Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де провести вихідні? Вісім мальовничих озер та кар’єрів про які ви не чули

Опубліковано

В таку спеку єдиним порятунком є тільки купання в прохолодних водах українських водойм. І не обов’язково їхати на море – у нашій країні є багато місць, де можна чудово відпочити, скупатись у кришталевій воді та насолодитись неймовірними пейзажами. Ми підібрали для вас маловідомі українські озера та кар’єри для незабутнього відпочинку без натовпу туристів. Тож, гайда релаксувати.

1. Родонове Озеро, Миколаївська область

Фото: ukrainaincognita.com

Радонове озеро знаходиться на місці затопленого гранітного кар’єру, що лежить біля села Мигія, на території ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя”. Це місце також називають Чорним морем. Родонове озеро – це чудове місце для відпочинку з чистою бірюзовою водою.

В озері підвищений вміст радону, який в невеликій кількості дуже корисний для організму. Саме через нього водойма отримала свою назву і неймовірну блакить води. Глибина озера подекуди сягає 40 метрів. За словами місцевих, колись робітники залишили на дні кар’єру техніку, а коли зранку повернулись, то він був затоплений водою. Зараз на дні можна знайти затоплену техніку, тому у воду краще не стрибати. 

Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули

В озері дуже комфортно купатись в літню спеку, адже температура води досить прохолодна. Поруч встановлені дерев’яні альтанки та лавки, а кілька років тому тут відкрили оглядовий майданчик, звідки можна насолодитись мальовничими краєвидами. Над самим озером натягнули троллей, який є самим швидкісним і високим на території України. Його довжина сягає майже 454 метрів.

До озера найкраще добиратися власним транспортом. Але також можна доїхати автобусом до Мигії.

2. Озеро Бучак, Черкаська область

Фото: travel.tochka.net

За 137 км від Києва знаходиться унікальна місцина – озеро Бучак. Це штучно створена водойма. Озеро виникло на місці недобудованої ГАЕС і зараз має глибину до 30 метрів. У 1987 році під товстим шаром бетону зникли село Бучак, цінні історико-культурні артефакти дохристиянських часів, гектари лісів. Однак, на місці недобудови дивом утворилося дивовижної краси озеро з чистою синьою водою. Водойма впадає у Київське море через невелике річище, а наповнюється підземними джерелами. Саме тому, навіть у спекотне літо вода в озері прохолодна та неймовірно чиста.

Це озеро славиться не тільки кришталевою водою, а й величезною кількістю риб. Сюди приїжджають не тільки місцеві, а й туристи з усієї України. Тут вас чекає недоторкана зелень та прекрасні пейзажі.

Якщо зібрались їхати до озера громадським транспортом, то краще добиратись спочатку до Канева, а вже звідти таксі чи попутним транспортом.

3. Покинутий вугільний кар’єр, Кропивницька область

Фото: svitlovodskotg.com.ua

Морозівський вугільний розріз є одним з незвичайних туристичних місць поблизу Олександрії Кропивницької області. Працював Морозівський вугільний розріз з 1970 року і був серед найбільших підприємств з видобутку бурого вугілля. Тут були залучені гігантські машини і пристрої. Береги кар’єру з’єднані транспортно-відвальним 300-метровим мостом – такий в Україні єдиний.

Читайте також: Подорожуй Україною: 8 найгарніших українських водоспадів

Зараз територія кар’єру затоплена і більше не використовується за призначенням. Морозівський вугільний розріз увійшов до числа найцікавіших “сталкерських” об’єктів, ставши дуже привабливим місцем для прихильників екстремального промислового туризму. Це місце називають “об’єктом, що вражає уяву своїми розмірами і масштабами покинутої напризволяще вугледобувної техніки”. Цікаво, що природа потроху забирає назад собі той простір, що колись людина відвойовувала в неї.

4. Дідівське озеро, Закарпатська область

Фото: yellowbus.com.ua

Дідівське озеро, яке розташоване біля м.  Берегове, ще називають закарпатським морем. Багато століть назад на околиці села діяв пісочний кар’єр. Так, як добування піску позначилося на багатьох будівлях села, кар’єр закрили і на його місці з’явилося Дідівське озеро. Площа озера становить близько 55 гектарів, максимальна глибина 16 метрів, проте місцеві жителі стверджують, що в деяких місцях прозора купіль сягає 20 метрів.

Озеро має чистий піщаний пляж, а також комфортну прибережну зону з досить розвинутою інфраструктурою. Кілька років тому тут облаштували пляж “Бумеранг”,  будуються приватні сектори з альтанками для відпочинку, здаються кімнати, та приватні будинки. Окрім прекрасних краєвидів, ви зможете покататись на катамарані чи каяку, пограти у волейбол, а також відвідати місцеві бари. 

Щоб дістатися сюди, Вам потрібно доїхати до Берегового, у центральній частині міста поїхати у напрямку до КПП “Лужанка”, а вже далі до села Дідове.

5. Каоліновий кар’єр, Вінницька область

Фото vinnitsa.info

Хтось називає це місце “українським Памуккале”, а хтось – природним дивом. На Вінниччині, біля селища Глухівці, знаходиться чарівне озеро з водою небесно-блакитного кольору в оточенні білосніжних пісковиків. Каоліновий кар’єр отримав свою назву за рахунок гірської породи, яка в ньому видобувається. Це своєрідний вид білої глини з домішкою зерен кварцу, слюди і польового шпату.

Кар’єр діючий, тому під час проведення робіт близько до озера не підпустять, проте можна милуватись красою згори. Але якщо роботи не проводять, можна погуляти й біля самого озера.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Звичайно, купатися у такій водоймі не варто. Але можна зробити стильні фото на фоні блакитного плеса і білих пагорбів корисних копалин. До селища Глухівці можна доїхати з Вінниці автомобілем через Калинівку, Махнівку, Пляхову або Жежелів. А якщо ви все-таки прагнете скупатись, тоді гайда на Черепашинський кар’єр.

6. Гірське Око, Чернівецька область

Фото: veterdoit.com

На висоті 1 128 метрів посеред лісу, біля підніжжя гори Творилець, розташоване унікальне гірське озеро, яке ще називають, Буковинським або Гірським оком. Це озеро природного походження сягає 100 метрів у довжину та близько 70 метрів у ширину. Водойма утворилась ще 300 тисяч років тому, і його глибина досі залишається загадкою. Гірське Око вважають бездонним, оскільки до дна дістатись неможливо через затоплені величезні дерева, які розташувались у хаотичному порядку. 

Вода в озері чиста та прохолодна. Навіть влітку при спекотній погоді температура води не підіймається вище 12-14 градусів. Місцеві жителі вірять в легенду, що якщо скупатись в озері з голови до ніг, то буде щастя та успіх. 

Природа біля озера вражає неймовірною красою. Тут можна спокійно провести час, поставити намет у лісі та насолодитись гірським повітрям.

Озеро розлилося на відстані 1 км на схід від центру села Нижній Ялівець Путильського району біля підніжжя гори Творилець, що у масиві Яловичорські гори. Найкраще сюди добиратись власним транспортом. 

7. Дружбівський кар’єр, Житомирська область

Фото: photographers.ua

Потрапити у справжню казку можна і на Житомирщині. У селі Дружба , всього за 200 км від столиці, розташований Дружбівський кар’єр “Кварц”. Чиста бірюзова вода, унікальні білі піски, які  більше схожі на гори – саме це вас очікує, якщо ви завітаєте на Житомирщину до кар’єру.

Якщо ви серед тих, хто прагне спокійного відпочинку,  то вам саме сюди. Поки кар’єр ще не звіданий туристами і тільки набирає популярності. Сюди варто їхати тільки заради кольору води. Вона тут має бірюзовий колір та особливий відтінок. Зараз роботи у Дружбівському кар’єрі “Кварц” не ведуться, тому є можливість заїжджати туди вільно і купатись. Навколо водойми росте ліс. Це чудове місце як для відпочинку, так і для фотосесій. А якщо ви вже завітали до кар’єру, то всього у 30 хвилинах їзди на машині знаходиться Камінне село – нерукотворна пам’ятка з каменів-валунів величезних розмірів.

8. Солоне озеро, Харківська область

Фото: discover.ua

Чи є тут ті, хто мріє поїхати до Мертвого моря через його корисні властивості? А чи знаєте ви, що в Україні є своє Мертве море, яке знаходиться на Харківщині?

Читайте також: Крокодили, страуси та буйволи: топ незвичайних українських ферм, які варто відвідати кожному

Солоне озеро розташоване біля села Антонівка Кегичівського району. Ще у 60-х роках тут намагались пробурити свердловину, проте аномально високий тиск газу завадив створити тут родовище. Згодом земля почала провалюватись, кратер заповнила вода, а оскільки під землею були не тільки поклади газу, а й солі, то й вода в новоутвореному озері стала солоною. А газ, що виривався просто в атмосферу, вдалося перекрити тоннами цементного розчину. Так, завдяки техногенній катастрофі утворилось популярне місце для відпочинку. Вода поступово опріснюється, але співвідношення солі у воді ще досить висока, щоб підтримувати людину на її поверхні. Солона вода в озері сприяє швидкому загоєнню ран і сприятливо впливає на оздоровлення організму.

Доїхати до озера з Харкова можна автобусом до Кегичівки. Вийдіть біля села Антонівка та пройдіть ще кілька метрів до озера. Або ж вирушайте власним транспортом. 

Суспільство

Стало відомо, кому продовжать виплати допомоги від ООН

Опубліковано

Організація Об’єднаних Націй активно надає допомогу Україні з початку повномасштабного вторгнення, зокрема, забезпечує підтримку пенсіонерів. Виплати від ООН для пенсіонерів продовжені, якщо вони відповідають певним критеріям, особливо важливим є місце проживання особи.

Про це повідомляє Пенсійний фонд України.

Допомогу можуть отримати мешканці регіонів, що визнані зонами активних або можливих бойових дій, до яких належать:

  • Дніпропетровська область;
  • Донецька область;
  • Запорізька область;
  • Луганська область;
  • Миколаївська область;
  • Сумська область;
  • Харківська область;
  • Херсонська область;
  • Чернігівська область.

Читайте також: В Україні можна вакцинуватися на залізничних вокзалах: перелік міст

Для отримання допомоги від ООН особа повинна відповідати таким умовам:

  • щомісячна пенсія не перевищує 3 250 гривень;
  • особа не отримувала жодної допомоги для внутрішньо переміщених осіб або виплати від міжнародних організацій з 1 березня 2023 року.

Розмір доплати визначається індивідуально і складає різницю між 3 250 гривень та сумою пенсії. Наприклад, якщо пенсіонер отримує 3 000 гривень на місяць, його доплата складе 250 гривень. При цьому, величина додаткової виплати від ООН не може бути меншою за 100 гривень.

Нагадаємо, Сенат США схвалив пакет допомоги для України у розмірі 61 млрд дол.

Фото: Хвиля

Читати далі

Суспільство

“Дитяча залізниця” розпочинає новий сезон: у яких містах буде відкриття

Опубліковано

Українська дитяча залізниця готується до відкриття нового сезону у містах країни. Це особливе місце, де діти та їх батьки можуть насолодитися поїздкою вузькоколійкою, дізнатися більше про світ залізниці та спостерігати за роботою юних залізничників.

Про це повідомляє УЗ.

Дитяча залізниця – це не лише розважальна атракція, а й важливий аспект соціальної діяльності Укрзалізниці. Тут молоді залізничники навчаються професійним навичкам машиністів, колійників, провідників та чергових.

Перед початком нового сезону учні пройшли теоретичну підготовку, а працівники залізниці провели ремонти, щоб забезпечити безпеку пасажирів. Понад 2,5 тисячі юних спеціалістів готові розпочати роботу.

Читайте також: Глиняні стіни та сучасна техніка. У Мринській громаді волонтери та місцеві відновили сторічну школу-мазанку

Сезон почнеться у Києві, Львові, Рівному та Дніпрі.

Графік руху потягів

  • Київ: урочисте відкриття сезону — 27 квітня. Рух поїздів у травні, вересні та жовтні в суботу та неділю з 10:00 до 19:00. У червні-серпні — по четвергах та п’ятницях з 11:00 до 17:00, у вихідні дні з 10:00 до 19:00.
  • Дніпро: відкриття сезону — 4 травня. У травні, вересні та жовтні поїзди відправляються у вихідні дні з 10:00 до 18:00. Літній графік: щоп’ятниці з 12:00 до 18:00, у вихідні з 10:00 до 18:00.
  • Львів та Рівне: відкриття сезону 11 травня. У Львові рух поїздів по п’ятницях, суботах та неділях. На вихідних з 11:00 до 13:45 та з 15:00 до 17:45, по п’ятницях з 12:00 до 16:45. У Рівному: по п’ятницях з 11:00 до 16:30, щовихідних з 10:00 до 17:30, у травні, вересні та жовтні — лише по суботах та неділях.

Нагадаємо, у Чернівцях студенти проведуть благодійний ярмарок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

7 книжок від українських військових та журналістів, які побували на передовій: про війну, любов та сімʼю

Опубліковано

За останні роки було опубліковано безліч книг про російсько-українську, яка почалася в 2014 році. З плином часу ця література розширюється, оскільки війну описують у репортажах, нарисах, оповіданнях, поезії, ба навіть у дитячій літературі. Автори воєнної літератури різні, як і кожний край України, але всіх їх об’єднує глибока любов до рідної землі. Вони доводять це, захищаючи її як словом, так і ділом.

Редакція ШоТам підготувала добірку з семи книжок від військових, які варто прочитати кожному українцю.

“Історії та війни”, Юрій Гудименко, 2023 рік

фото: видавництво “Folio”

Про автора:
Юрій Гудименко народився у 1987 році. Він є українським політичним діячем і лідером Руху “Демократична Сокира”. Попередньо працював блогером, телеведучим і публіцистом. Після вторгнення Росії в Україну приєднався до Збройних Сил України, працював сапером і отримав поранення.

Опис:
“Це не зовсім звичайна книга. Тут немає сюжету, немає персонажів, які затримуються надовго. Це – збірка текстів, промов, історичних нарисів, які я писав і пишу донині. Тут є смішні тексти і тексти несмішні, є слова, які я писав у доброму гуморі й ті, які я писав у шпиталі, не бувши певен, що колись встану на ноги. Є навіть тексти, за які мені соромно, але вони все одно будуть тут, у книзі, тому що я їх говорив і я їх написав”, – каже про свою книгу автор.

 “Хто ти такий?”, Артем Чех, 2021 рік

фото: видавництво “Meridian Czernowitz”

Про автора:
Артем Чех народився 13 червня 1985 року в Черкасах. Він автор 12 прозових та нон-фікшн книжок, а також головний редактор проектів “94 дні. Євромайдан очима ТСН” та “Війна очима ТСН”. Чех також служив у лавах Збройних Сил України з 2015 по 2016 рік. 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення російських військ на територію України, повернувся до лав ЗСУ.

Опис:
У романі, автобіографічному для майже дорослого Тимофія, постійно звучить питання: “Хто я такий?”. Контужений війною Фелікс, мучитель і наставник малолітнього Тимофія, час від часу запитує його це. Шлях від цього першого питання до останнього є невід’ємною частиною процесу виховання будь-якого героя.

Для Артема Чеха, цей шлях виявляється особливим – він виростає в тіні чужої війни, яка навчає його несподіваним урокам, готуючи до власної боротьби, яку ми, прочитавши роман, не знайдемо, але можливо, розкриємо всі ті ініціації, які формували нас у доросле життя.

“Полон”, Валерія “Нава” Суботіна, 2024 рік

фото: видавництво “Folio”

Про авторку:
Валерія Андріївна Суботіна, позивний “Нава” – українська журналістка,  викладачка, поетка,  військовослужбовиця, майор Національної гвардії України, учасниця російсько-української війни.  Кандидат наук із соціальних комунікацій (2014).

Опис:
Українські військові тримали оборону в Маріуполі протягом 86 днів. З метою збереження життів та порятунку поранених, вони припинили оборону за наказом вищого військового командування і мали здатися в “почесний полон” з умовою обміну через 3-4 місяці.

Одна з учасниць, Валерія Суботіна, провела у полоні понад 11 місяців, описавши в книзі всі випробування, які вона пережила. Це включало постійне спостереження, контроль, нелюдські умови утримання, критичний дефіцит їжі та води, допити та катування, а також дезінформацію та пропаганду ворога. Незважаючи на це, Валерія залишилася міцною та стала свідком злочинів Російської Федерації.

“Сліди на дорозі”, Валерій Маркус (Ананьєв), 2018 рік

фото: самвидав Валерія Ананьєва

Про автора:
Валерій Маркус – український письменник, військовий, ветеран українсько-російської війни, мандрівник. В АТО хлопець вів власний блог про військову службу, війну й неприкриті та часом жорстокі армійські реалії, які він переживав у ті часи. Валерій почав писати свою книгу “Сліди на дорозі” ще у 2015 році, але через службу призупинив цю діяльність.

Опис:
Ця книга – унікальний досвід. Перший твір про війну на Сході України, який дозволяє читачеві пережити події на власній шкірі. Ви відчуєте кожний момент напруження, кожен вибух, кожен лист до коханої на фронті. За допомогою близько 100 QR-кодів, вбудованих у текст, ви зможете переглядати відео та фотоматеріали реальних подій, які стали основою для цієї книги. Весь матеріал був знятий на фронті в 2014 році, без жодної постановки.

“Бахмут”, Мирослав Лаюк, 2023 рік

фото: видавництво “Ukraїner”

Про автора:
Лаюк Мирослав – український письменник і поет, також військовий репортер. Він опублікував кілька збірок поезії та романів, які відзначені престижними літературними преміями. Працював фронтовим репортером під час повномасштабного збройного конфлікту в Україні, включаючи битву за Бахмут у березні 2023 року. Він також є ведучим на радіо “Old Fashioned Radio” і проживає в Києві.

Опис:
Під час найінтенсивніших боїв за Бахмут узимку та в березні 2023 року письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов перебували разом з українськими військовими та місцевим населенням у місті та його околицях. Вони спостерігали за артилерійськими обстрілами та вуличними боями, ділилися днями й ночами з піхотинцями, артилеристами, медиками, капеланами, рятувальниками та дітьми. Результатом їхніх поїздок стала книжка, що складається з репортажів та есеїв, які розповідають про дійсність війни.

“Тільки не пиши мені про війну” (поезія), Павло Вишебаба, 2023 рік

Про автора:
Павло Вишебаба – український екоактивіст, музикант та письменник. Співзасновник та голова ГО “Єдина планета”, посланець з питань толерантності ПРООН в Україні. 24 лютого 2022 року він пішов у військо і зараз є командиром відділення у 68 окремій єгерській бригаді ім. Олекси Довбуша.

Опис:
Поезія – це тендітний танок душі, де слова переплітаються з музикою. Вона піднімає нас над звичайними справами, відкриваючи двері до світу почуттів, спогадів, смутку та мрій. Поезія надає нам змогу знову відчути красу світу, нагадуючи про потужну силу слова, яке здатне змінити життя.

Вона – це кришталева нитка, яка об’єднує нас з усім світом та дарує безсмертя, зберігаючи миті у вічності й заставляючи наше серце зупинятися перед красою.

Поети відчувають та описують стани та почуття людей і суспільства, а військовий і поет Павло Вишебаба став одним з таких трансляторів. Його вірші, декламовані прямо з війни, торкнулися сердець сотень тисяч українців у всьому світі, а тепер ці рядки увійшли до його дебютної збірки поезій.

“Котик, Півник, Шафка”, Олександр Михед,

Про автора:
Олександр Михед – письменник, автор восьми книжок, член Українського ПЕН. Вибрані есеї та фрагменти творів перекладено десятьма мовами. Учасник літературних резиденцій у Фінляндії, Латвії, Ісландії, США та Франції. Зараз військовий у Збройних силах України. 

Опис:
Котик, Півник і Шафка, врятовані з руїн Бородянки під Києвом під час російських обстрілів, виглядають як персонажі казки, але вони дійсно існують. Вони готові боротися та попереджати про небезпеку, захищаючи родину Лізи, Андрія і їхніх онуків. Ця родина, що пережила багато поколінь історії, стає сильнішою, ніж будь-коли. Шафка, яку нагріли дідусеві руки, подарований Півник на свято, і врятований Котик втілюють силу та незламність, даруючи надію на майбутнє, коли рани затягнуться, але пам’ять про минуле зло залишиться. Очікування на перемогу завжди присутнє.


Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення