Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

День Києва: топ-9 маловідомих та цікавих місць у столиці

Опубліковано

Київ – це унікальне місто, з давньою історією та безліччю цікавих пам’яток. У столиці є багато місць, які відомі не тільки українцям, а й закордонним гостям. Кожен, хто живе у Києві чи хоча б на день приїхав сюди, обов’язково прогуляється Хрещатиком, Андріївським узвозом чи Пейзажною алеєю, а ще зайде до Києво-Печерської лаври, Софіївського чи Михайлівського соборів. Але, крім таких відомих місць, у столиці ще залишились не популярні та унікальні локації.

У День Києва пропонуємо вам більше дізнатись про маловідомі місця столиці. Там ви зможете чудово провести час на вихідних подалі від сотні туристів.

1. Сахара у великому місті

Саме так, Сахара! Пустеля посеред столичних нетрів є дуже незвичайною та красивою. Розташована вона на Позняках. Ще в середині 50-х років 20 століття такі піщані ландшафти були досить типовими для лівого берега столиці, але потім наступила епоха тотального будівництва. На Позняках залишилась невелика територія з барханами до 10 метрів висотою та зеленими оазисами. 

Здавалось би, ось тільки відійшов від метро, а тут вже опинився посеред піскових барханів, неначе у справжній пустелі. Але це лише виглядає так. Насправді зовсім поруч знаходяться багатоповерхові будинки і з деяких точок можна побачити частину правобережного Києва та проспект  Бажана. На місці Київської Сахари колись було гарне озеро, яке висушили разом з болотами. Вся місцина довкола була у воді і зараз пустеля оточена озерами.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Це чудове місце для пікніка, прогулянки чи навіть невеличкої пригоди. У Київській Сахарі ви зможете зробити собі класні знімки та поганяти на квадроциклах.

Де знаходиться: метро Позняки

2. Аудіовізуальна інсталяція Дзеркальне поле

Фото: pro.komora

Ще минулого року на території урочища Бабин Яр відкрили нову аудіовізуальну інсталяцію “Дзеркальне поле”, яка в майбутньому стане частиною музею, який побудують у 2025-2026 роках. Цей трохи моторошний меморіал відкрили для підвищення усвідомленості про трагічні події часів окупації Києва в 1941 році.

В основі інсталяції – дзеркальний диск з 10-ма високими металевими колонами, які прострелені кулями того ж калібру, якими розстрілювали нацисти. Вночі тут просто дивовижне видовище, адже ці отвори від куль світяться і створюють ефект міражу.

З цих металевих колон звучить музика, яка створена з імен загиблих. А для цього імена перевели в цифри, а цифри в музику. Також тут можна почути архівні аудіозаписи Києва, унікальні довоєнні пісні, українські та циганські поминальні пісні. Лише уявіть, наскільки це місце просякнуте історією та трагедією.

Де знаходиться: вулиця Юрія Іллєнка, 46А

3. Кіносело в Києві

Фото: film.ua

Якщо ви хоча б раз відвідаєте кіностудію FILM.UA, то опинитесь у світі сучасного українського кінематографа і телевиробництва. Це не просто павільйони для знімання, а комплекс повного циклу теле- і кіновиробництва, площею понад 4 га. Під час екскурсії ви зможете дізнатись про всі стадії творчого процесу, як відбувається озвучка та дубляж, а також як створюються мультфільми. 

А біля павільйонного комплексу знаходиться ще один майданчик для знімання – автентичне село з дерев’яними будинками, воротами, альтанкою, колодязем і навіть човном. Цей майданчик має вихід до власного озера та оточений неймовірною природою. Саме тут знімались легендарні фільми “Захар Беркут”, “Сторожова застава”, “Божевільне весілля” та інші.

До речі, крім цікавої екскурсії у студії ви зможете навіть зробити власний запис в студії.

Де знаходиться: вул. Закревського, 22

4. Китаїв – дика природа у столиці

Фото: https://tatiana-sirenko.com/

Китаїв – це унікальний куточок дикої природи в Києві, куди приїжджають люди, щоб відпочити від міської метушні. Це відоме місце оточене густим лісом та каскадом озер. Історія його сягає корінням ще з 7 століття, коли тут була фортеця, захищена з північного заходу ровом і валом, а з інших сторін – водою. Сьогодні збереглося небагато, на місці фортеці зараз пустеля, хоча залишки городища і фортець ще можна побачити.

Під час більшовицької революції у 1921 році у Китаєві відібрали кілька будинків, з яких зробили притулок для “дефективних дітей”, а у період війни Китаїв перетворили у фортецю. Після закінчення війни тут майже нічого не залишилось. 

Читайте також: Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів

Зараз у Китаєві розташований Свято-Троїцький монастир (Китаївська пустинь), відновлений в 90-х та печери. Але навіть тим, хто далекий від історії та релігії, буде приємно прогулятися по цих мальовничим і заспокійливим місцях. Любителі погуляти по лісу і покататися на велосипеді теж будуть в захваті.

Крім того, у Києві є унікальне місце, загублене в лісі – купіль. Вважається, що якщо зануритися в сюди, то це зцілить від хвороб, фізичних і душевних ран.

Де знаходиться: вул. Китаївська, 15 (можна доїхати маршрутками зі станцій метро Видубичі або Либідська). 

5. Трішки Японії у столиці – парк Кіото

Фото: nashkiev.ua

Парк Кіото – це частинка Японії в Києві. На честь відкриття парку Японія подарувала киянам культову споруду, що зустрічається в країнах Азії, – пагоду. Це гранітна ступа, що складається з безлічі кам’яних ярусів, між або під якими закладаються священні предмети. З древніми традиціями пагоди мають цілющий вплив на атмосферу місцевості, в якій вона знаходиться. Крім того, сакральна споруда відмінно доповнює колорит парку, роблячи його більш автентичним.

При створенні цього парку, дуже відповідально віднеслись до древніх японських традицій. Українські майстри навіть літали в Японію, та дізнавались всі тонкощі японської культури.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

В центрі парку розташований штучний водоспад та водойма з островом, на який можна пройти через невеликий дерев’яний міст. На честь 40-річчя встановлення дружніх відносин між Україною та Японією у парку була висаджена алея сакур з 360 дерев. А також тут встановили ставок та ліхтарі в японському стилі. Уявляєте яка там панує неймовірна атмосфера країни сонця, що сходить?

Де знаходиться: вулиця Кіото, станція метро Лісова

6. Мечеть “Ар-Рахма

Фото: fotoua

Про це місце не знають навіть корінні кияни. Мечеть “Ар-Рахма”- це духовний осередок мусульман в Україні.  Це перша мечеть в Києві, яка була побудована у 2000 році і спроєктована українським архітектором Олександром Комаровським. Основна будівля мечеті вміщує в себе до двох тисяч молільників. Мечеть і мінарет красиві як зовні, так і всередині. Один з найбільших скарбів, що знаходиться в мечеті “Ар-Рахма” — це священна реліквія, волос Пророка Мухаммада. Тому мусульмани України мають виняткову можливість робити таббарук (благословення реліквією) в рідній країні.

Але тут буде цікаво не тільки тим людям, які сповідують іслам. Адже це унікальна можливість наблизитись ближче до мусульманської культури. Сюди можна зайти і оглянути внутрішній двір, а також саму мечеть, але тільки якщо там не йде служба. А ввечері мечеть дуже гарно підсвічується. Вас зустріне фахівець, який розкаже вам цікаву інформацію про цю релігію.

Де знаходиться: вул. Лук’янівська, 46 (можна підійти або під’їхати на машині з боку Нижнього Валу)

7. Історична частина столиці – косий капонір

Фото: fotoua

Косий капонір – одна з частин історико-архітектурного пам’ятника – музею Київська фортеця. Кажуть, що це місце колись налякало навіть Наполеона, який не ризикнув піти в похід на Київ.

Про цю історичну будову насправді мало хто знає. А якщо й знає, то не бував тут. Косий капонір був побудований у 1844 році. Слово “косий” в назві з’явилося тому, що стіни споруди збудували під кутом до земляного валу фортеці – для ведення флангового вогню. На території фортеці зараз можна побачити справжні рови і земляні насипи – оборонні вали, дерев’яні паркани з гострих кілків, виставлені в ряд гармати, містки та арки, товсті цегляні стіни, бійниці, входи в підземні галереї. Ця територія відкрита для прогулянок і посиденьок, сюди можна прийти з друзями або погуляти з дітьми.

Всередині, в підземних залах, нині функціонують музеї з платним входом. Тут ви можете побачити умови утримання і шлях в’язнів колишньої в’язниці на смертну кару, карету смертників, дані про в’язнів тощо. 

Де знаходиться: вул. Госпітальна, 24.

8. Подорож у підземний світ столиці

Фото: focus.ua

Під гарними історичними будівлями центру столиці та затишними парками Лівобережки є ще одна частина Києва, яка схована від очей звичайних туристів. Мова йде про київські підземелля, протяжністю у більше 50 кілометрів. Унікальні темні лабіринти побудовані ще в 19 столітті і зберігають у собі багато секретів.

У Києві є дуже багато підземних локацій  – Микільська дренажна система, де можна побачити престол “Охоронця підземелля” та водоспад “Вічної молодості”; Печера Аскольда, де можна дізнатись, що знаходиться під фортецею Зеленого театру; Підземний Поділ зі старовинними катакомбами та багато інших. Вибір за вами.

Читайте також: Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати

Якщо ви хочете відвідати печери, то варто звернутись до спільнот, які проводять екскурсії. Наприклад, Wonders&Holidays чи Цікавий Київ. Будьте готові до того, що це екстремальна екскурсія, інколи вам навіть доведеться брести по воді ( для цього вам дадуть спеціальне захисне спорядження). Обирайте екскурсії з професійними гідами і тоді ваша подорож до підземного світу міста точно буде безпечною.

9. Аптека-музей – місце таїнств стародавніх алхіміків

Фото: kyivmaps.com

У Києві є дуже багато унікальних музеїв, які варто відвідати кожному. Один з таких – незвичайна аптека-музей, якій понад 100 років. Саме це місце зможе розповісти вам всю історію фармацевтики і всі таїнства стародавніх алхіміків.

Тут ви побачите антикварні меблі, аптекарську книгу 1834 року, старовинні банки з кремом, флакончики з парфумами і навіть чорнило. Всього кілька століть назад такі звичні тепер для нас речі можна було придбати тільки у спеціальній лавці. Перша аптека відкрилася при губернаторі князя Дмитра Голіцина. Нею стало підприємство аптекаря Йоганна Гейтера, який прибув в Російську імперію на запрошення Петра І. Після смерті фармацевта його справу успадкував зять – Георг Бунге, який поклав початок знаменитому роду аптекарів. Лавка Бунге пропрацювала понад століття, поки будинок разом з магазином не став державною власністю. А в 1986 році будівлю знову відреставрували. Тепер це місце стало музеєм.

Читайте також: Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися

У аптеці ви зможете прогулятись по залах будиночка, розглянути інтер’єр кабінет аптекаря і підвальну лабораторію алхіміка, і давню келію, де лікували настоями і молитвами. А ще побачите “хату” таємничої знахарки з запашними травами під стелею і старі аптечні підвали. На вітринах розташувався посуд для приготування трав’яних сумішей, різноманітні банки і склянки для лікарських препаратів, старовинні рецепти, інструменти фармацевтів минулих століть, заспиртовані змії і краби, з яких колись виготовлялися дивовижні препарати.

Де знаходиться:  вулиця Притисько-Микільська, 7

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі