у столицю: прибуткова робота, столична тусовка, знайомства, розваги — то все це в мене було, але не стало моїм вибором.

Коли мені було 17, пропонували піти в балет до дуету відомих виконавців, а потім у гурт XS. Я відмовилась — ще навчалася в ліцеї. До того ж, я не вмію співати — в мене немає голосу, немає слуху. Я не танцюю. Я гнучка, займаюся йогою, але не маю того володіння тілом, яке потрібне для танців. Я розумію, чому мене хотіли взяти — просто тому, що я красива.

Фото Анжеліки Кравець для журналу KALTBLUT

У 2014 році знайомий продюсер вмовляв мене йти на кастинг для «ВіаГри», і в якийсь момент я навіть пішла туди під тиском дзвінків, але в останній момент втекла — в мене ніколи не було бажання бути відомою за рахунок своєї зовнішності.

У Києві я працювала артдиректоркою модного караоке-закладу, де тусувалися бізнесмени, депутати й усі в такому дусі. Я багато кого знала.

Все, що мені було потрібне, я мала — був шлюб, власний бренд одягу, відеоблог про фітнес, фотосесії, зйомки, стартап з бездротовими навушниками… Все, чого можна хотіти від Києва, в мене було.

Фото Анжеліки Кравець для журналу KALTBLUT

«Робінзон на хуторі»

У 2018 році я поїхала на Тернопільщину до бабусі, бо вона захворіла, і тоді прожила в неї десь пів року й знову занурилася в сільське життя. Я завела нову сторінку в інстаграмі й назвала її «Робінзон на хуторі», бо в мене було таке відчуття, що я далеко від людей і щось будую заново.

Коли бабусі не стало, вирішила перебратися туди з Києва з усіма своїми речами — бути з природою, писати книги на землі моїх предків. Адже й прадід, і дід, і тато жили прямо на цьому клапті землі. Це для мене місце сили.

Я живу сама та все тут роблю своїми руками — дійсно, як Робінзон на своєму маленькому острівці землі.

Фото Анжеліки Кравець для журналу L’Officiel Online

Український бохо-шик з OLX

Щороку я фарбую або білю будинок ззовні. Щовесни підводжу фундамент, шпаклюю, якщо з’явилися нові тріщини. У хаті фарбую стелі, ліжка, стіни, підлогу. Для мене дуже важливий внутрішній декор — я його створюю на свій смак. Це таке українське бохо: багато, дуже багато вишивки й макраме.

Макраме я плету сама, а вишивки замовляю в інтернеті. Колись у моєму дитинстві тут теж було ліжко з вишитими простирадлами та подушками, але там не можна було спати — це все було просто для краси. І я захотіла зробити так само, але щоб на тому всьому спати, лежати, сидіти.

Анжеліка Кравець іде застеляти своє ліжко вишитим простирадлом, яке замовила на OLX. Фото: ШоТам

Красиві вишиті скатертини, наволочки, простирадла шукаю на OLX — щоб не прямо старовинні, але ручної роботи, з душею. 

Я й сама на цих подушках-простирадлах сплю, і гостям їх даю, бо мені здається, що коли ти спиш на вишитій подушці, то почуваєш себе особливим. Це трохи, мабуть, нарцисично, але прикольно, мені подобається.

Котячо-собача ферма з козами

У мене тут живуть шість котів і сім собак — хтось у домі, хтось на подвір’ї. Є дикі, що приходять до мене їсти. Ну, і ще курочки. Але я захотіла козу.

Два роки тому ми сиділи — я, сестра й тітка. І я така: «Якось мені так нудно, порожньо у дворі. Що мені ті дві курочки? Хочу кіз!». А вони кажуть: «Ну так бери собі козу — тобі знадобиться. Пастися є де — гектар землі».

І все — я заходжу на OLX, вибираю «кози» та де є найближчі. Знаходжу Маню та Яня, їду за 140 кілометрів по них — просто тому, що вони мені сподобалися.

Анжеліка Кравець сидить на порозі свого будинку та пригощає хлібом козу Аляску. Фото: ШоТам

Бокс у садку й рожевий туалет

Я люблю два види спорту: бокс і йогу. Йогою займаюся просто на килимку у дворі, а боксерську грушу повісила в саду. Поки боксую нечасто — бракує часу, але думаю, що коли випаде сніг, буду боксувати, бо більше не буде чого робити на грядках, на клумбі. У селі немає можливості ходити до спортзалу, але ж займатися спортом можна — було б бажання.

Вважаю, що єдиний мінус, який у мене тут є, — це те, що туалет розташований на вулиці, хоч вода й каналізація в будинок проведені. Але цю дерев’яну вбиральню робив ще мій тато, а його немає вже майже 20 років — мабуть, через це я її досі зберігаю.

Туалет був такий зелений, нещасненький, і я собі вирішила, що треба якось його оновити, щоб він став веселіший. Пофарбувала в ніжно-рожевий — у мене й кімната така рожева, і столик, де я пишу.

Овочевий буддизм

У мене, звісно ж, є город, але я його не прибираю на зиму, як усі. Деякі рослини в мене там ростуть по кілька сезонів, а то й роками. Наприклад, самі по собі ростуть і знову сіються фенхель, цибулька, шпинат.

Це такий мій метод. Хоча всі дивляться, що в мене ніби неприбраний город, усе таке негарне, але в мене постійно є щось свіженьке.

Дуже люблю працювати на городі голими руками, без рукавичок. Коли ти торкаєшся до землі, до своїх овочів, це заспокоює — я це називаю «овочевим буддизмом».

Фото Анжеліки Кравець для журналу L’Officiel Online

У селі покращилося моє фізичне та ментальне здоров’я. Мені здається, це працює для всіх так, але тільки якщо ти не береш на себе забагато, не береш гектари городів. Треба обробляти стільки землі, скільки необхідно для однієї людини.

«Люди бачать мене десь у Дубаї з олігархом»

Для мене стало певним відкриттям, що люди бачать мене трішки інакше, ніж я себе всередині відчуваю. Їм здається, що моє місце в Голлівуді, з якимись олігархами в Дубаї, в Маямі тощо.

Багато людей не вірять, що я справді живу тим життям, яке показую в блозі. І після моєї участі в телепроєкті «Найкраща оселя» казали, що я просто актриса, що мене просто туди привезли на зйомки, що всю роботу роблять наймані працівники і взагалі все це оплачує якийсь багатий жених, якого я ховаю. Але його немає — я сама все це роблю й сама тут живу. Це мій вибір.

Мені б хотілося, щоб люди зрозуміли, що, крім можливостей, є питання вибору — що життя в селі можна обрати.

Коза Аляска краде в Анжеліки Кравець шапку з голови під час зйомок для ШоТам. Фото: ШоТам

На життя в українському селі дивляться 2 мільйони американців

І все-таки скористатися своєю зовнішністю я можу й тут, привертаючи увагу до свого способу життя.

Тому що в суспільстві ніби стоїть мета виїхати з села за будь-яку ціну, тож коли хтось повертається в село, людям здається, що це неправильно. Але я вважаю навпаки.

Тут є спокій, тиша, гарні продукти й багато умов для того, щоб працювати інтелектуально — наприклад, писати, працювати в ІТ чи вести блог. Мій дохід — це монетизація з моїх відеоблогів та продажі виробів макраме.

У мене була проблема зі сприйняттям того, що приваблива зовнішність також може бути інструментом для того, аби люди тебе почули. Так ти можеш привернути більше уваги, і це факт.

Але поки я вибрала сховатися. Показувати все в інтернеті, в блозі — це для мене ще окей. Мене дивляться 2 мільйони американців, але я знаю, що завтра вийду на вулицю, і вони мене ніде не зустрінуть.

Анжеліка Кравець приймає ванну в оцинкованій балії у себе вдома на хуторі Лисички. Фото з інстаграму Анжеліки

Поміщицька мрія

Я жартую, що в мене всередині такий собі поміщик, бо я хочу збудувати ціле своє село. Але не просто село, а такий хутір-готель — не знаю, як це правильно назвати. Моя ідеальна картина — це таке село з сучасних модульних будиночків, повністю оснащених всім, що треба, але при цьому оформлених ззовні та всередині в українському етностилі. І щоб там були й курочки-кізочки, і городик, і басейник. Люди туди приїжджатимуть перезавантажитись, попрацювати, відпочити.

Поки в мене немає можливості придбати собі землю й поставити модульні будинки, але мій родинний будинок, де я зараз живу — це така ніби репетиція, тест-драйв моєї мрії.

Анжеліка Кравець показує свою колекцію вишитого домашнього текстилю. Фото: ШоТам

Мені здається, що в цьому моя місія — показати інше українське село. Я, напевне, зрозумію, що досягла в цьому житті того, чого хотіла, коли привезуть перший модульний будинок і поставлять на мою власну землю. Я буду дуже щаслива.

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі