

Суспільство
День Києва: топ-9 маловідомих та цікавих місць у столиці
Київ – це унікальне місто, з давньою історією та безліччю цікавих пам’яток. У столиці є багато місць, які відомі не тільки українцям, а й закордонним гостям. Кожен, хто живе у Києві чи хоча б на день приїхав сюди, обов’язково прогуляється Хрещатиком, Андріївським узвозом чи Пейзажною алеєю, а ще зайде до Києво-Печерської лаври, Софіївського чи Михайлівського соборів. Але, крім таких відомих місць, у столиці ще залишились не популярні та унікальні локації.
У День Києва пропонуємо вам більше дізнатись про маловідомі місця столиці. Там ви зможете чудово провести час на вихідних подалі від сотні туристів.
1. Сахара у великому місті

Саме так, Сахара! Пустеля посеред столичних нетрів є дуже незвичайною та красивою. Розташована вона на Позняках. Ще в середині 50-х років 20 століття такі піщані ландшафти були досить типовими для лівого берега столиці, але потім наступила епоха тотального будівництва. На Позняках залишилась невелика територія з барханами до 10 метрів висотою та зеленими оазисами.
Здавалось би, ось тільки відійшов від метро, а тут вже опинився посеред піскових барханів, неначе у справжній пустелі. Але це лише виглядає так. Насправді зовсім поруч знаходяться багатоповерхові будинки і з деяких точок можна побачити частину правобережного Києва та проспект Бажана. На місці Київської Сахари колись було гарне озеро, яке висушили разом з болотами. Вся місцина довкола була у воді і зараз пустеля оточена озерами.
Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули
Це чудове місце для пікніка, прогулянки чи навіть невеличкої пригоди. У Київській Сахарі ви зможете зробити собі класні знімки та поганяти на квадроциклах.
Де знаходиться: метро Позняки
2. Аудіовізуальна інсталяція Дзеркальне поле

Ще минулого року на території урочища Бабин Яр відкрили нову аудіовізуальну інсталяцію “Дзеркальне поле”, яка в майбутньому стане частиною музею, який побудують у 2025-2026 роках. Цей трохи моторошний меморіал відкрили для підвищення усвідомленості про трагічні події часів окупації Києва в 1941 році.
В основі інсталяції – дзеркальний диск з 10-ма високими металевими колонами, які прострелені кулями того ж калібру, якими розстрілювали нацисти. Вночі тут просто дивовижне видовище, адже ці отвори від куль світяться і створюють ефект міражу.
З цих металевих колон звучить музика, яка створена з імен загиблих. А для цього імена перевели в цифри, а цифри в музику. Також тут можна почути архівні аудіозаписи Києва, унікальні довоєнні пісні, українські та циганські поминальні пісні. Лише уявіть, наскільки це місце просякнуте історією та трагедією.
Де знаходиться: вулиця Юрія Іллєнка, 46А
3. Кіносело в Києві

Якщо ви хоча б раз відвідаєте кіностудію FILM.UA, то опинитесь у світі сучасного українського кінематографа і телевиробництва. Це не просто павільйони для знімання, а комплекс повного циклу теле- і кіновиробництва, площею понад 4 га. Під час екскурсії ви зможете дізнатись про всі стадії творчого процесу, як відбувається озвучка та дубляж, а також як створюються мультфільми.
А біля павільйонного комплексу знаходиться ще один майданчик для знімання – автентичне село з дерев’яними будинками, воротами, альтанкою, колодязем і навіть човном. Цей майданчик має вихід до власного озера та оточений неймовірною природою. Саме тут знімались легендарні фільми “Захар Беркут”, “Сторожова застава”, “Божевільне весілля” та інші.
До речі, крім цікавої екскурсії у студії ви зможете навіть зробити власний запис в студії.
Де знаходиться: вул. Закревського, 22
4. Китаїв – дика природа у столиці

Китаїв – це унікальний куточок дикої природи в Києві, куди приїжджають люди, щоб відпочити від міської метушні. Це відоме місце оточене густим лісом та каскадом озер. Історія його сягає корінням ще з 7 століття, коли тут була фортеця, захищена з північного заходу ровом і валом, а з інших сторін – водою. Сьогодні збереглося небагато, на місці фортеці зараз пустеля, хоча залишки городища і фортець ще можна побачити.
Під час більшовицької революції у 1921 році у Китаєві відібрали кілька будинків, з яких зробили притулок для “дефективних дітей”, а у період війни Китаїв перетворили у фортецю. Після закінчення війни тут майже нічого не залишилось.
Читайте також: Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів
Зараз у Китаєві розташований Свято-Троїцький монастир (Китаївська пустинь), відновлений в 90-х та печери. Але навіть тим, хто далекий від історії та релігії, буде приємно прогулятися по цих мальовничим і заспокійливим місцях. Любителі погуляти по лісу і покататися на велосипеді теж будуть в захваті.
Крім того, у Києві є унікальне місце, загублене в лісі – купіль. Вважається, що якщо зануритися в сюди, то це зцілить від хвороб, фізичних і душевних ран.
Де знаходиться: вул. Китаївська, 15 (можна доїхати маршрутками зі станцій метро Видубичі або Либідська).
5. Трішки Японії у столиці – парк Кіото

Парк Кіото – це частинка Японії в Києві. На честь відкриття парку Японія подарувала киянам культову споруду, що зустрічається в країнах Азії, – пагоду. Це гранітна ступа, що складається з безлічі кам’яних ярусів, між або під якими закладаються священні предмети. З древніми традиціями пагоди мають цілющий вплив на атмосферу місцевості, в якій вона знаходиться. Крім того, сакральна споруда відмінно доповнює колорит парку, роблячи його більш автентичним.
При створенні цього парку, дуже відповідально віднеслись до древніх японських традицій. Українські майстри навіть літали в Японію, та дізнавались всі тонкощі японської культури.
Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець
В центрі парку розташований штучний водоспад та водойма з островом, на який можна пройти через невеликий дерев’яний міст. На честь 40-річчя встановлення дружніх відносин між Україною та Японією у парку була висаджена алея сакур з 360 дерев. А також тут встановили ставок та ліхтарі в японському стилі. Уявляєте яка там панує неймовірна атмосфера країни сонця, що сходить?
Де знаходиться: вулиця Кіото, станція метро Лісова
6. Мечеть “Ар-Рахма“

Про це місце не знають навіть корінні кияни. Мечеть “Ар-Рахма”- це духовний осередок мусульман в Україні. Це перша мечеть в Києві, яка була побудована у 2000 році і спроєктована українським архітектором Олександром Комаровським. Основна будівля мечеті вміщує в себе до двох тисяч молільників. Мечеть і мінарет красиві як зовні, так і всередині. Один з найбільших скарбів, що знаходиться в мечеті “Ар-Рахма” — це священна реліквія, волос Пророка Мухаммада. Тому мусульмани України мають виняткову можливість робити таббарук (благословення реліквією) в рідній країні.
Але тут буде цікаво не тільки тим людям, які сповідують іслам. Адже це унікальна можливість наблизитись ближче до мусульманської культури. Сюди можна зайти і оглянути внутрішній двір, а також саму мечеть, але тільки якщо там не йде служба. А ввечері мечеть дуже гарно підсвічується. Вас зустріне фахівець, який розкаже вам цікаву інформацію про цю релігію.
Де знаходиться: вул. Лук’янівська, 46 (можна підійти або під’їхати на машині з боку Нижнього Валу)
7. Історична частина столиці – косий капонір

Косий капонір – одна з частин історико-архітектурного пам’ятника – музею Київська фортеця. Кажуть, що це місце колись налякало навіть Наполеона, який не ризикнув піти в похід на Київ.
Про цю історичну будову насправді мало хто знає. А якщо й знає, то не бував тут. Косий капонір був побудований у 1844 році. Слово “косий” в назві з’явилося тому, що стіни споруди збудували під кутом до земляного валу фортеці – для ведення флангового вогню. На території фортеці зараз можна побачити справжні рови і земляні насипи – оборонні вали, дерев’яні паркани з гострих кілків, виставлені в ряд гармати, містки та арки, товсті цегляні стіни, бійниці, входи в підземні галереї. Ця територія відкрита для прогулянок і посиденьок, сюди можна прийти з друзями або погуляти з дітьми.
Всередині, в підземних залах, нині функціонують музеї з платним входом. Тут ви можете побачити умови утримання і шлях в’язнів колишньої в’язниці на смертну кару, карету смертників, дані про в’язнів тощо.
Де знаходиться: вул. Госпітальна, 24.
8. Подорож у підземний світ столиці

Під гарними історичними будівлями центру столиці та затишними парками Лівобережки є ще одна частина Києва, яка схована від очей звичайних туристів. Мова йде про київські підземелля, протяжністю у більше 50 кілометрів. Унікальні темні лабіринти побудовані ще в 19 столітті і зберігають у собі багато секретів.
У Києві є дуже багато підземних локацій – Микільська дренажна система, де можна побачити престол “Охоронця підземелля” та водоспад “Вічної молодості”; Печера Аскольда, де можна дізнатись, що знаходиться під фортецею Зеленого театру; Підземний Поділ зі старовинними катакомбами та багато інших. Вибір за вами.
Читайте також: Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати
Якщо ви хочете відвідати печери, то варто звернутись до спільнот, які проводять екскурсії. Наприклад, Wonders&Holidays чи Цікавий Київ. Будьте готові до того, що це екстремальна екскурсія, інколи вам навіть доведеться брести по воді ( для цього вам дадуть спеціальне захисне спорядження). Обирайте екскурсії з професійними гідами і тоді ваша подорож до підземного світу міста точно буде безпечною.
9. Аптека-музей – місце таїнств стародавніх алхіміків

У Києві є дуже багато унікальних музеїв, які варто відвідати кожному. Один з таких – незвичайна аптека-музей, якій понад 100 років. Саме це місце зможе розповісти вам всю історію фармацевтики і всі таїнства стародавніх алхіміків.
Тут ви побачите антикварні меблі, аптекарську книгу 1834 року, старовинні банки з кремом, флакончики з парфумами і навіть чорнило. Всього кілька століть назад такі звичні тепер для нас речі можна було придбати тільки у спеціальній лавці. Перша аптека відкрилася при губернаторі князя Дмитра Голіцина. Нею стало підприємство аптекаря Йоганна Гейтера, який прибув в Російську імперію на запрошення Петра І. Після смерті фармацевта його справу успадкував зять – Георг Бунге, який поклав початок знаменитому роду аптекарів. Лавка Бунге пропрацювала понад століття, поки будинок разом з магазином не став державною власністю. А в 1986 році будівлю знову відреставрували. Тепер це місце стало музеєм.
Читайте також: Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися
У аптеці ви зможете прогулятись по залах будиночка, розглянути інтер’єр кабінет аптекаря і підвальну лабораторію алхіміка, і давню келію, де лікували настоями і молитвами. А ще побачите “хату” таємничої знахарки з запашними травами під стелею і старі аптечні підвали. На вітринах розташувався посуд для приготування трав’яних сумішей, різноманітні банки і склянки для лікарських препаратів, старовинні рецепти, інструменти фармацевтів минулих століть, заспиртовані змії і краби, з яких колись виготовлялися дивовижні препарати.
Де знаходиться: вулиця Притисько-Микільська, 7
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»