Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів

Опубліковано

Наша країна щоразу дивує неймовірними пейзажами та мальовничою природою. А ми часто розповідаємо вам про найгарніші місця України. Цього разу ми дібрались до справжньої окраси природи — водоспадів. Тож, досить гнатись за all inclusive – подорожуйте Україною. Погляньте лише на ці вісім водоспадів. Їх точно варто відвідати кожному туристу.

1. Джуринський водоспад

Де знаходиться: село Нирків, Заліщицький район, Тернопільська область

Це найбільший рівнинний водоспад України, його висота становить 16 м. Джуринський водоспад приваблює своєю неймовірною красою, а розташований поруч з мальовничими руїнами Червоноградського замку. Тому його часто і називають Червоноградським.

Біля цього дива природи ходить чимало легенд. За однією з них, водоспад створили турецькі воїни. У 1620 році у спробах захопити Червоногородський замок турки пустили річку Джурин в інше русло, щоб збезводнити захисників фортеці. На берегах водоспаду, крім природних прикрас, можна побачити руїни стародавнього млина.

Біля Джуринського водоспаду неймовірна природа. Тут можна купатись, тому у теплу пору року варто завітати сюди з наметами.

2. Водоспад Шипіт

Де знаходиться: село Пилипець, Міжгірський район, Закарпатська область

Шипіт по праву вважають однією з головних природних пам’яток Закарпаття. Сюди щорічно приїжджають сотні туристів, щоб помилуватись водною стихією. Серед лісів та гір на північних схилах 14-метровий водоспад зачаровує своєю красою. Шипіт являє собою череду неймовірних каскадів, з яких з ревом стікає вода, що бере початок з підземного джерела Морське око.

Свою назву водоспад отримав за шум, який здалеку нагадує шепотіння. Сюди можна приїжджати у будь-яку пору року, адже навіть взимку Пилипецький струмок не замерзає повністю. А ще Шипіт славиться тим, що тут проходить незвичайний фестиваль, на який з’їжджаються представники неформального молодіжного руху.

Попри те, що водоспад знаходиться у віддаленій глибинці, потік туристів настільки великий, що сюди навіть їздять автобусні екскурсії.

3. Женецький водоспад

Де знаходиться: біля сіл Микуличин і Татарів, Івано-Франківська область

Женецький водоспад знаходиться в Українських Карпатах між масивами гірських хребтів Хом’як-Синяк та Явірник неподалік сіл Татарів і Микуличин Івано-Франківської області. Розташований цей мальовничий водограй на території Карпатського національного природного парку на висоті близько 900 метрів над рівнем моря.

Водоспад висотою всього 15 метрів. Він дуже молодий — йому менш як сто років. Водоспад виник у середині ХХ століття після потужної повені. У народі його називають Гук, оскільки є дуже стрімким та гучним. А ще на території довкола Женецького Гука є облаштовані оглядові майданчики, з яких відкривається чудовий краєвид на водограй.

4. Водоспад Кам’янка

Де знаходиться: с. Сколе, Львівська область

Знаходиться на території Національного природного парку Сколівські Бескиди. Водоспад невисокий — всього 7 м, а розділяє його наполовину гігантська кам’яна брила. Також навколо тут є величезні валуни, які впали сюди давним-давно під час землетрусу. Неподалік водоспаду є Журавлине озеро, яке прозвали Мертвим, бо у ньому немає ніякої живності через високий вміст сірководню.

Біля водоспаду все облаштовано для туристів — столики для перекусу, пункт прокату мангалів, місцеві продають фермерські вироби та сувеніри, а також є майданчики для гри у футбол і дитячі ігри. Тому на туристів це місце аж ніяк не бідне. Сюди можна їхати як сім’єю так і великою дружньою компанією, щоб гарно провести час і помилуватись неймовірної краси водоспадом.

5. Водоспад Кудринець

Де знаходиться: с. Зелена, Івано-Франківська область

Водоспад Кудринець розташований в Ґорґанах (гірський хребет Карпат) в напрямку південного сходу від невеликого гуцульського села Зелена. Він складається з каскадів та має загальну висоту близько 5 м, а ширину – 3,5 м.

Без перебільшення — це найцікавіший український водоспад. А все тому, що складається з великої кількості дрібних каскадів, які нагадують сходинки. Вода б’ється потоком об кожний щабель і тим самим водоспад схожий на сходи, які постійно рухаються. Чому б не поїхати в Карпати, щоб помилуватись цим незвичайним і дивовижним місцем? Радимо занотувати Кудринець у свій список must visit.

6. Водоспад Вчелька

Де знаходиться: с. Сінгури, Житомирська область

Не тільки Карпати славляться своїми водоспадами. Наприклад, в урочищі Шумськ поблизу села Сінгури розташована одна з найкрасивіших пам’яток Житомирщини. Цей каскадний водоспад складається з декількох східців, які досягають загальної висоти близько десяти метрів.

Цікаво, що цей водоспад є творінням людини, а не природи. Багато років тому під керівництвом генерал-майора Гаркуші та за допомогою солдатів Житомирської танкової бригади на річці Гнилоп’ять спорудили водосховище, відоме нині як “Гаркушине море”. Згодом дамба перетворилася на каскадний водоспад, викладений гранітом вручну. До речі, назву водоспаду пов’язують з прізвищем солдата “Вчелька”, який нібито загинув при будівництві. За іншою версією назва походить від хутора Вчелька, де жив місцевий лікар Франц Вчелька, якому належала ця територія.

7. Манявський водоспад

Де знаходиться: с. Манява, Івано-Франківська область

Це один з найбільших водоспадів України, який знаходиться у гірському масиві Карпат на Івано-Франківщині. Він живиться водами річки Манявка, долина якої має форму каньйону з високими стінками. Водоспад має загальну висоту 18 метрів і спадає вниз трьома каскадами.

Манявський водоспад є унікальною пам’яткою природи. Туристи можуть не тільки помилуватись його красою, а й скупатись у невеличкому озері біля підніжжя водоспаду. Кажуть, що воно має  ефект омолодження. У давнину це місце вважалося містичним, адже тут проводили язичницькі обряди. А за розповідями місцевих, вночі біля водоспаду можна почути спів німф.

8. Водоспад Пробій

Де знаходиться: м. Яремче, Івано-Франківська область

Якщо ви були у курортному місті Яремче, але не відвідали водоспад Пробій — варто повернутись туди ще раз. Пробій є одним з найкрасивіших і найпопулярніших водоспадів в Карпатах. До того ж. за потужністю потоку займає перше місце.

Раніше Пробій мав висоту аж 25 метрів (зараз 8). Але торговці підірвали водоймища, задля того, щоб займатись сплавом лісу. Це і вплинуло на висоту.

Помилуватись водоспадом можна з пішохідного мосту над ним. Крім цього, над самим водоймищем можна прокататись на тросах. Але це вже для любителів екстриму. Пробій є однією з візитівок Яремче, тому туристам варто обов’язково відвідати це прекрасне творіння природи.

Коментарі

Суспільство

«Листи до вільного Криму»: Фагот прочитав лист незаконно ув’язненого Богдана Зізи (ВІДЕО)

Опубліковано

У межах ініціативи «Листи до вільного Криму» Олег Михайлюта прочитав лист політвʼязня Богдана Зізи.

Про це повідомили у Представництві президента України в АР Крим.

Богдан — кримський художник та активіст з Євпаторії, незаконного засудженого росією до 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

Фото: інстаграм-сторінка Богдана Зізи

Олег Михайлюта прочитав лист Богдана Зізи, щоби привернути увагу до усіх незаконно засуджених росією громадян України.

Наразі Богдан Зіза перебуває в ув’язненні на пересиланні у виправній колонії №29 міста перм.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

«Долучайтеся до ініціативи “Листи до вільного Криму”. Напишіть листа, розкажіть про акцію друзям та колегам, поділіться інформацією в соцмережах. Ці нескладні кроки допоможуть нашим співгромадянам відчути, що попри всі перешкоди — ми продовжуємо боротися за їхню свободу. Спротив триває!» — написали у представництві.

Нагадаємо, що на Київщині запрацювала «Мобільна служба підтримки» для ветеранів та їх близьких.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Олега Михайлюти

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Рятувальники ДСНС пройшли навчання у Польщі за міжнародними стандартами (ФОТО)

Опубліковано

У Польщі завершився тренінг, у якому взяли участь українські рятувальники. Він проходив у місті Новий Сонч з 7 по 11 жовтня.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Навчання об’єднало оперативні групи та логістичних спеціалістів задля переатестації фахівців за міжнародними стандартами INSARAG.

Читайте також: Шахістка з Київщини удванадцяте стала чемпіонкою світу з шахів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

«Українські рятувальники продемонстрували високий рівень майстерності та готовність працювати за найсучаснішими світовими стандартами. Це ще один важливий крок до переатестації за INSARAG та досягнення більшої інтеграції українських служб порятунку у світову систему реагування на надзвичайні ситуації», — написали в пресслужбі.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Тренінг став другою фазою спільного проєкту з Польщею, який спрямований на вдосконалення пошуково-рятувальної команди важкого класу MRC Ukraine. Під час занять учасники удосконалювали свої технічні навички, підвищували рівень командного управління та підготувалися до майбутніх викликів.

Нагадаємо, що Литва передає Україні ударні дрони на понад п’ять мільйонів євро.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Починати працювати з пам’яттю потрібно вже зараз»: як українці вшановують загиблих і фіксують досвід війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення висвітлило потребу формулювати нову мову пам’яті як відгук про трагічні події, фіксацію свого досвіду чи віддання шани полеглим героям.

ШоТам розповідає про три проєкти, в яких учасники шукають спосіб висловитися про переживання цієї війни та того, як ми будемо пам’ятати її в майбутньому.

Документальний театр як інструмент роботи з історіями

У 2018 році в Україні відкрили філіал міжнародного «Музею воєнного дитинства», що розпочав роботу зі збору свідчень дітей і підлітків, на життя яких вплинула тимчасова окупація Донбасу та Криму. Після повномасштабного вторгнення музей почав поповнюватися історіями дітей з усіх областей України. 

Ці свідчення та особисті речі стають основою виставок по всій країні. Окрім цього, інструментом роботи з пам’яттю став театр — у 2024 році в музеї створили експериментальну майстерню документального театру «Озимі», в якій 10 підлітків з різних регіонів України створили виставу на основі власних історій. Прем’єра відбулася в «Театрі юного глядача» у травні.  

«Мистецтво пропонує безліч форматів говоріння про складний досвід. Документальний театр — один з таких, що швидко реагує на зміни в суспільстві та здатен їх зафіксувати в моменті. До того ж, у театрі комунікація з глядачем відбувається напряму: ми бачимо на сцені людей, які самі про себе говорять, що створює для музею нові можливості репрезентації дитячого досвіду», — говорить куратор вистави Андрій Борутя.

Вистава на основі власних воєнних історій підлітків. Фото: «Музей воєнного дитинства»

Після проєкту учасники майстерні й далі спілкуються, зустрічаються на святкування днів народжень і спільні прогулянки.

Тим часом музей продовжує документувати дитячі історії війни. На сьогодні там зібрали вже понад 600 свідчень і 60 інтерв’ю.

Досліджувати пам’ять через мистецтво

З березня по липень 2024 року ГО «Культурні практики» разом з ГО «Музей сучасного мистецтва» проводили Лабораторію практик меморіалізації — проєкт пошуку візуальної мови для пам’яті подій та героїв російсько-української війни й розширення підходів до створення меморіальних проєктів.

«Для багатьох українців сьогодні важливо в той чи інший спосіб вшановувати загиблих, фіксувати події та свій досвід у публічному просторі. Ми переконані, що будувати національний меморіал можна лише після закінчення війни, але починати працювати з пам’яттю про трагічні події, особливо локальною, потрібно вже зараз», — пояснюють організатори проєкту.

Насамперед у межах Лабораторії провели освітній онлайн-курс від практиків, на який подали заявки понад 350 учасників.

Для практичної роботи над проєктами меморіалізації відібрали 38 учасників, яких кураторки поділили на чотири групи. Кожна з груп вирушила в дослідницьку експедицію — до Харкова, Мощуна, Чернігова й Одеси, де учасники зустрічалися з представниками громад та професійними спільнотами, збирали інформацію в архівах, відвідували виставки та меморіали. Наприкінці вони розробили та представили 25 проєктів меморіалізації для громад, з якими працювали.

Унікальний підхід громад до створення меморіалів

Хоч меморіали — вже звичний інструмент збереження історичної пам’яті, в Україні досі немає нормативів чи правил їхнього створення: відповідальність за те, як меморіали формуватимуть простір навколо себе та які сенси нестимуть, лежить на місцевих громадах. Звісно, є розроблені рекомендації для громад від Українського інституту національної пам’яті, однак як саме їх втілювати, залежить від потреб, розуміння та доступних ресурсів спільноти.

Наприклад, три громади Чернігівської області в межах діяльності ГО «Асоціація демократичного розвитку» створили незвичайні меморіали — алеї червоних кленів-рубренів. Активісти посадили ці клени під час толок, щоб вшанувати і втрати, і сміливість та взаємодопомогу людей.

Відкриття алеї в Колицівці. Фото: ГО «Асоціація демократичного розвитку»

«Ця алея, яка в майбутньому розростеться, назавжди залишиться в пам’яті як символ подій у 2022 році. Особлива подяка тим, хто згодився записати свої спогади та зробити їх публічними. Це дуже важливо, бо невблаганний час стирає спогади, змінює їх», — поділилася асистентка керівниці проєкту в ГО «Асоціація демократичного розвитку» Наталія Апанасько.

Створення меморіалів об’єднало громади. Наприклад, у Киїнці місцевий садовий центр подарував громаді додаткові саджанці дерев, кущів і квітів, аби алея стала сквером — першим відкритим публічним простором у селі. У Количівці ж поливати дерева приїхала пожежна команда. 

Разом з деревами громади встановили й уніфіковані пам’ятні знаки, а на них — таблички з QR-кодами, що ведуть на сайти громад, де зібрані історії з початку російського вторгнення.

Фото: Дмитро Пруткін

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення